Nevreste'nin Mutfağı

Canım bu yağı eskiden kullanırlardı:KK9:Hatırlar mısın bilmem benim annem kullanmazdı ama akrabalarımızın kullandığını hatırlıyorum ben:KK1:
Bizim orda bu kurabiye tüm pastane ve unlu mamül satan yerlerde satılır..Evde de eskiden çok yapılırdı ama artık pek yapılmıyor:KK9:Çünkü bu yağı pek kimse kullanmıyor:KK34:Her markette satılmıyor.:KK19: Sen nerden bulabilirsin bilmiyorum:44:Ben bile zor buldum:KK9:Ama sıvı değil katı bir nevi margarin ama içerisinde su yok:KK34:Özelliği bu diğer margarinlerde su bulunuyor:KK31:

Canım bu yağı biliyorum tadını hatırlamam ama genelde anneannemde görürdüm içlerinde çiçekler olurdu vita diye ama kaplarını hatırlıyorum şimdikiler gibi ince uzun değil sıvıyağ olanları geniş kısa. Margarinini bilmiyorum ama eskiden baya kullanılan yağlarmış biliyorum. Şu margarinde su olayına katılıyorum hangi marka aldıysam su var eritmek için koyuyorum ocağa nasıl patlıyor çatlıyor sıçrıyor yağ hiç öyle olur mu eskiden olmazdı ve böyle fıkır fıkır kaynıyor su kaynıyormuş gibi bariz belli su olduğu bizim kullanıyorum genelde ama sana mı alsam acaba ne alsam yaa :26:

Canım bu yağı biliyorum tadını hatırlamam ama genelde anneannemde görürdüm içlerinde çiçekler olurdu vita diye ama kaplarını hatırlıyorum şimdikiler gibi ince uzun değil sıvıyağ olanları geniş kısa. Margarinini bilmiyorum ama eskiden baya kullanılan yağlarmış biliyorum. Şu margarinde su olayına katılıyorum hangi marka aldıysam su var eritmek için koyuyorum ocağa nasıl patlıyor çatlıyor sıçrıyor yağ hiç öyle olur mu eskiden olmazdı ve böyle fıkır fıkır kaynıyor su kaynıyormuş gibi bariz belli su olduğu bizim kullanıyorum genelde ama sana mı alsam acaba ne alsam yaa :26:

Ben 1 kiloluk kutuda aldım onuda zorla buldum sadece bu kurabiye için en az 5-6 kez yaparım başkada birşeyde kullanılır mı nasıl olur bilmiyorum.Margarinden iyi olduğunu bilsem bunu kullanırım:KK9:Canım margarini elimden geldiğince kullanmamaya çalışıyorum:KK19:Ama işte bazen bazı tarifler için gerekli oluyor:KK31:İnan bilmiyorum şimdi doğru düzgün birşey yok hepsinde bir katkı var:KK19:Ben teremyağ kullanıyorum :KK34:

Merhaba Nevreste'ciğim.:KK16:Elmalı kekimi ekleyeyim.Elmalı pasta gibi oluyor.Pek kabarmadı bu sefer:KK43:

ELMALI CEVİZLİ KEK

3 yumurta
1 su bardağı şeker
2 çay kaşığı tarçın
1 paket kabartma tozu
Yarım su bardağı sıvıyağ
3 elma rendesi
Ceviz
Aldığı kadar un
Pudra şekeri

Tüm malzemeler karıştırılıp,175-180 derecede pişirilir.Soğuyunca üstüne pudra şekeri serpilir.

Rm8E0.jpg

Merhaba Nevreste'ciğim.:KK16:Elmalı kekimi ekleyeyim.Elmalı pasta gibi oluyor.Pek kabarmadı bu sefer:KK43:

ELMALI CEVİZLİ KEK

3 yumurta
1 su bardağı şeker
2 çay kaşığı tarçın
1 paket kabartma tozu
Yarım su bardağı sıvıyağ
3 elma rendesi
Ceviz
Aldığı kadar un
Pudra şekeri

Tüm malzemeler karıştırılıp,175-180 derecede pişirilir.Soğuyunca üstüne pudra şekeri serpilir.

