Neden Türk kadınları eziliyor, ezilmeye mahkum ediliyor?

redvelvetcake

Ne mutlu Türk'üm diyene!
Kayıtlı Üye
3 Temmuz 2010
11.071
11.544
Ezik miyiz biz? Salak mıyız? Boşu boşuna mı okuyoruz? Hadi okumadık, okutulmadık hiç mi kişiliğimiz yok? Kocasına karşı masaya yumruğunu vurup "HAYIR!" diyecek cesaretimiz yok mu? Tacize uğrayınca suçu karşı tarafta aramak yerine "ben açık giyindim herhalde" diyecek kadar karaktersiz miyiz? Kendimizi eve kapatıp çalışmamak, tek görevimiz ev işi yapıp çocuk doğurmak mı? Ekonomik özgürlüğümüz olmadan kendimizi tamamen kocaya mı bırakmak? Dayak mı yemek, şiddet mi görmek, tecavüze mi uğramak? Sesimiz neden gür çıkmıyor? Aslında hep kendimiz yüzünden yine...

Dayak yiyen kız evine gidince annesi "o senin kocan, döver de sever de" der geri yollar
Tacize, tecavüze uğrayan kıza "ne yaptın da adamı tahrik ettin" der

Bir takım öküzler dürtülerini dizginleyemiyor diye saçımızı kapatmak zorunda olan biz, mağdurken suçlu durumuna düşen biz. Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz? Saç teli gören erkek tahrik olmasın, aman onlar bir şey yapıp günaha girmesin diye kendimizi kısıtlamak zorunda olan yine biz.

Evlenince kadın ev işi yapmak zorunda mı, erkeğe karşı görevi mi?

Aman kızım erkek arkadaşın olmasın, elin erkeğin eline değmesin, aman evlenmeden önce olmaz, yasak. Erkektir o ama, yapar! Ergenliğe girdi mi annesi ooo benim oğlum ne kızlar atacak eve der. O eve atılan kızların anası babası yok mu, onlar namussuz mu? Erkek her haltı yesin, özgür yetiştirilsin ama kızın erkek arkadaşı olmasın, eğer giderse üniversitede olsun, sonra da okul bitsin evlensin. İşini yapamasın, eve kapansın temizlik yapsın, yemek yapsın, izdivaç izlesin. Çocuk doğursun. Kocası zorlasın kapansın. Belki daha 14 yaşında babası kapatmıştır onu. Gün gelsin dayak yesin, korksun bir şey yapamasın boyun eğsin. Belki de dayaktan ölür, haber bültenlerine çıkar, 2 dakikalık bir haber yapılır, işi biter. Allah rahmet eylesin, ruhuna el fatiha.

Belki kız sevdiğiyle ilişkiye girmiştir, haşa günah ama! Yine de evlenmeden olmaz ya, o yüzden gitsin ameliyat olsun diktirsin. Kim bilir evleneceği erkek kaç kızın bekaretini bozdu da karşındakini bakire arıyor; ama öyle olması lazım, kayın valide çarşafı görecek ya!

Üzgünüm ama bu ülkede bu olayların sorumlusu erkekleri yetiştiren kadındır, kurban kadındır, her şekilde mağduruz. Mağdurum da mağdurum.

1934 yılında şimdi bizi beğenmeyen Fransa'da bile yokken, Atatürk kadınlarımıza seçme seçilme hakkı verdi, kadınlar kendilerini göstersin, ülkeye bir katkıda bulunsun diye. Şimdi ise kapanıp evde oturup çocuk yapmaya teşvik ediliyoruz. Biz müsaade etmesek, Sibel Üresin ve en son çıkan "kadın kocasına boyun eğmeli" diyen türevleri ortaya çıkar mıydı?

Yuvayı dişi kuş kuruyor, bu düzeni neden dişi kuş değiştirmesin? Neden 89 yıl önce hedeflenen o çağdaşlığa dişi kuşlar ulaştırmasın bizi?

Neden Türk kadınları yatakta memnuniyetsiz? Neden Türk kadınları vajinismus oluyor? Neden birçok kızlık zarı diktirme operasyonu yapılıyor? Aman kızım, cinsellik kötü, yasak, erkek yapsın bırak ama sen yapma. Uzak dur, acır, acıdan çarşafları yırtarsın, kan kaybından acile kaldırılırsın.

