Nevreste'nin Mutfağı

Ben pazar günü çiğ börek yaptım amma foto yok :KK39:

Öpüyorum ikizimgilim seni çok :KK19:

Merhabalar:KK3:
LEBENİYE ÇORBASI
$37.jpg

MALZEMELER
100 gr kıyma
1 su bardağı haşlanmış nohut
1 kuru soğan
3 su bardağı yoğurt
2 yemek kaşığı nane
1 su bardağı şehriye
Nane
Tereyağı ve sıvıyağ

YAPILIŞI
Öncelikle kıyma bir tencereye konarak su eklenir suyunu çekince üzerine sıvıyağ eklenir ve küp doğranmış soğanlar eklenir ve kavrulur.Daha sonra su eklenir su kaynayınca içine şehriye ve haşlanmış nohut eklenir..Biraz pişince üzerine yoğurt ve unu karıştırarak tencereye yavaş yavaş ekliyoruz...Biraz kaynayınca tereyağı ve naneyi kavurup çorbaya ekliyoruz..Afiyet olsun..

GÜLLAÇ
$7.jpg

500 gr güllaç yaprakları
10 bardak süt
4 bardak şeker
Ceviz-fındık ve antep fıstığı(küçük çekilmiş
Nar taneleri

YAPILIŞI
Süt ve şeker tencereye konarak kaynatılır ve kapatılır..Güllaç yaprakları bir tepsi veya borcama tek tek konularak üzerine el yakmayacak kadar soğuyan süt dökülür..Yufkalarının yarısına kadar bu işlem sürdürülür..Daha sonra fındık fıstık karışımı arasına dökülerek yufkalar bitene kadar işlem devam edilir..Daha sonra 2 saat dinlendirilir..Sonra kesilip fıstık ve nar ile süslenir..Afiyet olsun...

$1.jpg $2.jpg $3.jpg $4.jpg $5.jpg $6.jpg $7.jpg

$8.jpg

Geçen bursa mutfağını eklerken uyduruk bir yemek yaptım:KK53:Çocuklara köfte patates yaptım ..Ben ve eşim için böyle birşey:KK9:

KÖFTELİ PİDE
$24.jpg

KÖFTESİ İÇİN
300 gr az yağlı kıyma
2 dilim ekmek içi
2 diş sarmısak
Karabiber
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 paket karbonat

DİĞER MALZEMELER
Pide
Sarmısaklı yoğurt
Patates kızartması
Salça
Tereyağı
YAPILIŞI
Köfte malzemeleri karıştırılır ve şekil verilir..Teflon tavada kapağı kapalı ve altı kısık şekilde çevrilerek pişirilir..Patatesler kızartılır..Bir tabağın altına kesilmiş ekmekler dizilir üzerine kızarmış patatesler ve sarmısaklı yoğurt dökülür.Üzerine köfteler eklenir..Tereyağı eritilir ve 1 yemek kaşığı salça konur..1çay bardağı su eklenerek inceltilir ve hazırlanan tabağa dökülür.Afiyet olsun...
$20.jpg $21.jpg $22.jpg $23.jpg

HARPUT KÖFTESİ

$36.jpg

300 gr 2 kez çekilmiş yağsız kıyma
4 su bardağı köftelik bulgur
1 kuru soğan
1 yemek kaşığı reyhan
1 yemek kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı karabiber
1 yumurta
Tuz

SUYU İÇİN
1 kuru soğan
1 Yemek kaşığı domates salçası
Tuz-SU
YAPILIŞI
Hamur malzemesi karıştırılıp yarış saat yoğrulur..Daha sonra fındık büyüklüğünde parçalar koparılarak yuvarlanır ve ortasına parmakla bastırılır..Hamur bitene kadar bu işlem devam edilir..Daha sonra bir tencereye yemeklik doğranmış 1 kuru soğan yağ eklenerek kavrulur.Üzerine salça eklenir suyu ve tuzu eklenrek kaynamaya bırakılır.Kaynayan suya köfteler atılır,kaynadıktan sonra biraz daha bekletilir pişince servise hazırdır..Afiyet olsun..

