Mutsuz ve depressif bir anneye ragmen mutlu olan varmı?

strawberry_cake

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Nisan 2017
3.181
8.390
Selam hanimlar. Nereden nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Çok doluyum.. İçimi dökmeye ihtiyacim var. Ben kendimi bildim bileli annem hep hasta hep mutsuz hep mağdur. 5/6 yaşlarındayken bir gün dayimlara gitmiştim yengem annemin aksine çok pozitif bir insan. O gün eve geldiğimde keşke benim annem o olsaydı demiştim hiç unutmam. Bunun üzerine annem küsmüştü. Ta o yaslardeyken bile herşeyin farkındaymışım ama yıllarca bir şekilde idare etmişim bu gerçekle yüzleşmeyi hep ötelemişim. Şimdi artık sabrımın sonuna geldim. Onun drama queenlini çekecek zerre tahammulum kalmadı. Sürekli ya kendini mağdur gösterir ya laf sokar yada birşeylerin kavgasını yapar. Ailecek elinde kaldik artık. Son mevzu söyle oldu. Kardeşim eşiyle Türkiye'ye geldi bizim memlekete değilde eşinin memleketine gittiler diye annem doluydu bu konuda. Gecen gün bir aradayken kardeşim aradı annemde yanımdaydı çocukları falan sordu sonra resim atarmisin abla dedi tamam dedim. Kapattıktan sonra hadi çocuklar dayiniz sizi gormek istiyor bir resim çekelim dedim. Annem kiyametleri kopardı. Çocukların yanında bağırdı çağırdı resim gondermeyeceksin ona dedi çocuklar çok korktular o sırada bende sakın olurmusun dedikce daha çok bağırdı tepem attı sanane dedim kardeşimle benim aramda dedim. Normalde sanane gibi kelimeleri asla kullanmam ama son yıllarda benimde dengemi bozdu artık. Neyse bu olaydan sonra küstü bende cocuklara o ortamdan uzaklasmalari için hadi dışarı çıkalım dedim gittik. Aradı telefonda yine bağırıp çağırıyor kardeşlerine de şöyle artık sende dahil hiç biriniz aramayacaksiniz beni falan sinir krizi geçirdi yine bende kızdım tamam dedim aramayiz kapattım. Babamla iki günde bir kavga ediyor sinir krizleri geçiriyor. 5 yıl önce babam annemi aldattığı için büyük bir travma yaşadı. 5 yıldır anneme destek olmaya çalışıyorum ama bende tükendim artık. Ne boşanmaya cesaret ediyor nede hayatına devam edebiliyor. Herkesi kırıp döküyor. Yıllarca sesimi cikarmadim zor surecler geçiriyor dedim ama dün diğer kardesimle telefonda konuşurken abla annem hep öyleydi zaten, yaşadıkları yüzünden değil dedi. O anda bir aydinlanma yaşadım gerçekten annem hep böyleydi. Etrafındaki herkesi acımasızca eleştirir ama biri onu elestirmeye kalksa ortalığı birbirine katardi. Herkes eksik herkes hatalı bir tek o mükemmel. Ben öğrenciyken (hukuk okuyordum bölümüm ağırdı ve başka şehirde okuyordum. Günübirlik trenle gidip geliyordum. Günde sırf 4/5 saatim yolda geciyordu) elimden geldiğince ev işlerine yardım etmeme rağmen bir kere mutfağı toplamasydim kavga ederdi benimle. Ev işleri yüzünden defalarca dayak yemisimdir çocukluğumda. İyi yönleri yokmu elbette var ama başkasinin eksigini çekinmeden karşıdakinin gözünün içine sokan annem asla ama asla kendisine laf söyletmez. Kardeşlerimden sikayet eder eşlerinden eder. Defalarca bir kardeşimin eşi için dış gorunusuyle ilgili ağza alınmayacak çirkin laflar etti. Ayıp bu yaptığın dedim uyardım defalarca. Nasıl yakıştırıyorsun bu kelimeleri ağzına o senin gelinin dedim. Böyle söylediğim için benimlede kavga etti. İşine gelmeyen birşey oldugu zaman ne nankorlugum kalır ne hayirsizligim. Küçücük çocukken bile bunlar buyuse bize bir bardak su vermez laflarına maruz kaldık defalarca. Ki annem henuz 55 yaşında. Nasılsın demeye korkuyorum bir gün olsun ağzından çok şükür iyiyim lafı duymadım. Hep hasta hep ölümlerden dönüyor. Küçüklüğüm ve bekarligim hep annemi acile götürmekle geçti. Doktorlar hep onemli birşey olmadığını söyleyip eve gönderdi. Ben ne yapacağımı şaşırdım artık hayat enerjimi tüketti huzur adına birşey birakmadi bende. Geçen hafta beni yine rayıp sinir krizi geçirdi telefonda babamla kavga ettikleri için. Aldım dil dökerek psikologa götürdüm bir bahaneyle devam ettirmeyecegini soyledi. İyileşmek istemeyeni ben nasıl zorla iyileştirebilirimki. Çocuklarımada çok yansıyor bu durum oğlum büyüdükçe farkında oluyor olayların ona nasıl açıklayacağımi bilmiyorum. Annem telefonda sinir krizi geçirdiğinde oğlumda yanibasimdaydi herşeyi duydu ağladı korktu çocuk. Annemin hayatımı daha fazla baltalamasina artık gram tahammülüm yok ama öte yandan kendi haline birakmaya da gönlüm razi değil ne yapacağım şaşırmış vaziyetteyim. Düşünüyorum da annem yüzünden hiç bir zaman tam anlamiyla mutlu olmamisim ben ne çocukluğumda ne gençliğimde ne şimdi. Hiç bir zaman bize huzurlu bir ortam sunmadi. Mevzuları hiç bitmedi..Kusura bakmayın uzun ve karışık oldu ama benimde kafam yerinde değil.

