Nevreste'nin Mutfağı

SODALI BÖREK
1 şişe maden suyu
1.5 su bardağı süt
yarım paket yaş maya
1 yumurta
1/2 çay bardağı zeytinyağı
Tuz-Şeker
Aldığı kadar un

ARASINA SÜRMEK İÇİN
1 Paket margarin veya tereyağı
İÇ MALZEME
Peynir-maydanoz
ÜZERİ İÇİN
Yumurta sarısı
YAPILIŞI
Öncelikle maya bir kaba alınır üzerine ılık süt,şeker eklenir bekletilir..Sonra diğer malzemeler karıştırılarak yoğrulur...Sonra hamur 3 veya 4 bezeye bölünür..Bezeler ince şekilde açılıp üzerine eritilmiş yağ fırça yardımıyla sürülür .Sonra hamur rulo sarılıp bekletilir..Diğer hamura geçilir..3hamur bitince bezeler 2 parmak enliliğinde kesilir..Ortasından bastırarak açılır..üzerine iç konulup istenilen şekil verilir...Sonra üzerine yumurta sarısı sürülür..İsteğe bağlı susam ve çörek otu serpilir..175Derecede pişirilir Afiyet olsun....

$1.jpg $2.jpg $3.jpg $4.jpg $5.jpg $6.jpg $7.jpg $8.jpg $12.jpg $13.jpg $14.jpg $15.jpg $16.jpg $17.jpg $18.jpg $19.jpg $20.jpg $21.jpg $22.jpg $23.jpg

TANTUNİ
500 gr dana eti
2 kaşık kuyruk yağı(isteğe bağlı başka yağ kullanılabilir)
2 su bardağı su
Tuz-Karabiber
SOĞAN SALATASI
2 adet halka doğranmış soğan
1 tatlı kaşığı sumak
Tuz
YAPILIŞI
Eti ve yağı önce ince şeritler halinde kesip sonra tavla zarı büyüklüğünde doğruyoruz.Sonra düdüklüde su ekleyerek pişiriyoruz..Etler pişince üzerine yağ ekleyip kavuruyoruz(Ben ayrı bir tavaya alıp yağ ile kavurdum)Üzerine tuz ve karabiber ekleyip kavuruyoruz..Sonra lavaş ekmeğinin arasına etleri,soğan ve doğranmış domatesleri ekleyerek afiyetle yiyoruz:KK56:
Lavaş ekmeği isteğe bağlı evde yapılabilir ben hazır kullandım:KK56:Çok kolay ve pratik bir yemek çocuklar çok beğeniyor:KK56:

$20.jpg $22.jpg $23.jpg $24.jpg

Son düzenleme:
profesör erola bayılırım ama cok zahmetlı yaaaa..ama senın yaptıgın (proftröl) kolaya benzıyor...

musaıt oldugumda yapcam ınsalah.....

bı kac gun gelmedın nevos dokturmussun yıne.....

tantunıyıde bana uzatıver bı zahmet:KK52:

:KK56: Allahım bunlar ne kadar güzel şeyler böyle agzım sulandı sabah sabah :KK53:Ellerine sağlık canım hepiciginden alabilirmiyim:KK16:

TANTUNİ
500 gr dana eti
2 su bardağı su
Tuz-Karabiber
SOĞAN SALATASI
1 tatlı kaşığı sumak
Tuz
YAPILIŞI
Eti ve yağı önce ince şeritler halinde kesip sonra tavla zarı büyüklüğünde doğruyoruz.Sonra düdüklüde su ekleyerek pişiriyoruz..Etler pişince üzerine yağ ekleyip kavuruyoruz(Ben ayrı bir tavaya alıp yağ ile kavurdum)Üzerine tuz ve karabiber ekleyip kavuruyoruz..Sonra lavaş ekmeğinin arasına etleri,soğan ve doğranmış domatesleri ekleyerek afiyetle yiyoruz:KK56:
Lavaş ekmeği isteğe bağlı evde yapılabilir ben hazır kullandım:KK56:Çok kolay ve pratik bir yemek çocuklar çok beğeniyor:KK56:

Eki Görüntüle 721070 Eki Görüntüle 721072 Eki Görüntüle 721073 Eki Görüntüle 721074

ben bunu nasil görmedim :KK53: ellerine saglik nevosum bayilirim tantuniye :KK56::KK56::KK56:

TANTUNİ
500 gr dana eti
2 su bardağı su
Tuz-Karabiber
SOĞAN SALATASI
1 tatlı kaşığı sumak
Tuz
YAPILIŞI

Eki Görüntüle 721070 Eki Görüntüle 721072 Eki Görüntüle 721073 Eki Görüntüle 721074

hatun aşmış artık kendını yahuu :KK70: ellerıne saglıkkkk :KK70:

profesör erola bayılırım ama cok zahmetlı yaaaa..ama senın yaptıgın (proftröl) kolaya benzıyor...

musaıt oldugumda yapcam ınsalah.....

bı kac gun gelmedın nevos dokturmussun yıne.....

tantunıyıde bana uzatıver bı zahmet:KK52:
Sağol canım:KK19:Al ne istiyorsan:KK52:
Hoşgeldin:KK3:
:KK56: Allahım bunlar ne kadar güzel şeyler böyle agzım sulandı sabah sabah :KK53:Ellerine sağlık canım hepiciginden alabilirmiyim:KK16:
Sağol canım:KK16:Al istediğinden:KK19:
ben bunu nasil görmedim :KK53: ellerine saglik nevosum bayilirim tantuniye :KK56::KK56::KK56:
Sağol canım tavsiye ederim:KK19: Çok kolay ve nefis oldu:KK56:

hatun aşmış artık kendını yahuu :KK70: ellerıne saglıkkkk :KK70:
Teşekkürler canım:KK16:
Nevoş gece gece yine böyle oldum ben:111:

:KK19:Sağol canım:KK16:

Son düzenleme:
TANTUNİ
500 gr dana eti
2 su bardağı su
Tuz-Karabiber
SOĞAN SALATASI
1 tatlı kaşığı sumak
Tuz
YAPILIŞI

Tam benlik bir lezzet:KK56:Ellerine sağlık nevoşum:KK16::KK16:

TANTUNİ
500 gr dana eti
2 su bardağı su
Tuz-Karabiber
SOĞAN SALATASI
1 tatlı kaşığı sumak
Tuz
YAPILIŞI

nevreste bak bunu biliyorum ve yapıyorum
çok ezzetli oluyor benimde en sevdiğim yemeklerden biri
ellerine sağlık

YAPRAK SALAMURA NASIL YAPILIR
Yaprak nasıl basılır ya da salamura edilir?

