Nişanlımın ailesi imam nikahı da istiyor...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba. Biz bu yaz resmi nikah ile evlenecegiz ama nisanlimin ailesi dini nikahta kiymamkzi istiyor, sunnetmis. Ben islami evlilik sartlarini, birden fazla kadinla imam nikaho kiyilabilmesini, 3 bos olla bosama olaylarini vs. sevmiyorum ve dini nikah istemiyorum. Zaten resmi nikah artik dini nikah yerine geciyor. Elbette nisanlimin ailesi cok diretirse ve onlar icin asiri onemliyse zorluk cikarmam, iki dakikalik bir sey sonucta. Ama oncelikle onlari ikna etmek istiyorum...
Bunu istemedigimi nasil belirtebilirim, nasil ikna edebilirim?
dini inancınız yoksa bu konuda sırf nişanlınızın ailesi öyle istiyor diye bence istemediğiniz bir şey yapmamalısınız. ileride bir gün başka şeyler de isterlerse yine yapmak zorunda kalabilirsiniz. nişanlınızı ikna ederek başlayabilirsiniz. o da ailesine istemiyoruz derse kıyılmaz belki.

Merhaba. Biz bu yaz resmi nikah ile evlenecegiz ama nisanlimin ailesi dini nikahta kiymamkzi istiyor, sunnetmis. Ben islami evlilik sartlarini, birden fazla kadinla imam nikaho kiyilabilmesini, 3 bos olla bosama olaylarini vs. sevmiyorum ve dini nikah istemiyorum. Zaten resmi nikah artik dini nikah yerine geciyor. Elbette nisanlimin ailesi cok diretirse ve onlar icin asiri onemliyse zorluk cikarmam, iki dakikalik bir sey sonucta. Ama oncelikle onlari ikna etmek istiyorum...
Dini nikah inançla alakalı bi şey ve binlerce yıldır kıyılır, resmi nikahtan öncede vardı biliyosunuzdur. Resmi nikah dini nikah yerine geçmez bunu nerden çıkardınız? Birden fazla kadınla imam nikahı kıyılabilmesi falan hangi dini nikah bu? bence siz önyargılısınız araştırın derim. Dini nikahı gereksiz bulup 3 boşolla boşanabilmeye takılmanızda ironik 😑

arkadaslar ben nisanlima guveniyorum, dini nikahtan dolayi beni aldatacagini veya az deger verecegini dusunuyor degilim. Sadece boyle bir bakis acisina sahip bir uygulamayi yapmayi gerek gormuyor ve mumkunse yapmak istemiyorum o kadar.

Etrafınızda dini nikahlı olup 2.3. Evliliğini yapan varmı mesela anneniz dini nikah yapmamış mı? Ben kendi adıma söylersem etrafımda ki herkes dini nikahlı ve evli tek eşli hepsi de seni bosayacak olan her türlü boşar zaten mantıksız bisey yazmışsınız farkindamisiniz..illa yaptirmiycam diodan yaptirma yani zorla güzellik olmaz

Dini nikahı kıyanlarin esleri başka evlilik mi yapıyormuş?

Kendi düşünceniz pek anlamlı olmadığı için daha mantıklı sebepler arıyorsunuz anlaşılan.

Direkt istemiyorum deyin o zaman, nişanlinizla konusun o halletsin ailesiyle.

dini inancınız yoksa bu konuda sırf nişanlınızın ailesi öyle istiyor diye bence istemediğiniz bir şey yapmamalısınız. ileride bir gün başka şeyler de isterlerse yine yapmak zorunda kalabilirsiniz. nişanlınızı ikna ederek başlayabilirsiniz. o da ailesine istemiyoruz derse kıyılmaz belki.
nisanlim da istemiyor biraz diretmis ama dinlememisler. Ben konusayim bir de dedim.

