Neden Türk kadınları eziliyor, ezilmeye mahkum ediliyor?

Öldürme yetkisi mi var polisin nereden uyduruyorsunuz bunları ya kahve sohbetlerinizde mi...
Türkiyedekilerin ne kadarı yansıyor bak kaçyıl sonragömülmüş kafatasları çıkıyor toprakta..hiç yansıdı mı daha önce??

Hepsini çok yer kaplamasın diye alıntı yapmadım özünde çok doğru yaklaşımlar katılıyorum.

Ancakkk bende bu tip kadınlardan biriyim sayısız tüpten sonra anne oldum. Olamasamda olana kadar tıp bana dur diyene kadar devam ederdim. Bu öyle bir ateşki herşeyden çok içinizi kavurur, o yangından ölecek sanırsınız kendinizi. Sayısız negatif aldım ama aklımın ucundan dahi geçmedi evlat edinmek çünkü o bambaşka bir özveri gerektiriyor. Kendi çocuğuma kızarım ama evlat edindiğim sabiye kızarsam günlerce kendimi affetmem. Bu öyle klavye başında bir cümle yazmak kadar kolay birşey değil doğuramadın evlat edin. Evlat edinenlere bambaşka saygı duyarım müthiş zor bir karar. Doğurmak marifet olmasa da çok yüce birşey. Tabi ki her kadın kendi çocuğunu kucağına almak ister ve bunu için mücadele eder. Bu asla yadırganamaz, eleştirilemez.

Ben Türkiyedeki büyük şirketlerden birinden iyi pozisyondan istifa ettim, sırf bunca uğraş sonunda kucağıma gelen bebeğe bakmak için. Çalışan daha sabırlı, çalışmayan sabırsız genellemesine ise hiç katılmıyorum.

Belirtmek isterim ki alıntı cümlenizi sayısız kere okudum ancak ne şekil düşünürsem düşüneyim asla konuyla bağdaştıramadım, bunu da söylemeden geçmeyeyim.

Son düzenleme:

Canım ben de sana katılamıycam ne yazıkki,avrupa hukukunu çok bilmiyorum hatta hukukla hiç bi ilgim yok diyebilirim,hukukçu da değilim zaten.Ama hangi avrupa ülkesinde cinayet davalarında 'töre indirimi' diye bir şey var.Hiç zannetmiyorum olduğunu.

larus, genç yaşına rağmen farkındalığın beni sevindirdi.Ayrıca kendini çok güzel ifade ediyorsun,bravo.

ikinizde o kadar güzel anlatmışınızki başka söze gerek yok

hukuk sisteminin değişmesi derken ben de TCK'nın düzenlenmesinden bahsettim zaten..
kendinize sahip çıkmanızdan ötürü de tebrik ederim sizi.

konu sahibesinin konuyu dine dayandırdığı açık ama dine ya da inanana hakaret ettiği doğru değildir. sadece bazı kimselerin din kisvesi altında toplumu cahilleştirdiği,kadına zulum ettiği konusuna değinmesidir.en azından ben öyle anladım.

]

Ben tore yi turk gelenekleriyle bagdastirmadigim icin bilemeyecegim bu arada dogulu da deilim yani fikrim yok. Avrupada namus kavrami olmadigi icinde tore bisey yok gerek te yok aslinda kimsenin umrunda deil kimin kiminle yatip kalktigi. benim soylemeye calistigim tamamen Turk aile sistemiyle ilgiliydi tore doguda yasayan etnigin sorunu Turklerde yok boyle bisey... gelelim abde ki kadinlarin zavalliliklarina .Soylediklerimin arkasindayim burada 16 yasinda ne kadar genc kiz varsa hamiledir tabiki gayrimesru iliski den dedigim gibi serbest oldugu icin tore yok. ailevi bi yapi yok uyusturucu alkol diz boyu ve hepsi huzursuz ve mutsuz. burda kadina deger 0.....Basinin dediklerine inanmayin madalyonun arka yuzunde hersey gizli....

o kadin Italyadan gelmis olmasin sakin :) neyse dedigim gibi tore tamamen Turk aile sisteminin disinda.. TC :NAMUS +TORE = OLUMLER . AB:NAMUS DERDI YOK+ TOREYE GEREK YOK= TOREDEN OLUM %0.
yazdiklarimi iyi yada 2 kere okursaniz sevinirim
saygilarimla

size katılıyorum,bazı kimseler dini alet ederek,kendi istediği gibi yorumlayarak yanlış davranışlar geliştirebiliyor.oysaki bizim dinimiz çok yüce,çok güzel bir din.onu anlayıp,ona göre yaşanırsa zaten bu sorunların hiçbiri ortada kalmaz.ayrıca avrupa ya da amerikada kadına daha fazla özgürlük verildiği doğru olabilir ama oradaki yozlaşmanın bizim ülkemizden kat be kat fazla olduğunu,oralarda kadına verilen değerin de gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.orası da başka bir tartışma konusu bence.ama bu konu dini bir boyut kazanırsa kapanır neyazık ki..

