oğlumun psikolojisi bozuldu!

İyide şahit olmadı demişsiniz ama aynı odada uyuyorsunuz?şahit olup olmadığını nerden biliyosnuz?

yani çocuk demiş siz beni uyuyor sanıyorsunuz ama ben uyumuyor sizi dinliyordum demiş işte konu sahibi bu kadar tepki vermesine şaşırmış

doktora götürürsem kendini anormal hissetmesinden korkuyorum.

sizde çocuğunuza pisikoloğa değilde, herhangi başka bi doktora gideceğinizi söylersiniz.(çocuk pisikoloğuna ne deniyordu unuttum)bencede bir uzmandan destek almalısınız.yani birde kaş yapalım derken göz çıkarmayalım.

oglunuza özel alan tanımamışsınız o herşeyi sizinle eşinizle yapması gerektigini anlamış sanırım..ilk zama belki size düşkün olması hoşunuza gitti bir çok anne gibi ama daha sonra bı eylemden vazgeçiremediniz degiştiremediniz anlaşılan bazı şeyler için geç kalınmış diye düşünüyorum ben..ama en iyisi uzmana gitmek...

Bundan öncesini sorgulamaya gerek yokki,bundan sonrası için ne yapmalı?
Nasl bu yavrunun psikolojisi düzeltilmeli..
Bundan öncesi bizi ilgilendiriyor demekki çocuğun odası 2 yaşına kadar ayrılmalı..Konu sahibesi bunu kaçırmış sonucunda da bu yaanmış.
Ne yapmalı nasıl aşılmalı.

hani gözünü üzerimizden ayırmıyor diyorsunuz ya acaba bir şekilde sizi korumaya mı çalışıyor ben bunları izlersem yapamazlar o yüzden gözümü kırpmamalıyım mı diyor?
başka şeylere dikkatini çekmeye çalışsanız keşke.. ne bileyim çizgifilm olur bir oyun olur bir kitap olur..
bir şekilde bu konunun onun gündeminden çıkması gerekli bence.."

burda doğru cümle dikkatini başka şeylere çekmek bizde kızımla bi sorun yaşadık oda ihtiyarlığa kafayı takmıştı hemen bi psikoloğa gittik birlikte ben karışmadan kızımın anlatmasını istedim sorununu dr dinledi ve onu dışarı bilgisayar başına yolladı bana dediği anlatmaya uğraşma bunun için mesai harcama sormaya başladığı zaman DİKKATİNİ BAŞKA YÖNE ÇEK mesela kek yapalım falan gibi yaptım bir kerede konuştum bide bu arada küçük bi tatil ona iyi geldi yüzüyorum kumdan kale yaptım abim bile ben gibi yüzemiyo falan derken unuttu gitti tüm arkadaşlara katılıyorum mutlaka daha geç kalmadan bi uzmandan yardım alın allah yardımcınız olsun biz atlattık sizde atlatırsınız inşallah

İşte bir mesajınızda bahsettiğiniz dışlanmışlık duygusunu burada yaşadığı için kalkıp sizi izledi sanırım..:çok üzgünüm:
Çünkü ona özel bir alan vermediğiniz için her an heryerde sizin yanınızda olması gerektiğine inanıyor..:nazar:

özel alan kendi şartlarım içinde vermeye çalıştım.bir odası ,yatağı vs var.uyumak dışında herşeyi yaptığı bir oda.derler,toplar,şekline karar verir.uykuyla ilgili korkuları olduğu için defalarca denememe rağmen her seferinde yanımıza gelmeyi başardı.
odasına girerken kapısının çalınmasını ister,çalarız,aynı şekilde oda çalar.
olması gerektiği kadar kararlarını kendisi verir.
uyku dışında herşey yolunda fakat herşey onu başaramamızdan kaynaklanıyor.

yani çocuk demiş siz beni uyuyor sanıyorsunuz ama ben uyumuyor sizi dinliyordum demiş işte konu sahibi bu kadar tepki vermesine şaşırmış

daha önce şahit olmadı diyor tatlım o yüzden sordum ben.büyük ihtimalle olmuştur ve öncesi vardır bunun

özel alan kendi şartlarım içinde vermeye çalıştım.bir odası ,yatağı vs var.uyumak dışında herşeyi yaptığı bir oda.derler,toplar,şekline karar verir.uykuyla ilgili korkuları olduğu için defalarca denememe rağmen her seferinde yanımıza gelmeyi başardı.
odasına girerken kapısının çalınmasını ister,çalarız,aynı şekilde oda çalar.
olması gerektiği kadar kararlarını kendisi verir.
uyku dışında herşey yolunda fakat herşey onu başaramamızdan kaynaklanıyor.

Nasıl yani ya??

Neden??benneyaptımki

Biraz fazlamı yüz vermişsiniz.

Çokmu yumuşak davranmışsınız.
kendi odasında uyumak istememesinin nedeni nedir??

cocuklar 3 yasında cınsel kımlıgını kazanır kız erkek ayrımını yaparlar..en krıtık donemse 3 6 yas arası
ebeveyni çıplak, romantik bir yaklaşım içinde görebilir. Böyle bir durum asla geçiştirilmemel çocuğun neye ne kadar tanık olduğu öğrenilerek yaşına uygun açıklama yapılmalı. Açıklamasız bırakmak, çocuğun kafasında soru işaretleri doğurur.
gözlerindeki ifadeyi takip ederek cevabınızda çok ileri gidip gitmediğiniz anlayabilirsiniz. Genelde çocuklar ihtiyacı olandan daha fazlasını duydularsa bakışlarını kaçırıp uzağa bakarak tepki verirler..