MALZEMELER:
5 kilo yaprak
1 kilo iri tuz (kaya tuzu ya da salamura tuzu da deniyor)
5 kiloyu alabilecek büyüklükte bidon (İlk kez yapanlar satıcıya sorarsa onlar da yönlendiriyor)
Tarifimi güvenerek uygulayabilirsiniz.
İşe öncelikle yaprak almakla başlamalısınız. Alacağınız yapraklar küçük, damarları ve kendisi ince olmalıdır. Yaprağın arası çok ayrık olmamalı. İri damarlı yaprakları almaktan kaçının.
İlk olarak 1,5 litre suyu kaynatarak içine 4-5 çorba kaşığı tuz atarak eritin. Tuz oranının istendiği kadar olduğunu anlamak için yumurta koyarak bakılıyor, eğer yumurta suyun yüzünde kalıyorsa tuz oranı istenen kıvama gelmiş kabul ediliyor. Ama ben bu yöntemi uygulamıyorum.
Kaynattığınız ve tuz eklediğiniz bu suyun soğuması gerekiyor. En çabuk soğuyacağı yere kaldırın. Aldığınız yaprakları yukardaki gibi üstüste gelecek şekilde dizin...Bu yapraklardan 8-10 tane alarak (parlak kısımları içte kalacak şekilde) saplarının olduğu kısma fotoğraftaki gibi yaklaşık 1 tepeleme çay kaşığı kadar tuz koyun ve yaprağınızı sarın.
Tuzlayarak sardığınız yaprakları, fotoğraftaki gibi, bidona düzgün şekilde dizin. Arada bir bastırarak aralarda boşluk kalmasını engelleyin.Tüm yaprakları sararak bastıktan sonra son olarak tamamen soğuduğuna emin olduğunuz tuzlu suyunuzu yavaş yavaş ekleyin..Yapraklar suyu ekledikten sonra inecektir. Sığmayan yapraklarınız varsa oluşan bu boşluğu tekrar doldurabilirsiniz. Ayrıca kapağı kapamadan evvel ince uzun bir bıçak veya benzeri bir şeyi kullanarak yandan (içine sokarak) havasını alın.
Sarmayı yapacağınız zaman ihtiyacınız kadar yaprağı kaynamış suda biraz bekleterek tuzundan arındırmış olacaksınız.
AFİYET OLSUN.

$3.jpg $4.jpg $5.jpg $7.jpg $8.jpg $9.jpg $10.jpg

YAPRAKLAR BUZLUĞA NASIL KONUR?Yaprakları desteleyip dolap poşetine koyun ve iyice havasını alarak ağzını bağlayın..Sonra buzluğa koyun.Daha sonra saracağınız zaman çıkartıp bir kaba yerleştirip üzerine sıcak su ekleyip kapağı kapalı bekletelim ve sonra saralım...
$1.jpg $2.jpg

KARNIYARIK

$33.jpg

1kg patlıcan
300 gr kıyma
3 domates
3 biber
1 kuru soğan
maydanoz
Zeytinyağı
Salça
Tuz ve su
YAPILIŞI
Patlıcanları alacalı soyuyoruz ..Sonra acısı gitsin diye yarımsaat tuzlu suda bekletiyoruz..Bir fırça yardımıyla yağladığımız patlıcanları yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye diziyoruz..175derecde patlıcanlar yumuşayıp biraz kızarana kadar pişiriyoruz sonra çıkartıyoruz..
İÇ MALZEMESİ İÇİN
Kıymayı bir tavaya alıp üzerine 1 çay bardağı su ekleyip pişiriyoruz..Sonra suyunu çekince az yağ ekleyip biber ve soğanları ekleyip kavuruyoruz..Kavrulunca üzerine salça ekleyip karıştırıyor ve domatesi ekleyip biraz pişiriyoruz..Sonra tuz ve maydanoz ekleyip kapatıyoruz..Sonra patlıcanları tek tek bir bıçak yardımıyla ortasını yarıp tatlı kaşığı yardımıyla içini açıp iç harcı koyuyoruz(patlıcanlarım büyüktü yapmak istedim ama güzel oldu)sonra bir tepsiye dizip üzerine 1 su bardağı su ve yarım yemek kaşığı salça karıştırıp döküyoruz..175derecede pişiriyoruz..İsteğe bağlı kapatmaya yakın kaşar rendesi dökülebilir...Afiyet olsun.....
Not:Yıllardır böyle yaparım çok hafif ve lezzetli olur tavsiye ederim..Diyet içinde uygundur..
$21.jpg $22.jpg $23.jpg $24.jpg $24l.jpg $24z.jpg $28.jpg $25.jpg $27.jpg $26.jpg $29.jpg $30.jpg $31.jpg $32.jpg

Nevrestem ellerine kollarına sağlık...Tariflerin hepsi birbirinden güzel...Canım en son yaprak basma hakkında bilgi vermişsin ya,bizde böyle yaparız...Ama buzluğa koymadan önce duydum ki sıcak suda az haşlayıp öyle koyuyolarmış,sen direk haşlamadan mı koyuyosun?

