NehirNilin Tarifleri :)

nehirim merak ettim bunun tadını normal kek mi daha güzel bu mu offf nehirim yaa nasıl cenim istedi göndersen bir dilim bu arada kac gündür tarif defterim yanımdaydı vakit olmuyodu yazmaya bugün vakit var defter yok

Ben tadını çok begendim kuzum damak tadımız aynıysa begeniceksindir sende pufuduk bir kek olduİkisini aynı güne denk getirene kadar devam canımcım

Elmalı Muhallebi Kupları

Muhallebi için Malzemeler;
1 litre süt
1 bardak toz şeker
4 yemek kaşığı un
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı tereyağı

Elma harcı için Malzemeler;
3 elma
4 yemek kaşığı toz şeker
2 avuç kıyılmış ceviz
1 çay kaşığı tarçın
1 paket yulaflı bisküvi

Yapılışı;
Elmaların kabuklarını soyup ince rendeleyin.
Geniş bir tavaya rendelediğiniz elmaları alın ve üzerine toz şekeri ilave edin. Kısık ateşte yumuşayıncaya kadar pişirin. Elmalar yumuşayınca cevizi ve tarçını ekleyip karıştırın. Ocaktan alıp bisküvileri ekleyip soğumaya bırakın.
Elmalar soğurken tencereye sütü koyun. Şekeri, unu ve vanilyayı ekleyerek orta ateşte karıştırarak koyulaşıncaya kadar pişirin
Muhallebi koyulaşınca ateşten alın. Parlaklık versin diye 1 yemek kaşığı tereyağı ekleyip karıştırarak erimesini sağlayın.
Soğuyan elmaları kuplarınızın dibine pay edin. Üzerlerine muhallebi ekleyin. Oda sıcaklığına gelince buzdolabına alarak soğutun.
Soğuyunca üzerine iri çekilmiş ceviz serpiştirip nane yapraklarıyla süsleyerek servis yapın.

Son düzenleme:
Fırında Jambonlu Tavuk

Malzemeler;
1 bütün haşlanmış tavuk, didilmiş
15 dilim dana jambon, ince şeritler halinde kesilmiş
15 dilim ince kesilmiş taze kaşar peyniri

Sos için Malzemeler;
4 yemek kaşığı tereyağı
4 yemek kaşığı un
750 ml. süt
2 yemek kaşığı limon suyu
1 yemek kaşığı hardal
1,5 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı toz kırmızı biber
1 çimdik beyaz biber
Üstü için Malzemeler
2 yemek kaşığı tereyağı
2 bardak ekmek kırıntısı
1,5 çay kaşığı kuru maydanoz
Toz sarımsak-pulbiber
Tuz

Yapılışı;Fırını 180 derecede ısıtın. Fırın kabınızı yağlayın.
Haşlanmış ve didilmiş tavuk etini fırın kabının dibine döşeyin.
Tavukların üstüne ince şerit kesilmiş dana jambonları dağıtın.
Jambonların üstüne ince kesilmiş peynirleri dizin ve kenara alın.
Sos için tencerede tereyağını orta ateşte eritin. Unu ilave edip çırpıcı yardımıyla pürüzsüz olacak şekilde kokusu çıkana kadar kavurun. Sütü yavaşça ekleyip devamlı karıştırarak sos kalınlaşana kadar pişirin. Limon suyunu, hardalı, tuz, toz kırmızı biber ve beyaz biberi ilave edin. Bir taşım kaynatıp ocaktan alın.
Hiç bekletmeden fırın kabınıza dökün. Kenarlarını da sosladığınızdan emin olun.
Üstü için tereyağını kızdırmadan eritin. Ekmek kırıntılarını üzerine dökün. Tuz, toz sarımsak, pulbiber ve kuru maydanozla baharatlandırın.
Sosun üzerine serpiştirin.
35-45 dakika üstünü kapatmadan altın rengini alana kadar pişirin.
Fırından aldıktan sonra 5-10 dakika soğumasını bekleyerek servis edin.