Son düzenleme:
Selam hanimlar. Nereden nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Çok doluyum.. İçimi dökmeye ihtiyacim var. Ben kendimi bildim bileli annem hep hasta hep mutsuz hep mağdur. 5/6 yaşlarındayken bir gün dayimlara gitmiştim yengem annemin aksine çok pozitif bir insan. O gün eve geldiğimde keşke benim annem o olsaydı demiştim hiç unutmam. Bunun üzerine annem küsmüştü. Ta o yaslardeyken bile herşeyin farkındaymışım ama yıllarca bir şekilde idare etmişim bu gerçekle yüzleşmeyi hep ötelemişim. Şimdi artık sabrımın sonuna geldim. Onun drama queenlini çekecek zerre tahammulum kalmadı. Sürekli ya kendini mağdur gösterir ya laf sokar yada birşeylerin kavgasını yapar. Ailecek elinde kaldik artık. Son mevzu söyle oldu. Kardeşim eşiyle Türkiye'ye geldi bizim memlekete değilde eşinin memleketine gittiler diye annem doluydu bu konuda. Gecen gün bir aradayken kardeşim aradı annemde yanımdaydı çocukları falan sordu sonra resim atarmisin abla dedi tamam dedim. Kapattıktan sonra hadi çocuklar dayiniz sizi gormek istiyor bir resim çekelim dedim. Annem kiyametleri kopardı. Çocukların yanında bağırdı çağırdı resim gondermeyeceksin ona dedi çocuklar çok korktular o sırada bende sakın olurmusun dedikce daha çok bağırdı tepem attı sanane dedim kardeşimle benim aramda dedim. Normalde sanane gibi kelimeleri asla kullanmam ama son yıllarda benimde dengemi bozdu artık. Neyse bu olaydan sonra küstü bende cocuklara o ortamdan uzaklasmalari için hadi dışarı çıkalım dedim gittik. Aradı telefonda yine bağırıp çağırıyor kardeşlerine de şöyle artık sende dahil hiç biriniz aramayacaksiniz beni falan sinir krizi geçirdi yine bende kızdım tamam dedim aramayiz kapattım. Babamla iki günde bir kavga ediyor sinir krizleri geçiriyor. 5 yıl önce babam annemi aldattığı için büyük bir travma yaşadı 5 yıldır anneme destek olmaya çalışıyorum ama bende tükendim artık. Ne boşanmaya cesaret ediyor nede hayatına devam edebiliyor. Herkesi kırıp döküyor. Yıllarca sesimi cikarmadim zor surecler geçiriyor dedim ama diğer kardesimle telefonda konuşurken abla annem hep öyleydi zaten yaşadıkları yüzünden değil dedi. O anda bir aydinlanma yaşadım gerçekten annem hep böyleydi. Etrafındaki herkesi acımasızca eleştirir ama biri onu elestirmeye kalksa ortalığı birbirine katardi. Herkes eksik herkes hatalı bir tek o mükemmel. Ben öğrenciyken (hukuk okuyordum bölümüm ağırdı ve başka şehirde okuyordum. Günübirlik trenle gidip geliyordum günde sırf 4/5 saatim yolda geciyordu) elimden geldiğince ev işlerine yardım etmeme rağmen bir kere mutfağı toplamasydim kavga ederdi benimle. Ev işleri yüzünden defalarca dayak yemisimdir çocukluğumda. İyi yönleri yokmu elbette var ama başkasinin eksigini çekinmeden karşıdakinin gözünün içine sokan annem asla ama asla kendisine laf söyletmez. Kardeşlerimden sikayet eder eşlerinden eder. Defalarca bir kardeşimin eşi için dış gorunusuyle ilgili ağza alınmayacak çirkin laflar etti. Ayıp bu yaptığın dedim uyardım defalarca. Nasıl yakıştırıyorum bu kelimeleri ağzına o senin gelinin dedim böyle söylediğim için benimlede kavga etti. İşine gelmeyen birşey oldugu zaman ne nankorlugum kalır ne hayirsizligim. Küçücük çocukken bile bunlar buyuse bize bir bardak su vermez laflarına maruz kaldık defalarca. Ki annem henuz 55 yaşında. Nasılsın demeye korkuyorum bir gün olsun ağzından çok şükür iyiyim lafı duymadım. Hep hasta hep ölümlerden dönüyor. Kucuklüğüm ve bekarligim hep annemi acile götürmekle geçti. Doktorlar hep onemli birşey olmadığını söyleyip eve gönderdi. Ben ne yapacağımı şaşırdım artık hayat enerjimi tüketti huzur adına birşey birakmadi bende. Geçen hafta beni yine rayıp sinir krizi geçirdi telefonda babamla kavga ettikleri için. Aldım dil dökerek psikologa götürdüm bir bahaneyle devam ettirmeyecegini soyledi. İyileşmek istemeyeni ben nasıl zorla iyileştirebilirimki. Çocuklarımada çok yansıyor bu durum oğlum büyüdükçe farkında oluyor olayların ona nasıl açıklayacağımi bilmiyorum. Annem telefonda sinir krizi geçirdiğinde oğlumda yanibasimdaydi herşeyi duydu ağladı korktu çocuk. Annemin hayatımı daha fazla baltalamasina artık gram tahammülüm yok ama öte yandan kendi haline birakmaya da gönlüm razi değil ne yapacağım şaşırmış vaziyetteyim. Düşünüyorum da annem yüzünden hiç bir zaman tam anlamiyla mutlu olmamamisim ben çocukluğumda ne gençliğimde ne şimdi. Hiç bir zaman bize huzurlu bir ortam sunmadi. Mevzuları hiç bitmedi..Kusura bakmayın uzun ve karışık oldu ama benimde kafam yerinde değil.