Nasıl yani ya??

Neden??benneyaptımki

bilemiyorum belkide fazla şımartmış olabiliriz.
öncelikle zaten uyumaktan nefret eder,onun dışındada korkuları var.rüya görüyorum,hırsız girer..gibi.

kimsenin benim bu hissimi değiştirebileceğini sanmıyorum.ne doktorun ,ne senin diyor.ben bunu ölene kadar hissedicem diyor.off arkadaşlar kendimi nasıl berbat hissediyorum bilseniz.eşimle aramda bile korkudan mesafe oluştu.

bişi dicem ama;
ben de küçükken annem ile babamı o durumda görmedim ama bilmeden annemin odasına dalınca yarı çıplak gördüm iç çamaşırı olmadığını anladım sinirlenerek odadan çıktım;kaçtım ondan beri onların her banyo yapışını sanki senin oğlun gibi takip ettim banyo yapmalarına izin vermedim bi şekilde ne bileyim sabahları erken uyanırdım utanırlardı benden banyoya giremezlerdi...kıskanırdım birlikte olmlarını istemezdim...çocukluğumda çoook kötü bi yer etti ve bilinç altımda kalmış ki halen istemem çoğu zaman bişi yapmalarını...keşke beni de o zaman bilinç altına yerleşmeden psikoloğa götürselerdi..bence hiç zaman kaybetme derim bunu yaşayan biri olarak söylüyorum cidden onu psikolağa götür ama önce kafasında sevdir olayı ve önce sen görüş doktorla sonra beraber gidin psikoloğa..inanın bakın ben 28 yaşındayım halen elimde olmadan sinir kin nefret arası bişi hissediyorum o günü hatırladıkça...hani elbette biliyosun belli yaştan sonra ana babanın birleşmesinin doğal olduğunu ki ben de bi anneyim....ama o kötü duyguyu silemiyorsunuz.....bence hiç zaman kaybetmeyin derim bu arada üçünüz birlikte ailece çocuğu eğlencelei bi yere götürün sık sık buna şimdi daha çok ihtiyacı olacak...

bence bundan sonra yapılması gereken bir uzmandan yardım alınması, daha sonrada kesinlikle odasının ayrılması. annem bile bana 1 yaşından sonra hatta yapabiliyosan daha erken odalarınız ayır,gözü açılmasın gibi bi laf etmişti. bende 1 yaş olmadan ayırdım kızımda bende rahat ettik. yani geceleri uyandığında yine yanıma alırdım emzirmek için sonra yine kendi yatağına. zor oldu ama şimdi zaten geceleride uyanmayınca tamamen rahat ettim. ben bir sağlıkçı gözüyle şöyle diyebilirim, olayı ne kadar izlemiş bilemeyiz ama siz sevişirken bence eşinizin size zarar verdiğini sanmış. çünkü genelde çocukların verdiği tepki bu. ama bunun ilk kez değil daha önceden de gördüğünü tahmin ediyorum.onun için unutması da zaman alacak ve uzman yardımı da şart. yoksa üzgünüm ama cinsel saplantıları olan yada kadınlardan nefret eden bir oğlunuz olacak. onun için kesinlikle pes etmeyin ve bu sorunu güzelce aşın.

Nasıl yani ya??

Neden??benneyaptımki

Erken ergenlik mi ne diyorlar?
Bu çocukceğiz buna mı girdi acep?
Ayrıca bana anne babayı ilk defa görmedi ve ara ara izliyor gibi geliyor..
Şu an ayy dayanamıyorum tripleri de gördüğü manzaradan rahatsız olması değil dikkat çekmek isteği bence..
Anne baba başbaşa bişiyler yapıyorlar o yokken.. Ama o da dahil olduğunu gösteriyor sanki. Cümleleri doğru kurmamış olabilirim. Hiç bir artniyetim yoktur,belirteyim..

bilemiyorum belkide fazla şımartmış olabiliriz.
öncelikle zaten uyumaktan nefret eder,onun dışındada korkuları var.rüya görüyorum,hırsız girer..gibi.

kuzum şımartmakla ne alakası var gerçekten korkuyor olabilir odasına güzel şeyler al mesela tatlı bi gece lambası ben bebekken aldığım müzikli hani duvara resimli ışıklı şekiller vuruyor ya 4 yaşındaki kızıma onu kullanıyorum...o olunca iyi uyyor ama gece hoop yine odamıza geliyor...ben de korkuyorum bi gün yakalanacağız Allah korusun diye...

Erken ergenlik mi ne diyorlar?
Bu çocukceğiz buna mı girdi acep?
Ayrıca bana anne babayı ilk defa görmedi ve ara ara izliyor gibi geliyor..
Şu an ayy dayanamıyorum tripleri de gördüğü manzaradan rahatsız olması değil dikkat çekmek isteği bence..
Anne baba başbaşa bişiyler yapıyorlar o yokken.. Ama o da dahil olduğunu gösteriyor sanki. Cümleleri doğru kurmamış olabilirim. Hiç bir artniyetim yoktur,belirteyim..

tam olarak anlayamadım ne demek istediğini.

X