Nişanlımın ailesi imam nikahı da istiyor...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu tamamen kişilerin inanç sistemi ile ilgili bir karar. Eğer siz hiçbir dini inanca sahip değilseniz ama nişanlınız sahipse ben imam nikahı kıymanızı tavsiye ederim..çünkü siz bu nikahla hiçbirşey kaybetmezsiniz ama nişanlınız bunu istemesine rağmen gerçekleştiremezse içsel bir huzursuzluk yaşayabilir.Öbür yandan ikinizde istemiyorsanız bunun için kimseyi ikna etmeniz de gerekmiyor çünkü bu tür manevi/dini konularda yaşanılan fikir ayrılıklarının iknası olmaz diye düşünüyorum.

Merhaba. Biz bu yaz resmi nikah ile evlenecegiz ama nisanlimin ailesi dini nikahta kiymamkzi istiyor, sunnetmis. Ben islami evlilik sartlarini, birden fazla kadinla imam nikaho kiyilabilmesini, 3 bos olla bosama olaylarini vs. sevmiyorum ve dini nikah istemiyorum. Zaten resmi nikah artik dini nikah yerine geciyor. Elbette nisanlimin ailesi cok diretirse ve onlar icin asiri onemliyse zorluk cikarmam, iki dakikalik bir sey sonucta. Ama oncelikle onlari ikna etmek istiyorum...
Bunu istemedigimi nasil belirtebilirim, nasil ikna edebilirim?
3 boş ol deme olayına takılıyorsanız nikahtan önce hocaya bosanma haklarindan birini yani bir talak hakkını istediğinizi söyleyin. Çoğu kisi bilmez ama kadinin boyle bir hakkı var.Böylece eşiniz iki defa siz bir defa boş ol demeden boşanma gerçekleşmemiş olur.

Ama ikinci kişiye nikah ihtimali siz dini nikah kıymayınca ortadan kalkmayacak bunu bilin.

Son düzenleme:
Merhaba. Biz bu yaz resmi nikah ile evlenecegiz ama nisanlimin ailesi dini nikahta kiymamkzi istiyor, sunnetmis. Ben islami evlilik sartlarini, birden fazla kadinla imam nikaho kiyilabilmesini, 3 bos olla bosama olaylarini vs. sevmiyorum ve dini nikah istemiyorum. Zaten resmi nikah artik dini nikah yerine geciyor. Elbette nisanlimin ailesi cok diretirse ve onlar icin asiri onemliyse zorluk cikarmam, iki dakikalik bir sey sonucta. Ama oncelikle onlari ikna etmek istiyorum...
Karşınızdaki aile inançlı bir aile. Siz bunu belirtirseniz inançsız muamele görebilirsiniz. Hiç buralara girip milletle uğraşmayın bence.

İlk dini nikahı kıymadan 2.'nin 3.'nün yolu açılmıyor mu? Adam başkasıyla nikah kıyacak olsa "yav biz benim hanımla nikah kıymadık, olmaz yapamam" mı diyecek?
Size bunu düşündürten biriyle neden evleniyorsunuz ayrıca?

Ben inançsız bir insanım. Sevgilim de öyle. Dini nikah kıymayı düşünmüyorum.
Ailelerimizin bu konuya müdahil olacağını sanmıyorum ama isterlerse kıyarım. Çok da önemli değil.

Bu tamamen kişilerin inanç sistemi ile ilgili bir karar. Eğer siz hiçbir dini inanca sahip değilseniz ama nişanlınız sahipse ben imam nikahı kıymanızı tavsiye ederim..çünkü siz bu nikahla hiçbirşey kaybetmezsiniz ama nişanlınız bunu istemesine rağmen gerçekleştiremezse içsel bir huzursuzluk yaşayabilir.Öbür yandan ikinizde istemiyorsanız bunun için kimseyi ikna etmeniz de gerekmiyor çünkü bu tür manevi/dini konularda yaşanılan fikir ayrılıklarının iknası olmaz diye düşünüyorum.

bu anlayışla yarın eşi kapan dese o zaman da içsel boşluk yaşamasın diye kapanacak mı?
ya da benimle aynı dergaha/cemaate gir dese aman içsel boşluk yaşamasın diye gidecek mi?
içsel boşluk yaşamasın diye her istenilene boyun eğerse şimdiden yarını düşünemiyorum.

Iyi de dini nikah yalniz basina olursa ustte yazdığınız olayların olma ihtimali vardır. resmi nikahın yanında dini nikah ülkemizde çok yaygın bir durum bu kadar stres yapmayın bırakın gönülleri olsun.

bence de. Aslinda baska konularda istediklerine evet diyorum benim icin cok muhim degilse ama bu konuyu gercekten istemiyorum. Sadece beni yanlis anlamalarini istemiyprum, bu kiz dinsiz fln demeleri gibi
Neden istemiyorsunuz?

