Nevreste'nin Mutfağı

Sağol hemşom:KK16:Ben de çok seviyorum ailece bayıldığımız için akşam yemeği olarak yaptım yedik:KK17:Ayran da olmaz mı:KK56:Yazın yanına salatalık domates te güzel olur:KK56:Ama kışın pek mevsim dışı sebze almam da:KK34:

Ben koyuyorum canım hatta marul da koyuyorum unutmuşum:KK1:Tavsiye ederim güzel oluyor:KK34:Antep te daha neler neler koyuyorlar:KK9::KK9:Sağol canım:KK16:

:KK19::KK19:Canım:KK16:

Tamda diyete başlamıştım bugün:KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20::KK20:

ben de, kırmızı lahana havuç ve sumak koymuyordum bir daha ki sefere deneyeceğim:13:
Tamam ekle canım:13:
var ya sisirdin bizi kisiri yemedik ama sistik su ekranin basinda:KK53:..allahtan erkek degiliz:KK9:
:KK17::KK54::KK54:
inan ben hic fotolarin eklenme sirasina bakmadim bile bir baslik kisir gordum direk sonuca indim ben ve o an bttim iste:KK5:

Sağol canım:KK16:
Ben şimdi kaçıyorum herkese iyi akşamlar:KK16:

KISIR

MALZEMELER

-5 çay bardağı (kişi sayısı kadar 1çay bardağı) köftelik yada kısırlık bulgur

-Yeşil soğan doğranmış

-Maydanoz doğranmış

-1 diş sarmısak

-1 adet havuç rendelenmiş

-Kara lahana rendelenmiş

-1 su bardağı sıvıyağ

-1yemek kaşığı sumak

-1yemek kaşığı yedi türlü(köfte baharatı)

-1 yemek kaşığı biber salçası

-1 yemek kaşığı domates salçası

-Tuz

-Kaynatılmış su

-İsteğe bağlı pul biber

YAPILIŞI
-Bulgur kaynayan su ile ıslatılır....Kaba bulgur konur,üzerine az geçecek kadar su eklenip kapağı kapatılır...10-15 dakika da bekledikten sonra baharat,tuz,salça,sumak ,yağ eklenerek yoğrulur...Yeşillikler ve sebzeler doğranıp eklenir üzerine tekrar yağ gezdirilir ve limon sıkılıp yoğrulur...Servis tabağına alınır.....Afiyet olsun..
Eki Görüntüle 640860 Eki Görüntüle 640861 Eki Görüntüle 640862 Eki Görüntüle 640863 Eki Görüntüle 640864 Eki Görüntüle 640865 Eki Görüntüle 640866 :KK56:
Şu an karnım tok ama buna hiç bir zaman hayır diyemem nekadar sebze olursa okadar güzel oluyor ellerine sağlık canım:KK16:

Eki Görüntüle 640627 (foto örnektir)

KOLAY BİSKÜVİLİ İRMİK PASTASI(acil durum pastası):KK16::KK16::KK16:

MALZEMELER
1paket kakaolu bisküvi
15 yemek kaşığı şeker(ben 20 kaşık atıyorum çünkü şekerli seviyorum isteğe göre yani)
12 yemek kaşığı irmik
1 kg süt
1 kaşık margarin

HAZIRLANIŞI
Soğuk sütü tencereye koyun.İçine şekeri,irmiği,ve margarinide koyarak karışımı boza kıvamına gelene kadar karıştırın.Kıvama gelen karışımın yarısını tepsiye dökün.Üzerine kakaolu bisküvileri dizin.Kalan malzemeleride bisküvilerin üstüne dökün.Soğuk olarak servis yapın.Servis yaparken üzerine fındık,antep fıstığı,yada kakaolu bisküviden kalan kırıntıları süslemede kullanabilirsiniz.Afiyet olsun...:nazar::128::KK19:

ellerine sağlık canım çok sevdiğim tatlılardan biri:KK56::KK56::KK56::KK56::KK56::KK56:

Merhabalar,

Neredeyse konunun tamamına baktım.Sabah sabah ısımı gucumu yapmadan.. Mesaı yapmak zorunda kalacagım aksam :KK30: Herneyse hersey cok guzel gorunuyor Konu sahıbını takdır etmek ıstedım.

Munkunse ozel bır ıstırhamım olacak Yaprak sarma yapmak ıstıyorum.Sizden tarıf almak ıstıyorum...Özellıkle ınce ınce nasıl sarılacagını gosterebılırsenızz :KK15:

Erkek arkadasımın ve benım en sevdıgımız yıyecek bende denemek ıstıyorum

Lütfeeeeeeen!!

$P1160412.jpg $P1160425.jpg $P1160424.jpg $P1160422.jpg $P1160421.jpg $P1160420.jpg $P1160419.jpg $P1160418.jpg $P1160417.jpg $P1160416.jpg $P1160415.jpg $P1160414.jpg $P1160413.jpg $P1160423.jpg
Arkadaşım biraz geç oldu ama :KK34:Nasıl sarıldığını eklemek istedim..Umarım yardımcı olurum..Evde yaprağım yoktu bunun da dolapta buldum:KK1:Çok sağlam değildi ama sarmaya çalıştım en yakın zamanda yaprak alınca tekrar sarıp eklerim bu seferlik böyle idare et:KK9::KK9:

cok guzel gorunuyorlar..Sarma seklını ozellıkle eklersen nasıl makbule gecer tahmın edemezsın..İlk defa sarmayı tek basıma yapmak ıstıyorumda ozel ve guzel olmasını ıstıyorum.Şevkimi arttırsın..:KK3: Cok ozendım sıze cokk esınız cok şanslı :KK9:

Umarım tekrar burayı kontrol edersin:KK9::KK9::KK9:

Eki Görüntüle 640627 (foto örnektir)

[sıze=3]kolay bisküvili irmik pastası(acil durum pastası)[/sıze]:KK16::KK16::KK16:

[sıze=3]malzemeler[/sıze]
[sıze=2]1paket kakaolu bisküvi
15 yemek kaşığı şeker(ben 20 kaşık atıyorum çünkü şekerli seviyorum isteğe göre yani)
12 yemek kaşığı irmik
1 kg süt
1 kaşık margarin
[/sıze]

[sıze=3]hazırlanışı[/sıze]
[sıze=2]soğuk sütü tencereye koyun.içine şekeri,irmiği,ve margarinide koyarak karışımı boza kıvamına gelene kadar karıştırın.kıvama gelen karışımın yarısını tepsiye dökün.üzerine kakaolu bisküvileri dizin.kalan malzemeleride bisküvilerin üstüne dökün.soğuk olarak servis yapın.servis yaparken üzerine fındık,antep fıstığı,yada kakaolu bisküviden kalan kırıntıları süslemede kullanabilirsiniz.afiyet olsun...[/sıze]:nazar::128::KK19:

gülbebeğimm ellerine sağlık :KK56:
Ama mümkünse ben almıyımm:KK8:

kısır

malzemeler

-5 çay bardağı (kişi sayısı kadar 1çay bardağı) köftelik yada kısırlık bulgur

-yeşil soğan doğranmış

-maydanoz doğranmış

-1 diş sarmısak

-1 adet havuç rendelenmiş

-kara lahana rendelenmiş

-1 su bardağı sıvıyağ

-1yemek kaşığı sumak

-1yemek kaşığı yedi türlü(köfte baharatı)

-1 yemek kaşığı biber salçası

-1 yemek kaşığı domates salçası

-tuz

-kaynatılmış su

-isteğe bağlı pul biber

yapılışı
-bulgur kaynayan su ile ıslatılır....kaba bulgur konur,üzerine az geçecek kadar su eklenip kapağı kapatılır...10-15 dakika da bekledikten sonra baharat,tuz,salça,sumak ,yağ eklenerek yoğrulur...yeşillikler ve sebzeler doğranıp eklenir üzerine tekrar yağ gezdirilir ve limon sıkılıp yoğrulur...servis tabağına alınır.....afiyet olsun..
Eki Görüntüle 640860 Eki Görüntüle 640861 Eki Görüntüle 640862 Eki Görüntüle 640863 Eki Görüntüle 640864 Eki Görüntüle 640865 Eki Görüntüle 640866 :KK56:

ne ayıpp yapılacak işmi bu şimdii:KK20:
Bidaha olmasın:18::18::18::KK52::KK52::KK52::KK52:
şaka biryana ellerine sağlıkk harika görünüyor:KK5::KK5:

biara banada anlatin bu siralama isini zira biraz karisiyor fotolar :26:

hemsom:KK3:bu aksama ne yemek yapacaksin bana aksama yapilacak yemek fikri lazim bulamadim birturlu ne yapsam acaba.:26:
Canım ben bugün kalan yemekler var onları yiyeceğiz birşey yapmıyacağım:KK34:

Ama yapacağın yemek diyet yemeği mi olacak:26:Tavuk yiyebiliyorsa tavuk sote yapabilirsin yada teflon tava da soslu tavuk:KK34:Protein istersen etli nohut yada etli kuru fasulye:26:Sebze yemeği olarak etli yada zeytinyağlı pırasa:KK34:Kıymalı karnıbahar yemeği severseniz olabilir:44:patates yiyor musun bilmem ama patates oturma olabilir:KK56:

$P1160427.jpg $P1160428.jpg
MENENGİÇ KAHVESİ(MENGÜÇ-ÇİTLENBİK ) VE FAYDALARI

'' Menengiç ya da diğer bir deyişle menengüç kahvesi olarak adlandırılan kahve antep fıstığının yabanisinden elde edilen bir içecektir.

Urfa yöresinde yöresel bir tat olarak sık kullanılan menengiç kahvesi sağlık için de oldukça yararlı bir kahvedir.

Menengiç kahvesinin faydaları

* Göğsü yumuşatır.
* Nefes açıcıdır.
* Öksürüğü keser.
* Nefes darlığına iyi gelir.
* Balgam söktürür.
* Ses tellerine iyi gelir.
* Antiseptik özelligi vardır.
* Solunum yollarına faydası vardır.
* Ayak terlemelerini önler.
* Yaraları tedavi eder.
* Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur.
* kalp ve damar sertliğini önlemeye yardımcı olur.
* Afrodizyak (Cinsel gücü artırıcı) etkisi vardır.
* Mide ağrılarını dindirir.
* Kalp yetmezliği riskini azaltır.
* Yağlı bir içecektir, yüksek E vitamini ve doymamış yağ asidi düzeyi ile kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olur....
Menengiç kahvesi nasıl yapılır: Menengic Kahvesi Türk kahvesi tarzında ağır ateşte pişirildiği gibi, hazır kahve tarzında da kullanılabilir.

Türk kahvesi gibi pişirmek için: Bir çay fincanı süt için bir tatlı kaşığı, Kahve Fincanı için bir kahve kaşığı Menengiç Kahvesini cezveye koyduktan sonra kısık ateşte bir taşım kaynatın.

Bir dakika beklettikten sonra isteğe göre şekerini ayarlayıp servis yapın (Şekeri kahve ve sütle birlikte ekleyip kaynatabilirsiniz)''AFİYET OLSUN:KK16:

Son düzenleme:
X