Nasıl sabredebilirim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Anladığım kadarıyla haftada iki görüşme sıklığında, yine size gelmek yerine sizi bekliyorlar evlerine.çokta rahatsız eden insanlar değiller sizde biraz tolerans gösterebilirsiniz.
bakış açınızı değiştirin eşinizin ailesiyle ilişkisini kıskanmak yerine bu ailenin parçası olun sınırlarınızdan taviz vermeden.
Her gün görüsüyoruz neredeyse ama kapıdan falan konusuyoruz. Cay yemek vs icin haftada 2. Bazen daha cok bazen ozel durumlardan dolayi daha az. Asil komik olan esimin ailesiyle iliskisi cok kiskanilqsi degil. Kayinvalidem benim anneme bagliligima ozenirdi hep. Ne guzel baktin hastayken falan derdi. Ben kendi ailemi gorememenin üzüntüsünden onları da daha az gormek istiyordum. Ama buradaki yorunlar kendime getirdi beni. Sacmaladigimi farkettim

Kaybınıza çok üzüldüm. İkisinin de yerleri mekanları cennet olsun. Yasınızı tutun tabi ama sizin yasiniz etrafinizdakilerin çilesi olmasın. Bir süre sabrederler sonra bir tek sen mi anneni kaybettine döner olay. Sessizce tutun yasınızı. Eşinizle kavga edince anneniz geri gelmeyecek.

Anahtar olayını çözmenizi iyi ama aile apartmanın haftada iki kere zile basması az bile.

Seviyodum aslında. Hatta hala seviyorum muhtemelen. Ama annemi o kadar çok özlüyorum ki başka bi aileye uyum saglayamiyorum suan. Ben kendi ailemi istiyorum. Cocuk gibiyim belki de.
Her acı zamanla azalıyor .Bende babamı kaybettim 20 yaşımda iki yila kendime gele bildim .Sizde iyileseceksiniz .

Gorusmek istemiyorum demiyor. Sadece çok sık görüşüyoruz biraz azaltmak istiyorum. Sen tek görüş ama ben biraz seyrek görüşeyim diyor. Çünkü sizin anneniz ona kendi annesizligini hatırlatıyor. Bi sure sonra düzelirim biliyorum ama duzelene kadar seyreklestirmk istiyorum gorusmeyi diyor.
Ben eşime herhangi bir görüşme sıklığı dayatmıyorum ama zaten. Yeri gelir hergün görüşmemiz gerekir yeri gelir iki hafta uğramaz. Bunu sorun edecek bir insan değilim. Ama iki hafta görüşmediğinde ben sorun çıkarmıyorsam hergün görüşmemiz gerektiğinde de o sorun çıkartmamalı. Yani annemi görmeyi, ailemle ilgilenmeyi görev gibi görmediği sürece sorun yok. Ben öyle bir görev yükleme ihtiyacı hissetmiyorum çünkü. Yol arkadaşım diye seçtiğim insan benim kıymet verdiklerime kıymet vermeli, aksi halde evli kalmanın bir anlamı yok.

Ben eşime herhangi bir görüşme sıklığı dayatmıyorum ama zaten. Yeri gelir hergün görüşmemiz gerekir yeri gelir iki hafta uğramaz. Bunu sorun edecek bir insan değilim. Ama iki hafta görüşmediğinde ben sorun çıkarmıyorsam hergün görüşmemiz gerektiğinde de o sorun çıkartmamalı. Yani annemi görmeyi, ailemle ilgilenmeyi görev gibi görmediği sürece sorun yok. Ben öyle bir görev yükleme ihtiyacı hissetmiyorum çünkü. Yol arkadaşım diye seçtiğim insan benim kıymet verdiklerime kıymet vermeli, aksi halde evli kalmanın bir anlamı yok.
Genel olarqk size hep hak verdim. Beni kendime getirdiniz tesekkur ederim. Ama benim evlilige bakış açım farklı. Saygısızlık yapmadıgı sürece sevmek zorunda da değil bence kimse kimsenin ailesine.

Kaybınıza çok üzüldüm. İkisinin de yerleri mekanları cennet olsun. Yasınızı tutun tabi ama sizin yasiniz etrafinizdakilerin çilesi olmasın. Bir süre sabrederler sonra bir tek sen mi anneni kaybettine döner olay. Sessizce tutun yasınızı. Eşinizle kavga edince anneniz geri gelmeyecek.