Bağırarak değil, sözümüzü dinleterek bunu yapmalıyız. Hayvanlar da bağırıyor, onlar da şiddet kullanıyor. Bizim ne farkımız olur o zaman?
Sesimizi çıkarma vakti gelmedi mi.. Yetmedi mi bu kadar haksızlık?

Evliliğini devam ettirmek uğruna ezilmeye razıysanız tamam, ama mutsuz evlilik=mutsuz bireyler=mutsuz çocuklar... Verdiğimiz/vereceğimiz zarar kendimizle kısıtlı kalmaz.
O en son çıkan Sibel Üresin tarzı kadın bozuntusu kadınlar erkekleşiyor, kadın erkek eşit değil, bu yüzden evlilikler bitiyor demiş. Ben ezilmektense boşanmayı tercih ederim! Ben kocama itaat edip ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmek zorunda mıyım?! Ben kadınım, seni de bir kadın doğurdu, bana insan gibi davranmak zorundasın ey adam!

Artık kadınlar ezilmesin, kızlarımızı özgür bireyler olarak yetiştirelim, ekonomik özgürlüklerini kazanmadan, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmeden evlenmelerine izin vermeyelim.

Bu gidişata dur demek için önce kendimizi sonra çevremizi değiştirelim.

(Not: kimseye özel yazmadım, istisnalar olabilir, genelleme yapmış gibi durabilir ama maalesef genel durum bu; ama elbette her kaidenin bir istisnası vardır ancak bu istisnalar Türkiye'deki genel kaideyi pek bozmaz, bozacak gibi görünmüyor da..."

Oh be rahatladım :)

Başlığı okuyunca ismini görmeden sen olduğunu anladım diğer konudaki mesajlarından.
Valla her şeyi yazmışsın canım, ama burada aldatılan, haksızlığa uğrayan tonla kadın var, kimseyi seçininden dolayı yargılamadım ve yargılayamam ama ne yazık ki verilen onca tavsiyeye rağmen tutturdukları yolda devam ediyor bazıları.
İnşallah sonraki nesil daha güçlü ve tuttuğunu koparan bir nesil olur da kendilerini ezdirmezler ne diyelim.

Son düzenleme:
Belki bana kızacaksın ama...bütün bu olumsuzlukların...bunları yaşayan kadınlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ben artık...(bazı bölgeler hariç)

.

.

Son düzenleme:
neden butun bunlar sadece turik kadinlainin basina geliyo saniyosunuzki.bugune kadar kac ulke gordunuz kac yabanci insanla tanistiniz?evet ulkemize boyle kdinlar var ama bu bitek bizim ulkemize mahsus degil.ozellikle bi bolgeye cok yayilmislar.

Arkadaşım sana katılmıyorum, erkekler ezmiyor kadınlar ezdiriyor. Hangi dik duran kadını bir erkek ezebilir.

Aldatan eşi affeden biz, sevgilimiz bizi terketmesin başkasına bakmasın diye yatağına giren biz, amannn okulda neymiş ben evleniyorum diye evden kaçan biz, evli barklı adama bakan biz .... Allahını seversen bunları bize kim yaptırıyor, hepsini biz kendi kendimize yapıyoruz. Evet kadın eziliyor ama ezdirdiği için eziliyor.

Benimde kızgınlığım eğitimli olup, iş güç sahibi olup aynı zamanda ezilen kadına. Yoksa ana yok baba yok, iş yok, eğitim yok evlenmiş bi öküzle ona kim ne diye bilir.

vajinismus demişsin ama onuda yine bir kadın olan anneler yapmıyor, ayıp kızım, günah kızım, dokunma kızım, elleme kızım, evlenmeden olmaz kızım.

Yani arkadaşım ne ediyorsak biz kadınlar kendimize ediyoruz.