Canım yazdıklarını iyi okudum.Yalnız senin de benim yazdığımda atladığın bir şey var.Töre daha çok doğuda var,Türklerde normalde böyle bir şey yok diyorsun.Doğru.Ama töre indirimi türk ceza kanunlarında var.Ve böyle bir şeyin kanunlarımız içinde olması bence dehşet verici.Amerikada namus kavramı olmadığından bahsetmişsin.Amerikada yaşamadığım için bilmiyorum.Sen öyle diyorsan doğru olabilir.Sonuçta batıya benzemek olmamalı bizim amacımız.Ama bazı konularda bizden çok ilerideler bunu kabul etmek lazım.Yoksa işte onlar da da böyle böyle olumsuzluklar var aslında biz daha iyiyiz demek başımızı kuma gömmek olur.
Batının kötü olduğu yerlere değil iyi olduğu yerlere bakmalıyız.Kendimizdeki olumsuzlukları düzeltmek adına.Tabii ki bizim kültürümüz çok zengin,çok değerli.Kendimizi asla batının karşısında ezik hissetmeyiz,hissetmemeliyiz.Ama eğer kötü giden bişeyler varsa bunları da düzeltmek zorundayız.Amacımız batıya benzemek değil,batının iyi ,ileri olduğu konularda onlar nasıl yapmışlar acaba diye bakmak olmalı.

Canım yazdıklarını iyi okudum.Yalnız senin de benim yazdığımda atladığın bir şey var.Töre daha çok doğuda var,Türklerde normalde böyle bir şey yok diyorsun.Doğru.Ama töre indirimi türk ceza kanunlarında var.Ve böyle bir şeyin kanunlarımız içinde olması bence dehşet verici.Amerikada namus kavramı olmadığından bahsetmişsin.Amerikada yaşamadığım için bilmiyorum.Sen öyle diyorsan doğru olabilir.Sonuçta batıya benzemek olmamalı bizim amacımız.Ama bazı konularda bizden çok ilerideler bunu kabul etmek lazım.Yoksa işte onlar da da böyle böyle olumsuzluklar var aslında biz daha iyiyiz demek başımızı kuma gömmek olur.
Batının kötü olduğu yerlere değil iyi olduğu yerlere bakmalıyız.Kendimizdeki olumsuzlukları düzeltmek adına.Tabii ki bizim kültürümüz çok zengin,çok değerli.Kendimizi asla batının karşısında ezik hissetmeyiz,hissetmemeliyiz.Ama eğer kötü giden bişeyler varsa bunları da düzeltmek zorundayız.Amacımız batıya benzemek değil,batının iyi ,ileri olduğu konularda onlar nasıl yapmışlar acaba diye bakmak olmalı.

Güzel yorumlarınız icin cok teşekkür ederim. Benim dini kötülediğim ve olayı siyasete çekmek istediğimi söyleyen birkaç türkce bilmeyen arkadas çıkmış onları benim yazdıklarımı tekrar okumaya davet ediyorum. Öfke dolu bir cevap yazmıştım ama onların yaptıgı saygısızlığı yapmayacağım.
Arkadaslar ben icinde yaşadığım toplumun dinine saygı göstermeyi ogrendim, burada ıslam hakkında bildiklerimden yola çıkarak elimden geldiğince savundum cunku bu şiddeti uygulayanlar hep dine şeriata bağlıyor. Ben de dinde boyle bir sey olmadigini söyledim ama art niyetli bazı insanlar hemen ısı dine siyasete bağlamış, zaten onların niyeti hrant dink icin düzenlenen adalet yuruyusunde olay çıkartıp millete molotof atan teröristlerle aynı, ortalığı karıştırmak. Kimsenin inancına lafım yok herkesin kendisiyle allah arasında. Bu konulara da girmek istemiyorum yasak zaten. Bazı arkadaslar bilgi eksikliğim olduğunu söylemiş, doğrudur, zaten ben burada kimseye din dersi vermeye çalışmıyorum. Lütfen yazdıklarım dogru algılansın.
Sac kapatma, kara çarşaf falan yazmisim birkaç kere eğer buysa sorun zaten burada da izlenimlerimi aktardım. Bu konuda bana saldiran arkadaslar dusunmeli, belki de onlar bana yanlış izlenim vermislerdir ben de öyle dusunmusumdur, olamaz mı? Benim bunları onaylamamam sizin inancınıza karıştığım anlamına gelmez.
Onun dısında kimseye söyleyecek bir şeyim yok. Yalnız en azından cevap verirken Atatürk'e laf atmayın. Gercekten onun bize verdigi hakları sağladığı eşitliği kullanabilseydik Bugun bu halde olmazdık.
Hepinize saygılar