Anahtar olayını çözmenizi iyi ama aile apartmanın haftada iki kere zile basması az bile.
Zile her gun basılıyor neredeyse. Haftada 2 uzun uzun yemek çay vs seklinde görüşmek. Haklisiniz benim acimi tolere etmek zorunda degiller. Suan acimin bittigini dusunuyorlar mubtemelen.

Esimin ailesi bana dayatıyo biraz aslinda ondan da rahatsiz olmus olabilirim. Yemege cagiriliyoruz surekli. Her defasinda hayir denmiyo. Mecburen gidiyoruz. Bu mecburiyetlerden bunaldım belki de. Yorgunum koltuga uzanip tv izlemek istiyorum. Cat kapi bi sekilde oturmaya geliniyo mesela. Sizinkinden farkli qma benzer de. Neyse baya mantikli fikirler edindim bu siteden. Bu da kar.

Genel olarqk size hep hak verdim. Beni kendime getirdiniz tesekkur ederim. Ama benim evlilige bakış açım farklı. Saygısızlık yapmadıgı sürece sevmek zorunda da değil bence kimse kimsenin ailesine.
Tabi ki sevmek zorunda değil. Ama ben de ailemi sevmeyenle birlikte bir hayat kurmak ya da bu hayatı yürütmek zorunda değilim. Kimse hiç bir şeye zorlanamaz.

Zile her gun basılıyor neredeyse. Haftada 2 uzun uzun yemek çay vs seklinde görüşmek. Haklisiniz benim acimi tolere etmek zorunda degiller. Suan acimin bittigini dusunuyorlar mubtemelen.
Acınızı tolere ederler tabi. Bakın emin olun gelmezlerse de benim yasimda yanımda olmadılar. Bir gelip halimi hatırımı sormadılar diye onlara da kizabilirsiniz. Ben oglumu kaybettim. Arayanlari acmiyordum. Kiziyordum. Cunku teselli edecegim diye kurduklari her cumle batiyirdu. Aramayanlara da kiziyordum. Neden aramadilar diye. Zor bir donemdesiniz. Niyetim sizi elestirmek degil. Kendi psikolojiniz iç huzurunuz için biraz daha gevsemelisiniz. Yoksa önce size sonra etrafinizdakilere çok zor olacak. Gitti anneniz. Kabul edemiyorsunuz belki ama zamanla kabul edeceksiniz. Onu güzel anacaksiniz. gözünüzden yaş gelecek. Düzelecek ama zamanla. Bu süreçte etrafinizdakiler de size destek olacak. Güzel bir ailesiniz.

Tabi ki sevmek zorunda değil. Ama ben de ailemi sevmeyenle birlikte bir hayat kurmak ya da bu hayatı yürütmek zorunda değilim. Kimse hiç bir şeye zorlanamaz.
Bir gün eşiniz artık annenizi eskisi kadar sevmese boşanacak mısınız ? Sizin hayat partnerliginiz annenizi sevmesine mi bağlı? Sizi anlamak icin size soruyorum surekli. Rahatsiz oluyorsaniz sormayabilirim. Tam olarak esimin konumunda sayilirsiniz. Dusuncelerinizi anlamlandirmak istiyorum o yuzden. Cok eskidem esini aldatan birine bahane olarak kocasinin ailesiyle gorusmesigi icin aldatildi o kadin denmisti. Sacma bulmustum ama sizin yorumunuzdan sonra bi acaba dedim.

Acınızı tolere ederler tabi. Bakın emin olun gelmezlerse de benim yasimda yanımda olmadılar. Bir gelip halimi hatırımı sormadılar diye onlara da kizabilirsiniz. Ben oglumu kaybettim. Arayanlari acmiyordum. Kiziyordum. Cunku teselli edecegim diye kurduklari her cumle batiyirdu. Aramayanlara da kiziyordum. Neden aramadilar diye. Zor bir donemdesiniz. Niyetim sizi elestirmek degil. Kendi psikolojiniz iç huzurunuz için biraz daha gevsemelisiniz. Yoksa önce size sonra etrafinizdakilere çok zor olacak. Gitti anneniz. Kabul edemiyorsunuz belki ama zamanla kabul edeceksiniz. Onu güzel anacaksiniz. gözünüzden yaş gelecek. Düzelecek ama zamanla. Bu süreçte etrafinizdakiler de size destek olacak. Güzel bir ailesiniz.
Sizin acınız daha büyükmüş. Derdimden utandım. Ben de açmadım telefonları. Sonra bi arkadasim aramadı diye ona küstüm. Cok degisik, çetrefilli bi sürec. Siz nasıl normale döndünüz?

