ocuk istiyorum ama...

Hikayenin Devamı : Hastane sonrası Evde ilk günler !

Pzt günü ( 30/11) öğlen taburcu olduk. Doğumda beni maşallah halleden dikişlerim ve yırtığım yüzünden hastane kısmında da pek dinlenemedim. ıster sez ister normal doğum sonrası hastaneye dair söyleyebileceğim en önemkli 2 şey şudur : 1- Emzirme tekniklerini iyi dinleyin hatta size iyice pratik yaptırılmasını hemşirelerden siz isteyin. ilk günler gelen süt ( kolostrum ) çok az geldiği ve tam süt kıvamında olmadığı için bebek memede 30-40 dajkika bile kalıyor , zaman zaman memeyi emzik yaparak..sanıyorsunuz ki ooohh maşallah ne güzel emiyor, kendinize aferin demeler falan ...Hiiçç de ööle değil, zaten yavrular pek minik hemen yoruluyor , uyukluyor, aktif emme süresini iyi değerlendirmek lazım. emerken ağızdan hava almadığına emin olmak lazım, hava malum gaz yapıo sonrası da felaket ??!!
2- Hastanede sistemler değişmiş, eskiden anne dinlensin diye bebişleri anne yanından alıyorlarmış şimdi öyle değil 24 saat yanınızda. ancak anne alın dinleneyim biraz derse alıyorlar yanından..hemşireler günde 3 kere falan gelip bebeğe bakıyorlar gece de 1-2 kere ama o esnada emzireceksen veya altı değişecekse hemşireyi çağırmadıysan kendin yapıyorsun demektir.. Ben dikişlerim yüzünden çok zorlandım , doğru dürüst oturup kalkamadım ve hastaneden çıkıp eve geldiğimizde feci uykusuzdum ..Hiç iyi olmadı tabii bu durum....

Pzt gecesi ve Salı gecesi annemin domuz gribi olması sebebiyle, kayinvalidemin de eve gitmesi zaruri olunca evde yanlız kaldık, üstümüzden tren geçti sanki..Gerçi evde ne zaman çokluk orda sorun var bunu da belirteyim..her kafadan bir ses çıkıyor, öyle yaPMA böyle tutma, şunu giydir bunu ver bunu verme , ayyy öyle mi olur,i biz böyle yapardık eskiden bilmem neler arasında bunalıyorsun..sen zaten acemisin, inanın eğitimli eğitimsiz olmanın çok büyük bir farkı yok, tek belirgin özellik daha evvel bebk büyüttün mü , ve de geniş ruhlu rahat bir insan mısın ? Bu ikisinin de cevabı HAYIR ise işimiz zor ...Ben doğumda boynuna kordon dolandığı için ve sağ ayağında hafif dışa dönüklük var diye çok tırsıyordum aman yanlış tutarsam canı yanar mı , bir yerine fazla mı basıyorum diye..Kendi annem 25 sene evvel 1500 gr prematüre kardeşimi büyüttüğü için ona çok güveniyordum, bayram tatili üstüne de 10 gün izin alıp gelecekti kendimi güvende hissediyordum ama gel gör ki durum öyle olmadı. hastalanınca hastaneye bile doğru dürüst gelemedi. Evde de ilk 1 hafta yoktu..Dünya iyisi olan kayınvalidem heyecandan mıdır, panikten midir, 35 sene geçmiş üstünden bebekleri unuttuğundan mıdır çenesine vurdu, her yapılanda panik, gerilim yaşatır oldu bana..Öyle anlar geldi ki evden çık git demek istedim..Üstelik benim komplikasyonlarım yüzünden canım çok yanıyordu, sütüm doğru dürüst geliyordu ama bebiş henüz emmeyi başaramıyordu layıkıyla ya da ben onu yönlendiremiyordum , göğüslerim şişti, ağrımaya başladı..Pompa kullanıp çekmem lazım ama biberon kullansam mı bebişe , sürekli ağlıyor emzik versem mi vermesem mi telaşları arasında ilk günler çok yıprandım..ilk 2 gece eşimle yanlız kalınca anladık ki ( hani o çok organizesin dediğiniz ben var yaaaaa ) sudan çıkmış balığız..hiç de hazırlıklı değiliz, hem de en büyük plan program gerektiren şeye...eve dönüşe !!! Çok ağladım..Ne kadar şanssızım milletin anası 40-50 gün yanlarında yatıyor benim annem ilk gece bile yoktu , nasıl olacak bu diye..3 günlüğüne bir bebek hemşiresi tuttuk çünkü ben popomun üstüne oturamıyorum, sızlıyor dikişlerim bebeği tutarken bile yamuk tutmak zorunda kalıyorum. Öyle anlar geliyor ki memenizin başını birinin tutup bebeğin ağzına sokması bile gerekli bir işlem oluyor, bunu bile yapamıyorum diyip isyan noktasına geldim. Gögğüs başlarım yara oldu, bebk emmek için asılıyor ben çığlık atıyorum, kremler sürüyorum ( Lansinol u bosverin - Earthmama diye bir marka var bir mucize mucize ...) göğüs kalkanı kullanıyorum ( Philips Avent en iyisi !!!!! ) Bebek hemşiresi göğüs kanallarım açılsın ve süt iyi aksın diye göğüslerime masaj yapıyor emerken ..ne masajı resmen sıkıyor mıncıklanmaktan harap olan göğüslerim sızlıyor anlayın artık.....ılk beş gün hesapladım toplamda 8 saat uyumuşum..Çöktüm resmen ..Annem gelmeye başladığında bebğimin dünyadaki 8. günüydü... Ben artık hakikaten helak olmuştum..Hemşire de gelmeseydi hiç uyuyamayacak hiç yemek yiyemeyecektim... Bebşin 8. günü sünnet ettirdk. Erkek anası olacaklara tavsiyem MUTLAKA ILK 3 HAFTA ICINDE SUNNET YAPTIRIN EGER DUSUNUYORSANIZ . cunku sinir uclari henuz gelismemis ve hissetmyiır, bizim oglan gik bile demedi sunnette. 6 gunde de iyilesit evde sunnent sebebi ile aglamadi bile...

