Nişanlımın ailesi imam nikahı da istiyor...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
dini nikah bir emir değildir.
hangi ayette yazar?

o yüzden istememekle kimse üzülmez merak etmeyin. yarın evlensem ben de kıymam nikah zaten duyurma demektir resmi nikah bu işlevi gayet rahat görüyor.
konu sahibini yanlış yönlendirmeyin.
Bakara , nisa,nur ve ahzab süreleri ilk seferde size sayabileceklerim
Bakın bakalım orda nikaha dair neler yazıyor ?

Demek duyurma öyle mi
O zaman sosyal medyadan paylaşın
Ya da davulcu tutun mahallede duyurusun

Ne diyeyim inanın siz daha çok üzdünuz

Bunu kafaniza takmaniza ne gerek var? Gercekten soruyorum yasamis biri olarak. Esimin hayatinda gordugu bir sey degildi, benim de hic aklima bile gelmezdi ama babam istedi, biz de yaklasik 5 dk icinde babamin bu istegini yerine getirmis olduk. Inanin hic bir zorlugu bir seyi yok 5 dk dinleyeceksiniz o kadar, madem istediler olsun bitsin bir külfeti yok cunku. Bu kadarcik seylere de istemem etmem demeyin bence

Dini nikaha ne farklı anlamlar yüklemişsiniz
İnançlı biri değilseniz ve bu sebeple katiyen istemiyorsanız direkt belirtin de
Diğer türlü sorun çıkarmaktan başka bi şey değil yapacağınız
He deyin geçin
Resmi nikahsız sadece dini nikah yapalım dememiş sonuçta insanlar

Bakara , nisa,nur ve ahzab süreleri ilk seferde size sayabileceklerim
Bakın bakalım orda nikaha dair neler yazıyor ?

Demek duyurma öyle mi
O zaman sosyal medyadan paylaşın
Ya da davulcu tutun mahallede duyurusun

Ne diyeyim inanın siz daha çok üzdünuz

bu ayetlerde dini nikah gereklidir demez ki.
nikah duyurmadır yoksa neden şahit isteniyor hiç düşündünüz mü?
ve evet sosyal medyadan paylaşmak da evlenmek demektir ama tabii kanunen evlilik haklarınız olmaz. bu da dini bir mevzu değildir.

kuran'da yazmayan şeyler dini kural niteliği taşımaz.

onemli bir konu degil konusmadik. Olmazsa benim icin guzel olcak olsa da dunyanin sonu degil..
Nasıl değil? Çocuk sahibi olacağınız aile kuracağınız insandan bunu gizlemissiniz. Adamın bilmek hakkı ona gore bisey düşünür. Belki oda önemsiz görüp bişeyleri söylemiyor . Olabilir mi böyle bisey?

Nişanlınız ne düşünüyor bu konuda? bence nişanlınızla konuşun. O da sizinle hemfikirse, 0 konuşsun ailesiyle.

ve evet sosyal medyadan paylaşmak da evlenmek demektir ama tabii kanunen evlilik haklarınız olmaz. bu da dini bir mevzu değildir.

O zaman ben resmî nikah kıymadan, erkek arkadaşımla instagrama fotoğraf atsam, herkese yaysam dini olarak evlenmiş mi oluyoruz? Sizin mantık böyle işliyor da.

Kuran'da yer alır zaten
Mehir , iddet muddeti, süt hakkı ,vs vs hükümleri de yer alır
Kadına dair pozitif ayrımcılık içerir bu hükümler keşke evvela okusanız öyle tartissak

O zaman ben resmî nikah kıymadan, erkek arkadaşımla instagrama fotoğraf atsam, herkese yaysam dini olarak evlenmiş mi oluyoruz? Sizin mantık böyle işliyor da.
eğer biz evlendik diye atarsanız aynen öyle oluyor. dini inancınıza göre dua edebilirsiniz sizi bağlar. bir imam, papaz vs gerekmez bunun için.
evlilik yasal bir olaydır o yüzden yıllarca kadınlara sadece dini nikahla evlenmeyin hiç hakkınız olmaz demiyor muyuz?

Kuran'da yer alır zaten
Mehir , iddet muddeti, süt hakkı ,vs vs hükümleri de yer alır
Kadına dair pozitif ayrımcılık içerir bu hükümler keşke evvela okusanız öyle tartissak
iddet müddeti, süt hakkı, mehir konularının geçtiği yerlere bakarsanız bu konudan ayrı olduğunu görürsünüz.
karnımızdan konuşmuyoruz biz de.