Ben bu yazdıklarını okuyunca sorumsuz bir koca-babadan kaynaklı çileden çıkmış bir kadın olarak yorumluyorum anneni. Evinizdeki bu düzenin nedeni hem annen hem baban, sen öyle günlük gidip gelirken babanın buna engel olması gerekirdi, sem dayak yerken seni koruması gerekirdi. Beş yıl önceki aldatması ilk aldatması değildir.

Bence paranızı birleştirin annenizi karadeniz, ege turuna gönderin evden sizden kocasından uzaklaşsın.

Bu saatten sonra huyu suyu düzelmez. Sen de artık annene mesafe koy, çocuklarını alıp gitme. Az görüş, iyi olduğundan emin ol yeter.

Ben bu yazdıklarını okuyunca sorumsuz bir koca-babadan kaynaklı çileden çıkmış bir kadın olarak yorumluyorum anneni. Evinizdeki bu düzenin nedeni hem annen hem baban, sen öyle günlük gidip gelirken babanın buna engel olması gerekirdi, sem dayak yerken seni koruması gerekirdi. Beş yıl önceki aldatması ilk aldatması değildir.

Bence paranızı birleştirin annenizi karadeniz, ege turuna gönderin evden sizden kocasından uzaklaşsın.

Bu saatten sonra huyu suyu düzelmez. Sen de artık annene mesafe koy, çocuklarını alıp gitme. Az görüş, iyi olduğundan emin ol yeter.
Kavgaları hep vardi. Çocukluğum onların kavgalarına tanıklık etmekle geçti. Ama bunun suçlusu biz değiliz. 4 kardeşiz hepimiz ayrı ayrı travmatize olduk. Keşke güçlü bir kişiliği olsaydı annemin en basindan noktayı koyup bize bu travmaları yasatmasalardı. Maddi olarak ta bir sıkıntısı yoktu. Mecbur degildi babama. Annemle artık sık görüşmeyi düşünmüyorum. Hayatımı onun mutsuzlugunun gölgesinde yeteri kadar telef ettim. Daha fazla telef edip cocuklarima kötü ani biriktirmeye hiç niyetim yok.

Görüşmüyorum kendi haline öylece bıraktım size de tavsiyem bu bakın yillarca bugün sacmaliklarini karı koca çektim kavgalarini üzerimdeki saçma baskılarını yani anlatilmaz o süreçler çok çok yaralı bir çocukluk geçirdim hala tamir etmeye çalışıyorum ama konu cocuklarimsa kırmızı cizgim asla tahammül etmem idare etmem ki etmedim de
Annemi yine bir sekilde idare ediyordum zaten senede gördüğüm iki kez ama bu sefer onlar beni bı güzel iki kardeş anne baba olmak üzere aileden afaroz ettiler ben de zaten çoktan hazırdım bu sürece asla orta yolu bulmak için falan cabalamadim zaten dediğim gibi kafamda bitirmiştim
Size de tavsiy bu süreç çocuklarıniza sizin ruh sağlığınıza yansiyorsa evet öylece bırakın çünkü biz kurtarıcı değiliz ne yaparsanız yapın olmuyor bazen çok tanıdık hisler iyi anlıyorum sizi işin zoru günün sonunda en kotu siz oluyorsunuz.