Annem geldi, sonra sonra ben biraz uyumaya basladim, annemle nobet sistemi kurduk, ben geceleri 12 ye kadar otıruyor, alt acip meme verip gaz cikarip uyutuyor, annem 12-3 nobetini aliyor , sonra ben 3-7 aliyorum..Annem son olarak 7-10 nobetini aliyordu..Hala da boyle ama annem calistigi icin sabahlari 8 gibi gidiyor ben kayinvalidemi bekliyorum ...Bu surec icinde soyleyebilecegim tek sey ANA gibi yar olmaz... Kayinvalideler malum kendileri sizin yerinize kendini koyamiyor bir turlu..sen soylenirken amannn biz de buyuttuk , pes etmeyin bu kadar cabuk diyiveriyor..O an sinirlerin geirliyor..Oysa annem bu lafı etmiyor, kızım sabret biraz geçecek diyor, gelip senin sırtını sıvazlıyor ..O dese bile batmıyor ...KAyınvalidemi o yüzden lojistik-alışverş ve yemek organizasyonuna verdim, daha doğrusu kendisi bu işi memnuniyetle üstüne aldı, zira bebek ağlamaya başlıyıca hemen annesiiii buuu meme istiyor deyip top gibi bana atıyodu baktım ki ondsn fayda gelmeyecek , onu mutfağa yollamak zorunda kaldım. Halen hali hazırda da bu düzenle devam etmeye çabalıyoruz...

Gene de allahıma bin şükür anacım en azından haftada 3-4 gece gelip kalıyor hiç de olmayabilirdi..Bana yardımcı olan herkese başta eşime 4 elle sarıldım, ayağa kalkmak için onlara ihtiyacım var, benim onlara , oğlumun bana ....Sizler de aman haaaa diyorum iyi organize olun..

Dikişlerim önce sıkı mikrop kaptı , antibiyotik kullandım hala da son dozlara devam. 15-20 gün sürdü yani düzelmesi, şimdi sızlaması geçti üstüne oturabiliyorum ama iyi bir hijyenik bakım, 2 saatte bir ped değişimi, batikonlu gazlı bez pansumanı, kremler , ilaçlar derken sezaryenli bakuımından farkım kalamdı .. Epidürelle normali hala tavsiye ediyorum , düşünenler düşünmesin bile ama bu riski de göz önüne alın, düşük oranla başınıza gelebilir , ben de oldu malesef..