Son düzenleme:
konu sahıbı arkadas cook coook dogru yazmıssın sonuna kadar katılıyorum sana...
eger bız dık durmayı becerebılırsek kımse bızı yıkamaz,
evet erkekler ezıyor ama buna ızın veren yıne bızız
bız kendı ayaklarımızın uzernde durmayı bılırsek hıcbır erkek bunu yapamaz

neden butun bunlar sadece turik kadinlainin basina geliyo saniyosunuzki.bugune kadar kac ulke gordunuz kac yabanci insanla tanistiniz?evet ulkemize boyle kdinlar var ama bu bitek bizim ulkemize mahsus degil.ozellikle bi bolgeye cok yayilmislar.
ben bununbölgeyle eğitimle alakası olduğunu düşünmüyorum.biz türk kadınları annelerimizden gördüğümüz gibi çok vericiyiz.ve türk erkekleride bunu kullanmayı çok iyi biliyor.ben kendimden örnek vereyim ben ankarada doğdum büyüdüm .üst düzey bir bürokratın kızıydım iyi bir üniversite bitirdim üstüne yüksek lisans yaptım.anlatmak istediğim eğitimli ve modern bir ailenin kızıyım.babamdan hiç bir zaman baskı görmedim.eşimi çok sevdim evlendim 11 yıllık evliyim,çalışıyorum.akşam eve geliyorum yemek sofra toplama herşey benim işim.hani nerde eşitlik.benim evliliğimde de dönem dönem psikolojik şiddet oldu.ve evlenmeden önce asarım keserim hemen boşarım diyen ben biraz çocuklarım için,birazda heralde etraf ne der baskısıyla boşanamadım.evet problemlerim aşılmıyacak şeyler değildi belki ama özveride bulunan taraf hep ben oldum. nişanlılık dönemimizde benim peşimde köpek gibi koşan o adam gitti bana değersiz bir yaratık gibi davranan bir adam geldi 3 yıl bu böyle sürdü ve ben de tahammül ettim.

Ben de bu yoruma katılıyorum...
Ne yapıyorsak biz kendimize yapıyoruz...

ben konu sahıbı arkadasa sonuna kadar katılıyorum.
erkek aldatır biz 2 gun küs durup affederiz.erkek kızar bagırır onun karsısında kem küm iki laf soyler magdur taraf oldugumuz halde özür yine biz dileriz.bazen yolda goruyorum erkek onden yuruyor esi arkasından yuruyor nedir bu yanyana yuruyunce ne oluyor o kadın ezikmi sadece dik durmasını beceremıyor.bızım evdede var aynı durum babam bıldıgımız okuzun onde gıdenı cok sever annemı ılk goz agrım der ama babanemın yanında korumaz annemde sessız saf bır kadın.dün anneme babanemın yanında bu dıye hıtap ettı o kadar cok kızdımkı babama sen sahıp cıkmazsan ben anneme omrumun sonuna kadar bakarım kımsede benım anneme bu dıyemez dedım kızım ben oyle demek ıstemedım dıyor hatasını bılıyor.ıste neden ben annemı savunuyorumda annem kendını babama karsı savunamıyor.cunku oyle yetısmıs sus kaynanaya laf edılmez o ne dogru derse o dogrudur ona yemek yap temızlık yap al elıne sis corap ör.ama eskıdenmıs bunlar kızlar okutulmaz sadece ısı cocuk dogurup yatakta kocayı mutlu etmek ee bu kadın mutlu degılkı artık oda gormuyor mutlu olup olmadıgını ben gorevımı yapıyım dıyor ömür çürütüyor.

eskısı gıbı degıl artık kadınlar bılınclenıyor okuyamayan okuma kursllarına gıdıp acıktan okuyor lıse ortaokulu.evden para kazanmak ısteyen gıdıyor halk egıtımın kurslarına altın bılezık meslek ogrenıyorlar.eskıdenmıs kocasına karsı gorevını yapmayınca evden kovulan sımdı oylemı kadın mutlu degıl anlaasamıyor 1 sans 2 sans 3 de artık kocaları bız kapının onune koyuyoruz.tabı genc nesılden bahsedıyorum eskıler hala aynı malesefkı.bilinçlenelim ey halkım bız dunyanın en guzel en ozel en degerlı varlıklarıyız kımse bızı ezemez ezdırmeyız.