Canım bi ricam daha olacaktı,haftasonu kermesimiz var nasipse...Çok şık,göz alıcı ve emek isteyen tariflerin varsa verir misin,özellikle çok güvendiklerin;tatlı olursa daha iyi olur,pasta vb :KK17: :KK16: Şimdiden teşekkür ediyorum :KK16:

Nevrestem ellerine kollarına sağlık...Tariflerin hepsi birbirinden güzel...Canım en son yaprak basma hakkında bilgi vermişsin ya,bizde böyle yaparız...Ama buzluğa koymadan önce duydum ki sıcak suda az haşlayıp öyle koyuyolarmış,sen direk haşlamadan mı koyuyosun?

Canım bi ricam daha olacaktı,haftasonu kermesimiz var nasipse...Çok şık,göz alıcı ve emek isteyen tariflerin varsa verir misin,özellikle çok güvendiklerin;tatlı olursa daha iyi olur,pasta vb :KK17: :KK16: Şimdiden teşekkür ediyorum :KK16:

Canım ben yıllardır buzluğa hep böyle koyuyorum çok güzel oluyor tavsiye ederim:KK34:Çıkardığında taze yaprak gibi oluyor:KK56:
Canım ilk sayfamda bir link var farklı mutfak sunumları ordaki linklerdeki tarifleri incelemeni isterim:KK56:Başkada benim topicte var tatlı tuzlu börek poğaça:KK56:

Eki Görüntüle 714552 Eki Görüntüle 714553 Eki Görüntüle 714554
ŞEKERPARE Bu tarfile yaptığım şekerparelerim:KK56::KK56:

Eki Görüntüle 714557 Eki Görüntüle 714558 Eki Görüntüle 714559 Eki Görüntüle 714560 Eki Görüntüle 714561 Eki Görüntüle 714562
BAYATLAMAYAN SODALI POĞAÇA Bu ölçülerle yaptığım şerit poğaçalarım :KK56:

Eki Görüntüle 714564 Eki Görüntüle 714563 Eki Görüntüle 714565 Zeytinyağlı biber dolması ve yaprak sarması:KK56:

Eki Görüntüle 714569 Eki Görüntüle 714570 Eki Görüntüle 714571 Eki Görüntüle 714572 Eki Görüntüle 714573 Eki Görüntüle 714574 Eki Görüntüle 714575 Eki Görüntüle 714576
PANDİSPANYA KEKİ
malzemeler
3 yumurta
3kahve fincanı un
3.5kahve fincanı toz şeker
yarım kahve fincanı süt
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
yağ yok
kakao
YAPILIŞI
Yumurta ve şekeri çırpın...Beyazlayınca süt,kabartma tozu ile karıştırdığınız unu ekleyin ve vaniya koyup çırpın..Sora pişirme kağıdına istediğiniz gibi dökün..Sonra 170 derecede pişirin.Kürdanla pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz..Sonra çıkartır çıkartmaz rulo yapın..Bir beze sarıp soğumasını bekleyin sonra açıp kağıdı çıkartın üzerine kakaolu puding sürüp muz koyun ve rulo sarın üzerini istediğiniz şekilde süsleyin..:KK56:
Eki Görüntüle 714585 Eki Görüntüle 714586
Midye börek
İç harcı kavrulmuş soğan salça ve rendelenmiş haşlanmış patates ve tuz karıştırılır..Yufkalar serilip dörde bölünür..Üzerine eritilmiş margarin-tereyağı ve süt sürülüp şekil verilir iç konur..Sonra sodaya batırılıp tepsiye konur ve 3-4 saat bekletilir...Sonra yumurta sarısı susam sürülerek pişirilir...:KK56:
[video=youtube;ZPSO_rchPDM]http://www.youtube.com/watch?v=ZPSO_rchPDM[/video]

