Nihayet tekrar merhaba Dostlar

Meltem hanım,
2 kez depresyon tedavisi gördüm. İkinciyi de yarım bıraktım.
Şimdi bütün belirtiler eskisinden daha şiddetli bir şekilde yeniden başgösterdi.
Hem de çok fena. Özellikle son 7 gündür. Kendimi kaybetmekten korkmaya başladım.
İyi değilim....Doktora git demeyin bana, gitmem, hele şu anki ruh halimle.
Aslında soru da sormuyorum şu anda.
Niye yazıyorum öyleyse onun da farkında değilim.
Konular çok aşina geldi herhalde. Size de çok geçmiş olsun. Bu kadar.

Ellma, her hastalığın bir tedavi şekli var. Bu tedaviyi olmazsanız, durumunuz sizin de ifade ettiğiniz gibi şiddetlenerekk tekrarlar.
Neden gitmiyorsunuz ki doktora? Esas bu ruh hali ile gitmelisiniz doktora.
Haydi Ellma, kendiniz için birşey yapın ve doktora gidin.
Sağlıkla,
Dr. Meltem

merhaba meltem hanım benim sorunum sosyal açıdan bana sorun oluyor kendim için dert etmiyorum ama toplumsal alanda gerçekten sorun ben soğan yemiyorum yemeklerde salatada hiçbir şekilde soğan yemiyorum yemek yaparkende kullanamıyorum yani soyup doğrayamıyorum 35 yaşında bekar bir bayan olarak herhangi bir yemeğe davet edildiğimde veya ev oturmasına gittiğimde benim için gayet normal olan bu durum insanlardan için şaşkınlık ve inanamazlık gibi tepkiler alıyorum övütler veriyorlar oysa benim bu durumum yeni değil bütün hayatım boyunca bu şekildeydi kokusu görüntüsü yemek bir yana elime alamıyorum bunu aşmaya çalıştım ama olmuyor insanlara yapabilirim ama yapmak istemiyorum gibi geliyor bu konuda ne yapabilirim bunca yıldır ilk defa böyle birşey konusunda yardım istiyorum zaman zaman insanlar beni çok bunaltıyor üzüyorlar bazen tatsız bir ortama dönüşüyor alınıyorum keyfim kaçıyor

Merhaba Odessia, herkes her gıdayı sevmek zorunda değil. Bu durum sizin soğan sevmemenizden kaynaklı ise, bunu başkaları garip buluyor diye değiştirmek zorunda değilsiniz. Elbette ki çok sağlıklı bir gıdayı almıyorsunuz, ama almak zorunda değilsiniz.
Yok bu durum sizin soğan yemek istemenize rağmen yiyememeniz ise, o zaman yakınlarınızda bulunan bir psikologa başvurarak bu korkunuzun üstesinden gelmeyi öğrenmelisiniz.
Sağlıkla
Dr. Meltem

Merhaba sitenizle yeni tanistim size bi sorum olucak ben 10 uyillik evliyim ikiz iki oğlum var esim 6 aydir ceza evinde halan hukum giymedi bende calisiyorum. Size sorum su esim cocuklari ceza evinde gormek istiyor acaba ccocuklari babalarinin gorusunu götursem cocuklarimin pisikolojisi yonunden nasil bir durum olur onlard babalarini ozlediler. Bu konuda bana bilgi verriseniz sevinirim ama mail adresime tesekkurler

Çocuklarınız kaç yaşında bilmiyorum, ama ilkokul çağında iseler, babalarının neden evde olmadığını bilmeliler. Gerçeği çocuklardan saklamak yanlıştır. Elbette ki olumsuz etkilenecekler babalarını cezaevinde görmekten. Ama zaten babaları cezaevinde. O zaman durumu anlatarak babalarının ne kadar süre cezaevinde kalacağına bağlı olarak görmeleri doğru olacaktır.
Sağlıkla,
Dr. Meltem

Meltem hanım merhaba. Ben İsteksizlik başlığı altında bir konu açmıştım zaten ama size de danışmak istiyorum. 2 yıldır evliyim ve cinsel isteksizlik sorunu yaşıyorum. Bu acı çekmeme de neden oluyor. Defalarca doktora gitmeme rağmen bir çözüm bulunamadı. Herşey çok normal herşey yolunda diyorlar bütün doktorlar. Ne yapmam gerektiğini bilemiyorum ve artık bir kabus haline gelmeye başladı bu olay. Bana bir fikir verirseniz sevinirim..