$30.jpg $31.jpg $32.jpg $33.jpg $34.jpg $35.jpg
$35.jpg

LEBENİYE ÇORBASI
Eki Görüntüle 839338
MALZEMELER
100 gr kıyma
1 kuru soğan
3 su bardağı yoğurt
2 yemek kaşığı nane
1 su bardağı şehriye
Nane
Tereyağı ve sıvıyağ

YAPILIŞI
Öncelikle kıyma bir tencereye konarak su eklenir suyunu çekince üzerine sıvıyağ eklenir ve küp doğranmış soğanlar eklenir ve kavrulur.Daha sonra su eklenir su kaynayınca içine şehriye ve haşlanmış nohut eklenir..Biraz pişince üzerine yoğurt ve unu karıştırarak tencereye yavaş yavaş ekliyoruz...Biraz kaynayınca tereyağı ve naneyi kavurup çorbaya ekliyoruz..Afiyet olsun..

GÜLLAÇ
Eki Görüntüle 839325

500 gr güllaç yaprakları
10 bardak süt
4 bardak şeker
Nar taneleri

YAPILIŞI
Süt ve şeker tencereye konarak kaynatılır ve kapatılır..Güllaç yaprakları bir tepsi veya borcama tek tek konularak üzerine el yakmayacak kadar soğuyan süt dökülür..Yufkalarının yarısına kadar bu işlem sürdürülür..Daha sonra fındık fıstık karışımı arasına dökülerek yufkalar bitene kadar işlem devam edilir..Daha sonra 2 saat dinlendirilir..Sonra kesilip fıstık ve nar ile süslenir..Afiyet olsun...

Eki Görüntüle 839317 Eki Görüntüle 839318 Eki Görüntüle 839320 Eki Görüntüle 839321 Eki Görüntüle 839322 Eki Görüntüle 839323 Eki Görüntüle 839324

Geçen bursa mutfağını eklerken uyduruk bir yemek yaptım:KK53:Çocuklara köfte patates yaptım ..Ben ve eşim için böyle birşey:KK9:

KÖFTELİ PİDE
Eki Görüntüle 839330

KÖFTESİ İÇİN
300 gr az yağlı kıyma
2 dilim ekmek içi
2 diş sarmısak
Karabiber
1 paket karbonat

DİĞER MALZEMELER
Pide
Sarmısaklı yoğurt
Patates kızartması
Salça
Tereyağı
YAPILIŞI
Köfte malzemeleri karıştırılır ve şekil verilir..Teflon tavada kapağı kapalı ve altı kısık şekilde çevrilerek pişirilir..Patatesler kızartılır..Bir tabağın altına kesilmiş ekmekler dizilir üzerine kızarmış patatesler ve sarmısaklı yoğurt dökülür.Üzerine köfteler eklenir..Tereyağı eritilir ve 1 yemek kaşığı salça konur..1çay bardağı su eklenerek inceltilir ve hazırlanan tabağa dökülür.Afiyet olsun...
Eki Görüntüle 839326 Eki Görüntüle 839327 Eki Görüntüle 839328 Eki Görüntüle 839329

HARPUT KÖFTESİ

Eki Görüntüle 839337

1 kuru soğan
1 yemek kaşığı reyhan
1 tatlı kaşığı karabiber
1 yumurta
Tuz

SUYU İÇİN
1 kuru soğan
Tuz-SU
YAPILIŞI
Hamur malzemesi karıştırılıp yarış saat yoğrulur..Daha sonra fındık büyüklüğünde parçalar koparılarak yuvarlanır ve ortasına parmakla bastırılır..Hamur bitene kadar bu işlem devam edilir..Daha sonra bir tencereye yemeklik doğranmış 1 kuru soğan yağ eklenerek kavrulur.Üzerine salça eklenir suyu ve tuzu eklenrek kaynamaya bırakılır.Kaynayan suya köfteler atılır,kaynadıktan sonra biraz daha bekletilir pişince servise hazırdır..Afiyet olsun..