Selam hanimlar. Nereden nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Çok doluyum.. İçimi dökmeye ihtiyacim var. Ben kendimi bildim bileli annem hep hasta hep mutsuz hep mağdur. 5/6 yaşlarındayken bir gün dayimlara gitmiştim yengem annemin aksine çok pozitif bir insan. O gün eve geldiğimde keşke benim annem o olsaydı demiştim hiç unutmam. Bunun üzerine annem küsmüştü. Ta o yaslardeyken bile herşeyin farkındaymışım ama yıllarca bir şekilde idare etmişim bu gerçekle yüzleşmeyi hep ötelemişim. Şimdi artık sabrımın sonuna geldim. Onun drama queenlini çekecek zerre tahammulum kalmadı. Sürekli ya kendini mağdur gösterir ya laf sokar yada birşeylerin kavgasını yapar. Ailecek elinde kaldik artık. Son mevzu söyle oldu. Kardeşim eşiyle Türkiye'ye geldi bizim memlekete değilde eşinin memleketine gittiler diye annem doluydu bu konuda. Gecen gün bir aradayken kardeşim aradı annemde yanımdaydı çocukları falan sordu sonra resim atarmisin abla dedi tamam dedim. Kapattıktan sonra hadi çocuklar dayiniz sizi gormek istiyor bir resim çekelim dedim. Annem kiyametleri kopardı. Çocukların yanında bağırdı çağırdı resim gondermeyeceksin ona dedi çocuklar çok korktular o sırada bende sakın olurmusun dedikce daha çok bağırdı tepem attı sanane dedim kardeşimle benim aramda dedim. Normalde sanane gibi kelimeleri asla kullanmam ama son yıllarda benimde dengemi bozdu artık. Neyse bu olaydan sonra küstü bende cocuklara o ortamdan uzaklasmalari için hadi dışarı çıkalım dedim gittik. Aradı telefonda yine bağırıp çağırıyor kardeşlerine de şöyle artık sende dahil hiç biriniz aramayacaksiniz beni falan sinir krizi geçirdi yine bende kızdım tamam dedim aramayiz kapattım. Babamla iki günde bir kavga ediyor sinir krizleri geçiriyor. 5 yıl önce babam annemi aldattığı için büyük bir travma yaşadı. 5 yıldır anneme destek olmaya çalışıyorum ama bende tükendim artık. Ne boşanmaya cesaret ediyor nede hayatına devam edebiliyor. Herkesi kırıp döküyor. Yıllarca sesimi cikarmadim zor surecler geçiriyor dedim ama dün diğer kardesimle telefonda konuşurken abla annem hep öyleydi zaten, yaşadıkları yüzünden değil dedi. O anda bir aydinlanma yaşadım gerçekten annem hep böyleydi. Etrafındaki herkesi acımasızca eleştirir ama biri onu elestirmeye kalksa ortalığı birbirine katardi. Herkes eksik herkes hatalı bir tek o mükemmel. Ben öğrenciyken (hukuk okuyordum bölümüm ağırdı ve başka şehirde okuyordum. Günübirlik trenle gidip geliyordum. Günde sırf 4/5 saatim yolda