Bu gecelik de bu kadar ..Yarın evde elzem kullanılanlari, alet edevatları ve nelerin acil elinizin altında olması gerektiği, aldıklarımızın hangilerini fuzuli olduğunu yazmaya çalışıcam.

sevgiyle kalın, iyi geceler...

günaydın canlarım hepinize hayırlı ve güzel bir cuma günü dilerim...

senacım yaa arkası yarın gibi izliyorum seni.. yine anlattıklarını sanki yanındaymışım gibi yaşadım. anneciğinin grip olması büyük bir şansızlık olmuş ama üstesinden gelmişsiniz el birliğiyle... kayınvalide konusuna gelince tabiki anne gibi olması asla mümkün değil.. zaman zaman sinir bozuyorlar ama kötü niyetli olmadıklarını bildiğimiz için bir anlık sinirden sonra boşveeeer diyoruz değil mi...

okudukça diyorum ki bunun için mi uğraşıyoruz, hayatımızı bile bile zor, endişelerle ve paniklerle dolu bir hale getirmek için mi bu çırpınışımız.. ama cevabım her seferinde seninki ve burada seni okuyan hepimiz gibi "evet" "evet" "evet".... Allah bizlere de bu olağanüstü duyguları yaşamayı nasip eder inşallah..

her zaman dediğim gibi Allah sizi birbirinizden ayırmasın, mutluluğunuz daim olsun... tüm mürvetlerini teker teker görmeyi nasip etsin inşallah.

bu arada bugün saat 14.40 da dr randevum var. smear sonuçlarımı alıcam. inşallah iyidir herşey yolundadır. bir de yumurtam kaç cm olmuş çatlamış mı ona bakacağız. bana dua edin kuzular. hepinizi çok öptüm.

Sena Çok gÜzel anlatmıŞsın mÜkemmel olmuŞ ellerın dert gÖrmesın
valla dedıklerın doĞru canım anne gıbı yar olmaz ama ıstısnalarda olabılır

sıneeemmm valla ne Çabuk geÇıo zaman ne zaman 12 hafta oldun maŞallah sana valla bızım nura yetıŞecen ehueheueh maŞŞalah bebıŞınde keyfı yerınde ohh ne alaaaa allah hayırlı etsın tekrardan...ama gene dıorum ınŞ erkek olucak Şaka bır yana saĞlıklı olsunda kız erkek farketmez ama ıÇımden erkek geÇıooo

elover canımm dılerım herŞey yolunda gıder sanırım sende hamıŞ haberını bıze verıceksın ıÇımden bır ses Öle dıoooooo hayrıyla beraberrr

nur kıs demek oĞlundan ılk tepıkı yemıŞsın eheueh emınım mÜkemmel bır duygudur bak bıze her ay rapor vercen her temıklerını yazacan he bıze tecrÜbe edındırırsın ıŞte kısss

YA SÖYLEMEDEN EDEMıCEM EHEUEH SENA KIS KAYINVALıDENE LOJıSTıK GÖREV Mı AHAHAHAHA KIS DÜŞÜNSENE ANNEN SANA DAHA MERHAMETLı BAKIYOR ÇÜNKÜ YAVRUSUNUN YAVRUSUNA BAKIYOR NE GÜZEL BıR MUCıYE AMA CANIM SENıNDE AĞRIN ÇOK ŞEKERıM YAAA akannehir BAZILARI ERTESı GÜNE AYAK UYDURUYOR FALLAA...NEYSE GEÇÇEK GEÇÇEK AZ DAHA SABIR SABIR kaydirigubbakcemile2

CANIM GÜZEL TEMENNıLERıN ıÇıN ÇOOK TŞKLER BELKıDE ANLATIRIZ DOĞUM HıKAYELERıMıZı ANA NE ZAMAN KıMBıLıR DÜŞÜKLERıM OLMASAYDI BELKıDE ıKıZ BEBEKLERıMLE ıLK BıR AYIM DOLACAKTI AMA NASıP DEĞıLMıŞ ıŞTE.. :sinifsinif:

senacım yaa arkası yarın gibi izliyorum seni.. yine anlattıklarını sanki yanındaymışım gibi yaşadım. anneciğinin grip olması büyük bir şansızlık olmuş ama üstesinden gelmişsiniz el birliğiyle... kayınvalide konusuna gelince tabiki anne gibi olması asla mümkün değil.. zaman zaman sinir bozuyorlar ama kötü niyetli olmadıklarını bildiğimiz için bir anlık sinirden sonra boşveeeer diyoruz değil mi...

okudukça diyorum ki bunun için mi uğraşıyoruz, hayatımızı bile bile zor, endişelerle ve paniklerle dolu bir hale getirmek için mi bu çırpınışımız.. ama cevabım her seferinde seninki ve burada seni okuyan hepimiz gibi "evet" "evet" "evet".... Allah bizlere de bu olağanüstü duyguları yaşamayı nasip eder inşallah..

her zaman dediğim gibi Allah sizi birbirinizden ayırmasın, mutluluğunuz daim olsun... tüm mürvetlerini teker teker görmeyi nasip etsin inşallah.

bu arada bugün saat 14.40 da dr randevum var. smear sonuçlarımı alıcam. inşallah iyidir herşey yolundadır. bir de yumurtam kaç cm olmuş çatlamış mı ona bakacağız. bana dua edin kuzular. hepinizi çok öptüm.

amin canikom, hadi git güzel haberlerle dön bize, ...umutla bekliyorum sizlerin de sevinçlerini kutlamayı ....