Eki Görüntüle 839331 Eki Görüntüle 839332 Eki Görüntüle 839333 Eki Görüntüle 839334 Eki Görüntüle 839335 Eki Görüntüle 839336

bunların hepsi çok güzel ya ellerine sağlık nevreste
güllaç marketlerde kalmışmıdırki canım ya görünce canım çekti alsamda yapsam bari

Nevreste eşin seni başının üstünde taşısın valla.:KK53:Böyle güzel yemekler yapan bir eşi var.Köfteli pide uyduruk değil öyle bir köfte var zaten:)Çok güzel görünüyor.Diğerleri de çok güzel.Eline koluna sağlık canım.:KK16:

Nevreste eşin seni başının üstünde taşısın valla.:KK53:Böyle güzel yemekler yapan bir eşi var.Köfteli pide uyduruk değil öyle bir köfte var zaten:)Çok güzel görünüyor.Diğerleri de çok güzel.Eline koluna sağlık canım.:KK16:
Sağol canım:KK16:Bende çok şanslıyım yaptıklarımı zevkle yiyen ,yeni şeyler denememe izin veren bir eşim var:KK9:Evet mutlaka vardır :KK1:Teşekkür ederim:KK54:

LEBENİYE ÇORBASI
Eki Görüntüle 839338
MALZEMELER
100 gr kıyma
1 kuru soğan
3 su bardağı yoğurt
2 yemek kaşığı nane
1 su bardağı şehriye
Nane
Tereyağı ve sıvıyağ

YAPILIŞI

GÜLLAÇ
Eki Görüntüle 839325

500 gr güllaç yaprakları
10 bardak süt
4 bardak şeker
Nar taneleri

YAPILIŞI

Eki Görüntüle 839317 Eki Görüntüle 839318 Eki Görüntüle 839320 Eki Görüntüle 839321 Eki Görüntüle 839322 Eki Görüntüle 839323 Eki Görüntüle 839324

KÖFTELİ PİDE
Eki Görüntüle 839330

KÖFTESİ İÇİN
300 gr az yağlı kıyma
2 dilim ekmek içi
2 diş sarmısak
Karabiber
1 paket karbonat

DİĞER MALZEMELER
Pide
Sarmısaklı yoğurt
Patates kızartması
Salça
Tereyağı
YAPILIŞI
Eki Görüntüle 839326 Eki Görüntüle 839327 Eki Görüntüle 839328 Eki Görüntüle 839329

HARPUT KÖFTESİ

Eki Görüntüle 839337

1 kuru soğan
1 yemek kaşığı reyhan
1 tatlı kaşığı karabiber
1 yumurta
Tuz

SUYU İÇİN
1 kuru soğan
Tuz-SU
YAPILIŞI

Eki Görüntüle 839331 Eki Görüntüle 839332 Eki Görüntüle 839333 Eki Görüntüle 839334 Eki Görüntüle 839335 Eki Görüntüle 839336

Of off yine harikasın nevoşum, ellerine sağlık:KK56::KK16:

Eki Görüntüle 608803 Eki Görüntüle 608804
EV YAPIMI BAKLAVA
HAMURU İÇİN:1 ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ
1 ÇAY BARDAĞI SÜT
2 YEMEK KAŞIĞI YOĞURT
2 YUMURTA
1 YEMEK KAŞIĞI SİRKE
1 PAKET KABARTMA TOZU
4 SU BARDAĞI UN
ŞERBETİ İÇİN:5 SU BARDAĞI ŞEKER
4 SU BARDAĞI SU
1 ÇAY KAŞIĞI LİMON
DĞER MALZEMELER:CEVİZ-ANTEP FISTIĞI
NİŞASTA
MARGARİN,TEREYAĞ,SIVIYAĞ

Hamur yoğrulur.Küçük bezler alınır(60 BEZE OLACAK)sonra bezeler 10 ar ,10 ar ayrılır...Her 10 beze tabak büyüklüğünde aralarına nişasta sürülerek açılır.....Sonra tepsi büyüklüğünde büyütülerek tapsiye serilir...3 kat üst üste konulur..Arasına dövülmüş ceviz veyahut dövülmüş antep fıstığı konur.Tekrar 10 ar 10ar bezeler açılıp,büyütülür...En son kat serilip,istenilen şekilde kesilir..Üzerine 1 paket margarin eritilip(isteğe bağlı tuzsuz tereyağıda olabilir),1su bardağıda sıvıyağ eklenip soğuduktan sonra tepsinin tamamına gelecek şekilde dökülür... 175 derece fırında kızarana kadar pişirilir....Şerbeti kaynatılır..İkiside ılıyınca dökülür....Ve servise hazır Afiyet olsun:))))))))

eline sağlık..vazgecemediğim tek tatlı baklava :KK56:

Merhaba
Hamsi koydum tavaya başladı oynamaya:KK9::KK9::KK9:
$3.jpg

1 kg temizlenmiş hamsi
200 gr mısır unu
1 çay bardağı sıvı yağ
Tuz-kekik
YAPILIŞI

Balıklar yıkanır .Sonra mısır ununa kekik ve tuz eklenerek karıştırılır..Balıklar una bulanarak karın kısımları tavaya gelecek şekilde sırayla dizilir..Tüm balık bitince üzerine yağ gezdirilerek balık iki taraflı pişirilir..Afiyet olsun

$1.jpg $2.jpg

ETLİ BULGURLU LAHANA SARMASI

$19.jpg
$19İ.jpg

1 adet beyaz lahana(sarmalık lahananın orta kısmı yumuşak olur)

HAMURU İÇİN
6 Bardak ince bulgur
300 gr yağlı kıyma
1 yemek kaşığı reyhan
Tuz

SOSU
2 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı domates salçası
1 su bardağı sıvı yağ

YAPILIŞI
Öncelikle lahana yaprakları ayrılır..Bir tencereye su konur kaynayınca tuz atılıp 2şer 3er yapraklar içine atılır ters düz çevrilerek yapraklar suda çok az yumuşatılır(fazla kalırsa dağılabilir)Sonra sarımlık yapraklar kesilir..
Hamur malzemesi karıştırılarak yarım saat kadar yoğrulur..
Bir tavada soğan yağ eklenerek kavrulur.Kavrulan soğanın üzerine salça eklenerek kavurma devam ettirilir..Altı kapatılır..
Daha sonra yapraklar sarılmaya başlanır..Her iki sırada bir salça soğan sosu araya dökülür..Yapraklar bitince sos en üste dökülerek üzerine kaynatılmış su eklenir ve kısık ateşte pişirilir..Afiyet olsun..
$10.jpg $10İ.jpg $11.jpg $12.jpg $12.jpg $13.jpg $14.jpg $15.jpg $16.jpg $17.jpg $19İ.jpg

BUZDOLABI KOYMAK İÇİN KÖZDE KIŞLIK PATLICAN
Patlıcanlar fırında veya ocakta közlenir..Kabukları soyulur..Tek kullanımlık paketlenerek buz dolabına konur...Afiyet olsun...

$20.jpg $21.jpg $22.jpg $23.jpg

$41.jpg

GÜL BÖREĞİ
1 paket yufka
Margarin-tereyağı-sıvıyağı karışımı(2 su bardağı)
Peynir-1 patates-maydanoz
1 adet yumurta
Susam-çörekotu

YAPILIŞI
-Peynir ,rendelenmiş çiğ patates,maydanoz karıştırılır..
-Yağ eritilir..
-Yufkalar serilip üzerine yağ sürülür..
-Yufka 6-7 parçaya bölünür.
-Her parçaya iç harç eklenerek rulo sarılır ve içe doğru kıvrılarak bir tepsiye dizilir..Üzerine yumurta sürülür.Susam ve çörek otu serpilerek.175 derecede kızarana kadar pişirilir...Afiyet olsun.
$30.jpg $31.jpg $32.jpg $33.jpg $34.jpg $35.jpg
$41.jpg

Şeker pare
1 paket margarin
Yarım su bardağı toz şeker
1 çay bardağı hindistan cevizi
3 yumurta(birinin akı üzerine)
1 paket kabartma tozu
250 gr irmik
Aldığı kadar un

ŞERBETİ
4.5 bardak şeker
4.5 bardak su
Birkaç damla limon
YAPILIŞI
Öncelikle şerbet malzemesi karıştırılarak kaynatılır ve soğumaya bırakılır..
Hamur malzemesi karıştırılır,yoğrulur..Ceviz büyüklüğünde bezeler alınarak yuvarlanır yumurta akı sürülerek tepsiye dizilir..Üzerine ceviz,badem,fındık batırlır..175 derecede pişirilir..Çıkan tatlının üzerine soğuk şerbet dökülür..Kapağı kapatılır ..Şerbeti çekince servis edilir...