geciyordu) elimden geldiğince ev işlerine yardım etmeme rağmen bir kere mutfağı toplamasydim kavga ederdi benimle. Ev işleri yüzünden defalarca dayak yemisimdir çocukluğumda. İyi yönleri yokmu elbette var ama başkasinin eksigini çekinmeden karşıdakinin gözünün içine sokan annem asla ama asla kendisine laf söyletmez. Kardeşlerimden sikayet eder eşlerinden eder. Defalarca bir kardeşimin eşi için dış gorunusuyle ilgili ağza alınmayacak çirkin laflar etti. Ayıp bu yaptığın dedim uyardım defalarca. Nasıl yakıştırıyorsun bu kelimeleri ağzına o senin gelinin dedim. Böyle söylediğim için benimlede kavga etti. İşine gelmeyen birşey oldugu zaman ne nankorlugum kalır ne hayirsizligim. Küçücük çocukken bile bunlar buyuse bize bir bardak su vermez laflarına maruz kaldık defalarca. Ki annem henuz 55 yaşında. Nasılsın demeye korkuyorum bir gün olsun ağzından çok şükür iyiyim lafı duymadım. Hep hasta hep ölümlerden dönüyor. Küçüklüğüm ve bekarligim hep annemi acile götürmekle geçti. Doktorlar hep onemli birşey olmadığını söyleyip eve gönderdi. Ben ne yapacağımı şaşırdım artık hayat enerjimi tüketti huzur adına birşey birakmadi bende. Geçen hafta beni yine rayıp sinir krizi geçirdi telefonda babamla kavga ettikleri için. Aldım dil dökerek psikologa götürdüm bir bahaneyle devam ettirmeyecegini soyledi. İyileşmek istemeyeni ben nasıl zorla iyileştirebilirimki. Çocuklarımada çok yansıyor bu durum oğlum büyüdükçe farkında oluyor olayların ona nasıl açıklayacağımi bilmiyorum. Annem telefonda sinir krizi geçirdiğinde oğlumda yanibasimdaydi herşeyi duydu ağladı korktu çocuk. Annemin hayatımı daha fazla baltalamasina artık gram tahammülüm yok ama öte yandan kendi haline birakmaya da gönlüm razi değil ne yapacağım şaşırmış vaziyetteyim. Düşünüyorum da annem yüzünden hiç bir zaman tam anlamiyla mutlu olmamisim ben ne çocukluğumda ne gençliğimde ne şimdi. Hiç bir zaman bize huzurlu bir ortam sunmadi. Mevzuları hiç bitmedi..Kusura bakmayın uzun ve karışık oldu ama benimde kafam yerinde değil.
Problemli olmasına rağmen tedaviyi reddediyor veya yarıda bırakıyor. Çok zor bir durum gerçekten. Sanırım ben olsaydım, adam akıllı tedavisine devam etmedigi sürece hiç bir problemi için beni aramamasını söylerdim, ararsa da bir bahaneyle kapatırdım. Onun psikoloğu olmadığımı, onu telkin etmekten çok sıkıldığımı, bu durumunun çocukluğumdan bu yana beni ve etrafındakileri olumsuz manada etkilediğini üzerine basa basa söylerdim. Bu şekilde size de zor ona da zor.