Bir gün eşiniz artık annenizi eskisi kadar sevmese boşanacak mısınız ? Sizin hayat partnerliginiz annenizi sevmesine mi bağlı? Sizi anlamak icin size soruyorum surekli. Rahatsiz oluyorsaniz sormayabilirim. Tam olarak esimin konumunda sayilirsiniz. Dusuncelerinizi anlamlandirmak istiyorum o yuzden. Cok eskidem esini aldatan birine bahane olarak kocasinin ailesiyle gorusmesigi icin aldatildi o kadin denmisti. Sacma bulmustum ama sizin yorumunuzdan sonra bi acaba dedim.
Çok farazi sorular. Bugün severken birgün neden sevmesin? Geçerli bir sebebi olmalı bunun için. 70 küsur yaşında bir kadından ne isteyebilir ne bekleyebilir sevmemek için? Ben 13. seneye girdim evliliğimde, yeni evli değiliz. Bu 13 senede ailelerle alakalı bir sorun yaşamadık, aileler yüzünden kavga etmedik. Başımızın üstünde yerleri var dedik hep. Şu saatten sonra eşim sorun çıkarsa adam delirdi heralde derim. Yani sorularınızın cevabı bende yok.

Babamı çocukken kaybettim. Annemi geçen sene kanserden kaybettim. Annem kanser olduğunda yeni nişanlanmıştım. İşimi gücümü bıraktım sadece annemle ilgilendim bu süreçte. Annemin kanseri son evreydi ve kurtulma şansı yoktu. Annem ölmeden evlenmek istedim. Çalışmadığım için de mecburen aile apartmanında yaşamayı kabul ettim. Normalde asla etmem. Annem ölmeden önceki bi kaç ay bizimle yaşadı. Radtoterapisi vardı ben götürüyordum. Kayınvalidem özünde iyi birisi ama değişik. Bizim yaşadığımız evin anahtarı vardı onda. Biz evde yokken sürekli girerdi. Eşimle konuştum bu konuyu aşama aşama çözdü. Önce bir şekilde girmemesini sağladı. Sonra anahtarı degistirdik falan. Anahtar değistirdikten sonra bizden tekrar anahtar istedi. Vermedik tabi ama istedi :) Gerçekten iyi birisi ama biraz kontrolcü. Sık görüşmek istiyor haftada 2 gibi mesela. Bir de çat kapı ugruyor. İceri girmiyor ama ben haber vermeden kapıyı çalmasına bile gıcık oluyorum artık. Eskiden severdim kendisini artık sevmiyorum. Ben annemi kaybetmeyi hala atlatamadım. (Terapi psikiyatr hepsine gittim destek aldım) Düzenli bir işe girebilecek psikolojide değilim. Bu yüzden şuan eşimle ortak bir iş kurmaya çalışıyoruz. Evden çalısacağımız bir iş ve tutma ihtimali çok yüksek. Ben bir kaç ay sabırla bu evde yaşarsam, kısa sürede kendi evimizi alabiliriz. Eger iş tutmazsa da kiraya geçecegiz bu konuda anlastik esimle. Eşim sadece benden biraz zaman istiyor bu işi kurabilmek için. Eşim gercekten cok anlayışlı davranıyor. Benim için yeri geliyor ailesini kırıyor da ama 60 yaşında insanlar anlamıyorlar, değişmiyorlar. Bu evde yaşamaya biraz daha katlanmamı istiyor. Ama ben asla katlanamıyorum. Resmen nefret ediyorum evden. Sürekli kavga çıkarıyorum. Nasıl dayanabilirim bu duruma?
Öncelikle kayıplarıniz için size sabırlar diliyorum. Kayiplarinizin travmasi sanırım hala sizinle. Ve bu sebeple etrafinizda gelisen olaylara daha tepkisel yaklasmaniz muhtemel görünüyor. Yoksa aile apartmanında herkes bilirki birlikte yenilip icilmesi gibi durumlar yaşayanlar var özeli olmayan çiftler var. Eşiniz zaten bu durum karşısında gerekenleri elinden geldiğince yapmış. Sizinde ona destek olup biraz halden anlamanız lazım. Gerekirse profesyonel destek almaya devam edin. Yasadiklariniz kolay değil ama suanki durumda kendinize çok dert edebileceginiz en azından halledemeyeceginiz sorunlar degil. Bu şekilde devam etmeniz halinde eşinizi de bezdirirsiniz

