Nevreste'nin Mutfağı

DİLBER DUDAĞI
Eki Görüntüle 997507
HAMURU İÇİN:

1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı süt
2 yemek kaşığı yoğurt
2 yumurta
1 yemek kaşığı sirke
1 paket kabartma tozu
4 su bardağı un

ŞERBETİ İÇİN:
5 su bardağı şeker
4 su bardağı su
1 çay kaşığı limon suyu
DİĞER MALZEMELER:

CEVİZ-ANTEP FISTIĞI
NİŞASTA: Buğday nişastası
MARGARİN,TEREYAĞ,SIVIYAĞ:2 su bardağı kadar
Eki Görüntüle 997501 Eki Görüntüle 997502 Eki Görüntüle 997503 Eki Görüntüle 997504 Eki Görüntüle 997505 Eki Görüntüle 997506
YAPILIŞI
Hamur malzemeleri karıştırılır ve yoğrulur..Hamur yumuşak olmalı ..Hamur 60 adet beze yapılır..Bezeler 15 'er tane ayrılarak her 15'li bölüm küçük servis tabağı büyüklüğünde arasına nişasta sürülerek açılır..15 adet bitince merdane ile inceltilir..Daha sonra su bardağı ile kesilir arasına çekilmiş ceviz konur ve tepsiye dizilir..Diğer hamurlarda aynı işlem uygulanır..Daha sonra margarin-tereyağı eritilir ,sıvıyağ eklenir .tepside bulunan tatlının üzerine gezdirilir..175 derecede kızarana kadar pişirilir...
Şerbet :şeker,su ve limon bir tencereye eklenerek kaynatılır..Kaynadıktan 5 dakika sonra altı kapatılır.Fırından çıkan tatlıda soğumaya bırakılır..İkiside soğuyunca şerbet tatlıya dökülür.Ve istenilen şekilde süslenir..

Kalan parçalar ile küçük bir borcama baklava yaptım:KK56:Altına 3 bezeyi servis tabağı büyüklüğünde açıp incelttim.onu tepsiye serdim ve arasına kalan kesip parçaları ekledim..Ceviz ekleyip üzerine 3 beze daha açıp ekledim..
Piştikten sonra çekmeyi unuttum:KK17:

Eki Görüntüle 997508

ellerine sağlık nevoşum süper gözüküyor:KK56::KK56:

bende elmalı kek tarifimi paylaşmak istiyorum yiyen herkes çok beğeniyor.aslında gerçek tarifi bisküviyleydi ama ben kekli yapıyorum :KK1:
keki için:1 su bardağı süt
1 su bardağı şeker
1 su bardağı sıvı yağ
3 yumurta
kabartma tozu,bir paket petibör bisküvi
kakao(isteğe bağlı)
muhallebisi:
bir lt süt
3 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı nişasta,bir yemek kaşığı margarin
yarım su bardağı toz şeker,krem şanti
elmalı harcı: 3-4 elma,tarçın,bir çay bardağı toz şeker,ceviz
keki pişiryoruz soğuyunca üzerine elmalı harcın yarısını yayıyouz sonra muhallebisini yayıp onun üzerinede bisküviyi diziyoruz.sonra tekrar elmalı harç ve muhallebi
muhallebiyi pişrdikten sonra toz krem şantiyi döküp 5 dk çırpıyoruz

o kadar çabuk tüketildiki dilimlenmiş halini çekmeye fırsatım olmadı:KK1::KK1:

Son düzenleme:
bende elmalı kek tarifimi paylaşmak istiyorum yiyen herkes çok beğeniyor.aslında gerçek tarifi bisküviyleydi ama ben kekli yapıyorum :KK1:
keki için:1 su bardağı süt
1 su bardağı şeker
1 su bardağı sıvı yağ
3 yumurta
kabartma tozu,bir paket petibör bisküvi
kakao(isteğe bağlı)
muhallebisi:
bir lt süt
3 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı nişasta,bir yemek kaşığı margarin
yarım su bardağı toz şeker,krem şanti
elmalı harcı: 3-4 elma,tarçın,bir çay bardağı toz şeker,ceviz
keki pişiryoruz soğuyunca üzerine elmalı harcın yarısını yayıyouz sonra muhallebisini yayıp onun üzerinede bisküviyi diziyoruz.sonra tekrar elmalı harç ve muhallebi
muhallebiyi pişrdikten sonra toz krem şantiyi döküp 5 dk çırpıyoruz

o kadar çabuk tüketildiki dilimlenmiş halini çekmeye fırsatım olmadı:KK1::KK1:
Ellerine sağlık canım:KK56:Çok güzel görünüyor:KK16:
Yemek yarışmasında yeni kategorimiz Kekler-cupcakeler-Pastalar katılmak istemez misin:KK34:

DİLBER DUDAĞI
Eki Görüntüle 997507
HAMURU İÇİN:

1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı süt
2 yemek kaşığı yoğurt
2 yumurta
1 yemek kaşığı sirke
1 paket kabartma tozu
4 su bardağı un

ŞERBETİ İÇİN:
5 su bardağı şeker
4 su bardağı su
1 çay kaşığı limon suyu
DİĞER MALZEMELER:

CEVİZ-ANTEP FISTIĞI
NİŞASTA: Buğday nişastası
MARGARİN,TEREYAĞ,SIVIYAĞ:2 su bardağı kadar
Eki Görüntüle 997501 Eki Görüntüle 997502 Eki Görüntüle 997503 Eki Görüntüle 997504 Eki Görüntüle 997505 Eki Görüntüle 997506
YAPILIŞI
Hamur malzemeleri karıştırılır ve yoğrulur..Hamur yumuşak olmalı ..Hamur 60 adet beze yapılır..Bezeler 15 'er tane ayrılarak her 15'li bölüm küçük servis tabağı büyüklüğünde arasına nişasta sürülerek açılır..15 adet bitince merdane ile inceltilir..Daha sonra su bardağı ile kesilir arasına çekilmiş ceviz konur ve tepsiye dizilir..Diğer hamurlarda aynı işlem uygulanır..Daha sonra margarin-tereyağı eritilir ,sıvıyağ eklenir .tepside bulunan tatlının üzerine gezdirilir..175 derecede kızarana kadar pişirilir...
Şerbet :şeker,su ve limon bir tencereye eklenerek kaynatılır..Kaynadıktan 5 dakika sonra altı kapatılır.Fırından çıkan tatlıda soğumaya bırakılır..İkiside soğuyunca şerbet tatlıya dökülür.Ve istenilen şekilde süslenir..

Kalan parçalar ile küçük bir borcama baklava yaptım:KK56:Altına 3 bezeyi servis tabağı büyüklüğünde açıp incelttim.onu tepsiye serdim ve arasına kalan kesip parçaları ekledim..Ceviz ekleyip üzerine 3 beze daha açıp ekledim..
Piştikten sonra çekmeyi unuttum:KK17:

Eki Görüntüle 997508

Sabah sabah bunu görmek hiç iyi olmadı hiç :KK5:Harika görünüyor canım ellerine sağlık muhteşem:KK56::KK52:

nevrestem kağıt helva pastası yaptım olmuşmu

$SL741157.jpg

Esra'cım ellerine sağlık çok güzel görünüyor:KK56::KK16:Bir dilim alabilir miyim:KK56:
Tarifini almamız mümkün mü:KK34:

tabi canım ne demek tarif sana kurban olsun
canım 250 gram kadar tahinli helvayı tavaya koyup eritiyoruz
eriyince yarım su bardağı şeker 2 kaşık kakao 1 yemek kaşığı margarin ve 1 çay bardağı süt ilave ediyoruz
kaynamaya başlayınca altını kısıyoruz
biraz kaynayıp koyulaşınca ocaktan alıyoruz
kağıt helvalarımızın ambalajını açıp tabağa yerleştiriyoruz
her kağıt helvanın arasına bu karışımdan döküyoruz
karışımın sıcak olmasına dikkat etmeliyiz
3 adet kağıt helvayla yapılıyor ama ben bunu 2 adet ile yaptım çok kalın olmasın diye
kalan kremayı en üstteki kağıt helvaya döküp her yerine yayılmasını sağlıyoruz
süslemek kişiye kalmış ben şekerden 2 tane gül tercih ettim
3-4 saat dolapta bekletip servis edebiliriz
çıtır çıtır oluyor
afiyet olsun

tabi canım ne demek tarif sana kurban olsun
canım 250 gram kadar tahinli helvayı tavaya koyup eritiyoruz
eriyince yarım su bardağı şeker 2 kaşık kakao 1 yemek kaşığı margarin ve 1 çay bardağı süt ilave ediyoruz
kaynamaya başlayınca altını kısıyoruz
biraz kaynayıp koyulaşınca ocaktan alıyoruz
kağıt helvalarımızın ambalajını açıp tabağa yerleştiriyoruz
her kağıt helvanın arasına bu karışımdan döküyoruz
karışımın sıcak olmasına dikkat etmeliyiz
3 adet kağıt helvayla yapılıyor ama ben bunu 2 adet ile yaptım çok kalın olmasın diye
kalan kremayı en üstteki kağıt helvaya döküp her yerine yayılmasını sağlıyoruz
süslemek kişiye kalmış ben şekerden 2 tane gül tercih ettim
3-4 saat dolapta bekletip servis edebiliriz
çıtır çıtır oluyor
afiyet olsun

Canımsın:KK54:
Canım ilk defa duyuyorum bu tarifi çok değişik eminim çok güzeldir..:KK56:Çok teşekkür ediyorum:KK54:

X