Problemli olmasına rağmen tedaviyi reddediyor veya yarıda bırakıyor. Çok zor bir durum gerçekten. Sanırım ben olsaydım, adam akıllı tedavisine devam etmedigi sürece hiç bir problemi için beni aramamasını söylerdim, ararsa da bir bahaneyle kapatırdım. Onun psikoloğu olmadığımı, onu telkin etmekten çok sıkıldığımı, bu durumunun çocukluğumdan bu yana beni ve etrafındakileri olumsuz manada etkilediğini üzerine basa basa söylerdim.
Son zamanlarda bir kaç kez dillendirdim bunu. Benimde artık psikolojim bozuldu sizin mevzulariniz yüzünden yapmayın bunu dedim. Sorunlarınızın çaresi bende degil diyorum yıllardır bir psikologa gitmesi için dil döküyorum. İnatla eski mevzuları anlatıp anlatıp duruyor. Babamla ilgili asla duymak istemediğim şeyleri anlatıyor. Babamda aynı şekilde annemle ilgili duymak istemediklerimi anlatıyor. Babamada söyledin 55/60 yaşında insanlarsiniz sorunlarınızı bana anlatmayın benim cozebilecegim birşey değil dedikçe anlatmaya devam ediyorlar. Annem sıkı sıkı tembihliyor birde kardeşlerine anlatma uzulurler diyor. Ee bana anlatıyorsun ben uzulmuyormuyum diyorum taştan miyim ben diyorum oralı olmuyor.

Son zamanlarda bir kaç kez dillendirdim bunu. Benimde artık psikolojim bozuldu sizin mevzulariniz yüzünden yapmayın bunu dedim. Sorunlarınızın çaresi bende degil diyorum yıllardır bir psikologa gitmesi için dil döküyorum. İnatla eski mevzuları anlatıp anlatıp duruyor. Babamla ilgili asla duymak istemediğim şeyleri anlatıyor. Babamda aynı şekilde annemle ilgili duymak istemediklerimi anlatıyor. Babamada söyledin 55/60 yaşında insanlarsiniz sorunlarınızı bana anlatmayın benim cozebilecegim birşey değil dedikçe anlatmaya devam ediyorlar. Annem sıkı sıkı tembihliyor birde kardeşlerine anlatma uzulurler diyor. Ee bana anlatıyorsun ben uzulmuyormuyum diyorum taştan miyim ben diyorum oralı olmuyor.
"Anlatmaya devam edersen gidiceğim" diye uyarıda bulunup dediginizi de yapmalısınız bence. Aynı şey telefon konuşmalarinız icin de gecerli tabi ki. Öyle öyle baktı ki sizden fayda yok, anlatmayi bırakacaktır. Duvara, suya, taşa, toprağa anlatsın sizi ne diye şişiriyor? Bencilliğe hiç tahammülüm yok benim.

Benim annem o kadar olmasa da beni çok darladığı zamanlar oldu, bir kaç kez arkadaşı değil annem olduğunu onun sinirinin olduğu gibi bana geçtiğini ve izinli günlerimde biraz kafa dinlemek istediğimi aksi halde de biraz beni aramamasını söyledim, ayrıca çok içini dökmek istiyorsa psikoloğa göndereceğimi de defalarca belirttim, çok çekmiş içi dolu evet ama ben çocukluğumdan beri aynı şeyleri dinlemekten bıktım, yaptığı şeyin de kimseye faydasu yok, benimki bana bir şey demiyor artık nasıl hallediyor bilmiyorum