Rm8E0.jpg
Canım ellerine sağlık :KK16:

Ben 1 kiloluk kutuda aldım onuda zorla buldum sadece bu kurabiye için en az 5-6 kez yaparım başkada birşeyde kullanılır mı nasıl olur bilmiyorum.Margarinden iyi olduğunu bilsem bunu kullanırım:KK9:Canım margarini elimden geldiğince kullanmamaya çalışıyorum:KK19:Ama işte bazen bazı tarifler için gerekli oluyor:KK31:İnan bilmiyorum şimdi doğru düzgün birşey yok hepsinde bir katkı var:KK19:Ben teremyağ kullanıyorum :KK34:

Bizimde evde olurdu ben severim lezzetini hatta şu an gözümün önüne koyulan yeri geldi :KK16:canım benim annemin halen vaz geçemediği yağdır bazı yemekleri onsuz yapmaz ve hakkiketdende taldıda başka olur :KK56:bulğurlu lahana sarması ve soğan kavurmalarında tereyağı ile karışık kullanıyor :KK56:bende çok çok nadir kullanıyorum marğarini helede zararlarını duyduktan sonra:KK30:
Uzamanlar kullanmadan kaçınınız ama eğer kullanılması lazımsa en yumuşak olanı seçin diyor:KK31:bende beccel kullanıyorum :KK34:

Merhaba canım hoşgeldin:KK16:Çok teşekkür ederim:KK17:
Canım ben pilavı ıslatmadan yapıyorum:KK34:Belki tarifim ilginç gelebilir :KK9:Birde canım her pirinç farklı olabiliyor..Bazı ririnç 1 bardak su ile diri olurken,bazıları ise 1 bardak su ile lapa olur yada kıvamında o yüzden beğendiğin pirinci değiştirmemeni tavsiye ederim birde su ölçüsünü eğer lapa oluyorsa azaltmanı:KK34:Her defasında aynı ölçüyü kullanmanı:KK56:
PİRİNÇ PİLAVI
1 su bardağı pirinç
1/2 çay bardağı şehriye(isteğe bağlı)
2 su bardağı +yarım su bardağı soğuk su
2 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı sıvı yağ
YAPILIŞI
Öncelikle pirinç iyice nişastası gidene kadar yıkanır daha sonra süzgeçte bekletilir(suda bekletilmez)
Daha sonra teflon veya çelik bir tencereye sıvı yağ eklenerek şehriye pembeleşene kadar kavrulur ve tereyağı eklenir(tereyağını önce ekleyince yanıyor ve pilavın rengi kahve rengine dönüyor)daha sonra pirinçleri ekleyerek kavuruyoruz..Pirinçler cam gibi olup birbirine yapışmayacak hale gelene kadar kavuracaksın.Daha sonra soğuk su ekliyorum:KK34:Kaynayınca altını kısıyorum..Kapağı mutlaka kapalı olmalı..Daha sonra suyunu çekince bakabilirsin diri olmuşsa üzerine yarım su bardağı sıcak su ekleyebilirsin.. Sonra kapağı kapalı 10-15 dakika bekletilmeli..Pilavı servis edeceğin zaman karıştırıp servis edebilirsin. AFİYET OLSUN:KK56:

acaba neden soğuk su :26:

Canım yemeklerde nasıl olur bilmiyorum:KK34:Ben un kurabiyesini çok severim:KK56:Başka yağ ile denemiştim olmadı,bununla oldu sonunda:KK9:Paylaştığın için çok sağol:KK19:

MALZEMELER
1 adet karnıbahar
1 kg lahana
1.5 kg havuç
2 kg acur
2 kg salatalık
1 kg domates
1/2 kg biber
3 baş sarmısak
1 avuç nohut
5 adet 5 kg lık bidon
9 lt su
3 lt sirke
12 yemek kaşığı tuz
YAPILIŞI
Sebzeler yıkanır ve istenilen şekilde doğranır(salatalıkları doğramıyorum çok yumuşak oluyor o zaman)Bidonların altına nohut ve biraz sarmısak ekleyip üzerine sebzelerimizi ekliyoruz..Turşu yaparken sirke ve su karışımını on dakika kadar kaynatıyoruz bu işlem sirkenin kalitesini yükseltiyor, turşular dayanıklı ve kütür kütür oluyor. Bu karışım soğuduktan sonra sebzelerin üzerine döküyoruz.

