Nevreste'nin Mutfağı

ANTEP USULÜ SARMA VE DOLMA

Eki Görüntüle 913042
İÇ MALZEMESİ
3 bardak pirinç
1 tatlı kaşığı kimyon
1 yemek kaşığı biber salçası ]
1 yemek kaşığı domates salçası
3yemek kaşığı nar ekşisi
1 kuru soğan
1 baş sarmısak
1su bardağı zeytinyağı
500gr salamura yaprak
15 tane patlıcan kurusu
15 tane kırmızı biber kurusu

YAPILIŞI
Yaprak eğer tuzlu ise 1 gün önceden suda bekletilir...Patlıcanlar bir tencereye konur ve biraz kaynatılır ve üzerine biberler sıcak suya atılır kapağı kapalı yumuşayana kadar bekletilir...
İçmalzeme bütün malzemeler çiğden karıştırılır ve yoğrulur sonra yapraklar sarılır..Biber ve patlıcan doldurulur.Yapraklar altta biberler ve patlıcanlar üste olacak şekilde yerleştirilir...Üzerine 3-4 yemek kaşığı zeytin yağı ve 1 yemek kaşığı salça karıştırılarak eklenir.. Üzerine gelecek kadar kaynamış su konur , bir tabak kapatılır (ben dolma taşı koydum) ve iyice pişene kadar pişirilir.Afiyet olsun:)))

Eki Görüntüle 913039 Eki Görüntüle 913040 Eki Görüntüle 913041

ımmm süper.... bu dolmadan bana bi çok yemekten daha değerli ve sende süper yapmışsın nevreste :KK9:

ben bu yaprak konusunda çok şanssızım :KK43:

sizler nerelerden temiz ediyorsunuz. böyle incecik, pişince lokum olan gibi yaprak bulamadım hiç:KK50:

ımmm süper.... bu dolmadan bana bi çok yemekten daha değerli ve sende süper yapmışsın nevreste :KK9:

sizler nerelerden temiz ediyorsunuz. böyle incecik, pişince lokum olan gibi yaprak bulamadım hiç:KK50:

Canım merhaba
Ben yazın salamura yapıyorum:KK34:Bu resimde görülen yaprak taze olarak buzluğa tek sarımlık koyuyorum sonra çıkartıp direk sarıyorum:KK34:Dikkat ederseniz rengi yeşil:KK56::KK31:
Umarım sizde bulursunuz:KK19:Ben o konuda çok şanslıyım bulunduğum şehirde doğal ürünler bulmak çok kolay:KK56::KK34:

bak bak dolmanın heyecanından cümleleri berbat kurmuşum :KK52:
Canım merhaba
Ben yazın salamura yapıyorum:KK34:Bu resimde görülen yaprak taze olarak buzluğa tek sarımlık koyuyorum sonra çıkartıp direk sarıyorum:KK34:Dikkat ederseniz rengi yeşil:KK56::KK31:
Umarım sizde bulursunuz:KK19:Ben o konuda çok şanslıyım bulunduğum şehirde doğal ürünler bulmak çok kolay:KK56::KK34:

taze olarak atılabiliyor mu buzluğaa :KK30:
bu çok faydalı bi bilgi oldu benim için, çook teşekkür ederim :KK17:

YAPRAK SALAMURA NASIL YAPILIR
Yaprak nasıl basılır ya da salamura edilir?

