Montignac Diyeti Deneyimlerimiz

merhabalar arkadaşlar aranıza katılmak istiyorum ben polikistikover ve hipoglisemi hastasıyım araştırmalarıma göre bu diyeti uygun buldum kendime ve hemen bugün gittigidiyordan 3 tl ye kitabı aldım yarın elime ulaşır ben aynı zamanda glucophage kullanıyorum pko ve hipoglisemiden dolayı ama hep düzensizdi günde 1000 mg kullanıyordum ama benimle aynı sorunu yaşayan ve bu konuda tecrübeli olan arkadaşım 3000 mg kullanıyorum sende en azından 2000 mg a çıkar dedi bende öle yapıcam ve bu diyeti uygulayacağım henüz başlamaadım ama şöle bir sorun var ben masa başında çalışıyorum akşamlar 45 dakika kadar iş çıkışı yürüyeceğim hatta dün başladım bunu daha tempolu ve düzenli yapacağım inşallah yalnız işyerinde bize yemek lokantadan geliyor ve fazla seçeneğimiz olmuyor mesela bugün mecburen bi arkadaşla ortak sarma (etli ) ve piliç pane yedik yanında salata ve cacık bunlkardan hep az miktarda yedim ama sabahta bir iki dilim kepek ekmeği peynir ve domates yedim şimdi henüz kitabı okumadım ama merak ettiğim şey karbonhidratlarla protein bir arada tüketilmeyecek diyor çoğu uzmanlar bu diyete göre ama kitapta böle bişi yok diyor kimileride hangisi doğru ?
kitabı bulabildinmi ..:lepi: basmışlarmı sonunda .:teytey::teytey::teytey:
baktım şimdi ikinci elleri dış kapakta degişik ama olsun içerik aynıdır . kaçırmayın bence ..
hoş geldn kuzunaz .... kullandıgın ileçları dr.mu verdi ? yada mg neden dr.ayartlatmıyorsun bunlar arkadaş tavsiyesiyle alınacak ilaçar deyil güzelim .....

bende piko yok ama hipoglisemi var ....evet bu beslenme tam sana göre .
:lepi:
spor bu beslenmedede kilo vermek için tabiki yardımcı ama şart deyil ...
çalışınca zor ama ne gelirse yemek zorundasın helede bu beslenmede yasaklar kesin yasak .. yedinmi büyü bozuluyor .....kaydirigubbakcemile3

gelelm asıl konuya netteki yazılara kulak asmayın kitabı okuyunca ne demek istedigimi anlarsınız ..... bazı besinleri aynı ögünde yemiyoruz dogru ama bu karbonhidratlarla proteinleri ayırmak için deyil ...... kan şekerini yükselten bazı gidalarla birlikte doymuş yaglı gıdaları yemiyoruz yada yagsızını yiyyoruz ......a.s

ben kitabı defalarca okudum ilk okuyuşta belki karışık gelebilir haklısınızda kafamçokkarıştı ama benimsedikten sonra bu tür beslenme içinize işler ...kaydirigubbakcemile5

inşallah alırsın kitabı ... çok farklı bilgiler var kl. hesebınıda çökertiyor ..kilo vermede önemli olanın porsiyon yada kl. deyil kan şekeri oldugunu kanıtlıyor ... şimdi diyceksinizki madem bu bukadar önemli neden diyetisyenler vs kl. üzerinden çalışıyor ...
kitapta anlatıyor bunu . düzen böyle kurulmuş yiyeceklerin bile üstünden kl. miktarları var hastaneler egitim hep bunun üzerine kurulmuş ve bu dzenden kar saglayan bir sürü sektör var.
ama biliyormusunuzki bir yiyecegin kl si az pişmesiyle ,çok pişmesiyle yanında yenen lifli gıdayla yada yogurtla .. yada günün hangi zamanında yendigiyle.vs.degişir yani kl. tahmin etmek çok zordur .boshayallersmile

öglenin harika monti için ....
kavaltın içinde malesef montide şekerin kendini bırak içine katılan gıdalar bile yenmiyor ... o yüzden kavaltında recel tabı olmaması gerekti . reçel yerine şekersiz marmelat kullana bilirsin ama .....
kavaltından reçeli çıkartıp yeşillik domates vs ekleseydin kavaltında montiye uygun olurdu . neslihan .a.s.