KATMER POĞAÇA
MALZEMELER

1 su bardağı süt

1 çay bardağı sıvıyağ
1 yumurta (akı içine
smilev.gif
sarısı üstüne)

Not :Yumurtanın beyazı ziyan olmasın diye içine konuluyor
smilev.gif

20 gr yaşmaya (veya 1 yemek kaşığı kurumaya)
2 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı tozşeker
Aldığı kadar un (yaklaşık 3
smilev.gif
5 su bardağı kadar)

Arasına; 75 gr tereyağ (oda sıcaklığında yumuşatılmış)

İçi : 100 gr beyaz peynir-maydanoz

YAPILIŞI

1 ) Mayayı çok az ılık suyla eritin.
2 ) Ilık süt
smilev.gif
sıvıyağ
smilev.gif
tuz
smilev.gif
şeker
smilev.gif
yumurta akı ve un ile ele yapışmayacak yumuşaklıkta hamur yapın.

3 ) Mayalanmasını beklemeden 8 parçaya ayırın. Sonra onları 4 er ayırıp açın..

Her parçayı tabak büyüklüğünde açıp
smilev.gif
üzerine yumuşak tereyağından ince bir tabaka halinde sürün

4 ) Hamurları üstüste dizerek
smilev.gif
her parçada bu işlemi tekrarlayın. En üsttekine yağ sürmeyin. Üstüste dizilmiş hamurları fazla ezmeden yavaş yavaş 60-70 cm çapına gelinceye kadar büyütün.

5 ) Sigara böreği sarar gibi kesip
smilev.gif
arasına peynir koyarak sarın (Bu kadar tombiş bir poğaça pişecek mi acaba demeyin bu aşamada =) ben dedim ama piştiler =) Bir de tavsiyem; çok sıkı olarak sarmayın yalnız Çok sıkı sarılınca kabarmayabiliyorlar)

6)30-40 dakika mayalandırıp
smilev.gif
üzerine yumurta sarısı sürün ve 180 derecede üzerleri kızarana kadar pişirin

AFİYET OLSUN........

Eki Görüntüle 672577 Eki Görüntüle 672578 Eki Görüntüle 672580 Eki Görüntüle 672581 Eki Görüntüle 672582 Eki Görüntüle 672583 Eki Görüntüle 672584 Eki Görüntüle 672586 Eki Görüntüle 672585 Eki Görüntüle 672587

TUZLU KURABİYE(SİMİT)
125gr margarin veya tereyağı
-yarım çay bardağı sirke
-1Çay bardağı sıvı yağ
-1çay kaşığı tuz
-1 yumurta(sarısı içine)
-1tatlı kaşığı şeker
-1paket mahlepli kabartma tozu
-Aldığı kadar un
- susam
YAPILIŞI:Susam hariç tüm malzemeler karıştırılıp hamur yapılır...Sonra şekil verilip yumurta akına batırılıp susama batırılır..Sonra 170derece de pişirilir...
Eki Görüntüle 672592 Eki Görüntüle 672594 Eki Görüntüle 672593

ELMALI FIRDÖNDÜ KURABİYE

Malzemeler
-1 yumurta
-1 çay bardağı toz şeker (1.5 bardak olabilir)
-1 çay bardağı yoğurt
-1 çay bardağı zeytinyağı (ayçiçek yağı kullandım)
-250-300 gr kadar un(unu yavaş yavaş ekleyin)
-Yarım paket kabartma tozu
-Vanilya