YA SÖYLEMEDEN EDEMİCEM EHEUEH SENA KIS KAYINVALİDENE LOJİSTİK GÖREV Mİ AHAHAHAHA KIS DÜŞÜNSENE ANNEN SANA DAHA MERHAMETLİ BAKIYOR ÇÜNKÜ YAVRUSUNUN YAVRUSUNA BAKIYOR NE GÜZEL BİR MUCİYE AMA CANIM SENİNDE AĞRIN ÇOK ŞEKERİM YAAA akannehir BAZILARI ERTESİ GÜNE AYAK UYDURUYOR FALLAA...NEYSE GEÇÇEK GEÇÇEK AZ DAHA SABIR SABIR kaydirigubbakcemile2

CANIM GÜZEL TEMENNİLERİN İÇİN ÇOOK TŞKLER BELKİDE ANLATIRIZ DOĞUM HİKAYELERİMİZİ ANA NE ZAMAN KİMBİLİR DÜŞÜKLERİM OLMASAYDI BELKİDE İKİZ BEBEKLERİMLE İLK BİR AYIM DOLACAKTI AMA NASİP DEĞİLMİŞ İŞTE.. :sinifsinif:

vallahi lojistik işi ona uygun kaftan..fazlası 3 beden bol geliyor !!???
ben de ikizlerimden birini kaybettim Doruk geldi kucağıma..nasip neyse ondan öteye gidemiyorsun..senin meleklerin de gelecek az daha sabır be güzelim...

Sena annecikk bu kadar olur yaniii bravo ve kocaman bir maşallah sana, tarih yazmışsın resmen, karar verdim senin bu anlattıklarının bi çıktısını alacağım malum insan işte çabuk unutuyor zamanı gelince mutlaka tekrar okumak lazım bunları.

Hayat planı programı hi dinlemiyor değil mi, ama biz özelliklede ben bunu bi türlü kabullenemiyor sürekli bir organizasyon yapma modunda dolanıyorum. Sanırım olması gereeken herşeye hazırlıkllı ama hiçbirşey beklemeden bi şeyler planlamak bu da biraz geniş ruh hali ister, benim gibi panik ve alıngan birinin çetrefilli ve zor hayat koşullarına karşı koyması bir mucize gibi, ama bunda da en büyük yardımcım eşimmm sağolsun en ufak tökezlememde hemen bana başka bir yeşil ışık yakabiliyor, belkide hayatım en doğru işi onu bulabilmiş olmak. Lafı epey bi geveledim demek istediğim o ki Sena annecikkk bence sen mükemmel hazırlanmışsın ve olan tüm aksiliklerede başarıyla atlatmışsın, bundan sonrası içinde her ne olursa olsun bence oğluşun eşin ve sen mükemmel olacaksınız :nazar: darısı hepimizin başına, tüm yeni detayları heyecan ve merakla bekliyorummmm

hadi bakalım arkadaşımmm, ben inanıyorum tüm sonuçların tertemiz çıkacakkk ve anlaşılan yumurtalar yakın takipteee güzel haberlerini hayecanla bekliyoruzzz :Saruboceq:

Gelelimm bizeeee, evet hanımlar ikili testimiz tamamlandı ense ölçümümüz yapıldııı ve sonuçta maşallahhhhh herşey yerli yerinde ve sağlıklııı :nazar: nasıl mutlu ve rahatlamış durumdayımm anlatamam ve doktor konusunda da son kararımı vermiş durumdayım çünkü dün tümmm günümü hastane harcamış olmam da kararımı kolaylaştırdı doğrusu, yani Allah hastanelere de düşürmesin onlarsızda etmesinn, en son dün akşam saat 18.00 civarı sonuçları göstermeye gittiğimde artık isyanlardaki insanlar birbirine girmiş durumdaydıı. Bebişime gelinceee çok tatlı teyzeleri birfaz tembel ama olsun annesine benzemiş naapsın, vee bu doktorda kesin olmamakla birlikte erkek olabilir dediiii, ama 17 hafta nete cevabı alacakmışızz, hadi bakalımm. Hanımlar bunlar müthiş heyecanlarrrr umarımmmm en kısa zamanda rabbim tüm dileyenlere yaşamayı nasip eder :Saruboceq:

Sena annecikk bu kadar olur yaniii bravo ve kocaman bir maşallah sana, tarih yazmışsın resmen, karar verdim senin bu anlattıklarının bi çıktısını alacağım malum insan işte çabuk unutuyor zamanı gelince mutlaka tekrar okumak lazım bunları.

