Nevreste'nin Mutfağı

Hemen canım:KK1::KK1:
12 adet tuzsuz etimek
Şerbeti için:
• 1,5 su bardağı şeker
• 2 su bardağı su

Muhallebisi için:
• 1 litre süt
• 6 yemek kaşığı şeker
• 1 paket vanilya
• 1 yemek kaşığı tereyağ
• 6 yemek kaşığı un
• 2 yemek kaşığı mısır nişastası

Üzeri için:
• 1 paket krem şanti
• 1 su bardağı süt (200ml)
• Ceviz ya da Antep fıstığı

2 su bardağı sıcak su ile 1,5 su bardağı şekeri minik bir tencereye alarak kaynattım. Kaynamaya başladıktan 5-6 dk. sonra altını kapatarak. Şerbeti 10 dk kadar beklettim.
Eğer şerbeti karamelize edilmiş istiyorsanız önce şekeri tencerede kavurun videoda anlatıldığı gibi üzerine su ekleyerek şerbeti hazırlayabilirsiniz.
Bu arada da genişçe bir borcama 12 tane etimeği güzelce sıraladım. Kepçe yardımı ile şerbeti etimeklerin her yerine gelecek şekilde dağıttım. Etimekler ıslanırken hemen muhallebiyi hazırlamaya başladım.
Tarifin aslında malzemeler 750ml süte göre verilmişti ama ben tepsim geniş olduğu için 1 litre süt ile hazırladım. Eğer sizde küçük bir tepsiye yapıyorsanız etimek sayısına göre malzemenizi ayarlayabilirsiniz.
1 litre sütün içine vanilya ve tereyağ hariç tüm muhallebi malzemelerini ekledim ve iyice çırptıktan sonra kaynayana kadar karıştırarak muhallebiyi hazırladım. Kaynamaya başladıktan sonra vanilya ve tereyağı ilave ederek 2-3 dk kadar daha karıştırdım ve ocağı kapattım. Muhallebi 5 dakika kadar dinlendikten sonra etimeklerin üzerine dökerek yüzeyini düzelttim.
Krem şantiyi tatlının üzerine dökmeden önce iyice soğuması için tatlıyı beklemeye aldım. Eğer muhallebinin soğumasını beklemezseniz krem şanti eriyerek kötü bir görüntü oluşturur bu nedenle soğuduğundan emin olmadan krem şantiyi eklemeyin.
Soğuyan tatlının üzerine 1 su bardağı süt ile hazırladığım krem şantiyi hazırlayarak sürdüm. Üzerini streç film ile kapatarak buz dolabına kaldırdım.
Bu tatlıyı bir gün buzdolabından beklettikten sonra servis etmelisiniz. Üzerine tercihinize başlı olarak ceviz ya da antep fıstığı serperek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun..
Eki Görüntüle 685337

Teşekkürler canım:KK19::KK56:Mutlaka deneyeceğim

Son düzenleme:
nevoş kolay yapabileceğim tatlı ne var çok canım istediiiii yapsamm :KK31:

KÖFTELİ İSLİM KEBABI
$15a.jpg
KÖFTESİ İÇİN

250 gr kıyma
1kuru soğan rendelenmiş
1 yumurta
2 dilim ekmek içi
1diş sarmısak
Tuz ve istenilen baharat

DİĞER MALZEMELER
5 adet patlıcan
Kırmızı biber (buzluktan çıkardım)
Domates(benim yazdan kavanoz domates sosum vardı onu kullandım)
1 yemek kaşığı domates salçası
Sıvı yağ

YAPILIŞI
Patlıcanları alacalı soyup boyuna ince ince kesiyoruz..Sonra yarım saat tuzlu suda bekletiyoruz acısı gitsin diye..Daha sonra patlıcanları 1 su bardağı ile tek tek yağa batırıp tepsiye diziyoruz(daha hafif oluyor) ve fırına koyup sarılacak şekle gelene kadar pişiriyoruz...Köfte malzemelerini bir kaba koyup yoğuruyoruz sonra şekil verip yağlı yağıt serilmiş tepsiye koyup fırında biraz pişiriyoruz(benim vaktim kısıtlıydı az kızarınca çıkardım biraz kızarsa daha iyi olur)Sonra patlıcan ve etleri çıkartıp şekil verip tepsiye diziyorz..Üzerine kürdan batırıp domates ve biber takılabilir..:KK56:Sonra 1.5 su bardağı su 1 kaşık salça ile karıştırılarak tepsinin üzerine gezdirilir..175 derecede pişirilir:KK56:

$1a.jpg $4a.jpg $2a.jpg $5a.jpg $6a.jpg $7a.jpg $8a.jpg $7b.jpg $9a.jpg $10a.jpg $11a.jpg $12a.jpg $13a.jpg $16a.jpg $18a.jpg

nevoş kolay yapabileceğim tatlı ne var çok canım istediiiii yapsamm :KK31:
Daha önce görmedim kusura bakma:KK16:
REVANİ
3 adet yumurta
1 su bardağı tozşeker
1 su bardağı yoğurt
1 su bardağı irmik
1 su bardağı un
1 paket vanilya
1 paket kabartmatozu
Şerbeti için;
3 su bardağı tozşeker
3 subardağı su
1 tatlı kaşığı limon suyu
Revani Tarifi:
Tatlımızın kekinden önce şerbetimiz için suyu ve şekeri tencereye alıp kaynatalım. Şeker eriyip birazda suyumuz kaynamaya devam ettikten sonra limon suyunu koyup 1-2 dakika sonra soğumak üzere kenara alalım.Yumurta ve şekeri köpük olana kadar mikserle çırpalım. Sonra sırasıyla yoğurt, irmik, un, vanilya ve kabartma tozunu ekleyip önceden margarin ile yağladığımız dikdörtgen borcama veya o büyüklükte bir tepsiye boşaltıp soğuk fırına atalım. Borcamla pişirecekseniz herzaman fırının birinci katına ilk önce koyun eğer altı daha önce pişerse üst katlara alabilirsiniz yok eğer üstüyle altı aynı eşitlikte pişiyorsa birinci katta kalsın. Fırına tepsiyi yerleştirdikten sonra fırınımızın derecesini 180 yapıp çalıştıralım. Burada dikkat edilmesi gereken husus soğuk fırına atılmasıdır ve kızardıktan sonra çıkarıp ilk sıcaklığı gittikten sonra soğuk şurubu dökelim. Tatlımız dinlendikten sonra istediğmiz gibi dilimleyip kaymak veya dondurma ile servis edelim…:KK56:

Canım ben hep bu şekil yapıyorum çok kolay ve lezzetli kolay gelsin umarım geç kalmamışımdır:KK16:

KÖFTELİ İSLİM KEBABI
Eki Görüntüle 685755
KÖFTESİ İÇİN

250 gr kıyma
1kuru soğan rendelenmiş
1 yumurta
2 dilim ekmek içi
1diş sarmısak
Tuz ve istenilen baharat

DİĞER MALZEMELER
5 adet patlıcan
Sıvı yağ

YAPILIŞI
Patlıcanları alacalı soyup boyuna ince ince kesiyoruz..Sonra yarım saat tuzlu suda bekletiyoruz acısı gitsin diye..Daha sonra patlıcanları 1 su bardağı ile tek tek yağa batırıp tepsiye diziyoruz(daha hafif oluyor) ve fırına koyup sarılacak şekle gelene kadar pişiriyoruz...Köfte malzemelerini bir kaba koyup yoğuruyoruz sonra şekil verip yağlı yağıt serilmiş tepsiye koyup fırında biraz pişiriyoruz(benim vaktim kısıtlıydı az kızarınca çıkardım biraz kızarsa daha iyi olur)Sonra patlıcan ve etleri çıkartıp şekil verip tepsiye diziyorz..Üzerine kürdan batırıp domates ve biber takılabilir..:KK56:Sonra 1.5 su bardağı su 1 kaşık salça ile karıştırılarak tepsinin üzerine gezdirilir..175 derecede pişirilir:KK56:

Eki Görüntüle 685742 Eki Görüntüle 685744 Eki Görüntüle 685743 Eki Görüntüle 685745 Eki Görüntüle 685746 Eki Görüntüle 685747 Eki Görüntüle 685749 Eki Görüntüle 685748 Eki Görüntüle 685750 Eki Görüntüle 685751 Eki Görüntüle 685752 Eki Görüntüle 685753 Eki Görüntüle 685754 Eki Görüntüle 685756 Eki Görüntüle 685757
Canım çok güzel görünüyor ellerine sağlık bende yaparım ama kızartma olduğu için yapmak istemiyordum bu tarifi enkısa zamanda yapacağım:KK19:

ÇÖREK OTLU SOSLU PATATES

$3a.jpg

1 kg patates
1Yemek kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 diş sarmısak
1 su bardağı yoğurt
1 tutam karabiber
1 tutam kekik
1 tutam pul biber
Tuz
Çörek otu
Yarım çay bardağı sıvıyağ
YAPILIŞI
Patatesler soyulur ve çok küçük olmayacak şekilde doğranır.Üzeine tüm malzeme eklenip(çörek otu dahl) karıştırılır..Sonra yağlı kağıt serilmiş tepsiye patatesler konup üzerine tekrar çörek otu eklenir...175 derecede patatesler pişene kadar pişirilir...Afiyet olsun:))

$1a.jpg $2a.jpg $4aa.jpg $6a.jpg

SARMISAKLI YOĞURT İLE KÖZLENMİŞ PATLICAN
$11a.jpg $10a.jpg 2 adet patlıcan fırında közlendi..Pişince soyulup üzerine sarmısaklı yoğurt ekledim...Üzerine yağ ile pul biber ve nane ilave ettim...

Son düzenleme:
ÇÖREK OTLU SOSLU PATATES

Eki Görüntüle 686305

1 kg patates
1 diş sarmısak
1 tutam karabiber
1 tutam kekik
1 tutam pul biber
Tuz
Çörek otu
YAPILIŞI
Patatesler soyulur ve çok küçük olmayacak şekilde doğranır.Üzeine tüm malzeme eklenip(çörek otu dahl) karıştırılır..Sonra yağlı kağıt serilmiş tepsiye patatesler konup üzerine tekrar çörek otu eklenir...175 derecede patatesler pişene kadar pişirilir...Afiyet olsun:))

Eki Görüntüle 686303 Eki Görüntüle 686304 Eki Görüntüle 686306 Eki Görüntüle 686307

Eki Görüntüle 686309 Eki Görüntüle 686308 2 adet patlıcan fırında közlendi..Pişince soyulup üzerine sarmısaklı yoğurt ekledim...Üzerine yağ ile pul biber ve nane ilave ettim...

eline sağlık canım yine döktürmüşsün
valla şu patetes harika gözüküyor ancak şü kürler üzünden çörek otundan tiskinti geldi artık
yoksa deneyebilirdim

KÖFTELİ İSLİM KEBABI
Eki Görüntüle 685755
KÖFTESİ İÇİN

250 gr kıyma
1kuru soğan rendelenmiş
1 yumurta
2 dilim ekmek içi
1diş sarmısak
Tuz ve istenilen baharat

DİĞER MALZEMELER
5 adet patlıcan
Sıvı yağ

YAPILIŞI

Eki Görüntüle 685742 Eki Görüntüle 685744 Eki Görüntüle 685743 Eki Görüntüle 685745 Eki Görüntüle 685746 Eki Görüntüle 685747 Eki Görüntüle 685749 Eki Görüntüle 685748 Eki Görüntüle 685750 Eki Görüntüle 685751 Eki Görüntüle 685752 Eki Görüntüle 685753 Eki Görüntüle 685754 Eki Görüntüle 685756 Eki Görüntüle 685757

ÇÖREK OTLU SOSLU PATATES

Eki Görüntüle 686305

1 kg patates
1 diş sarmısak
1 tutam karabiber
1 tutam kekik
1 tutam pul biber
Tuz
Çörek otu
YAPILIŞI

Eki Görüntüle 686303 Eki Görüntüle 686304 Eki Görüntüle 686306 Eki Görüntüle 686307

Eki Görüntüle 686309 Eki Görüntüle 686308 2 adet patlıcan fırında közlendi..Pişince soyulup üzerine sarmısaklı yoğurt ekledim...Üzerine yağ ile pul biber ve nane ilave ettim...

nevosum yine döktürmüssün :KK52::KK52: ellerine emegine saglik :KK56:

X