"Anlatmaya devam edersen gidiceğim" diye uyarıda bulunup dediginizi de yapmalısınız bence. Aynı şey telefon konuşmalarinız icin de gecerli tabi ki. Öyle öyle baktı ki sizden fayda yok, anlatmayi bırakacaktır. Duvara, suya, taşa, toprağa anlatsın sizi ne diye şişiriyor? Bencilliğe hiç tahammülüm yok benim.
Hiç sormayın psikolojimi alt üst ettiler. Huzurumu kacirdiklarini bildikleri halde devam ediyorlar. Bir anne baba bu kotulugu nasıl yapar evladına aklım almiyor ya. Küçük cocuklarim var benim sorumluluklarım var, onlara maddi manevi yetebilmek için dişimi tırnağıma takip calisiyorum. Bana gram faydaları olmadığı gibi engel oluyorlar bana. Defalarca annemin dram yaratmasindan dolayı gün içerisinde iş yerinden izin alıp koşa koşa annemin yanına gittim başına birşey getirecek korkusuyla. Artık dikkat çekmeye calistigi için böyle davrandigindan adım gibi eminim.

Hiç sormayın psikolojimi alt üst ettiler. Huzurumu kacirdiklarini bildikleri halde devam ediyorlar. Bir anne baba bu kotulugu nasıl yapar evladına aklım almiyor ya. Küçük cocuklarim var benim sorumluluklarım var, onlara maddi manevi yetebilmek dişimi tırnağıma takip calisiyorum. Bana gram faydaları olmadığı gibi engel oluyorlar bana. Defalarca annemin dram yaratmasindan dolayı gün içerisinde iş yerinden izin alıp koşa koşa annemin yanına gittim başına birşey getirecek korkusuyla. Artık dikkat çekmeye calistigi için böyle davrandigindan adım gibi eminim.
Empati yetenekleri yok, biraz psikolojiyle ilgilenebilirsin terapiye gidecek durumun yoksa bu konuda kitaplar videolar, annen düzelmeyecek ama sen sınır çizmeyi ve moralini bozmamayı öğreneceksin

Empati yetenekleri yok, biraz psikolojiyle ilgilenebilirsin terapiye gidecek durumun yoksa bu konuda kitaplar videolar, annen düzelmeyecek ama sen sınır çizmeyi ve moralini bozmamayı öğreneceksin
Evet sınırımı çizme konusunda geç bile kaldım. Yıllarca onu kirmaktan korktum ama böylede benim hem ruh sağlığım hem beden sağlığım bozuluyor. Uzun zamandır baş donme atakalarim olmuyordu geçen haftadan beri her gün baş dönmesiyle yatıp kalkiyorum. Kendi mutsuzlugunda benide boğmak istiyor ama ben buna daha fazla müsade etmeyeceğim.

Evet sınırımı çizme konusunda geç bile kaldım. Yıllarca onu kirmaktan korktum ama böylede benim ruh sağlığım hem beden sağlığım bozuluyor. Uzun zamandır baş donme atakalarim olmuyordu geçen haftadan beri her gün baş dönmesiyle yatıp kalkiyorum. Kendi mutsuzlugunda benide boğmak istiyor ama ben buna daha fazla müsade etmeyeceğim.
Çünkü böyle yetiştirildik, ebeveynlerimizin mutsuzluğundan sorumlu olarak, yani ben bu hisleri çok iyi biliyorum çok mücadele edip geldim kalp kırılırsa kırılsın bu benim hayatım yeter diyecek seviyeye

A benim annem tek farklı hikayesi babam harika bir adamdı hala düşünüyorum anneme nasıl tahammül etti diye

Evet sınırımı çizme konusunda geç bile kaldım. Yıllarca onu kirmaktan korktum ama böylede benim hem ruh sağlığım hem beden sağlığım bozuluyor. Uzun zamandır baş donme atakalarim olmuyordu geçen haftadan beri her gün baş dönmesiyle yatıp kalkiyorum. Kendi mutsuzlugunda benide boğmak istiyor ama ben buna daha fazla müsade etmeyeceğim.
İnanır mısın hep annem ölürse onu kırmamalıyım haklı da olsam susmalıyım derdim, sonra bir gün beynim dedi ki ya sen ölürsen sana kim verdi bu güvenceyi, yaşa istediğin gibi sınırını çiz dedi