Son düzenleme:
Vişneli Mozaik

Malzemeler;
2 paket çifte kavrulmuş pötibör bisküvi ( 5-6 adeti ayrılmış )
320 gr. bitter çikolata ( 4 paket kare )
200 gr. krema ( 1 paket )
1,5 su bardağı donuk vişne
2 adet yıldız anason
4 çorba kaşığı toz şeker

Yapılışı;
Bir tavaya, vişneleri ve yıldız anasonu koyun ve orta ateşte vişneler yumuşayana kadar hafif ezerek pişirin. Vişneler iyice yumuşayınca, şekeri ilave edin ve karıştırarak iyice çektirerek pişirin, ateşten alın içindeki yıldız anasonları çıkartın.
Geniş bir kabın içinde bisküvileri iri parçalar halinde kırın. Geniş bir tencereye kremayı koyup kısık ateşe alın. Çikolatayı parçalara bölüp kremaya ekleyin ve karıştırarak eritin. Çikolata eriyince vişneli karışımı da ekleyin ve içine bisküvileri atın.
İyice karıştırıp bisküvilerin çikolataya bulanmasını sağlayın. Strechinizi şeklini vermek istediğiniz kabınızın içine yayın ve bisküvili karışımı içine boşaltın. Bastırarak sıkılaştırın ve şeklini verin.
Dondurucunuzda en az 2 saat donduktan sonra, kullanacağınız kadarını dilimleyerek erimesine izin vermeden servis edin. Kalan kısmını bekletmeden dondurucunuza geri koyun.

Hamursuz Patlıcan Lazanya

Malzemeler;
4-5 kemer patlıcan
3-4 haşlanmış tavuk göğsü
4 domates
4 sivri biber
2 yemek kaşığı zeytinyağı
2 avuç rende taze kaşar peyniri
Tuz-karabiber

Beşamel Sos İçin Malzemeler;
2 yemek kaşığı tereyağı
2 yemek kaşığı un
2,5 bardak süt
Muskat rendesi
Tuz-karabiber

Kızartmak İçin Malzemeler;
Zeytinyağı veya sıvıyağ

Yapılışı;
Patlıcanları ince uzun dilimler halinde kesin. Kararmamaları için tuzlu suda bekletin. Teflon tavaya az zeytinyağı veya sıvıyağ koyarak kızdırın. Patlıcanları iyice kurulayıp fazla karartmadan arkalı önlü pişirin. Havlu kağıt serili tabağa çıkarın.
Haşlanmış tavuk göğüslerini küçük kuşbaşı doğrayın. Domatesleri küp, biberleri ince kesin. Tencerenizde 2 yemek kaşığı zeytinyağı kızdırın ve tavukları ekleyerek kavurun. Sonra biberleri ilave edin ve biraz daha kavurun. Domatesi ekleyip tuz, karabiberle baharatlandırın ve arada karıştırarak 10 dakika soteleyin. Kenara alın.
Ayrı bir sos tenceresinde beşamel sos için tereyağını eritin. Unu ekleyerek kokusu çıkana kadar kavurun. Çırpıcı yardımıyla sütü azar azar dökerek devamlı karıştırın. Yoğunlaştıktan sonra muskat rendesi, tuz ve karabiberini koyun, bir karıştırıp ocaktan alın. Beşamelin birazını tavuklarla karıştırın.
Kare cam kabınıza bir sıra patlıcan dizin. Üstüne tavuk sotenin bir kısmını yayın. Sonra tekrar patlıcan dizip aynı işlemi malzeme bitene kadar tekrarlayın. En üste kalan beşamel sosu yayın. Rende kaşar peynirini üzerine serpin.
Önceden 190 derecede ısıtılmış fırında üstü kızarana kadar pişirin.

Sebzeli Fırın Makarna

Malzemeler;
1 paket makarna
10-15 adet mantar
2 diş sarımsak
1 bardak haşlanmış bezelye
2 çarliston biber
3 közlenmiş kırmızı biber
2 avuç çekirdeksiz siyah zeytin
1 yemek kaşığı soya sos
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 dal taze kekik
1 tatlı kaşığı pulbiber
Tuz-karabiber

Beşamel Sos İçin Malzemeler;
2 yemek kaşığı tereyağı
3 yemek kaşığı un
3 bardak süt
Muskat rendesi
Tuz-karabiber
3 avuç rende taze kaşar peyniri