Hayat planı programı hi dinlemiyor değil mi, ama biz özelliklede ben bunu bi türlü kabullenemiyor sürekli bir organizasyon yapma modunda dolanıyorum. Sanırım olması gereeken herşeye hazırlıkllı ama hiçbirşey beklemeden bi şeyler planlamak bu da biraz geniş ruh hali ister, benim gibi panik ve alıngan birinin çetrefilli ve zor hayat koşullarına karşı koyması bir mucize gibi, ama bunda da en büyük yardımcım eşimmm sağolsun en ufak tökezlememde hemen bana başka bir yeşil ışık yakabiliyor, belkide hayatım en doğru işi onu bulabilmiş olmak. Lafı epey bi geveledim demek istediğim o ki Sena annecikkk bence sen mükemmel hazırlanmışsın ve olan tüm aksiliklerede başarıyla atlatmışsın, bundan sonrası içinde her ne olursa olsun bence oğluşun eşin ve sen mükemmel olacaksınız :nazar: darısı hepimizin başına, tüm yeni detayları heyecan ve merakla bekliyorummmm

pofffff Sinem yaa bilemiyorum bazen kendimi güçsüz ve isysnkanr hissediyorum..umarım dediğin gibidir şu ana kadar ve bundan sonra da ööle olur.. sen de adım adım atıyorsun o kararsızlıklarını merak etme..Bir AMA topiğinden bak nerelere geldin be kızım..Ne kacdar yol katettin farkında mısın ?? Bak ne heyecanlar sardı seni yok 2 li testlşer yok bebişim nasıl acabalar...ooohhohhh daha ne hallerini görüp yazıcaz kim bilir :))
,
allah sağlıkla tamamlatsın inşallah !

Hikayenin Devamı : Evde bebek bakımı ve ben

önce kendimden başlayayım..Yani anneciklerden..ıster sezaryen ister normal doğum yapın biliyorsunuz bir dikiş - pansuman- yara yeri hijyen temizliği mevzusu var.. Sezaryen yapmadığım için ameliyat kesiğim yok ama normal doğumlarda vajinal kesik açıyorlar doğum esnasında, ortalama 1,-
cm gibi ..bebeğin rahat çıkması için özellikle ilk doğumu olan kadınlara sık sık uygulanan bir yakalşım.Benim gibi şansı yaver gitmeyenlerde bu kesik yırtılmanın etkisi ile makata doğru veya vajinaya doğru ilerleyebiliyor. Bende makat durumu vardı malesef :KK43:(( Bu yara yerini sık sık ( maksimum 2 saatte bir ) ılık su ile yıkayarak , batikonlu gazlı bez ile tampon yaparak, doktorunuzun kremlerini sık sık ve saatinde uygulayarak temiz tutmak mecburiyetindesiniz. Mevcut ilaçları ve kremlerin isimlerini vermiyorum gereksiz detay o kadarını..Allah mecbur bırakmasın umarım kimsenin ihtiyacı da olmaz neme lazım..

Sonra dedikleri şey gerçekten doğru galiba ...annenin sütünün kesilmemesi , üşütmemeis, ayaklarını hep sıcak tutması, sütünü artırmak için Kayısı suyu ( güne 1 lt ) + bulgur pilavı + totalde günde 3 lt sıvı alımı + destekleyici bitki çayları ( Humana- Still Tee + Milupa Rezene çayı+ ıhlamur vs ) tüketmesi lazım. Doktorlar genelde Elevit gibi vitaminleri de doğum sonrası devam ettiriyorlar. Prptein ağırlıklı beslenmek lazım. Ve de demir takviyesine devam , bu çok önemli...