Elmalı İç:
- 4-5 adet elma
- 1 yemek kaşığı toz şeker
- 1 yemek kaşığı tarçın
- Ben 1 avuçda dövülmüş ceviz ekledim.
Yapılışı:
Öncelikle elmalı içi hazırlayın. Elmaları rendeleyip, bir kaşık toz şekerle birlikte suyunu çekene kadar pişirin, (bu aşama çok önemli elmalı harcın sulu olmaması gerekiyor). Bir kenarda soğumaya bırakın.Tüm hamur malzemelerini karıştırarak kulak memesi kıvamında pürüzsüz bir hamur elde edin.280 gr un miktarı bana tam geldi ama siz unu yavaş yavaş ekleyerek kıvamı tutturun. Hamuru buzdolabında yarım saat kadar bekletin. Sonra dikdörtgen şeklinde ince açarak elmalı içi her tarafına yayın ve rulo şeklinde sarın.Daha kolay kesebilmek için derin dondurucuda en az 20 dakika bekletip ,bir parmak kalınlığında parçalara bölün . Tepsiye dizerek 180 C de pişirin. Soğuduktan sonra üzerine pudra şekeri serpebilirsiniz....
Eki Görüntüle 672601 Eki Görüntüle 672602 Eki Görüntüle 672604 Eki Görüntüle 672603 Eki Görüntüle 672605 Eki Görüntüle 672606 Eki Görüntüle 672607

DOĞUM GÜNÜ PASTAMIZ
KEKİ:4yumurta--1.5 bardak şeker eklenerek iyice çırpılır...Sonra içine 1.5 bardak un,1çay bardağı süt,1 çay bardağından az sıvıyağ,vanilya ve kabartma tozu eklenerek çırpılır sonra dikdörtgen borcama dökülür..170derece de pişirilir...
Bu kekin birde kakolusu yapılır.:KK34:
Süsleme için arasına kakolu puding yaptım 1. beyaz keki tepsiye koyup pudingi üzerine sürdüm,üzerine damla çikolata ve muz koyup kakolu keki üzerine yerleştirdim ...Üzerine puding döktüm kenarlarına kakolu krem şanti sürdüm ve rendelediğim çikolataları kenarlarına serptim üzerini de krem şanti damla çikolata ve kendi yaptığım şeker hamuruyla süsledim...

Eki Görüntüle 672614 Eki Görüntüle 672611 Eki Görüntüle 672612 Eki Görüntüle 672613 Eki Görüntüle 672615 Eki Görüntüle 672616 Eki Görüntüle 672617 Eki Görüntüle 672621 Eki Görüntüle 672618 Eki Görüntüle 672619 Eki Görüntüle 672620

MARSMALOW ŞEKER İLE ŞEKER HAMURU YAPIMI
125 gr marsmallow şeker
1 fiske tuz
2 kaşık su
1.5 paket pudra şekeri(250gr)
[SIZE=1]YAPILIŞI:
Marshmallow şekerleri cam bir kaseye boşaltın.
Tencereye biraz su koyup, cam kaseyi üzerine oturtun.
Orta ateşte ara sıra karıştırarak marshmallow şekerleri eritin.
Burda dikkat edilmesi gereken; şekerlerin çok fazla erimemesi ve içlerine sıcak su kaçmaması.
Eriyen şekerlere su, tuz ve pudra şekerinin yarısını ekleyip, karıştırın.
Yoğurma kabının dibine bolca pudra şekeri dökün.
Eriyen şekerleri yoğurma kabına alın ve yoğurmaya başlayın.
Dikkat edin eliniz yanmasın.
Kalan pudra şekerinide ekleyip, hamuru iyice yoğurun.
Ele yapışmayan ama yumuşak kıvamlı bir hamur olcak.
Son olarak hamuru top haline getirin ve üzerine margarin sürün.
Streç film ile kapladığınız hamuru 1 gün yada daha fazla oda sıcaklığında bekletebilirsiniz.
Kullanacağınız zaman tekrar yoğurun ve istediğiniz süslemede kullanın.

