Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

Acı bana gazelim acı

Geçen gün bir tatlı canavarı olarak çikolatalı limonlu kek yaptım ya görmüşsündür koydum buraya da , inan bir tek çatal yemedim bile

Ben zaten siz istediğiniz diye açtım şekerler

O yüzden özellikle ausencia ın mutfağı koymadım adını , ben de her gün resimle falan uğraşamıyorum . Hepimizin mutfağı olsun istedim

evet canlarım bahsettiğim mantıyı yaptım bugün yedik ve midemiz şişti :)
merak edenler ve yapmak isteyenler için detaylı yazıyorum yapım aşamalrının resimleriyle birlikte :) kayseri mantısı düz klasik mantıdan biraz farklı..düz mantı sadece haşlanarak ve yoğurtla yapılır ama bu biraz değişik yemek gibi çorba gibi daha leziz ve daha doyurucu :)

KAYSERİ MANTISI
HAMURU
2 yumurta 1 tatlı kaşığı tuz, aldığı kadar un ve azcık ılık su.. karıştırıp sert bi hamur yapıyoruz, iki parçaya ayırıp iki tane beze yapıyoruz..sonra oklava ile açıp tepsi büyüklüğüne gelince ufak kareler şeklinde kesiyoruz... oğlumda yardım etti :) tabi yumuk elleriyle ancak yaptıklarımı bozdu :) eşimde hasta olduğum için kıyamadı heralde acıdı bana zavallım iç kıymasını koydu sağolsun :)

İÇ MALZEMESİ
200 gr kadar kıyma, tuz, bir çay kaşığı kimyon ve karabiber, nane, bir tane soğan rendelenmiş...

MANTININ YAPILIŞI
mantıları yapıp bittikten sonra fırında yaklaşık 10 dakka kadar kurumaya bırakıyoruz...pişmeyecek sadece kuruması için...
daha sonra yarım kaşık tereyağını tencerede bir kaşık salçayla kavurun, 2 su bardağı civarı sıcak suyu dökün, su kaynayınca mantıları ekleyin...piştikten sonra tabağa koyup üzerine sarımsaklı yoğurt dökün...ve en son ekşi sevenler için bol sumak ekin...afiyet olsun..:)

Eklentiler

• $070420131980.jpg
    21 KB · Görüntüleme: 83
Son düzenleme:

naptııııınnn sennnnnnn yaaaaaa ne ettiinnnnnnn ekrana yapıştım ben
ayyyy aaaaaayyy nasıl canım çekti yaaaaa hayır diyemeyeceğim tek şey mantı

benimde senin mantıyı canım çekti nolceeekkk
mutlaka denicem boş bir vaktimde hiç denememştim şimdiye kadar bir ilk yapayım aklımda kaldı
ben bugünlerde pek mutfaklada buraylada ilgilenemiyorum
koşturmaca malum
dün yaptığım mercimek köftesini iyiki yapmışım valla
bugüne birşey yok yeni eve gittik yine babamla montajlar perdeler falan filan canımız çıktı
dün akşamdan yapmıştım bugüne diye kabak dolmam var mercimek köftem var birde hazır çorba yapıcam mecbur
zaten daha bu saat oldu bizimkiler çalışıolar hala gelemediler
birde bugün sabahtan küçük bir pasta yapıverdim 2 dkda yemekten sonrada onu yariz artık bu koşturmacada aç kalmadıklarına şükretsinler
zaten derste çalışamadım 2 gündür çok canım sıkkın yemin ediyorum içime oturuyor her ders çalışmadığım gün öyle bir vicdan yapıyorum ki
koca 1 aylık tatilde taşınamadık şimdi soktular şu işi bir yandan söyleniyorum bir yandan koşturuyorum
kendimi süpürge gibi hissediyorum bu günlerde
işte beeeennn

teşekkür ederim gözdem beğenmenize sevindim
taşınmak mı?? ayy o kadar zor bişeyki gözümde valla allah sabır versin kuzum...
ama yüzdün kuyruğuna geldin sabret bakalım, :)

abii ki aklıma birşey gelmez takıldım ben sana bi yemek kardeşiyiz aynen. Dayanışmamızı unutmadım. Hele hele sen benim yazdığım topiğe geldin bana tedavim için şans diledin dua ettin nasıl unuturum çok mutlu ettin beni ama nasip değilmiş henüz.

Salatan harika gözükyor zeytinyağlılar ve salatalar yarışmasına katılsaydın yaa..

salata harika görünüyor ellerine saglik

aman ALLAHIM aksam aksam niye baktiysam fena canim cekti

cabuk adres ver geliyorum

ellerine emegine saglik

Ellerinize sağlık

Bu mantı çok tehlikeli
Ellere sağlık

ellerine saglik , yanliz pizza sosunu tomatese kekik, reyhan ,zeytinyagi , hafif tuz ve karabiber eklersen daha cok lezzetli olur

dün yaptığım minik pastacığım
orta boy bir kaseye yaptım hemen şipşak hazır oluyor ama minyatür birşey
4 kişiye yetiyor
bir kasede bir paket kremşanti 1 su bardağı süt ile çırpılır
4 tane halley ve 4 tane petibör ufak ufak parçalanır
bir tane muz dilimlenir ve karıştırılır
başka bir kase streçle yada buzdolabı poşetiyle alt kısmı kaplanır
karışım üzerine dökülür ve donduruya atılır şekli rahat çıksın diye biraz dondurulur
benimki fazla dondu bırakıp evden çıkmıştım
servis yapılacağı zamana yakın yarım paket çikolata sosu 1 bardak sütle hazırlanır pastamıza dökülür
bunun daha büyüğünüde büyük salata kasesine yapıyorum malzemeleri artırarak 1 paet 10lu halley 1 paket petibör şeklinde
büyük yaptığımda alt tabana ve üstüne hazır pasta kekide koyuyorum çok güzel oluyor

Eklentiler

• $2013-04-07 19.39.19.jpg
    48,7 KB · Görüntüleme: 67
Son düzenleme:
gerçekten çok pratikmiş gözdecim...ellerine sağlık...bende bunun bi değşik versiyonunu yaparım, hani eti burçak bisküvi varya, onu tek tek sütle ıslatıp tepsiye tek sıra diziyoruz, sonra krem şanti yapıp sürüyoruz, bir sıra daha burçak bisküvileri süte bandırıp diziyoruz..tekrar krem şanti sürüyoruz, yine bir sıra daha burçak bisküvi süte bandırıp sürüyoruz...ve son kata krem şanti sürmeden dolaba atıp biraz soğutuyoruz...
dolaptan çıkınca üzerine bir paket çikolata sosu pişirip, biraz soğuduktan sonra üzerine döküyoruz....
çok leziz ve pratik buda..aynen yaş pasta gibioluyor..hem kolay hem çabuk..normal bisküvi ilede yapılabilir belki ama burçak bisküvi aynen pasta keki gibi kabarıyor ıslanınca..hemde ağızda dağılıyor...

Evet, eşim tam o tür aparatifleri seviyor. Hergün menemen yapsam yada peynirli yumurta hiç şikayet etmez.
Çok sever bende tam tersiyim, akşam yemeğinde sıcak çeşitlerin yanına bide salata yada cacık yada turşu isterim.
Hergünde menemen falan yenmiyor. Aslında verdiğin tavsiye çok iyi. Al sana aparatif deyip krep falan koysam okadar
yemek yapayım içine şundan bundan katmayayım diye hesaplamaya gerek yok. Oh gel keyfim gel
Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…