Erkek kıtlığımı var da 3-4 kadın alacak öyle olsa bile başkasını alabilmek için senden rıza alması onlara bakabilecek gücü olması gerekir

yani dinle ilgili yorumlar yapmiyorum ben inancli biriyim cok sukur. Sadece bu dini nikahi istemiyorum ve nisanlimin ailesine nasil acilacagimi bilemiyorum:/
İnançlı biriyim demek ve o inancın temel esaslarını bilmemek

Yaradana hayır istemiyorum senin emrettigin dini nikahi demek

Eş ailesine e madem ısrar ediyorsunuz tamam olsun demek

İnançlı olmak
yaradandan cekinmemek eş ailesinden cekinmek

Öyle üzdünuz ki beni gece gece

Evlendiginiz zaman resmi nikahtan sonra dini nikahta olur.imam zaten evlilik cuzdani istiyor.neden istemediğinizi anlamadim.dinimizc onemli bence he inanciniz yoksa onu bilemem.

Yeni sistemde imamlar resmi nikâh olmadan imam nikâhını yapmıyorlar zaten
Evleneceğinizin akşamında yapılsın...

İnançlı biriyim demek ve o inancın temel esaslarını bilmemek

Yaradana hayır istemiyorum senin emrettigin dini nikahi demek

Eş ailesine e madem ısrar ediyorsunuz tamam olsun demek

İnançlı olmak
yaradandan cekinmemek eş ailesinden cekinmek

Öyle üzdünuz ki beni gece gece

dini nikah bir emir değildir.
hangi ayette yazar?

o yüzden istememekle kimse üzülmez merak etmeyin. yarın evlensem ben de kıymam nikah zaten duyurma demektir resmi nikah bu işlevi gayet rahat görüyor.
konu sahibini yanlış yönlendirmeyin.

yabancilarla evlenenler bile daha esnek bu konuda. kuzenim yabanci biriyle evli. senin icin onemliyse oturur dinlerim dedi gelin. o bile kabul etti. basini orttuk yalandan. biz ellerimizi acinca o da acti. hocanin soylediklerini tercume ettik ona. bu kadar. mal paylasimina imza atmak gibi bir sey degil sonucta. kuzenim de onun kilise dugunune anlayis gosterdi. hicbir mesele olmadi. he deyip gecin onlar icin onemliyse. o nikah sonucta bir dua. dua edilmis oluyor sizin icin. bir de mehir hakkiniz var bosanma veya ölüm durumlarinda sizi zorda birakmamak icin. ben olsam onemsemesem bile hic mesele haline bile getirmem. inanin daha ciddi meselelerle karsilasacaksiniz. olabildiginiz konularda anlayisli olun. kirmizi cizginize denk gelen konu olursa tavrinizi koyarsiniz.

Harıka bişey huzurlu bısey dını nıkah oncelıkle bunu belırteyım .Nısanlımla ben bıraz yakınlaşmaya başlayınca ben ıstemıstım evlılık kuracagız her sey usulune gore olsun dedım.O zaman 5 vakıt namazımı duzenlı kılıtordum.Nısanlım yaklasınca kotu hıssedıyordum.O sebeple ben onerdım dını nıkahı .Resmı nıkahıda erken ıatefıler ama ben dugunde ıstedım .Ne olur be olmaz dıye :)

Dini nikahimizi kıyan hoca çok güzel dua etmisti(kurandanda okudu turkce dualarda etti) nasihat içeren cokta güzel kisa bir sohbet yapmışti. Açıkçası evime dua ile kuran ile girmek arti bir huzurluydu. Resmi nikaha hayir diyip sadece dini nikahta diretseler coook haklısında su noktada istemiyorum dini nikah demeniz tuhaf karsilanabilir sonucta bu bir gelenek inancimiza gorede olmasi lazim (benim fikrim tabi) kiyilmasininda bi zarari yok yani 3 defa bosol diyecek olan gider mahkemede acar o davayı

bu anlayışla yarın eşi kapan dese o zaman da içsel boşluk yaşamasın diye kapanacak mı?
ya da benimle aynı dergaha/cemaate gir dese aman içsel boşluk yaşamasın diye gidecek mi?
içsel boşluk yaşamasın diye her istenilene boyun eğerse şimdiden yarını düşünemiyorum.
Hayır o zaman şöyle bir karar alması gerekecek konu sahibi arkadaşımızın ; evli olduğum kişi ile isteklerimiz bu denli farklı iken ,ben olmak istemediğim birisi olmaya zorlanıyorken gerçekten bir aile olarak yolumuza devam etmemiz gerekiyor mu? Benim konu sahibi arkadaşımızın mesajlarından aldığım "bu nikahı kıymamız beni çok da olumsuz etkilemez ,hatta öyle bir ikna şeklini kullanayım ki nişanlımın ailesi beni inançsız da sanmasın" yoksa burada konu bile açmasına gerek yok arkadaşımızın "istemiyorum" der olur biter 🤷‍♀️

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X