çok güzel bi atasözü değil mi.yazıyı okuduğum da bekar olduğunu tahmin

evet tabiki bekar insanın boşan demesi daha kolay...ama evli kadınında boşanması bu kadar zor olmamalı...doğru sölüyor arkadaş geçen bir tv deünlü bir psikiyatrı dinledim dediki hanginiz çocuğunuzun özgüvenli ayakları yere basan ne istediğini bilen bir evlat yetiştirmesini istersiniz herkes el kaldırdı adamda dediki peki sizde varmı bu özellikler ...önce siz böyle bir birey olacaksınızki öyle evlatlarınız olsun...çok doğruydu...bir arkadaşım var birlikte büyüdüğümüz yediğimiz içtiğimiz bir...annesi bir hastanede ilk okul mezunu bir memur...baba içkici...kadında var üç çocuk...kadın bir çekti iki çekti üç çekti...en sonunda kovdu adamı evden...yemedi içmedi hem analık hem babalık etti kolay değil tabi...bir başına...sonra çocuklarına evlerini yuvalarını yaptı...kadındaki havayı bir görseniz şimdi o memur değil sanki hastanenin sahibi...öyle bir özgüven...ama başardı işte...durdu ayaklarının üstünde...annemse iyi ve eğitimli bir ailenin kızı üstelik okumuş görmüş bir kadın...aman kötü olmasın aman huzursuzluk çıkmasın...hepo ezdirdi kendini sonuç 47 yaşına geldi boşanıyor ne bir işi ne kendine güveni var...üstelik babam hep dangalaksın kuşbeyinlisin tavırlarıyla davrandı anneme...bu babaya bende aynı şekilde davrandım aman babamdır kırmayayım üzmeyeyim hep onun istediği gibi baskı altında üniv.mezunu olmama rağmen baskısından kurtulmak için evlendim aşık oldum sandım babamın maddi durumu çok çok iyidir...ama para harcamayı hiç sevmez hep kızım okulu falan öenmli değil soğanı kır ye huzurun olsun derdi inandım salak gibi...öyle olacak sandım...kirayı nasıl ödeyeceğim die düşünürken huzur olmuyor malesef...sonuç kızlar...hayatımda hiçbirşeyi beceremedim ve şimdi o kdar fedakarlığı yaptığım kocam bana etmediği hakareti bırakmıyor...ve şimdi bir kızım var üstelik 5 aylık...peki ben ne yapıcam...annem gibi değişir düzelir çocukları küçük vs...diyerek 30 senemi heba etmicem....güçlü durucam ayrılıcam ve özgüvenişmi kazanıcam...kızımıda öyle yetiştiricem...kocandır yapar assssssslllllllllaaaaaaaa demicem....okıul önemli değil assssssssssssllllllllllaaaaaaaaaa demicem....evet bekara koca boşamak daha kolay belki ama evliyede çok zor olmamalı...tabi iki günde hemen ayrılınsın demiyorum savunduğum bu değil yanlış anlamayın...

düğmelerimi ilikler önünde saygıyla eğilirim konu sahibesi...
bi satırı okurken keşke şunu da yazmış olsa diye içimden geçirirken bi sonraki paragrafa geçtiğimde gördüm ki onu da yazmışsın, ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi. Belli bi bölgede yaygın diyenlere katılmıyorum kadına şiddet her yerde, karakolda polis tarafından dövülen kadın da var, polis eşliğinde evine gidip bıçaklanan kadında...hatırlarmısınız genç bir öğretmene evli çocuklu bi adam musallat olmuştu kızcağız taa Ardahana tayin istemiş adam İstanbuldan kalkıp gitmişti Ardahana, kızı baltayla öldürmüştü sonrada çok seviyodum diye zırvalamıştı, burda da okuyoruz izmirli istanbullu bursalı vs kadınlar yazıyolar, kocamı x kadın ayarttı aklını çeldi kandırdı, sanırsınız bu adamların idrak yeteneği yok, yıllarca seni ezdirmiş adamı, annesine babasına kul köle yapan adamı, sana aslan kesilen adamı aldatılınca kedi sıfatına sokmak kadınların en büyük ayıbı, bunu kabullenemediğimizde tersi yorumlar yaptığımızda ya feminist diyolar ya başına gelince anlarsın diyolar, evlilik programlarını ibret için izliyorum ara sıra, 20 yaşında kız çıkmış işte eş adayım 25-30 yaş aralığında olsun evi olsun arabası olsun yakışıklı olsun, yahu Türkiye şartlarında anadan babadan bişey kalmadıysa neyle olcak o kadar mal, kimsede çıkıp demiyo ki birlikte çalışır yaparız diye, niye desin ki hazıra konmak varken, aldatılan "bazı" kadınlarında terketmeme nedeni rahatını bırakmaya cesaret edememesi, bi umut bekliyo belki diğer kadından sıkılır döner evine diye, tut ki döndü o mide artık işkembe olmuştur nasıl alıcan o adamı yatağına, bide çocuğum için edebiyatı var ki o daha bi evlere şenlik, çocuklar o kadar zekidirki dönen her haltı anlıyolar o çocuklarda ezik büyüyo öyle bi ev ortamında, yazacak çok şey varda gene feminist diyenler çıkacak