Son düzenleme:
eline yüreğine sağlık.yıllar önce bir yazı okumuştum o aklıma geldi.bu kadınların çektiği baskılar konusunda.psikolog hasta hikayesinde paylaşmıştı.kızın biri evleniyor.kocası yakışıklı karakteri kusursuz ahlakı iyi temiz bir genç.kızıda deli gibi seviyor ve bunu ona hissettiriyor.ama kız çocuğu çok sevmesine rağmen boşanmak istiyor.mutsuz.bu yüzden psikolğa gitmeye karar veriyor.kendisinde bi sorun olduğunun farkında.doktor dinliyor evet genç dört dörtlük peki problem nerede diye düşünüyor.kızdan babasını ve kardeşleerini anlatmasını istiyor.babası içki içip annesini döven,aynı mahallede oturan kız kardeşene gitmesine bile izin vermyen,yasaklar koyan gecenin bir vakti anormal işler çıkarıp buna ve annesine eziyet eden biriymiş.abisi ve erkek kardeşide babalarının kopyaları imiş.psikolog kızın o aile yapısına alışık olduğunun ve güzel olan eşinden uzaklaşmasının sebebini bunda görüyor ve tedaviyi o yönde yapıyor.kız sonnradan eşi ile mutlu olmuş.ve yazıda psikolog aynen şunu demişti.kızın annesi kocasından çok dertli ve çekmiş.adam kötünün kötüsü.ama iki erkek çocuğunuda o kadın yetiştirmiş.babasından ve kocasından gördüğü gibi.şimdi biz niçin eziliyoruz diyoruz ya bence bu devran böyle geldi böyle gider.

Size katilmiyorum. Evliliklerin uzun sürmesinin nedeni kadınların kocamdir sever de döver de, ben bilmem beyim bilir, aman cocuğum var onun icin katlanayım gibi anlamsiz dusuncelerdir.

Bazılarını anlamıyorum. Hadi biz abartıyoruz Türkiye o kadar kotu değil peki neden konu insan hakları, kadın hakları olunca hep Kenya Tanzanya gibi ülkelerden sonra geliyoruz, neden hep adini bile duymadığımız ülkelerle birlikte anılıyoruz? Herkes mı yanlış biliyor, istatistikler bunlar, yalan dolan değil ki.
Kendimizi geliştirmenin bir yolu da baskalarının üstünlüğünü kabul edip onlar gibi olmak icin çalışmak. Burada ama onlar da söyle boyle biz bu yonden daha iyiyiz diyerek bir adım bile ilerleyemeyiz.

Size katilmiyorum. Evliliklerin uzun sürmesinin nedeni kadınların kocamdir sever de döver de, ben bilmem beyim bilir, aman cocuğum var onun icin katlanayım gibi anlamsiz dusuncelerdir.

o zaman herkes bosansin arkadaslar !!! gercekci olalim kim bosanmayi goze alirki eger erkege muhtacsaniz. bu arada bu dedikleriniz bence ekonomik ozgurlugu olmayan kadinlar icin gecerlidir. calisan kadin erkege muhtac olmadigi icin cekmez bunlari !!!! sonuc yine egitim ve ekonomiye geliyor yani ...

Evet, sonuçta is bizde bitiyor biz cocuklarımızı iyi yetiştirirsek, egitim almalarını sağlarsak, açık fikirli, hür iradeli yeni nesiller ekonomik özgürlüklerine sahip olacakları icin asla kotu muamele karşısında boyun eğmezler.

konu sahibinin demek istediği de bu işte.. sahip çıkılmak... ben bi mal ya da eşya mıyım ki bana sahip çıkılsın?? ben bir bireyim, kendi kendime yetebilen, duyguları, düşünceleri, hayalleri, istekleri vs. olan bir bireyim ve kimsenin beni sahiplenmesine gerek yok.
sahiplenmek... bana çok aşağılayıcı geliyor.
sevgi, şefkat gibi temel duygulardan değil sahiplenilmekten bahsediyorum.

sahiplenmekten de bahsettigim yani ayrilik olsa bile cocuk varsa eger kontak kesilmiyor bizde ve maddi manevi destek cikiliyor. yani birinden bosandiysan eger cocugunda varsa ona sahip cikmak zorundasin sirtini donup gitmek bizde yok !! maddi manevi esinede cocugunada bakma bilinci var. naparsan yap denmiyor...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…