Turşu suyunu hazırlarken üç ölçü suya bir ölçü sirke hesap ediyoruz. Bir litre turşu suyuna bir çorba kaşığı kaya tuzu kullanıyoruz. Bir litrelik suya dört diş sarımsak hesap ediyoruz.
On beş gün ile bir ay arasında turşular yemeğe hazır olurlar.
Mayalanmayı hızlandırmak isterseniz kavanozun dibine bir çorba kaşığı kadar nohut atabilirsiniz.
Turşuyu açınca içine kesinlikle elimizi sokmayalım maşa yardımı ile turşuyu çıkaralım.
Açtığımız kavanozları serin bir yerde tutalım kavanozlar küçükse buzdolabına da alabiliriz.
$1.jpg
$2.jpg
$3.jpg
$4.jpg

Afiyet olsun:KK56:

slm nevreste bi konuda sana fikir danışmak istiyorum :KK34: malum mutfak denilince akla gelen isimlerdensin :)
yarın arkadaşım gelecek, cheescake çok sever, uzun zmaandır yemedim falan deyince tamam ben yaparım sana dedim..
bugün marketten acele ile çıkınca krema almayı unutmuşum, malum kremasız olurmu olmazmı bilmiyorum ama sana sormak istedim...bütün malzemelerim labne peynirim bisküvilerim üzerine çikolata sosum falan hepsi var ama krema yok işte unutmuşum..
krema olmadan çizkek olurmu? krema yerine ne kullansam acaba,? evde krema yapımı diye baktım netten ama, sanırım onlar pasta kreması....normal süt kreması değil galiba...
ne yapsam bilemedim, help me please :KK34:

slm nevreste bi konuda sana fikir danışmak istiyorum :KK34: malum mutfak denilince akla gelen isimlerdensin :)
yarın arkadaşım gelecek, cheescake çok sever, uzun zmaandır yemedim falan deyince tamam ben yaparım sana dedim..
bugün marketten acele ile çıkınca krema almayı unutmuşum, malum kremasız olurmu olmazmı bilmiyorum ama sana sormak istedim...bütün malzemelerim labne peynirim bisküvilerim üzerine çikolata sosum falan hepsi var ama krema yok işte unutmuşum..
krema olmadan çizkek olurmu? krema yerine ne kullansam acaba,? evde krema yapımı diye baktım netten ama, sanırım onlar pasta kreması....normal süt kreması değil galiba...

Gazel bana sormamışsın ama acelen olduğunu düşündüğüm için profilimde görünce yazayım dedim .

Cheesecake kremasız yaptım ben , tarifi Oktay ustadan , aynı senin gibi almayı unuttuğum için bulmuştum .

Yoğurt kullanıyorsun kremasına labne ile karıştırmak için .

Kolay gelsin .

Canım öncelikle çok teşekkür ederim:KK16:
Canım tariflerin hepsinde krema yok kremasız bir tarifle yapsan:26:Ama illa kremalı bir tarif yapacaksan kremayı bazı yemeklerde kullanmak için un-süt ve yoğurt karıştırarak yapılıyor. Ama bununla chesscake yapılır mı inan bilmiyorum:44::KK50:
Unu tencerede çok hafif kavuruyoruz kısık ateşte Sonra 1 yemek kaşığı kadar yoğurt ekliyoruz, kıvama gelinceye kadar da azar azar süt koyuyoruz.. Kıvamı tutunca çok az çevirip yine kısık ateşte, alıyoruz ocaktan:KK34:

Nevreste canım , soruya atlayan öğrenciler gibi oldum ama gazel paniktir bilirim , hemen yanıt alsın diye yazdım canım :KK19:

Gazel bana sormamışsın ama acelen olduğunu düşündüğüm için profilimde görünce yazayım dedim .