İnanır mısın hep annem ölürse onu kırmamalıyım haklı da olsam susmalıyım derdim, sonra bir gün beynim dedi ki ya sen ölürsen sana kim verdi bu güvenceyi, yaşa istediğin gibi sınırını çiz dedi
Çok haklısın. Biz bir evlat olarak bu kadar hassas davraniyorsak onların anne olarak kat be kat hassas olması gerekmez mi. Oğlum beni ağlayarak gördüğünde ben bir sürü vicdan azabi çekiyorum çocuğumun ruhuna yara acmaktan korkuyorum. Annem tam aksine habire acindirmaya çalışıyor kendini. Güçlü ve pozitif annesi olanları resmen kıskanır hale geldim.

Birebir aynı hikayeyi yaşadım tıpa tıp hepsi aynı. Benim hikayenin devamında biz artık yorulup el ayak çektik ,annem dışarıdan bir adama aşık oldu evliyken babamla ,bize dünyayı dar eden kadın o adama çiçek bahçeleri sundu adam da anneme köpek gibi davranıyor buna rağmen . Babama zor günler yaşattı babam en son boşandı vazgeçti. Şimdi annemle kendi sülalesi de ben de kardeşlerimde görüşmüyoruz ama halen her yerde bizi kötülüyor iftiralar atıuor bana gelinlere kardeşlerime. Yani annenizden uzaklaşın . Ben bunu çok geç yaptım aklıma edeyim ,hayatımdan çıkarınca kendime geldim enerjim geldi kafam rahat.Haa 7 sülale sırtını döndü kadın halen kendini haklı görüyor değişmez

Çok üzüldüm ve size sarılmak istedim
Ne yazık ki ülkemizdeki ebeveynlerin çoğu bu şekilde duygu sömürüsü ve toksiklik üzerine kurulu
Yapabileceğiniz en güzel şey bir uzmandan destek alarak sınır çizmeyi ogrenmek.
Okkb hastası bir annem var. Sınır çizmeyi çok hızlı öğrendim. Psikiyatrist ve psikolog desteği aldığım çok uzun yıllar oldu. 32 yaşındayım hala annemin yaptığı şeyleri unutmaya çalışıyorum. Sınır çizdiğimiz zaman kendi hayatımıza odaklanabiliyoruz

Çok haklısın. Biz bir evlat olarak bu kadar hassas davraniyorsak onların anne olarak kat be kat hassas olması gerekmez mi. Oğlum beni ağlayarak gördüğünde ben bir sürü vicdan azabi çekiyorum çocuğumun ruhuna yara acmaktan korkuyorum. Annem tam aşkına habire acindirmaya çalışıyor kendini. Güçlü ve pozitif annesi olanları resmen kıskanır hale geldim.
Onlar bizi evlat olarak görmüyor ki kendi kolu bacağı gibi bir parçası sanıyorlar, biraz narsistler belki de borderline, ama inan iyi olacaksın bu konu üzerine yardım alırsan ve ya psikolojik açıklamalarını araştırırsan

Çok üzüldüm ve size sarılmak istedim
Ne yazık ki ülkemizdeki ebeveynlerin çoğu bu şekilde duygu sömürüsü ve toksiklik üzerine kurulu
Yapabileceğiniz en güzel şey bir uzmandan destek alarak sınır çizmeyi ogrenmek.
Okkb hastası bir annem var. Sınır çizmeyi çok hızlı öğrendim. Psikiyatrist ve psikolog desteği aldığım çok uzun yıllar oldu. 32 yaşındayım hala annemin yaptığı şeyleri unutmaya çalışıyorum. Sınır çizdiğimiz zaman kendi hayatımıza odaklanabiliyoruz
Kısa bir tavsiyeniz var mı okb birine sınır çizme konusunda, kardeşim okb ve bazen nefes alamıyorum, yoksa bu konuyu psikologla mı çözebilirim

Hayır dediğiniz her durum için nedenini açıklayın ve tartışmaya çekse de cevap vermeyin
Sohbet etmek için bile belirli konuların dışına çıkmayın.
Ne tip okb var o da önemli

X