MALZEMELER:
5 kilo yaprak
1 kilo iri tuz (kaya tuzu ya da salamura tuzu da deniyor)
5 kiloyu alabilecek büyüklükte bidon (İlk kez yapanlar satıcıya sorarsa onlar da yönlendiriyor)
Tarifimi güvenerek uygulayabilirsiniz.
İşe öncelikle yaprak almakla başlamalısınız. Alacağınız yapraklar küçük, damarları ve kendisi ince olmalıdır. Yaprağın arası çok ayrık olmamalı. İri damarlı yaprakları almaktan kaçının.
İlk olarak 1,5 litre suyu kaynatarak içine 4-5 çorba kaşığı tuz atarak eritin. Tuz oranının istendiği kadar olduğunu anlamak için yumurta koyarak bakılıyor, eğer yumurta suyun yüzünde kalıyorsa tuz oranı istenen kıvama gelmiş kabul ediliyor. Ama ben bu yöntemi uygulamıyorum.
Kaynattığınız ve tuz eklediğiniz bu suyun soğuması gerekiyor. En çabuk soğuyacağı yere kaldırın. Aldığınız yaprakları yukardaki gibi üstüste gelecek şekilde dizin...Bu yapraklardan 8-10 tane alarak (parlak kısımları içte kalacak şekilde) saplarının olduğu kısma fotoğraftaki gibi yaklaşık 1 tepeleme çay kaşığı kadar tuz koyun ve yaprağınızı sarın.
Tuzlayarak sardığınız yaprakları, fotoğraftaki gibi, bidona düzgün şekilde dizin. Arada bir bastırarak aralarda boşluk kalmasını engelleyin.Tüm yaprakları sararak bastıktan sonra son olarak tamamen soğuduğuna emin olduğunuz tuzlu suyunuzu yavaş yavaş ekleyin..Yapraklar suyu ekledikten sonra inecektir. Sığmayan yapraklarınız varsa oluşan bu boşluğu tekrar doldurabilirsiniz. Ayrıca kapağı kapamadan evvel ince uzun bir bıçak veya benzeri bir şeyi kullanarak yandan (içine sokarak) havasını alın.
Sarmayı yapacağınız zaman ihtiyacınız kadar yaprağı kaynamış suda biraz bekleterek tuzundan arındırmış olacaksınız.
AFİYET OLSUN.

Eki Görüntüle 723916 Eki Görüntüle 723917 Eki Görüntüle 723918 Eki Görüntüle 723919 Eki Görüntüle 723920 Eki Görüntüle 723921 Eki Görüntüle 723923

YAPRAKLAR BUZLUĞA NASIL KONUR?Yaprakları desteleyip dolap poşetine koyun ve iyice havasını alarak ağzını bağlayın..Sonra buzluğa koyun.Daha sonra saracağınız zaman çıkartıp bir kaba yerleştirip üzerine sıcak su ekleyip kapağı kapalı bekletelim ve sonra saralım...
Eki Görüntüle 723924 Eki Görüntüle 723925

bak bak dolmanın heyecanından cümleleri berbat kurmuşum :KK52:

taze olarak atılabiliyor mu buzluğaa :KK30:
bu çok faydalı bi bilgi oldu benim için, çook teşekkür ederim :KK17:
Canım ben buzluğa koyuyorum sonra çıkartıp direk sarıyorum veya sıcak suya koyup sonra sarıyorum taze zamanında yapılan yaprak sarma gibi oluyor tavsiye ederim:KK34:

Nasılsın canım:KK19:Gün sayıyordum özledim seni:KK48:

Bende çok özledim, sizi, ailemi, vatanımı... Feci yorgunum, felaket bronşit oldum ama ruhumu yıkadım geldim. O coğrafya farklı bir coğrafya nevoş. Kelimeler kifayetsiz kalıyor, anlatmaya çalışsam bile cümle kuramam ben, yaşamak lazım oraları...

Bende çok özledim, sizi, ailemi, vatanımı... Feci yorgunum, felaket bronşit oldum ama ruhumu yıkadım geldim. O coğrafya farklı bir coğrafya nevoş. Kelimeler kifayetsiz kalıyor, anlatmaya çalışsam bile cümle kuramam ben, yaşamak lazım oraları...

Canım Allah kabul etsin umarım bize de nasip olur:KK19:Çok geçmiş olsun canım:KK16:Duaların kabul olur inşaallah:KK54:

X