tahmin ettim ama seni anlıyorum nazlım sana o yüzden bıraka bilirsin dedim ama dikkat edeceksin tabi beslenmenede . bırak dediysem sal demedim tabi....olumunekankayizsmile

ama senin durumun şu an çok zor sana bırakıyorum dügünden sonra tekrar döndüdgünde başlarsın ... AMA bu seferde farklı evdesin sorun olmasım kayın validenle vs..delikafadulden

yok ablecığım eşime söyledim herkesi uyarsın diye . yemek için bana ısrar etmelerini istemiyorum dedim . ben yemek istesem zaten yerim dedim eşime oda sağolsun hem annesini hemde ablasını uardı . bide cumartesi ısrar ettiler biraz bende ters tepki verince biraz suratları asıldı ama yapacak bişeyim yok . insanların yemek için ısrar etmelerini sinir oluyorum . ondan dolayıdır ki kimse ısrar etmez artık bana anladılar nasıl cadı gelin olduğumu ...

YEDIKCE-ZAYIFLA-MICHEL-MONTIGNAC-GUNCEL-YAY-msc__23103687_0.jpg
kitapta bu dimi .

kapagı degişik eski basım galiba ....

selam
aeben ablam nasılsın???
protein diyetinden 3.300 gr vererek bitirdim
haftasonu normal geçti
sonra salata yağsız tavuk sote ve yoğurt takılıyorum
şuan 800 gr aldım
spora aynen devam hatta günde 120 dk ve üzeri spor yapıyorum ama nafile....
dellencem artık yaaa

ben kalkıyorum hatunlar bebeleri okuldan alayım .
sorularınızı en az benim kadar bu konuda bilsigi olan arkadaşlar cevaplarlar ......
şimdilik hayırlı günler ..
bak menümüde yazamadım gene .

kıslar ben geldim yine ,naz hafta sonu cozutmuşsun anlaşılan.neler yedin montiye uymayan?yediklerinin arasında montiye uyarlayabileceğin bişey yokmuydu?
iklimcim karbonhidrat üstüne karbonhidrat almışsın yahu kaydirigubbakcemile dışarda yemişsin ekmeği simidi eve gelince niye yulafa sarılıyorsun canım?meyve yada ton balığı yeseydin hiç olmassa.yada kırsaydınya iki yumurta yanınada hemen biraz yoğurt. ama yemişsin artık yapacak bişey yok.bari akşama yeme ekmek makarna yulaf falan..bu aralar hepinizde bir salmışlık var farkındasınız sanırım.sultanda öyle,iklimde,nazda,lıghtlıfe'da....noluyoruz kıslar.?????
sonrada veremedik veremiycez diye yana yakıla tutuşuyor etekleriniz.aeben şu kızları bir hizaya çek bacım.tek ayak cezası ver hepsine kaydirigubbakcemile
bende sabah yalnış yazmışım doymuş doymamış yağ işini diye hayıflanıyorum valla sabahtan beri ama zaten kimse ne yağın ne balın derdindeymiş yaw ohaoldumsmile neyi yemeyin desek neyi yapmayın desek hafta sonu hepsini yapıyor herkes...sırada oklava benden diyete uymayan herkese gelsin lülülülülülü

selam
aeben ablam nasılsın???
protein diyetinden 3.300 gr vererek bitirdim
haftasonu normal geçti
sonra salata yağsız tavuk sote ve yoğurt takılıyorum
şuan 800 gr aldım
spora aynen devam hatta günde 120 dk ve üzeri spor yapıyorum ama nafile....
dellencem artık yaaa
fatu dişini sıkıp bu sürede monti yapsaydında bu kiloyu veriridin kuzum .:nazar: aç kalmanda ve sağlıksız beslenmende cabası tabi ..:nazar:

kitabı bulabildinmi ..:lepi: basmışlarmı sonunda .:teytey::teytey::teytey:
baktım şimdi ikinci elleri dış kapakta degişik ama olsun içerik aynıdır . kaçırmayın bence ..
hoş geldn kuzunaz .... kullandıgın ileçları dr.mu verdi ? yada mg neden dr.ayartlatmıyorsun bunlar arkadaş tavsiyesiyle alınacak ilaçar deyil güzelim .....

