Nevreste'nin Mutfağı

Akşam babası gelince mutlaka götür:KK19:

Benim eklediğim yok ama buzin yapmıştı onu buldum..:KK34:

Tarife gerek var mı malzemeler var ama istersen yazarım:KK54:

Ayy canım cok sağol baktım baktım aceleden bulamadım her halde mecimek çorbası gibi pişecek sanırsam. Buzlukta et suyumda var ondan da koyayarım

Eki Görüntüle 608803 Eki Görüntüle 608804
EV YAPIMI BAKLAVA
HAMURU İÇİN:1 ÇAY BARDAĞI SIVI YAĞ
1 ÇAY BARDAĞI SÜT
2 YEMEK KAŞIĞI YOĞURT
2 YUMURTA
1 YEMEK KAŞIĞI SİRKE
1 PAKET KABARTMA TOZU
4 SU BARDAĞI UN
ŞERBETİ İÇİN:5 SU BARDAĞI ŞEKER
4 SU BARDAĞI SU
1 ÇAY KAŞIĞI LİMON
DĞER MALZEMELER:CEVİZ-ANTEP FISTIĞI
NİŞASTA
MARGARİN,TEREYAĞ,SIVIYAĞ

Hamur yoğrulur.Küçük bezler alınır(60 BEZE OLACAK)sonra bezeler 10 ar ,10 ar ayrılır...Her 10 beze tabak büyüklüğünde aralarına nişasta sürülerek açılır.....Sonra tepsi büyüklüğünde büyütülerek tapsiye serilir...3 kat üst üste konulur..Arasına dövülmüş ceviz veyahut dövülmüş antep fıstığı konur.Tekrar 10 ar 10ar bezeler açılıp,büyütülür...En son kat serilip,istenilen şekilde kesilir..Üzerine 1 paket margarin eritilip(isteğe bağlı tuzsuz tereyağıda olabilir),1su bardağıda sıvıyağ eklenip soğuduktan sonra tepsinin tamamına gelecek şekilde dökülür... 175 derece fırında kızarana kadar pişirilir....Şerbeti kaynatılır..İkiside ılıyınca dökülür....Ve servise hazır Afiyet olsun:))))))))

ayhhh rüya gibi bu yaaa..ellerinize sağlıkkkkk

Beki unu hangi aşamada konulacak:26:

HAZIRLANIŞI:Kırmızı mercimeği, pirinci ve bulguru yıkıyoruz ve tencereye alıyoruz. Üzerine suyunu döküp haşlamaya bırakıyoruz. Soğanı doğruyoruz. Ayrı bir tencereye sıvıyağ dökerek soğanı kavuruyoruz. İçine unu koyup kavuruyoruz, peşinden salçayı da ilave ediyoruz.Sonra naneyide ekliyoruz..Çırpma teliyle karıştırmaya devam ediyoruz.

Kıvamını açmak için elimizde şayet varsa soğumuş tavuk suyu veya et suyunu döküyoruz ya da soğuk su döküyoruz. Haşladığımız mercimeği, pirinci ve bulguru çorba tenceremize alıyoruz.

Tuzunu, pul biberini ilave edip karıştırıyoruz. 5 dakika kadar daha kaynatıyoruz ve servis tabağına alıyoruz.:KK56:

HAZIRLANIŞI:Kırmızı mercimeği, pirinci ve bulguru yıkıyoruz ve tencereye alıyoruz. Üzerine suyunu döküp haşlamaya bırakıyoruz. Soğanı doğruyoruz. Ayrı bir tencereye sıvıyağ dökerek soğanı kavuruyoruz. İçine unu koyup kavuruyoruz, peşinden salçayı da ilave ediyoruz.Sonra naneyide ekliyoruz..Çırpma teliyle karıştırmaya devam ediyoruz.

Kıvamını açmak için elimizde şayet varsa soğumuş tavuk suyu veya et suyunu döküyoruz ya da soğuk su döküyoruz. Haşladığımız mercimeği, pirinci ve bulguru çorba tenceremize alıyoruz.

Tuzunu, pul biberini ilave edip karıştırıyoruz. 5 dakika kadar daha kaynatıyoruz ve servis tabağına alıyoruz.:KK56:

Ayyyy canım seni uğraştırtım aceleden hiç bir yere bakamadım hakkini halal et:KK19:

X