Eki Görüntüle 672623 Eki Görüntüle 672624 Eki Görüntüle 672625 Eki Görüntüle 672626
[/SIZE]

Canım bunları tavsiye ederim:KK56:

KARNIYARIK

Eki Görüntüle 723945

1kg patlıcan
300 gr kıyma
3 domates
3 biber
1 kuru soğan
maydanoz
Zeytinyağı
Salça
Tuz ve su
YAPILIŞI
Patlıcanları alacalı soyuyoruz ..Sonra acısı gitsin diye yarımsaat tuzlu suda bekletiyoruz..Bir fırça yardımıyla yağladığımız patlıcanları yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye diziyoruz..175derecde patlıcanlar yumuşayıp biraz kızarana kadar pişiriyoruz sonra çıkartıyoruz..
İÇ MALZEMESİ İÇİN
Kıymayı bir tavaya alıp üzerine 1 çay bardağı su ekleyip pişiriyoruz..Sonra suyunu çekince az yağ ekleyip biber ve soğanları ekleyip kavuruyoruz..Kavrulunca üzerine salça ekleyip karıştırıyor ve domatesi ekleyip biraz pişiriyoruz..Sonra tuz ve maydanoz ekleyip kapatıyoruz..Sonra patlıcanları tek tek bir bıçak yardımıyla ortasını yarıp tatlı kaşığı yardımıyla içini açıp iç harcı koyuyoruz(patlıcanlarım büyüktü yapmak istedim ama güzel oldu)sonra bir tepsiye dizip üzerine 1 su bardağı su ve yarım yemek kaşığı salça karıştırıp döküyoruz..175derecede pişiriyoruz..İsteğe bağlı kapatmaya yakın kaşar rendesi dökülebilir...Afiyet olsun.....

Eki Görüntüle 723931 Eki Görüntüle 723932 Eki Görüntüle 723933 Eki Görüntüle 723934 Eki Görüntüle 723935 Eki Görüntüle 723936 Eki Görüntüle 723940 Eki Görüntüle 723937 Eki Görüntüle 723939 Eki Görüntüle 723938 Eki Görüntüle 723941 Eki Görüntüle 723942 Eki Görüntüle 723943 Eki Görüntüle 723944

Eline sağlık canım:KK56::KK56::KK56:

Canım ben yıllardır buzluğa hep böyle koyuyorum çok güzel oluyor tavsiye ederim:KK34:Çıkardığında taze yaprak gibi oluyor:KK56:
Canım ilk sayfamda bir link var farklı mutfak sunumları ordaki linklerdeki tarifleri incelemeni isterim:KK56:Başkada benim topicte var tatlı tuzlu börek poğaça:KK56:

Tamam canım,ben zaten nerdeyse baştan beri bakıyorum o güzel yemeklerine :KK56: Şimdi ilk sayfadaki tariflere göre tekrar bakıyım linklere...Verdiğin linkede bakayım...Börekte aklımda zaten,yapacaklarım arasında el açması börek var,senin tarife de bakayım...Sağolasın canım :KK16:

Ayrıca yaprağı bu sene öyle deniyim bende :21: :21:

Profiterol

Malzemeler
1 su bardağı su
1 su bardağı un
125 gr margarin
3 adet yumurta

Kremamız için Gerekli Malzemeler
2,5 su bardağı süt
3 yemek kaşığı un
1,5 çay bardağı şeker
1 adet yumurta
1 paket vanilya

Üzeri için Gerekli Malzemeler
1 paket hazır çikolata sosu

Profiterol Hazırlanışı

Ufak bir tencere ile margarine 1 bardak su koyarak kaynatın. Yağ eridikten sonra 1 su bardağı da un ekleyerek 2-3 dakika kadar karışımı sürekli karıştırarak pişirin.

Sürekli karıştırmanız yorucu olucaktır ama hamurun kaliteli olması için bunu yapmaya özen gösterin. Hamuru 2-3 dakika karıştırarak hazırladıktan sonra ocağı kapatarak 10 dakika kadar hamurusn soğumasını bekleyin.