aynı babadan bende de var, yıllarca çekti annem halada çekiyo, 34 yaşında diyabet hastası oldu o kadar ezildi ki kadın sinirinden sigara söndürüyodu üstünde, ben 10-11 yaşındaydım asacam bi gün kendimi diyodu, okuldan her gelmede ya kapıyı açmazsa ya evin önünde feryat figan bi kalabalık bulursam diyodum, sizin için katlanıyorum diyodu, kendimi suçlu hissediyodum ben olmasam boşanıcak demekki diyodum,o kadar hırs doldu ki içim üniversitemide okudum memurda oldum maaşımda iyi şükür, şimdi nişanlıyım, nişanlımı 9 senedir tanıyorum çokta iyi bi insan ama annesi babası söz konusu olunca daha olmamış olaylar için hırs yapıyorum kesin bana böyle derler böyle yaparlar ama ben annem gibi değilim topunu siler süpürürüm gibi bi zihniyetim var, biliyorum yanlış, dibine kadar yanlış bu kadar önyargı, ama kadınlar okusun bunları, çekilmez adamları çocuğum var diye diye çekiyosunuz o çocuklar büyüyünce böyle oluyo

aynen

herşeyi kadınlar eziliyora getirmek ,suçu hep başkalarına atmak işin en kolay yanı ..
ne ediyorsak kendimiz ediyoruz bizi kimsenin ezdiği yok ,biz kendi kendimiz eziliyoruz..
ezilmeyelim elimiz armutmu topluyor ,aklımız yokmu ,ha aklımızı yoksa sonuçlarına da katlanmak zorundayız

hay eline sağlık, seni iki yanağındanda öpüyorum

Böyle bir konu açıldığı için mutlu oldum, teşekkürler konu sahibi arkadaşım.

Açıkçası kadın olarak ne yaparsak kendimize yaptığımızı düşünüyorum. Ortada bazı görevler var ve kadınlar bu görevleri kendilerine iş edinmiş durumdalar. Gerçek birey gibi davranmak yerine kocalarını tamamlayan kadınlar olmayı seçiyorlar.

-Kadın çok okumaz. Lise bitirmek yeterlidir. Çünkü çok okursa kendi ayaklarının üzerinde durur. Kocasının eline bakmaz.

Oku işte ya, adam gibi eline işini al. Kocanın verdiği harçlıkla geçinme. Yarın bir gün kötü bir olay olabilir. Aldatılabilirsin, anlaşamadığın için ayrılmak zorunda kalabilirsin, kocan ölebilir. Sineye çekmemek için okuman lazım senin. İmkanın yoksa git dışarıdan bitir. Ama muhtaç olma işte kimseye.

-Kadın anne olmak için dünyaya gelmiştir. Hatta anne olmak için bile değil, illa doğurmak için. Doğurmak sanki büyük marifet.