Dini nikah kiymadan ayni eve girmeye gönlüm razi olmazdi.
Cok şükür kıydık guzel de dua etti hoca bize.
Herkesin hassasiyeti farklı yalniz inançlı bir insan nasıl istemez dini nikahi benim aklim almadi.

iddet müddeti, süt hakkı, mehir konularının geçtiği yerlere bakarsanız bu konudan ayrı olduğunu görürsünüz.
karnımızdan konuşmuyoruz biz de.
Hmm evet iddet müddeti ve mehir traktör ve tarım ile alakalı meseleler olduğu için imam nikahına dair ayetlerde geçmez haklısınız

Ya rabbi sen büyüksün

eğer biz evlendik diye atarsanız aynen öyle oluyor. dini inancınıza göre dua edebilirsiniz sizi bağlar. bir imam, papaz vs gerekmez bunun için.
evlilik yasal bir olaydır o yüzden yıllarca kadınlara sadece dini nikahla evlenmeyin hiç hakkınız olmaz demiyor muyuz?
Nasıl yani 😂😂 Ne bu pastane sözü mü? Nikah, evlilik öyle kolay şeyler değildir bence siz çok yanlış düşünüyorsunuz. Ben dini nikah resmî nikah işinden bahsetmedim zaten. İkisi de yapılsın bana göre ama ortada dini resmî iki nikah yokken ben evlendim diye fotoğraf atınca evlenmiş olabilseydik ohoooo.
Evlilik bir taraftan da hem resmî nikahta hem dini nikahta sözleşmedir. Bir din adamına ihtiyaç duymayız ama bir sözleşmeye evet ihtiyacımız vardır.

aslında 2 3 kişiyle imam nikahı kıyılabiliyor vs den çok. mehir gibi şeylerle kadını ön planda tutan bir şey imam nikahı
inançlı biriyseniz zor bir şey değil boşa problem çıkarmayın bence. ama inançsızsanız yapmak istememek en doğal hakkınız.

Hmm evet iddet müddeti ve mehir traktör ve tarım ile alakalı meseleler olduğu için imam nikahına dair ayetlerde geçmez haklısınız

Ya rabbi sen büyüksün
Nikah bir akittir, yani sözleşmedir. iki taraf, aralarında, evleneceklerine karar verirler, şahitlerin huzurunda bunu ilan eder ve bir karara bağlarlar. Böylece nikah akdi tamamlanmış olur. bugünkü şartlarda sosyal medya bile bu duyurma yerine geçebilir.

mehr kadının eşinden alması gereken güvencedir.boşandığında ya da eşi öldüğünde mağdur olmaması için ona verilen bir güvencedir. Bu güvence yerine getirilirse de dini nikah yerine geçer. dediğiniz gibi imam huzurunda nikah kıyın demez hiçbir ayet.

Ya kusura bakmayın da imam nikahından korkanını ilk defa duydum resmi nikahın varken 3 boş ol demekle senden kurtulacağını düşünmen çok komik ,hayatına başka kadın alan adam her halükarda alır aldatır resmi nikah senin bu dünyada haklarını korumak için var ,imam nikahı ise Allah katında sahip olduğun haklardır yani korkulacak bir şey değil aksine senin menfaatine olur

Nasıl yani 😂😂 Ne bu pastane sözü mü? Nikah, evlilik öyle kolay şeyler değildir bence siz çok yanlış düşünüyorsunuz. Ben dini nikah resmî nikah işinden bahsetmedim zaten. İkisi de yapılsın bana göre ama ortada dini resmî iki nikah yokken ben evlendim diye fotoğraf atınca evlenmiş olabilseydik ohoooo.
Evlilik bir taraftan da hem resmî nikahta hem dini nikahta sözleşmedir. Bir din adamına ihtiyaç duymayız ama bir sözleşmeye evet ihtiyacımız vardır.
mehir kısmını unutmazsanız pekala o dediğiniz olur neden olmasın.
sözleşme dediğimiz resmi kayıtlarda geçer yoksa bugün sadece dini nikahla evlenen çiftlerden hangisinin ''resmi'' sözleşmesi var. :))

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X