Dr. Meltem Hanım merhabalar.
bana yardımcı olabilirseniz gerçekten çok minnettar olucam. benim sorunum şu ki 1,5 yıllık evliyim. eşim çocuk yapmak istiyor. bense yapıp yapmamak konusunda kararsızım kararsızlığımın nedenine gelince aslında çocuğumuz olsun bende çok istiyorum. ama kayınvalidem ve görümcem sağolsunlar daha evlenmeden önceden beri yani yaklaşık 2,5 senedir. çoçuk yapmamam gerektiği konusunda bana devamlı söyleniyorlar ve benim psikolojim inanın çok berbat. sizce nasıl davranabilirim????

5 yasında ki kızım manik depresif...

--------------------------------------------------------------------------------

Oncelikle gecmis olsun meltem hanım..sitede yeniyim ve ozellikle bu konuyla ilgili bilgi, oneriler ve sorunlarım icin girdigimi itiraf etmeliyim..özetle problemim şu ki; 1bucuk yasına kadar normal bir bebeklik donemi geciren kızımın, sonrasında ve halen suren ve giderek artmakta olan ciddi davranıs bozuklukları..suan da 5 yasında ve 3 senedir doktorlardayız..cesitli tetkikler (eeg, nörolojik muayeneler..vs.) ve aşamalardan gectikten sonra,ilk zamanlar soru isareti olan manik depresif teshisi bugun netlik kazanmıs durumda..ancak yetiskin rahatsızlıgı olmasından dolayı dr lar ciddi anlamda tam tanı koyamamakta dirensede,bugun ciddi ilacları maalesef baslatmıs durumdayız..kızım belli bir donem aşırı hiperaktif, fazla istahlı, asabi, hırcın, hatta saldırgan,sebepsiz mutlu, kahkahalı, uykusuz iken belli bir sure sonrasında da, hayata küskün, mutsuz,iştahsız,surekli aglayan, mızmız, surekli yatan, uzun uyuyan, ve kendine zarar vermeye calısan bir cocuk oluyor..bu donemler bazen 2 ay kadar uzuan, bazense 2 hafta kadar kısa olup, cok arada gun icersinde ciddi gecisler gosterdigi de olabiliyor..şuana kadar risperdal 3,5 mg, seroqual, zyprexa denemesine karsın adeta hic bir iyilesme yasayamadı..son olarak ilk basladıgımız ilac olan risperdale tekrar gecis yapıp dozu 6mg a cekmemiz istendi. yaklasık 2,5 aydır bu dozda seyrediyor ancak sonuc gene alamıyoruz
özellikle hocamızın yorumlarını acil diliyorum....sevgiler..

merhaba;
bende yeni üye oldum. bu aralar herkes dertli, benimde sorunum eşimin beni aldatmasından şüpheleniyorum. bir bayanla samimi yazışmalarını yakaladım. sadece iş arkadaşım diyor ama bir kere içime şüphe düştü.

Çok uzun bir zaman oldu görüşmeyeli Dostlar.
Önce eşimin sonra da babamın sağlık problemleri nedeniyle sizlerle birlikte olamadım uzun bir süre.
Umuyorum artık buradayım.
Hepinize tekrar Merhaba
Dr. Meltem

BANA YARDIM DERSENİZ ÇOK SEVİNİRİM SÜREKLİ AĞLIYORUM NASIL KURTULACAM VE EŞİMİ UNUTACAM senağlama
YAŞADIKLARIMI ANLATAYIM:
doğru bir karar mıverdim ?O nu nasıl unuturum?

--------------------------------------------------------------------------------

Ablacığım yardım et lütfen; ben 4 sene önce biriyle internette tanıştım.

