Nevreste'nin Mutfağı

Eki Görüntüle 641410 Eki Görüntüle 641411
MENENGİÇ KAHVESİ(MENGÜÇ-ÇİTLENBİK ) VE FAYDALARI

'' Menengiç ya da diğer bir deyişle menengüç kahvesi olarak adlandırılan kahve antep fıstığının yabanisinden elde edilen bir içecektir.

Urfa yöresinde yöresel bir tat olarak sık kullanılan menengiç kahvesi sağlık için de oldukça yararlı bir kahvedir.

Menengiç kahvesinin faydaları

* Göğsü yumuşatır.
* Nefes açıcıdır.
* Öksürüğü keser.
* Nefes darlığına iyi gelir.
* Balgam söktürür.
* Ses tellerine iyi gelir.
* Antiseptik özelligi vardır.
* Solunum yollarına faydası vardır.
* Ayak terlemelerini önler.
* Yaraları tedavi eder.
* Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur.
* kalp ve damar sertliğini önlemeye yardımcı olur.
* Afrodizyak (Cinsel gücü artırıcı) etkisi vardır.
* Mide ağrılarını dindirir.
* Kalp yetmezliği riskini azaltır.
* Yağlı bir içecektir, yüksek E vitamini ve doymamış yağ asidi düzeyi ile kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olur....
Menengiç kahvesi nasıl yapılır: Menengic Kahvesi Türk kahvesi tarzında ağır ateşte pişirildiği gibi, hazır kahve tarzında da kullanılabilir.

Türk kahvesi gibi pişirmek için: Bir çay fincanı süt için bir tatlı kaşığı, Kahve Fincanı için bir kahve kaşığı Menengiç Kahvesini cezveye koyduktan sonra kısık ateşte bir taşım kaynatın.

Bir dakika beklettikten sonra isteğe göre şekerini ayarlayıp servis yapın (Şekeri kahve ve sütle birlikte ekleyip kaynatabilirsiniz)''AFİYET OLSUN:KK16:
Ben bu kaveyi elazığda ilk tatım
Çok güzeldir burdada var annem çok sever :KK16:

Canım ben bugün kalan yemekler var onları yiyeceğiz birşey yapmıyacağım:KK34:

Ama yapacağın yemek diyet yemeği mi olacak:26:Tavuk yiyebiliyorsa tavuk sote yapabilirsin yada teflon tava da soslu tavuk:KK34:Protein istersen etli nohut yada etli kuru fasulye:26:Sebze yemeği olarak etli yada zeytinyağlı pırasa:KK34:Kıymalı karnıbahar yemeği severseniz olabilir:44:patates yiyor musun bilmem ama patates oturma olabilir:KK56:

ayyy benim isim zor iste boyle durumlarda hem diyet olacak yani ban auygun olacak hem esimin yedigi seyler olacak ikisini birlikte ayarlama zor oluyor iste.tavuk zaten benim diyetin bas pehlivani ya surekli (dunde dahil) yedik :KK34:nohut ,fasulye coook severim ama bana yasak.pirasa,karnibahar,ispanak,kereviz,lahana.....yemez kocis :KK5:patates yine yasak bana:KK19:bende zaten karar vermistim izgara kofte yapacagim ben kofte ayran onada kofte + sebzeli makarna:KK34:

tesekkur ederim hemsom fikirlerin icin:KK54:

$20130225_165315.jpg

(Resim kalitesiz çıktı:) Makine ile çekmeye üşendim:KK31:)

Haşladığım tavuk göğsü ile 2 çeşit öğrenci yemeği yaptım:KK53:
Suyuna çorba:KK56:
Görüntüsü kötü gözüksede tadı harika:KK24:
tavuğu ayrı bir kaba aldıktan sonra biraz pirinç ekleyip haşladım terbiyesi için 1 kaşık yoğurt un ve yumurta sarısı ekledim ve tiftiklediğim etin yarısını:26:

Baharatı da bol karabiber:KK56:İsteğe göre nane kekik ve toz biber:KK53:Ve olmazsa olmazı bol limon sıktım:KK56:

$20130225_164620.jpg

Kalan etleride yoğurt salça ve zeytinyağı ile terbiyeliyip tavada biraz kavurdum:26:Üstünede maydonoz dere otu ve turşu:KK52:Çok basit ve güzel oluyor:KK56:

Eki Görüntüle 641502

tavuğu ayrı bir kaba aldıktan sonra biraz pirinç ekleyip haşladım terbiyesi için 1 kaşık yoğurt un ve yumurta sarısı ekledim ve tiftiklediğim etin yarısını:26:

Baharatı da bol karabiber:KK56:İsteğe göre nane kekik ve toz biber:KK53:Ve olmazsa olmazı bol limon sıktım:KK56:

Eki Görüntüle 641501

Kalan etleride yoğurt salça ve zeytinyağı ile terbiyeliyip tavada biraz kavurdum:26:Üstünede maydonoz dere otu ve turşu:KK52:Çok basit ve güzel oluyor:KK56:
ellerine saglik tam benim diyetlik olmus( pirin disinda):KK9:cokta guzel gorunuyo ikiside:KK34:birde sasirmis bir dilim salatalik tursusu var ya onada bayildim:KK9:

Nevoş gidip alıyorum bu şu anki hastalığıma iyi gelir çok teşekur ederim :KK30:
Evet canım öyle gidip al afiyetle iç:nazar:
ayyy benim isim zor iste boyle durumlarda hem diyet olacak yani ban auygun olacak hem esimin yedigi seyler olacak ikisini birlikte ayarlama zor oluyor iste.tavuk zaten benim diyetin bas pehlivani ya surekli (dunde dahil) yedik :KK34:nohut ,fasulye coook severim ama bana yasak.pirasa,karnibahar,ispanak,kereviz,lahana.....yemez kocis :KK5:patates yine yasak bana:KK19:bende zaten karar vermistim izgara kofte yapacagim ben kofte ayran onada kofte + sebzeli makarna

tesekkur ederim hemsom fikirlerin icin:KK54:
Afiyet olsun canım:KK56:Diyet olunca fikir yürütmek zor:KK9:

Eki Görüntüle 641502

Eki Görüntüle 641501

:KK52:Ellleeerrriiinnneee sağlık canım çok güzel olmuş afiyet olsun:KK56:

'' Menengiç ya da diğer bir deyişle menengüç kahvesi olarak adlandırılan kahve antep fıstığının yabanisinden elde edilen bir içecektir.

Urfa yöresinde yöresel bir tat olarak sık kullanılan menengiç kahvesi sağlık için de oldukça yararlı bir kahvedir.

* Göğsü yumuşatır.
* Nefes açıcıdır.
* Öksürüğü keser.
* Balgam söktürür.
* Yaraları tedavi eder.
* Yağlı bir içecektir, yüksek E vitamini ve doymamış yağ asidi düzeyi ile kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olur....
Menengiç kahvesi nasıl yapılır: Menengic Kahvesi Türk kahvesi tarzında ağır ateşte pişirildiği gibi, hazır kahve tarzında da kullanılabilir.

Türk kahvesi gibi pişirmek için: Bir çay fincanı süt için bir tatlı kaşığı, Kahve Fincanı için bir kahve kaşığı Menengiç Kahvesini cezveye koyduktan sonra kısık ateşte bir taşım kaynatın.

Bir dakika beklettikten sonra isteğe göre şekerini ayarlayıp servis yapın (Şekeri kahve ve sütle birlikte ekleyip kaynatabilirsiniz)''AFİYET OLSUN:KK16:

bunuda içerim:KK68::KK68::KK68:

Sen ne muhtesem bı ınsansın Nevreste :2: cok cok cok cooook ama coook tesekkurler..

Sen ne muhtesem bı ınsansın Nevreste :2: cok cok cok cooook ama coook tesekkurler..

• Beğen
Reactions: FHM

* Göğsü yumuşatır.
* Nefes açıcıdır.
* Öksürüğü keser.
* Balgam söktürür.
* Yaraları tedavi eder.

menengiç kahvesinin merkezindeyim geçen gün kahve dünyasında istedim ama elimin tersiyle geri ittim resmen damak tadıma uymadı desem yeridir ama şimdi bu kadar faydasını okuduktan sonra yapar yapar içerim...:KK19::KK68::nazar::nazar:

menengiç kahvesinin merkezindeyim geçen gün kahve dünyasında istedim ama elimin tersiyle geri ittim resmen damak tadıma uymadı desem yeridir ama şimdi bu kadar faydasını okuduktan sonra yapar yapar içerim...:KK19::KK68::nazar::nazar:
Nerde olduğunu sorsam:KK17::26:

Evet canım faydası çok ilaç yerine bile olsa içmek lazım:KK34:Ama ben tadını da beğendim:KK34:

X