bende piko yok ama hipoglisemi var ....evet bu beslenme tam sana göre .
:lepi:
spor bu beslenmedede kilo vermek için tabiki yardımcı ama şart deyil ...
çalışınca zor ama ne gelirse yemek zorundasın helede bu beslenmede yasaklar kesin yasak .. yedinmi büyü bozuluyor .....kaydirigubbakcemile3

gelelm asıl konuya netteki yazılara kulak asmayın kitabı okuyunca ne demek istedigimi anlarsınız ..... bazı besinleri aynı ögünde yemiyoruz dogru ama bu karbonhidratlarla proteinleri ayırmak için deyil ...... kan şekerini yükselten bazı gidalarla birlikte doymuş yaglı gıdaları yemiyoruz yada yagsızını yiyyoruz ......a.s

ben kitabı defalarca okudum ilk okuyuşta belki karışık gelebilir haklısınızda kafamçokkarıştı ama benimsedikten sonra bu tür beslenme içinize işler ...kaydirigubbakcemile5

YEDIKCE-ZAYIFLA-MICHEL-MONTIGNAC-GUNCEL-YAY-msc__23103687_0.jpg
kitapta bu dimi .

kapagı degişik eski basım galiba ....

evet aynen bu gg dan aldım 3 tl ye eski olması sorun yaratmaz değilmi? bu arada ben ilacı dr a ayarlatmak istiyorum ama endokrinoloji bölümler taa mayıs sonrasına randevu veriyor özel muayene ücretleride 200-250 tl civarı ve birde bunun tahlili var vs çok pahalıya geliyor bilemiyorum nasıl olacak gelelim diyete şimdi ben sabahları elma sirkesi içmek istiyorum birde yeşil elma yerim kahvaltıdan önce işe gelmeden zaten kahvaltımı işyerinde yapıyorum sonra zaten ancak öğle satine kadar acıkıyorum öğlende bu diyete uygun menüler seçmeye çalışırım akşamlarıda aynı şekild eumarım kilo veririm birazda yürüyüşle desteklerim aranızda kkilo verenler varmı gerçi vaktim olunca incelerim topiği ama sorayım yine dedim

kıslar ben geldim yine ,naz hafta sonu cozutmuşsun anlaşılan.neler yedin montiye uymayan?yediklerinin arasında montiye uyarlayabileceğin bişey yokmuydu?
iklimcim karbonhidrat üstüne karbonhidrat almışsın yahu kaydirigubbakcemile dışarda yemişsin ekmeği simidi eve gelince niye yulafa sarılıyorsun canım?meyve yada ton balığı yeseydin hiç olmassa.yada kırsaydınya iki yumurta yanınada hemen biraz yoğurt. ama yemişsin artık yapacak bişey yok.bari akşama yeme ekmek makarna yulaf falan..bu aralar hepinizde bir salmışlık var farkındasınız sanırım.sultanda öyle,iklimde,nazda,lıghtlıfe'da....noluyoruz kıslar.?????
sonrada veremedik veremiycez diye yana yakıla tutuşuyor etekleriniz.aeben şu kızları bir hizaya çek bacım.tek ayak cezası ver hepsine kaydirigubbakcemile
bende sabah yalnış yazmışım doymuş doymamış yağ işini diye hayıflanıyorum valla sabahtan beri ama zaten kimse ne yağın ne balın derdindeymiş yaw ohaoldumsmile neyi yemeyin desek neyi yapmayın desek hafta sonu hepsini yapıyor herkes...sırada oklava benden diyete uymayan herkese gelsin lülülülülülü

tamam ablacığım :kedi::kedi:eyvahedigeldismile benim sabah ve öğlen hep çok iyi gitti ama akşam olmadı işte . pazar günü çeyiz sermeye gittik . bir sürü şey yapmışlardı bana uyan bişey yok diye yemedim . ama çok acıktığımdan ve dışarda olduğumdan hamburgerden başkada bişey olmadığından ondan yedim . ama bugün toparlıyorum kendimi :eek:klava::eek:klava:

bende mi salmışıııımm akannehir akannehir akannehir ben diyetime harfiyen uyuyorum :1shok: yani benim fikrim bu yanii..