Yapılışı;
Makarnayı bol tuzlu suda, hafif diri kalacak şekilde haşlayın ve süzün.
Makarna haşlanırken sarımsakları ince kıyın. Mantarları ikiye bölüp doğrayın. Biberleri jülyen kesin.
Geniş bir tavada zeytinyağını kızdırın. Sarımsak, yeşil biber ve mantarları atıp mantarlar suyunu çekinceye kadar kavurun. Köz kırmızıbiber, siyah zeytin, bezelye, taze kekik, soya sosu, pul biber, tuz ve karabiberi ekleyip 1-2 dakika çevirdikten sonra ateşten alın.
Beşamel sos için tencerede tereyağını eritin. Unu ekleyip kokusu çıkana kadar kavurun. Azar azar sütü ilave ederek karıştırın. Muskat rendesi, tuz ve karabiberle baharatlandırın. Sos kıvam alıp yoğunlaşınca ateşten alın.
Fırın kabını çok az yağlayın. Beşamel sosun bir kısmını, kaşar peynirinin yarısını ve sebze harcının tamamını makarna ile karıştırın. Kabınıza boşaltın. Kalan beşamel sosunu makarnanın üzerine yayın. Rende kaşarı üzerine serpin.
180 derecede ısıtılmış fırında üstü kızarana kadar pişirin.
10 dakika dinlendirdikten sonra servis edin.

Eki Görüntüle 872537

Fırında patatesli tereyağlı alabalık

Malzemeler;
3 adet alabalık (adedi kişi sayısına göre değiştirebilirsiniz)
2 – 3 adet patates
Tereyağı
Tuz, kekik, karabiber

Yapılışı;
1. Balıkları güzelce yıkayın. Uzunlamasına ortadan ikiye ayırın.
2. Kiremite balıkları dizin. İnce halkalar halinde doğramış olduğunuz patatesleri de dizin.
3. Patateslerin ve balıkların üzerine fındık büyüklüğünde parçalar halinde tereyağlarını koyup üzerine hafif tuz, karabiber ve kekik serpip fırına verin.

Patatesli Dilim Poğaça

Malzemeler
4 su bardağı un
250 gr. tereyağı (daha hafif bir lezzet elde etmek için tereyağıyla zeytinyağını veya sıvıyağ karıştırabilirsiniz)
1 su bardağı yoğurt
1 paket kabartma tozu
1 çay kaşığı tuz
Üzeri için 1 yumurtanın sarısı, bol miktarda susam ve çörek otu

Harcı İçin;
4 adet patates
1 su bardağı rendelenmiş beyaz peynir
1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri

Yapılışı;
1. 4 patatesi yıkayıp haşlayın. Haşlanan patatesleri doğrayın, üzerine rendelenmiş peynirleri de ekleyip bir çatal yardımıyla ezin. Lezzet vermesi için bir miktar da pul biber ve karabiber ekledim. Peynirinizin tuzuna göre biraz da tuz ilave edebilirsiniz.
2. Bir kaba unu alın. Ortasını havuz gibi açıp içine oda ısısındaki tereyağını, yoğurdu, tuzu ve kabartma tozunu ekleyip yoğurarak özlü bir hamur elde edin. Tarifte un miktarını 4 su bardağı olarak belirlemiş ancak derin dondurucudan çıkarıp mikrodalga fırında oda ısısına getirmeye çalıştığım tereyağı biraz eriyince 1/2 su bardağı kadar daha un ilavesi yapmak durumunda kaldım.
3. Şimdi gelelim hamuru tepsiye yayma işine. Hamur gözüme az geldiği için başta biraz tedirgin oldum. Dolayısıyla hamuru ikiye böldükten sonra tepsinin dibine yayacağım parçadan bir ceviz miktarı kadar hamur alıp üzerine kapatacağım hamura ekledim. Büyük boy borcamı yağlayıp az miktarda olan hamuru yaydım. Üzerine patatesleri de ekleyip kalan hamuru 3-4 parçaya ayırıp elimde açıp yayvan parçalar elde edip patateslerin üzerine kapadım. Hamur bu şekilde altına da üstünü kapatmaya da rahatlıkla yetmiş oldu.
4. 1 adet yumurtanın sarısını hamurun üzerine sürüp bol miktarda susam ve çörek otu serpin. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişirin.

Etimek tatlısını yaptım çok güzel oldu yemek için sabırsızlanıyorum.daha öncede yapmıştım ama bu seferki sanki daha güzel😉

Etimek tatlısını yaptım çok güzel oldu yemek için sabırsızlanıyorum.daha öncede yapmıştım ama bu seferki sanki daha güzel😉

Ellerinize sağlık çok severim bende etimek tatlısını hem hafif hemde şerbetli herkese hitap ediyor dimi
Nasıl fotoğraf koyuyoruz telden giriyorum

Canım hiç telden fotograf eklemedim ekleyebilirsen görmek isterim memnun olurum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…