Nişanlımın ailesi imam nikahı da istiyor...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba. Biz bu yaz resmi nikah ile evlenecegiz ama nisanlimin ailesi dini nikahta kiymamkzi istiyor, sunnetmis. Ben islami evlilik sartlarini, birden fazla kadinla imam nikaho kiyilabilmesini, 3 bos olla bosama olaylarini vs. sevmiyorum ve dini nikah istemiyorum. Zaten resmi nikah artik dini nikah yerine geciyor. Elbette nisanlimin ailesi cok diretirse ve onlar icin asiri onemliyse zorluk cikarmam, iki dakikalik bir sey sonucta. Ama oncelikle onlari ikna etmek istiyorum...
Bunu istemedigimi nasil belirtebilirim, nasil ikna edebilirim?
Bence trolllsünüz değilseniz bu zekayla lütfen yuva kurup üremeyin ciddi ciddi dini nikah kıyıldı diye eşinizin birden fazla kadınla evlenme isteği olup 3 lafla sizi boşayabileceğine inanıyorsanız o adamla hiç evlenmeyin

Allahim bir paragrafta kac facia cumle olabilirse hepsi var..Bence de kiymayin neyinize gerek..Daha ne nedir niye yapilir haberiniz yok..Islam ve onun gerekleri sizin bilip bilmeden buradan sallayacaginiz konu degil..buralara konu acana kadar bu nikah nedir ne degildir ne hakkiniz vardir yoktur onu ogrenin..

İmamın kıydığı nikahla eşinize sizden başkasıyla evlenme hakkı vereceğinizi, boşanmak isterseniz boşanamayacağınızı falan mı sanıyorsunuz?
Karşı çıkma gerekçeleriniz çok mantıklı değil.
Duayla evlenmek de güzel, tercih etmeseniz de müslümansanız ayak uydurabilirsiniz.

Zaten asıl hükmü olan resmi nikah. Dediğiniz gibi dini nikah yerine de geçiyor gerekli şartları karşıladığı için. İmam nikahı da hayatınızda bir değişikliğe sebep olmayacak. Bence kabul edin. Boş bir şey için gerginlik yaşamayın.

Merhaba. Biz bu yaz resmi nikah ile evlenecegiz ama nisanlimin ailesi dini nikahta kiymamkzi istiyor, sunnetmis. Ben islami evlilik sartlarini, birden fazla kadinla imam nikaho kiyilabilmesini, 3 bos olla bosama olaylarini vs. sevmiyorum ve dini nikah istemiyorum. Zaten resmi nikah artik dini nikah yerine geciyor. Elbette nisanlimin ailesi cok diretirse ve onlar icin asiri onemliyse zorluk cikarmam, iki dakikalik bir sey sonucta. Ama oncelikle onlari ikna etmek istiyorum...
Bunu istemedigimi nasil belirtebilirim, nasil ikna edebilirim?

bir kere düğün arifesinde ailelerin bu tarz minimal istekleri için huzursuzluk çıkarmak bana çok saçma geliyor. Kıysan ne olur yani, etinden et mi koptu?
Benim de eşimin de böyle bir hassasiyetimiz yok.
biz evlendikten 3 sene sonra kayınvalidemin yalvarmalarıyla yaptık. Bilinçli değil de zamanında kimsenin aklına gelmemişti. Evlendikten sonra farkettiler imam nikahı yapmadık diye kv gidin yapın dedi. Gittik camide yaptık sıkıntı yok diye yalan söyledik. Eşim bi laf arasında yalanı itiraf edince doğru camiye gittik 🤣
Nikahın amacı zaten etrafa duyurmak. Dini hassasiyetin olsa bile bence de resmi nikah yeterli olmalı. Ama aileler istiyorsa böyle ufak meselelerden huzursuzluk çıkarmaya gerek yok bence ❤️

Banlanma korkusu olmasa tartismaya acik bir konuydu 😒
Keske konuyu okumasaydim, anksiyetem tavan yapti, heyecandan ellerim titriyor, ama tutacağım kendimi kimseye tek tek cevap yazmayacağım, sonra dini konusmalardan banlanma olacak 😅

Konu sahibi arkadasim, Müslümanim diyorsun, istemiyorum diyorsun, öyle böyle cok eksik bilgiyle yanlış bahaneler sunuyorsun, cok israr ederlerse mecbur yaptiririm diyorsun, aşırı kararsız gözüküyorsun yorumlarinda aslında. İyisi mi şöyle yap, yine nisanlin ikna edecegi bir sey bulsun ama sen dini bilgini saglam ve doğru kaynaklardan öğrenerek arttir, sonra kiymazsan kiyma.

Benim akrabalardaki aşırı inancli (?), tarikatlı hanimlar bile mehiri satılmak gibi görüyorsa aşırı inanclarimizda cok eksiklik var demektir (akrabada bunu duyunca şoke oldum da seslenmedim, dogrusunu anlatsam da benim bilgimi sayacak insanlar degiller, kendimi hic yormadim). 🤬🤐
Kimse senin istedigin gibi bir ikna edici bir cevap yazmamis derken 1 kilo altın mehir lafını okudum 😅 ben yapmazdim ama sen düşünürsen yukarilardaki o arkadasin fikrini bi düşün 😅

Benim icin olsa da olur olmasa da olur cinsten bir seydi imam nikahi. Esim istedi olur dedim. Vekalet verdim esimin akrabalarindan birine,kendi kendilerine kiyip geldiler. Ortamda bulunmadim galiba cok hatirlamiyorum. Sanirim yan odadaydim cocuklarla oynuyordum 😂papaz nikahi da var bizde hatta denizin ortasinda kaptana da nikah kiydirdik 😂bunlar sembolik seyler. Esas olan elbette resmi nikah.

İstemediginiz bir seyse evet itiraz edin, ama sorun cikarmaksa amac bence israra gerek yok. Nisanlinizin ailesinin adi geciyor sadece nisanlinizin fikri nedir? Malum onunla evleniyorsunuz. O size destek veriyor mu yoksa ailesiyle ayni fikirde mi?

yani dinle ilgili yorumlar yapmiyorum ben inancli biriyim cok sukur. Sadece bu dini nikahi istemiyorum ve nisanlimin ailesine nasil acilacagimi bilemiyorum:/
dini içerik yasak ortalık karışır birazdan
gece açtığınızdan konuyu daha karışmamış :KK70:
2 dk lık bişey için arıza çıkarmaya değmez diyorum

Kimse size zorla bir şey yaptıramaz.İstemiyorsun sonuçta konu kapandı.Kesinlikle eşin ve sen eş ailesiyle konuşun olmayacağını söyleyin.Yani saçma bence, öyle iki dk’lık bir şey de değil.Dini konularda zorlama olmamalı diye düşünüyorum.

Bence resmi nikah da kıymayın.
Yarın öbür gün boşanma davası açabilir
Resmi nikahlı eşine sadakatsizlik edip aldatabilir
Boşanmanız çekişmeli olup yıllar sürebilir.

Böyle uygulamalara gerek yok

Ha bir de abartın abartın
Belli ki düğün öncesi hiç sorun çıkmamış aileler arasında
Sizin KK kadınlarından neyiniz eksik, siz de evliliğe sorunlarla başlayın efendim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X