Forumda da yok mu sanki bu tip kadınlardan. Senelerce tedavi görmüş yine de çocuğu olmamış. Evlat edinmeye gene de yanaşmıyor. İlla kendi doğuracak. Çünkü doğurmak çok önemli, annelikten bile önemli ya. Kadınlar doğursun, okula gidene kadar çocuğuna evde otursun, ekmek elden su gölden yaşasın istiyorlar. Ben 6 aylıktan itibaren biraz babaannede biraz kreşte biraz anaokulunda büyüdüm. Ne sevgi eksikliğim oldu ne bir şeyim. Bir kere çalışan kadın çocuğuna daha çok sevgi gösterir. Bütün gün göremediği için akşamki yaramazlıklara tatlı dille engel olur. Evde oturan kadının da sabrı tükenir, bir tane çakar çocuğa. Ama doğurdu ya, anne o, yapaaar.

-Kadın kocasına hizmet etmek zorundadır. Kahvaltı hazırlar, yemek yapar, temizlik yapar. Kocası bi' tarafını kıpırdatmaz.

Kadının ev işleri ağırdır. Bu kadar ağır olmasının sebebi de her şeye koşturmasıdır. Çünkü adam hizmet bekler. Kim o adam ya? Kocan değil mi? Hayatı paylaşıp da iki bulaşığı bir yemeği mi paylaşamıyorsunuz siz? Evlenmeden söyle sevgiline, yapmayacaksan evlenmem de, seviyorsa yapar zaten, sevmiyorsa da seninle sırf işim görülsün, çocuğum olsun, ona bakılsın diye hizmetçi niyetine alıyor anlamak neden zor?

Kadın aldatılınca yuvasını düşünüp affeder. Kocası aldatırken yuvasını, çoluğunu çocuğu düşünmez. Biz kadınlar anca sineye çekeriz.

Kadın aldatılınca kapıyı çarpıp çıkmıyorsa kocasını sevdiğinden falan değildir. Eğer öyleyse de o kadın aldatılmayı hak eder. Ben olsam bende aldatırım öylesini. Bi' de yuvasını düşünen versiyonlar var. Ya kocan ne seni, ne çocuğunu, ne yuvasını düşünmeden aldatmış seni. Daha ne peşinden koşuyorsun adamın? İşin gücün varsa boşan ayrı ev kur bak çocuğuna, yoksa da git ailenin yanına ama bir süreliğine. İş bul, para biriktir. Sonsuza kadar onlarla yaşamamalısın. Yine de yaşayacaksan sen gerçekten illa adam tamamlayan bireysin, gerçek birey değilsin. Gerekirse git çaycılık, temizlikçilik yap ama kur artık hayatını. Çalışan nasıl çalışıyor, senin incilerin mi dökülür?

Kısaca şu ki; kadınlar ekonomik özgürlükleri olmadığı için gerçek bir birey olmak yerine birilerinin himayesi altında yaşamayı tercih ediyorlar. Yaşadıkları dönemde kendilerini ezdirmekten adeta zevk alıyorlar çünkü ekmek elden su gölden. İki ezilirim ama rahat yaşarım aklı. Kadınlar cidden ne yaparsa kendilerine yapıyor. Taciz/tecavüz bilmem ne olayları hariç tabii ki.

çok güzel bi atasözü değil mi.yazıyı okuduğum da bekar olduğunu tahmin

Konuya bu şekilde yaklaşılmamasını rica ediyorum zira konu gerçekten çok güzel ve hepimizin büyük DERDİ...Konu sahibi bekarsa eğer bir kere daha alkışlamak isterim ki bilinçlenmiş ya da bilinçlenme yolunda.Çok gerçek noktalara parmak basmış ve bunun için evli olmak gerekmiyor.Şimdi "sen evlimisinde konuşuyorsun" diye soranlar olacak.Sormadan ben söyleyeyim 23 senelik evliyim :)
Bir arkadaşım

diye yorum yapmış.Katılıyorum eskisi gibi değil artık kadınlarımız ama hala var.Yavaş yavaş farkına varıyoruz ve bilinçlenme yolundayız,bu sevindirici:)

Öncelikle yorumlarınız icin teşekkür ederim, iyi veya kotu. Birçoğunuz benden büyük, daha tecrübelisiniz ve yorumlarınız benim icin cok değerli.