Çok farazi sorular. Bugün severken birgün neden sevmesin? Geçerli bir sebebi olmalı bunun için. 70 küsur yaşında bir kadından ne isteyebilir ne bekleyebilir sevmemek için? Ben 13. seneye girdim evliliğimde, yeni evli değiliz. Bu 13 senede ailelerle alakalı bir sorun yaşamadık, aileler yüzünden kavga etmedik. Başımızın üstünde yerleri var dedik hep. Şu saatten sonra eşim sorun çıkarsa adam delirdi heralde derim. Yani sorularınızın cevabı bende yok.
Umarım bundan sonra da böyle bir sorun yaşamazsınız ne diyeyim.

Sizin benzer bir durum yasadiginizi hissettmistim sacma bi sekilde. Anneniz esinizin kisisel bir esyasini izinsiz yikiyor mu mesela? Benim kisisel esyam izinsiz yikandi daha gecenlerde. Yani sinir kavrami yok karsi tarafta. Ben de bu ara terelelliyim. O yuzden sabretme yetimi kullanamiyorum sanki. Kendime inanamiyorum zaten. Benim yasimda benim egitimimde birisi bu olaylari yasamamali cok zavallica. Ama dustum kalkamiyorum.
Bakın bunların hepsine bir sünger çekmeye çalışın. Eşiniz sizinle aynı fikirde yani şartlar oluştuğunda o da oradan taşınmak istiyor. Biraz daha dişinizi sıkmaya çalışın. Çok rahatsizsaniz tekrardan anahtarı değiştirin yine alırsa yine değiştirin. Böyle böyle belki ayikacaktir

Bakın bunların hepsine bir sünger çekmeye çalışın. Eşiniz sizinle aynı fikirde yani şartlar oluştuğunda o da oradan taşınmak istiyor. Biraz daha dişinizi sıkmaya çalışın. Çok rahatsizsaniz tekrardan anahtarı değiştirin yine alırsa yine değiştirin. Böyle böyle belki ayikacaktir
esim de burada yasamak istemiyordu en basta. Aslinda ona daha zor. Istemedigi seye benim yuzumden mecbur kaldi. Benim annem hasta olmasa isim gucum olacakti ve kira da olsa baska bi yerde yasayacaktik. Sizin uzerinizden bana faydali yorum yapan herkese tesekkur ederim. 5 yasinda terkedilmis bir cocuk gibi hircin ve bencilmisim ben aslinda. Biraz mantikli dusunmeye basladim

SIzin esinizin anne babasiyla iliskiniz nasil? Benim annem de yasasaydi ve anahtarla girebilseydi belki umursamazdim. Annemin yapamadigi bir seyi esimin ailesi de yapamasin istiyorum. Bencillikae evet oyleyim. Esime de soyluyorum. Esim kotu niyetli olmadigimi acidan yaptigimi biliyo ama artik tolere edemiyo beni farkindayim. Ben annesinden uzaklastikca esim anneci olmaya basladi. Eskiden annesinin rahatsiz oldugu davranislarindan artik rahatsiz olmuyor mesela :) kensi elimle bir anneci olusturdum :))
Ama sizinkide saglikli bir bakış açısı değil ki. Yanlış anlamayın ama siz ailenizi kaybettiginiz için esinizde ailesiyle olmasın istiyorsunuz ve evet dizinde dediğiniz gibi bu bencillik. Eşinizin annesi hayattayken annesizlik yaşasın istiyorsunuz elinizde olmayarak. Eşiniz şuan için son kaleniz ve onu iyi koruyun derim. Sürekli sorun çıkarak taraf olup iyice sogutmayin

Ama sizinkide saglikli bir bakış açısı değil ki. Yanlış anlamayın ama siz ailenizi kaybettiginiz için esinizde ailesiyle olmasın istiyorsunuz ve evet dizinde dediğiniz gibi bu bencillik. Eşinizin annesi hayattayken annesizlik yaşasın istiyorsunuz elinizde olmayarak. Eşiniz şuan için son kaleniz ve onu iyi koruyun derim. Sürekli sorun çıkarak taraf olup iyice sogutmayin
Yok esim her gun gitsin gorsun istiyorum aksine. Ama bensiz gitsin istiyordum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X