$40.jpg

Nevoşş balık dedin mi bende akan sular durur istavrit yaptım hep sezon açıldığından beri hamsi için havanın soğumasını yağlanmasını bekledim bu hafta alırım bende. :KK56:

Nwvooşşş bana aşure tarifin varsa versene tam ölçü ama şöyle 20-25 kişilik filan. Hiç denemedim bu sene denek istiyorum dağıtayım konu komşuya rengi açık olması için neler yapıyorsun ne ediyorsun yaz bakalım anneme de sorucam o da yapmıştı geçen sene. Sende yaz. Bayılırım ben çok severim.

AŞURE(KIŞTAN KALAN MALZEMELERLE)

Eki Görüntüle 732138
1 su bardağı nohut(akşamdan ıslatılır)
1 su bardağı kuru fasulye(akşamdan ıslatılır)
4 su bardağı aşurelik buğday
1 su bardağı kayısı çekirdeği(suda bekletilir kabukları soyulur)
İncir-kayısı,kuru üzüm
4 su bardağı şeker(isteğe bağlı artırılır)
ÜZERİ İÇİN
Ceviz-fındık tarçın
YAPILIŞI
Akşamdan ıslatılmış nohut ve fasulye düdüklü tencereye alınır..Üzerine aşurelik buğday eklenir..Su eklenir ve yarım saat kapağı kapalı pişirilir..Sonra kapağı açılarak arada karıştırılarak pişirilir(dibi tutabilir)Sonra şekeri eklenir.Kayısı çekirdekleri suda bekletilir ve kabukları soyulur ve tencereye eklenir(çok lezzetli oluyor çekirdek bademde kullanılabilir kabukları soyulmazsa aşurenin rengini değiştirir)ve kuru meyveler küçük küçük doğranır ve eklenir..:KK56: 10 dakika daha ocakta bekletilip kapatılır.Fındık,fıstık kapatıldıktan sonra tensereye eklenir yada servis tabağına alınarak üzerine dökülür...Servis kasesine alınarak üzerine istenilen malzeme ile süslenir..

Eki Görüntüle 732130 Eki Görüntüle 732131 Eki Görüntüle 732132 Eki Görüntüle 732133 Eki Görüntüle 732134 Eki Görüntüle 732135 Eki Görüntüle 732136 Eki Görüntüle 732137

Nevoşş balık dedin mi bende akan sular durur istavrit yaptım hep sezon açıldığından beri hamsi için havanın soğumasını yağlanmasını bekledim bu hafta alırım bende. :KK56:

Nwvooşşş bana aşure tarifin varsa versene tam ölçü ama şöyle 20-25 kişilik filan. Hiç denemedim bu sene denek istiyorum dağıtayım konu komşuya rengi açık olması için neler yapıyorsun ne ediyorsun yaz bakalım anneme de sorucam o da yapmıştı geçen sene. Sende yaz. Bayılırım ben çok severim.

Canım hoşgeldin:KK19:Ben de istavrit ve hamsiyi çok seviyorum:KK56:
Canım ben aşureyi yukarıda ki gibi yapıyorum..:KK56:İsteğe bağlı başka pirinç,elma,portakal kabuğu,karanfil(rengi koyulaştırır) ekleyebilirsin.:KK34:Aşurem genelde beyaz olur :44:Aşureye koyduğumuz meyve ve çerezler renk veriyor eğer çerezleri(fındık,fıstık,badem,çekirdek )bunları kabuklu koyarsan rengi koyulaşıyor:KK34:Birde üzüm eğer siyah üzüm kullanırsan oda koyulaştırıyor.:KK31:Bu ölçüden bayağı oluyor..:KK56:

X