Nişanlımın ailesi imam nikahı da istiyor...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben müslüman bile değilim ama eşim ben isterim ,olsun dediği için kabul ettim. Bir insan sizin adınıza 3-5 iyi dilekte bulunuyor,dua ediyor, işte birbirinizi altan alın kalp kırmayın falan diyor. İnançlıymışsınızda yapın gitsin aile istiyorsa. Sizle kıymaz gider başkasıyla kılar sizin mantığınızla. Belki de ben yanlış yaptım bilmiyorum ama bence birisi benim adıma iyi dilekte bulunup dua edecekse isterse maymuna tapan bir Hintli olsun dua duadır.

Vallaha benim yüzügümün icinde dini nikahimin tarihi yazilidir. Resmi nikahimiz da var tabi ama kalbim o tarihe bagli. Allah herkese mutlu ve mesut yuvalar nasip etsin. Nisanlinizin ailesini birseylere ikna etmeye calismaktan önce biraz daha konuyu arastirip öyle karar vermenizi öneririm. Sizin ki de ön yargili cünkü. Nikah 3 laf ile (sözde) de bitiyorsa resmi nikah da yeri geldiginde bir durusmada bitebilir mesela. Herkesin kendi karari saygi duyarim ben

Merhaba. Biz bu yaz resmi nikah ile evlenecegiz ama nisanlimin ailesi dini nikahta kiymamkzi istiyor, sunnetmis. Ben islami evlilik sartlarini, birden fazla kadinla imam nikaho kiyilabilmesini, 3 bos olla bosama olaylarini vs. sevmiyorum ve dini nikah istemiyorum. Zaten resmi nikah artik dini nikah yerine geciyor. Elbette nisanlimin ailesi cok diretirse ve onlar icin asiri onemliyse zorluk cikarmam, iki dakikalik bir sey sonucta. Ama oncelikle onlari ikna etmek istiyorum...
Bunu istemedigimi nasil belirtebilirim, nasil ikna edebilirim?
Mehir olarak 1 kilo altın iste anında vazgeçerler 🤣

istemiyorsaniz yapmayin, eşimin ailesi istiyordu ama eşim ve ben istemedik yaptirmadık.
bunun kararini eşinizle vermeniz gerekiyor.

resmî nikahtan önce kendi aramızda kıydık deyin
Nişanlında önceden kıydık desin ailesine
Ne bilecekler

mehir kısmını unutmazsanız pekala o dediğiniz olur neden olmasın.
sözleşme dediğimiz resmi kayıtlarda geçer yoksa bugün sadece dini nikahla evlenen çiftlerden hangisinin ''resmi'' sözleşmesi var. :))
Ben sözleşmedir derken kağıttan bahsetmedim ama tabii sözlerin tutulduğu bir ülkede de yaşamıyoruz. Yani biraz hayata bakışımız farklı diyelim sizin öyle içiniz rahat etmişse bana sadece bir kere söylemek düşer gerisi beni ilgilendirmez 🥰☺️☺️

Neden bu kadar ön yargılı davranıyorsunuz anlamadım. Bu da Allah katında eş yapacak sizi.

Dini nikah resmi nikahtan sonra kiyiliyor, oyle bos ol deyince bosanma durumu yok yani :) bence buyukleri bu konuda kirmaya gerek yok, gonulleri olsun.

Çok gereksz bi istek sizinkisi
Nolacak olsa?
3 karı alacak olan resmi nikahlının üstüne de alır

Ayrıca işin dini boyutuna hiç girmek istemiyorum... Belli ki Müslüman değlsinz saygı duyarım

Biz yapmadık. Dini nikah resmi nikah yokken kadın haklarını koruyan aynı zamanda tamamen etrafa duyurmak için yapılan bir tören. Ailede ibadetlerini aksatmayanlar dahil kimse gerekli görmedi. Aman ne olur ne olmaz mantığıyla yapılan hiç bir şeyi anlamıyorum..

hele bazı arkadaşlar müslüman değilsiniz herhalde demiş. Ben böyle inanamıyorum bazen uğruna canını vermeye hazır olduğu şeyi aslında bilmeyen ve asla sorgulamayan üstüne düşünmeyen insanların varlığına..