Gaz yapan yiyecekler ve içecekler kesinlikle yasak..Tıpkı gebe iken nelere dikkat ediliyorsa şimdi de aynen devam ..Gaz yapan yiyecekler : Salatalık, kabuüğu spyulmamış domates+ baklagillerin her çeşiti+ süt+ayran+yoğurt( kişiye bağlı bu 3 ü ) + brokoli+lahana+çikolata+soğuk yenen zeytinyağlılar +asitli içecekler+ekşi mandalina ve portakal ( tatlıları yapmıyor bazen )

Siz gazlı iseniz bebek de kesin gazlı !! Ne acı ki portakalı günde- adet yemek isterken hala yiyemiyorum, sonra süt ve yoğurt tüketemiyorum. Kalsiyumu da almak lazım ama ne yapalım, vitamin takviyesi imdada yetişecek ... Herkese söylüyorum ama başta erkek analarına söylüyorum. ılk 2 hafta emzirme- alt açma- gaz çıkarma - uyutma tüm işiniz gibi görünüyor. bu esnada siz bebeğe full konsantre iseniz evdekilerin siizn yeme düzeninizi size sormadan hazır edip önünüze koyması lazım, burda bir aksama olursa sen aç kalıyorsun ..buna inanın kimse bebişi gazlı ve sorunlu ise onu bırakıp gidip TV seyretmek, gazete okumak, duş almak, yemek yemek, telefonda konuşmak vs gibi rutin ve doğal işlere vakit ayıramıyor..O esnada yemek yemeniz ve günde 3 lt tüketmeniz içi birilerinin sizi sürekli kolaçan etmesini sağlayın..

Erkek anaları sıkı durun..ılk 2 haftadan sonra gazlı bebek sahneye çıkarsa tüm düzen ortadan kalkıyor..Yukarıda saydığım bebş işleri arasıa gaz çıkartmak ve uyutmak ilk öncelikli sıraya yerleşiyor..Gazı bitmiyor ve uyumuyor.Günde 16-18 saat uyuması lazım denen bebekler ( Doruk malesef şu an öyle ) ortalam 8 saat en fazla uyuyabiliyor..Belki herkes de böyle değil ama bizde böyle şu anda malesef..O yüzden sizin de arada mutlaka uyumanız lazım..uykusuzluk tahammülsüzleştiriyor, o zaman bebek sendeki negatif elektiriği alıyor ve daha beter oluyor iletişim miletişim de kalmıyor ..Ben birkaç gün böyle devam ettim baktım bebek başkasının kucağına gidince sakinleşiyor çok kızdım kendime, şimdi daha normal davrandığıma inanıyorum..

Kullanılan malzemelr :
Sterilizatör ve göğüs pompası : Zarurui alet bence..ılla ben meme veriyorum, çekip pompa ile biberona gerek olmaz demeyin..Göğüslerimden birisi daha az süt üretiyor , onun küsmesini veya sütün kesilmesini engellemek için hergün mecburen en az 1 kere süt çekiyorum biberonla veriyorum..Bu başınıza gelirse o pompayı almadığınıza pişman olabilirsiniz.Manuel dahi olsa bir pompa edinin ..O biberonları ve pompayı steril tutmak için de sterilizatör aldım, ama sıcak kaynar su ile de temizlik halledilebilir.. Mutlaka bir biberonunuz olsun, başlığı da 0 derece ( yenidoğan ) 2-3 adet emzik alın, emzik vermiycem diye diretmeyin bazı geceler o var diye susuyor , doktorlar da arada verilesmine karşı değiller..Uykuya dalınca ağzından alıyorsunuz alışkanlık yapmıyor şimdilik...

Prima yenidoğan 2 numara bebk bezi çok pratik, bebek banyo ürünlerinin yanı sıra bir de masaj yağı edinin, gazı çıkarmak için hergün masaj yapıyorum ben karnına iyi geliyor..Serum fizyolojik damla edinin, hergün burnuna sıkmak gerekiyor, malum kaloriferli evlerdeyiz kışın hava kuruyor, burunlar hep tıklaı onu sıkmazsan.Omuzda gaz çıkarmak veya kusmak için kullandığımız bezlere gelince boşuna 10*10 cm veya 20*20 cm boyunda bezler almayın, gidin anacım eski usul tülbent alın hem de 10 tane falan. Tülbentler büyük olduğu için omuzu kaplıyor ve diğer bezler gibi kaymıyor. Sık sık kustukları veya salyaları aktığı için o tülbentleri kenarından katlaya katlaya saatlerce kullanabiliyorsun ama bezler klüçük olunca 1-2 kullan , at yıkansın oluyor.

Banyo esnasında kullandığımız havlular ( mothercare- Chicco-) malesef fos çıktı kızlar. bebeğin nemini iyi almıyor ve kururlamıyor. Ya içine mermerşah denilen tipte tülbent dikeceksiniz ya da Chakra da güzel havlular var suyu emiyor onlardan alacaksınız.Banyo suyu için anneler dirsek sokarak derece ayarlıyor ben acemilikten o işi kotaramıyorum daha siz bir banyo termometresi de alın, vak vak tipliler var. çat diye 3 saniyede su sıcaklığı veriyor 37-38 dereceyi, gördün mü tamamdır..