İkincisi benim babam da baskın bir kişilik, annem üniversite mezunu yüksek lisansını yapmış halı vakti yerinde is güç sahibi bir kadın. Yine de babamin karşısında cok zayıf. O dışarıdaki güçlü kadın evde yok sanki. Babam annemi dinlemez annem de buna ses çıkarmaz. Ben 19 yaşındayım, ve son iki senedir babam beni dinliyor. Evde bir sorun olunca annem ve babam arasında falan ben olaya el koyuyorum artık. Annem diyor ki babam kendi annesinden sonra ilk defa birini dinliyormuş bu kadar.

Benim de birkaç erkek arkadasım oldu, hiçbirinde de kendimi ezdirmedim. Biri dedi ki giydiğin şort cok kısa, ki bence değil, ben bugüne kadar boyle giydim, benim kendi babam bir sey demediyse kimse de diyemez. Yok ben seni sevdiğim icin kıskanıyorum diyor, yalan yahu, tamam sever kıskanır da seven kisi sevdiğini üzer mı? Bir tanesi çıktı yok sen niye futbolla ilgileniyorsun, maclara gidiyorsun. Ben bugüne kadar böyleydim bundan sonra kimse icin değişemem, beni boyle kabul etsin. Sen dışarıda eglenince iyi ben çıkınca mı kotu?

Bekara karı boşamak kolay demis bir arkadas, benim isim gücüm ekonomik özgürlüğüm kendime güvenim varsa kendi ayaklarım üzerinde durabiliyorsam sırf hastalıklı bir ask uğruna kendimi ezdirmem. Bunun ne evli ne de bekar olmakla alakası var. Bu isin temeli insan olmak.

Bir arkadas demis ki bu özellik sırf Turk kadınlarına has değil. Bunu gozlemleyecek kadar yurtdisinda yasadigima inaniyorum, omrumun yarisi oralarda gecti. Maalesef Türk kadınları ve diğer Müslüman kadınlar da giriyor bu tanımın icine. Ne islamiyette var kadını ezmek, ne de Hz Muhammed öyle bir sey söylemiş. Dini sömürmeye hevesliler yüzünden bütün Müslüman ülkelerde kadınlar eziliyor. Bizim şansımıza Atatürk gibi biri çıktı ve bizi insan yerine koydu, eğer O olmasaydı ramazanda ülkemize gelip adam gibi muamele gören kara çarşaflı Arap bacılardan farkımız kalmazdı. Bosna Hersek ve Arnavutluk daha cok Avrupa kültürü icinde yetiştiği icin bu oran onlarda az. Ne olursa olsun Avrupa amerika bu konuda bizden daha ileri. Dogru veya yanlış, ben öyle düşünüyorum.. Bizde kadınlar yüzde doksan eziliyorsa Avrupa'da Amerika'da yüzde ondur. Bu, (cogunluk icin konuşuyorum) Hıristiyanlik kadına daha cok önem veriyor değil, dinden cok sonuçta insan hakları, demokrasi kültürü ile ilgili. Herkes eşittir kardesim, demokrasinin temeli budur. Dının kontrolunu fiziksel olarak kendini üstün gören cinse birakinca adam asıyor da kesiyor da sömürüyor da.

Kadınları ezmeyi dine bağlayan yobazlar bize de göstersin nerede yazıyor bunlar, biz de öğrenelim... Sonuçta dinde kitapta kadınları ezin diye bir sey yazmadığı icin okuyan eğitilen kadın uyanıyor, kandirildigini anlıyor. Bakın su an Pakistan'ın disisleri Bakanı bir kadın.

Son olarak, su konuda sonuna kadar katılıyorum ne yapıyorsak kendimiz kendimize yapıyoruz.

Yalnız konuyu dine ,siyasete getirmeyelim çünki hem alakası yok hemde yasak..Üzerinde ne kadar baskı olursa olsun kişi kendini geliştirmeyi bilmelli.

Örtünme ve Zina hakkında yazdıgınız kelımelerı islami bilgisizlikten kaynaklandıgını not ederek ; Yazınızın dıger butun cumlelerıne katılıyorum..
Ve eklemek ıstıyorum : Kadını ezen aslında kadındır , cunku bir erkeği yetiştiren ona sekıl veren de kadındır.. toplumun ana damarları aslında kadınların elındedır..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…