BEN 25 yaşındayım eşim benden 2 yaş büyük.
Önceleri güvenmem çok uzun sürdü çünkü onunla internetten arkadaş olmuştuk. Sonra birbirimizi sevdik; sonunda buluştuk ve iyi anlaştık. Ailemle de tanıştı, burada kaldı. İnşaatta elektrik işine bakıyordu. Askerliğini de yaptı, döndü. Askerdeyken ona para yardımında bulundum; sıkıntıda olduğunda ona maddi manevi yardım ettim. Ailesi benimkinden çok farklıydı; oğulları için hiçbir şey yapmadılar. Ailesinden kopmuştu, "Hayatımda hep sen varsın" diyordu. "Sen olmazsan ölürüm" diyordu. Gerçekten de güzel bir birlikteliğimiz vardı. Evlendik hep benim ailem yardımcı oldu bize. Benim ilk gece korkularım vardı, o bir süre sabırlı oldu. Ama sonra "Ben de gider başka kadınlarla yatarım" demeye başladı. Sevdiğim adam neler söylüyordu? Yavaş yavaş korkum geçti, beraber olmaya başladık.

Kendi işi vardı ama doğru düzgün işe gidip gelmiyordu, evde yatıyordu. Üstelik kredi çekmişti düğün için, onları da ödeyemiyordu. Evin kirası, suyu, elektriği her şeyini ben karşılıyordum. Daha evliliğimizin ikinci haftasında internetten arkadaşlarıyla görüşmeye başladı; evde ben konuşmazsam o hiç konuşmuyordu; benimle hiç ilgilenmiyordu.

İşinde de sürekli internetten chat yapıyordu. Çok konuştum, şans verdim, "Ben böyle sürdüremem" dedim; "Birlikte bir şeyler yapalım" diye ısrar ettim. Oysa evleneli 3 ay olmuştu. "Bunalımdayım" diyordu, internette kadınlarla konuşuyordu, onlara "Ne güzelsin" gibi iltifatlar yağdırıyordu. senağlama

Ben de evi terk ettim, annemlerde kaldım, 3 gün sonra barıştık ama o hiç değişmedi. "Ben hep böyle olacağım, değişemem" diyordu. Sürekli evlendiği için pişmanlık içindeydi. Bunu açık açık söylemekten kaçınmıyordu. Geceleri saat 3'te bile hálá internet başında onunla bununla konuşuyordu. Sonuçta dayanamadım, "Boşanalım" dedim; "Bitti" dedim; hemen yüzüğünü çıkardı, bana attı. Seven insan hemen yüzüğünü çıkartıp atar mı? Oysa ben öyle çok sevmiştim ki onu; aklımdan çıkmıyor. Ne olur bana yardım et; yoksa aklımı kaçıracağım? O ise, ne arıyor ne soruyor? Sence doğru bir karar mı aldım boşanma konusunda?PEKİ ONU NASIL UNUTACAĞIM BUNU BANA SÖYLERMİSİN?delirmek üzereyim ablacım. 5 aydır ayrıyız ne arıyor ne soruyor ....senağlama

merhaba Meltem hanım,
Öncelikle geçmiş olsun..
Sizden bir uzman olarak isteğim şu..
kolayca depresif olmanın, olumsuz düşünmenin fizyolojik bir sebebi olabilir mi...
bu nasıl anlaşılır..bunun bir testi, tahlili, yöntemi var mı?
naısl anlatayım... evliyim, seviyorum seviliyorum, işim iyi, allaha şükür geçiniyoruz iyi kötü, çevremde sevilen biriyim. ailevi sorunlarım vardı hala da var ama artık kabullendim ve evli olduğum için daha iyiyim. kişisel gelişim yazıları kitapları okurum, kendimi motive etmeye çabalrım, fiziğime dikkat ederim falan....yani herşey yolunda.....
fakat sık sık depresfileşiyorum sebebsiz..yada ufacık şeylere takıp ..olumsuzlaşıyorum..ümitsizleşiyorum...

acaba fizyolojik bişi olabilir mi..ne bileyim atıyorum beynimde bri madde eksikliğimi bunu yapıyor .. yada ne? yani bilgim de yok..

ne yapabilirim.....

Sevgili Melody, nasıl mühendislik kitapları okuyup bina inşaa etmeye kalkmamız yanlışsa, böyle kitaplar okuyup kendimizi tedavi etmeye kalkmamızda o derece yanlış. Elbette ki organik depresyon diye ifade edilen bir depresyon türü var. Bunu anlamanın en iyi yolu bir psikiyatra başvurmak olacaktır. O sizi yönlendirir.
Sağlıkla,

X