Merhaba. Biz bu yaz resmi nikah ile evlenecegiz ama nisanlimin ailesi dini nikahta kiymamkzi istiyor, sunnetmis. Ben islami evlilik sartlarini, birden fazla kadinla imam nikaho kiyilabilmesini, 3 bos olla bosama olaylarini vs. sevmiyorum ve dini nikah istemiyorum. Zaten resmi nikah artik dini nikah yerine geciyor. Elbette nisanlimin ailesi cok diretirse ve onlar icin asiri onemliyse zorluk cikarmam, iki dakikalik bir sey sonucta. Ama oncelikle onlari ikna etmek istiyorum...
Böyle konulari neden acarsiniz ki? Tam yazicam ban! Tam yazicam bannn! Tam BAN lik konu bu ! Yapmayin etmeyin kendimi tutamıyorum 🤣

Saçma gerekçeleriniz var dini nikahla ilgili. Resmi olarak evli olup başka kadınlarla ilişki yaşayanlar da var, boşuyorum seni deyip dava açıp tek celsede boşayanlar da buna ne diyeceksiniz?

Resmi nikahın dini nikay yerine de geçtiğini kim diyor hiç duymadım bunu çünkü? İmam nikahı yapmamak sizi aldatılmaktan kurtarmaz kıyacak olan yine gider başkasıyla kıyar bu konu güvensizseniz zaten evlenmeniz hata. 3 boşolla boşama olayını sevmiyorum nedir onu zaten hiç anlamadım sonuçta resmi olarak da boşanmanız lazım zaten tam olarak boşanmış olmak için

Resmi nikah ile evlendik, dini nikahimiz da olmustu. Ama bosanirken birbirimize bos ol demedik. Dememiz mi gerekiyordu? Gittik mahkemeye bosandik. Dini nikahi amacinin disinda kullananlar, zina olmasin diye gunu birlik iliskilerinde bile dini nikah kiydiranlar yuzunden mi bu kadar karsisiniz? Yoksa her dini nikahi olanin 4 esi yok. Fazla mi on yargilisiniz bilemedim.

Yani söyle mi dusunuyorsunuz,

Sadece resmi nikahim olursa 3 es daha alamaz ama imam nikahina izin verirsem 3 es hakki daha oluyor.

Bu yüzden mi istemiyorsunuz? Bunu yapicaksa senle sadece resmi nikahi varken de yapar. Insallah o karakterde biri degildir.

Ben evlenirken musluman degildim, erkek musluman kadin gayrimuslim olsa da yapilmasi bizce dogru dediler. Diyanetten arastirmislar. Peki dedim. 2 dk sürdü türkce bile bilmiyordum hoş. Ne oldugunu pek anlamadim ama bunun icin kirmadim kimseyi.

Cok cok karsiysaniz ve bir sebebiniz varsa tabi ki yapmayin ama sizinki biraz caniniz istememis gibi duruyor.

Mutluluklar dilerim simdiden 😇

Aynen. Dini nikah 2 dakikalık birşey. Çok da güzel ve huzur veriyor.
Düğünüm bitti ,salondan geldik ,hoca dua okudu evde,rizamizi sordu. Ne kadar mehir istediğimi sordu,yazdı kağıda..
Güzeldi bence.
Bence de 2 dklık bir şey gelenek gibi düşünün. Ben eşimden mehir olarak 44 tane Reşat altını istemiştim, imam kagıt imzalattı, arada hala borcun duruyor diyorum :KK66:))

Bu arada kesinlikle resmî olmadan imam nikahı yapmayın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X