evet aynen bu gg dan aldım 3 tl ye eski olması sorun yaratmaz değilmi? bu arada ben ilacı dr a ayarlatmak istiyorum ama endokrinoloji bölümler taa mayıs sonrasına randevu veriyor özel muayene ücretleride 200-250 tl civarı ve birde bunun tahlili var vs çok pahalıya geliyor bilemiyorum nasıl olacak gelelim diyete şimdi ben sabahları elma sirkesi içmek istiyorum birde yeşil elma yerim kahvaltıdan önce işe gelmeden zaten kahvaltımı işyerinde yapıyorum sonra zaten ancak öğle satine kadar acıkıyorum öğlende bu diyete uygun menüler seçmeye çalışırım akşamlarıda aynı şekild eumarım kilo veririm birazda yürüyüşle desteklerim aranızda kkilo verenler varmı gerçi vaktim olunca incelerim topiği ama sorayım yine dedim

kilo verenler varmı demişsin evet var 1 haftada 3 kilo verdim.

merhaba kızlarr sizi 2-3 gündür okumaya çalşııyorumm...

bende bu diyetin kitabını alıyorum...inş. bende başlayacağım bu diyete.....

başarılar dilerim sizedeee...

hoşgeldin nesli olumunekankayizsmile naber? seni de mi montici yapıyoruz kaydirigubbakcemile2

lightlife, Naz+, asi_isyan, S2000 4 kullanıcı okuyor ama sadece okumayın yazın be kızlarr :)

bende mi salmışıııımm akannehir akannehir akannehir ben diyetime harfiyen uyuyorum :1shok: yani benim fikrim bu yanii..
alkisalkisalkisalkisalkisalkis:nazar:evetnurom maşallahın var... zilim kıs nuroyudamı kattın cozutanlara .. sen bugün iyimisin .lülülülülülü
:nazar::nazar: canım tün bilgiler ve kilo verenler ilk sayfada her hafta günceliyorum ilk sayfayı .sengözlerimebaksanabcuma sabahı kilo bildiriyoruz .
dellendirme beeee
yarı monti yapıyos işte
tavık salata yoğurt daha ne olsun
:dilcikar::dilcikar: 3.300 vermişin 800 almışın ne kaldı 2.500 :dilcikar: dahda alıp almayacagın bellideyil .delikafadulden bünyenin durmuş olmasıda çabası .:mymeka: ben pek verimli bulmadım sende bu protein diyetini. hoş ben kimsede verimli bulmuyorumda :nazar:.

çokta spor yapıyorsun sorun ne araştırmadınmı hiç fatu ?
nasılsın şu hormon durumların nasıl oldu ondan kaynaklanıyor olmasın kilo verememen biliyorsun hormonlar önemlidir kilo verirken ..

birde sporu hergün yapma haftada 5 gün yeterlidir . çünki sürekli yapılan spor günlük aktivite gibi olur bir süre sonra kilo vermende etkilemez ... haftada 3 gün yürüyorsan 2 gün başka spor yap pilates vs.
vucud 21 gün yaptıgı bir şeye uyum saglar tepki gösternez artık . :hulya:

Son düzenleme:
İncirde kalsiyum oranı çok yüksektir; meyveler arasında kalsiyum içeriği açısından portakaldan sonra ikinci sırada gelmektedir. Bir kase kuru incir, bir kase süt ile aynı miktarda kalsiyum sağlamaktadır.

ıncir hemen hemen her özel diyetin parçası olabilir: ıncir doğal olarak yağ, sodyum ve kolesterol içermediği ve yüksek lif oranına sahip olduğu için, kilo vermeye çalışan kişiler için de uygun bir besindir. Aynı zamanda incir, bilinen tüm meyvelere göre en yüksek mineral içeriğine sahiptir. 40 gram incir, 244 mg potasyum (günlük ihtiyacın % 7'si), 53 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %6'sı) ve 1.2 mg demir (günlük ihtiyacın %6'sı) içermektedir.

alkisalkisalkisalkisalkisalkis:nazar:evetnurom maşallahın var... zilim kıs nuroyudamı kattın cozutanlara .. sen bugün iyimisin .lülülülülülü

:nazar::nazar: canım tün bilgiler ve kilo verenler ilk sayfada her hafta günceliyorum ilk sayfayı .sengözlerimebaksanabcuma sabahı kilo bildiriyoruz .

:dilcikar::dilcikar: 3.300 vermişin 800 almışın ne kaldı 2.500 :dilcikar: dahda alıp almayacagın bellideyil .delikafadulden bünyenin durmuş olmasıda çabası .:mymeka: ben pek verimli bulmadım sende bu protein diyetini. hoş ben kimsede verimli bulmuyorumda :nazar:.