Tırnakları çok çabuk uzuyor, hafta 2-3 kesmek lazım.Chicco ve Mothercare tırnak makasları ideal, çıt çıtlar işe yaramıyor yenidoğanda etini kesiyor, sakın kullanmayın başlarda..

Oğlum meme saatine hazırlanıyor şimdi kısa kesiyorum..

Notlarıma müsait olunca devam ediyorum, öperim çoookk

Son düzenleme:
selam kızlarrr..
sinemcim bebişin iyi olmasına çok sevindimm :)) artık sen ve nur da sena gibi -daha uzun bi yol var ama -sağlıklı bi doğum yaşarsınız inşallah..

senacım sen nasıl bi hatunsun bacım öyle maşallaahhh :nazar: iki arada bi derede nasıl vakit bulup yazabiliosun takdir ediyorum seni gerçekten.bayaa tez canlı bi hatun olduğunu düşünüyorumm yoksa o dikişlerle ve gazlı bi bebekle vakit bulup yazabilmek tebrik edilecek bir durum bravo!!!

yazdıklarını okudukça sanki benim de içeride uyuyan bir bebeğim varmış da söylediklerini onunla deneyecekmişim gibi hissettim bi an..sonra gerçeği algılayınca kötü oldum...ama bunlar ileride herkese yarayacak süper bilgiler gerçekten.

yaşadıkların zor ama bir o kadar da muhteşem şeyler. umarım Allah isteyen herekese yaşatır bu kutsal anları..

bu arada ben 3 aralıkta regl olmuştum 14 aralıkta pozitif verdi ovulasyon testi, çalışmamı yaptım :) ama yumurtlamanın ertesi günü ağır bir soğuk algınlığı geçirdim hala yatıyorum evde bayaa bi ilaç almak zorunda kaldım serum aldım falan o yüzden sanırım yumurta geç çatladı :)) zaten 9 aydır ilk kez bu ay istemiyorum hamiş olmayı çünkü bayaa bi ilaç aldım..sanırım tek vuruşla hamiş olmam da mucize olur :)

bende de durumlar böyle kızlar..aralık ayı da çöpe gitti.ben iyileşiyim de başka bişey istemiyorum.
2010'dan nedense çok umutluyummmmmmm :)))))))))
hepinize iyi pazarlar diliyorummmmmmmmmm..

senem cim küçük sincabım..
terapi oluyor burda yazmak bana..hem hazırlanın istiyorum sizler de canlarım sizleri neyin beklediğini bilmeniz lazım :))))))))))))))))))

çok tez canlıyım sabırsızım bazen de çabuk demorilize olurum evet haklısın bunlar benim zayıf yönlerim ama törpülemeye çabalıyorum işte ne yaparsın :)) sen hiç kafana takma belki de ilk atışta tutturdun ban Sinem e ..neden olmasın ??? neden olmasın :)))
Olmazsa da sağlık olsun öbür aya besmele çeker gene takip ederiz seni :))))))))))))

günaydın canlarımmmm opuyorumnanaktan

sinemcim bebişin iyi olmasına çooook sevindim. bir "ama" dedin bak sonra ikili testlere geldin maşşallah sana :))))))))

senacım yazdıklarını okudukça sizinle berabermişim gibi hissediyorum. yüreğine, ellerine sağlık. her yeni günle Doruk Bebekle olan hayata daha da çok alışıyorsunuz değil mi... bir ömür ayrılmayın inşallah...

nurfezacım ahh ahh keşke. inşallah ben de o haberi en kısa zamanda verebilirim sizlere ve tabiki sizlerin de güzel haberlerini en kısa zamanda alabilirim inşallah..

senemim ne dedim sana hiç belli olmaz bu işler. biri de bir, bini de bir.. ama bu ay çok ilaç alma konusunda dr. un dediklerini söyledim sana. ilk 3 ay ya hep ya hiç, sakın korkma, hayırlısı neyse o olur inşallah...

bana gelince kızlar. cuma günü dr a gittim. 16. günümdü. 21.7 mm lik bir yumurtacım vardı. dr um cmt akşamı en uygun zaman dedi. amaaaa, cmt eşim beni çok kızdırdı. ama öyle böyle değil.. bütün gün sinirden kudurdum ve başımın ağrısı delirtti ve gün içerisinde 2 tane ağrı kesici içtim. gecenin ilerleyen saatlerinde geçti sinirim ancak. işlem tamam ama o sinirle ve o kadar ilaçtan sonra peeeh. yaa tam o gün beni delirtmesine inanamıyorum gerçekten... ama kısmet işte.. bizden haberler de böyle. oturup beklemekten başka çare yok canlarım. dularınızı eksik etmeyin.