Hamuru dinlendirdikten sonra 3 adet yumurtayı hamura eklemeniz gerekiyor. Burda dikkat etmeniz gereken şey 3 yumurtayıda kırıp hamura yedirmeye çalışmayın bu işlemde biraz yorucu olabilir ama profiterolun güzel olması için her yumurtayı hamura ayrı ayrı kırarak yedirin. Bu işlem tamamlandıkdan sonra yapışkan bir hamur elde etmiş olduk.
Hamurun kabarması için iyice karışmış olması gerekiyor, bu yüzden karıştırma işlemine önem gösterin. Bütün yumurtları kırıp hamura yedirdikten sonra 10 dakika kadar hamuru dinlendirirn.

Tepsimizi yağlarak kaşık yardımı ile hamurdan çeviz büyüklüğünde olucak şekilde aralarında en az 2 cm boşluk olucak şekilde paylaştırın. (Ben elimle yuvarladım çok zor oldu ama:KK9:) ve elinizle düzgün olması için şekilllendirmeniz gerekiyor
..Daha önce 180 derece ısıtılmış fırınımızda üzeri kızarana kadar ortalama 40 dakika pişiyoruz.Hamurlar hazır oldukdan sonra kremasını hazırlıyoruz. Vanilya dışındaki bütün malzemeleri bir tencereye koyarak kremayı pişiriyoruz, kremamız piştikden sonra üzerine vanilyayı ekleyerek iyice karıştırıyoz.

Profiterölümüzün pişen hamurunu ikiye bölerek hazırladığımız kremayı sıkma torbası ile dolduruyoruz.
Tüm profiterölleri doldurdukdan sonra üzerine çikolata sosumuzu gezdirin. Artık profiterollumuz servise hazır, afiyet olsun.

Eki Görüntüle 720989 Eki Görüntüle 720990 Eki Görüntüle 720991 Eki Görüntüle 720992 Eki Görüntüle 720993 Eki Görüntüle 720994 Eki Görüntüle 720995 Eki Görüntüle 720996 Eki Görüntüle 720997 Eki Görüntüle 720998 Eki Görüntüle 720999 Eki Görüntüle 721000 Eki Görüntüle 721001 Eki Görüntüle 721002

SODALI BÖREK
1 şişe maden suyu
1.5 su bardağı süt
yarım paket yaş maya
1 yumurta
1/2 çay bardağı zeytinyağı
Tuz-Şeker
Aldığı kadar un

ARASINA SÜRMEK İÇİN
1 Paket margarin veya tereyağı
İÇ MALZEME
Peynir-maydanoz
ÜZERİ İÇİN
Yumurta sarısı
YAPILIŞI
Öncelikle maya bir kaba alınır üzerine ılık süt,şeker eklenir bekletilir..Sonra diğer malzemeler karıştırılarak yoğrulur...Sonra hamur 3 veya 4 bezeye bölünür..Bezeler ince şekilde açılıp üzerine eritilmiş yağ fırça yardımıyla sürülür .Sonra hamur rulo sarılıp bekletilir..Diğer hamura geçilir..3hamur bitince bezeler 2 parmak enliliğinde kesilir..Ortasından bastırarak açılır..üzerine iç konulup istenilen şekil verilir...Sonra üzerine yumurta sarısı sürülür..İsteğe bağlı susam ve çörek otu serpilir..175Derecede pişirilir Afiyet olsun....

Eki Görüntüle 721044 Eki Görüntüle 721045 Eki Görüntüle 721046 Eki Görüntüle 721047 Eki Görüntüle 721048 Eki Görüntüle 721049 Eki Görüntüle 721050 Eki Görüntüle 721051 Eki Görüntüle 721052 Eki Görüntüle 721053 Eki Görüntüle 721054 Eki Görüntüle 721055 Eki Görüntüle 721056 Eki Görüntüle 721057 Eki Görüntüle 721058 Eki Görüntüle 721059 Eki Görüntüle 721060 Eki Görüntüle 721061 Eki Görüntüle 721062 Eki Görüntüle 721063

Bak bunlarıda tavsiye ederim:KK56:

X