bence de. Aslinda baska konularda istediklerine evet diyorum benim icin cok muhim degilse ama bu konuyu gercekten istemiyorum. Sadece beni yanlis anlamalarini istemiyprum, bu kiz dinsiz fln demeleri gibi
Ben de dini nikah yapmadım üstelik ikimizin de aileleri dindardır ve yapın diyen de çıkmadı. Siz istemediğinizi nişanlınıza söyleyin o söylesin ailesine yapmayacağız diye. Tamam atla deve değil ama istemiyorsanız herkes saygı duymalı, bu hayatın her alanında böyle. Başkasının müdahil olacağı bir mesele değil bu. Kendinizden taviz vermeyin derim çünkü net bir şekilde istemiyorsunuz. Yanlış anlaşılacak dinsiz denilecek bir şey yok bunda, formaliteleri sevmiyorum der geçersiniz.

bu cevap ilginc geldi:) hic kiymamayi dusundunuz mu?
Kıymayı düşünmedim ki, aklıma bile gelmemiş. Nişanlıyken bir akşam annemlere geldik, dini nikahınızı kıyalım dediler, olur dedik. Hocayı alıp geldiler, kıydı oldu bitti. Bana bir zararı olmayan bir şey için neden üzeyim ki ailemi? İçleri rahat etti, onlar için önemliydi.

Ben de dini nikah yapmadım üstelik ikimizin de aileleri dindardır ve yapın diyen de çıkmadı. Siz istemediğinizi nişanlınıza söyleyin o söylesin ailesine yapmayacağız diye. Tamam atla deve değil ama istemiyorsanız herkes saygı duymalı, bu hayatın her alanında böyle. Başkasının müdahil olacağı bir mesele değil bu. Kendinizden taviz vermeyin derim çünkü net bir şekilde istemiyorsunuz. Yanlış anlaşılacak dinsiz denilecek bir şey yok bunda, formaliteleri sevmiyorum der geçersiniz.
nisanlim da istemiyor konusmus ama diretmisler bu konuda. Bir de ben konusayim dedim ama ne diyecegimi bilemiyorum. Formalite degil sunnet diyecekler muhtemelen ve buna ne cevap verecegim bilmiyorum.

Kıymayı düşünmedim ki, aklıma bile gelmemiş. Nişanlıyken bir akşam annemlere geldik, dini nikahınızı kıyalım dediler, olur dedik. Hocayı alıp geldiler, kıydı oldu bitti. Bana bir zararı olmayan bir şey için neden üzeyim ki ailemi? İçleri rahat etti, onlar için önemliydi.
guzel bir bakis acisi. Eger ikna edemezsem ben de boyle dusunup ustelememeye calisacagim:) tesekkurler

nisanlim da istemiyor biraz diretmis ama dinlememisler. Ben konusayim bir de dedim.
yani ben olaya ne var ya 2 dklık iş gibi bakamıyorum. burada pek çok konu var herkes eşinin ailesinin tuhaf beklenti ve isteklerinden çekiyor. daha evliliğe atılan ilk adımda kurallarınızı koymazsanız sıkıntı çekebilirsiniz gibi hissettim. tabi karşı tarafın iyi niyetine de bağlı bu biraz. onu da en iyi siz bilirsiniz. ama ben olsam inanmadığım bir şeyi yapmak istemezdim.

İmam nikahıyla birden çok eşle evlenmenin de şartları var öyle zevkine olmuyor İslam dinini yanlış tanımışsınız ayrıca boşanma aşamasına geldikten sonra boşol boşol boşol desin ne olacak ki sen o duruma geldikten sonra ne önemi var. Ha müslüman değilsindir istemiyorum dersin kimsede karışamaz o ayrı bir Durum. Ama bence olması gerekli bir şey kötü bişey yapılmıyor sonuçta orda nikah kıyılıyor dua okunuyor mehir istiyorsan onu söylüyorsun

dini nikah diye bir şey kuran'da geçmez yani bir kural yok ama birden fazla evlilik dinin erkeğe verdiği bir ehliyet.
tabii laik bir ülkede yaşadığımızdan resmi olarak birden fazla evlilik yapılamıyor ama dini nikah adı altında bu tarz aldatmalar da mevcut bu dini nikahlar da gizli saklı yapılır nikahın özüne aykırıdır.
o yüzden istemiyorsan yapma. şimdiden aman gönülleri olsun diye her şeyi kabul edersen yarın tepene çıkarlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X