senem cim küçük sincabım..
terapi oluyor burda yazmak bana..hem hazırlanın istiyorum sizler de canlarım sizleri neyin beklediğini bilmeniz lazım :))))))))))))))))))

çok tez canlıyım sabırsızım bazen de çabuk demorilize olurum evet haklısın bunlar benim zayıf yönlerim ama törpülemeye çabalıyorum işte ne yaparsın :)) sen hiç kafana takma belki de ilk atışta tutturdun ban Sinem e ..neden olmasın ??? neden olmasın :)))
Olmazsa da sağlık olsun öbür aya besmele çeker gene takip ederiz seni :))))))))))))

senacımmmm müjdemi istemeye geldimmmmmmmmmmmmm!! doğuma götürdüğün listedeki arkadaşım daaaa hamileeee!! süpersin valla sen o listeye güvenin kızlar, peşinden dökülceniz inşallah en kısa zamanda..uğurlu doruk bebek.:emir_bebek::nazar::nazar::nazar:

senacımmmm müjdemi istemeye geldimmmmmmmmmmmmm!! doğuma götürdüğün listedeki arkadaşım daaaa hamileeee!! süpersin valla sen o listeye güvenin kızlar, peşinden dökülceniz inşallah en kısa zamanda..uğurlu doruk bebek.:emir_bebek::nazar::nazar::nazar:

canım tiffimmmmmmmmmmmmmm benimmm her daim düşünürmüş arkadaşınıdaaa opuyorumnanaktan seni kocaman seviyorum

senacımm cidden senden allah razı olsun tatlım okudun üfledin benimde minik misafirim geldi allahıma binşükür ki cidden umdumu kesmiştim çok çok teşekkür ederim allahım sağlıcaklan oğluşunu analı babalı büyütmeyi nasip etsin inşallah o günleri görmeyide nasip etsin bizlere inşallahhhh canım benim tekrar allah razı olsun senden opuyorumnanaktan

canım tiffimmmmmmmmmmmmmm benimmm her daim düşünürmüş arkadaşınıdaaa opuyorumnanaktan seni kocaman seviyorum

senacımm cidden senden allah razı olsun tatlım okudun üfledin benimde minik misafirim geldi allahıma binşükür ki cidden umdumu kesmiştim çok çok teşekkür ederim allahım sağlıcaklan oğluşunu analı babalı büyütmeyi nasip etsin inşallah o günleri görmeyide nasip etsin bizlere inşallahhhh canım benim tekrar allah razı olsun senden opuyorumnanaktan

ay canım yaaa ağlarım ama beeennn ikicanlıyım, duygusalımmm ben amaaaa..:sinifsinif:

ayy ben senaya bu haberi vermemiştim, çiçeğim kendisi vermek ister diye. nurcum sen demesen ben söyleyecektim çiçeğimi biliyorsun, kalplerimiz bir opuyorumnanaktan

darısı en kısa zamanda bizlerin başına. liste uğurlu liste, hem de ne uğurlu :nazar:

ayy ben senaya bu haberi vermemiştim, çiçeğim kendisi vermek ister diye. nurcum sen demesen ben söyleyecektim çiçeğimi biliyorsun, kalplerimiz bir opuyorumnanaktan

darısı en kısa zamanda bizlerin başına. liste uğurlu liste, hem de ne uğurlu :nazar:

ay canım yaaa sorma kaç gündür zor tutuom bende kendimi sölememek için. sağlıcakla gelsin yeğenimizzzzzzzzz..opuyorumnanaktanzemuszemusopuyorumnanaktan

ay canım yaaa sorma kaç gündür zor tutuom bende kendimi sölememek için. sağlıcakla gelsin yeğenimizzzzzzzzz..opuyorumnanaktanzemuszemusopuyorumnanaktan

amin canım benim amiiiiiinnnnnnn :nazar:

sıra bize de gelsin inşallahhhhhh :Saruboceq:

dün gece hiç uyumadım, gazımız çıkana kadar oğum da ben de babacık da helak olmuştuk..şu an yanımda ve zar or uyuklamaya çabalıyor , ben de bir yandan bakınayım dedim.. ve sizi gördüm ... sinirlerim de boşaldı zaten ağlıyorum vik vik...çok ama çok mutlu oldum..sırtımın ağrısı da uykum da geçti bi anda...ne mutlu...allah sonuna kadar gitmeyi de nasip etsin.. sağlıkla al kucağına inşallah biran evvel...kocaman öpüyorumm

X