Cheesecake kremasız yaptım ben , tarifi Oktay ustadan , aynı senin gibi almayı unuttuğum için bulmuştum .

Kolay gelsin .

Ellerine sağlık canım sağol :KK16:
CHEESCAKE
$cileklicheescake.jpg
Malzemeler

Tabanı için,

1 paket burçak bisküvi 2 yemek kaşığı tereyağı

Peynir Dolgusu İçin,

1 paket labne peynir (200 gram) 1 su bardağı toz şeker 1 su bardağı yoğurt 2 adet yumurta 2 yemek kaşığı un 1 çay kaşığı vanilya

Çilek Sosu için,

250 gram çilek Yarım su bardağı toz şeker

Hazırlanışı,

Tabanını hazırlamak için bisküvileri mutfak robotunda çekip un haline getirin. Yoğurma kabına alıp içine tereyağını ekleyin. Hamuru küçük boy fırın tepsisinin tabanına yayın. Tepsiyi buzdolabına koyup 30 dakika bekletin. Peynir dolgusunu hazırlamak için yoğurt ve peyniri çırpma kabına alın. Pürüzsüz kıvam elde edene kadar karıştırın. Yumurta, toz şeker, un ve vanilyayı ilave edin. Tüm malzemeler özleşene kadar çırpmaya devam edin. Cheesecake hamurunu dolaptan çıkarıp üzerini peynir dolgusuyla kaplayın. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 30 dakika pişirin. Sürenin sonunda fırından çıkarıp soğuması için kenarda bekletin. Çilek sosunu hazırlamak için çilekleri bol suyla yıkayın. Mutfak robotunda çekip püre haline getirin. Çilek püresini orta boy bir tavaya alıp üzerine toz şekeri ekleyin. Orta dereceli ateşte kıvamı koyulaşana kadar pişirin. Pişen çilek sosunu ocaktan indirip soğumaya bırakın. Soğuyan çilek sosunu Cheesecake üzerine dökün. Buzdolabında 30 dakika dinlendirip servis yapın.

Kolay gelsin .

ausum bizim topikte sana soracaktım ama hastasın başını ağrıtmayım, birde aöf topiği yoruyor seni diye nevreste komşumuza koştum :KK1:
yoğurt da oluyorsa kremaya gerek yok ozaman, ama ben asla hazır yoğurt kullanmam evimde, ev yoğurdu olurmu ki, malum ev yoğurdu biraz cıvık oluyor :26:

Canım öncelikle çok teşekkür ederim:KK16:
Canım tariflerin hepsinde krema yok kremasız bir tarifle yapsan:26:Ama illa kremalı bir tarif yapacaksan kremayı bazı yemeklerde kullanmak için un-süt ve yoğurt karıştırarak yapılıyor. Ama bununla chesscake yapılır mı inan bilmiyorum:44::KK50:
Unu tencerede çok hafif kavuruyoruz kısık ateşte Sonra 1 yemek kaşığı kadar yoğurt ekliyoruz, kıvama gelinceye kadar da azar azar süt koyuyoruz.. Kıvamı tutunca çok az çevirip yine kısık ateşte, alıyoruz ocaktan:KK34:

aşağıya paylaştığın tarif de güzelmiş canım, bendeki tarif üç dört senedir bildiğim tarif diye onu yapayım demiştim ama krema azizliğinden dolayı bunu deneyim diyorum...sonucu yazarım buraya...çok teşekkür ederim :KK16:

Nevreste canım , soruya atlayan öğrenciler gibi oldum ama gazel paniktir bilirim , hemen yanıt alsın diye yazdım canım :KK19:

hızır gibi yetiştin ausum :KK16: çok teşekkür ederim ikinizede canlarım...
bu arada beni paniğim, hiç de bikere :63:
panik kim ben kim.... gayet relaxımdır ben bikere, :KK62: :KK62:

X