çokta spor yapıyorsun sorun ne araştırmadınmı hiç fatu ?
nasılsın şu hormon durumların nasıl oldu ondan kaynaklanıyor olmasın kilo verememen biliyorsun hormonlar önemlidir kilo verirken ..

birde sporu hergün yapma haftada 5 gün yeterlidir . çünki sürekli yapılan spor günlük aktivite gibi olur bir süre sonra kilo vermende etkilemez ... haftada 3 gün yürüyorsan 2 gün başka spor yap pilates vs.
vucud 21 gün yaptıgı bir şeye uyum saglar tepki gösternez artık . :hulya:

Allah'a şükür iyiyim aebencim incire taktım onu araştırıyorum çok faydalıymış incir yaa.. şu yazının tamamını buraya yapıştırayımda isteyen okusun.

MÜKEMMEL BıR MEYVE: ıNCıR

"ıncire ve zeytine andolsun" (Tin Suresi, 1)

Tin Suresi'nin birinci ayetinde Allah'ın incire "andolsun" şeklinde bildirmesi, bu meyvenin faydaları açısından son derece hikmetlidir.

ıncirin ınsan Sağlığına Faydaları:

ıncir herhangi bir meyve ya da sebzeye göre en yüksek lif içeriğine sahiptir. Sadece 1 adet kuru incir 2 gram lif sağlamaktadır, ki bu tavsiye edilen günlük ihtiyacın %20'si'dir. Son 10-15 yılda yapılan araştırmalar, bitkisel gıdalarda bulunan liflerin sindirim sisteminin düzgün olarak çalışması açısından çok önemli olduklarını ortaya koymuştur. Besin olarak alınan lifin sindirime yardımcı olduğu ve bazı kanser türlerinin riskini azaltmada etkili olduğu bilinmektedir. Beslenme uzmanları lif alımını artırmanın ideal bir yolu olarak, lif açısından zengin olan incir tüketimini tavsiye etmektedirler.

Lifli yiyecekler çözünür ve çözünmez olarak ikiye ayrılırlar. Çözünmez lif açısından zengin gıdalar, vücuttan atılacak maddelere su kazandırarak bağırsaklardan geçişi kolaylaştırlar. Böylece sindirim sistemini hızlandırırarak, düzenli çalışmasını sağlarlar. Ayrıca çözünmez lifli besinlerin kolon kanserine karşı koruyucu olduğu da tespit edilmiştir. Çözünür lif açısından zengin besinlerin ise kandaki kolesterol seviyesini %20'den fazla düşürdükleri ortaya konmuştur. Bu nedenle kalp hastalıklarının riskini azaltmak açısından büyük önem taşırlar. Eğer kanda fazla miktarda kolesterol varsa, bu kan damarlarında birikir ve kan damarlarının sertleşmesine, daralmasına yol açar. Kolesterol, hangi organın damarında birikirse o organa ait hastalıklar ortaya çıkar. Örneğin, kalbi besleyen atardamarlarda kolesterol birikimi olursa, göğüs ağrısı, kalp krizi gibi sorunlar oluşur. Böbrek damarlarında kolesterol birikimi ise, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine yol açabilir. Ayrıca çözünür liflerin alımı mideyi boşaltarak, kan şekerini düzenlemesi açısından da önem taşır, çünkü kan şekerindeki ani değişiklikler hayati riskler taşıyan rahatsızlıklarla sonuçlanabilir. Nitekim beslenmeleri lif açısından zengin olan toplumların kanser ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklara daha az oranda yakalandıkları tespit edilmiştir.122

Çözünür ve çözünmez liflerin her ikisinin birarada bulunması ise sağlık açısından ayrı bir avantajdır: Her iki lif türünün birarada bulunmasının, kanseri engellemede, tek başına olduklarından daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır. ıncirde her iki lif türünün -hem çözünür hem de çözünmez liflerin- birarada bulunması bu bakımdan inciri son derece önemli bir besin maddesi kılmaktadır.123

George Washington Üniversitesi Tıp Merkezi'nde Hastalıklara Karşı Korunma Enstitüsü'nün başkanı Dr. Oliver Alabaster, incirden şu ifadelerle bahsetmektedir:

... burada gerçek anlamda sağlıklı ve yüksek lif oranına sahip bir besini ekleme imkanı bulunmaktadır. ıncirleri ve diğer yüksek lif oranına sahip besinleri sıklıkla tercih etmek... ömür boyu sağlığınız açısından önem taşımaktadır.124

California ıncir Danışma Kurulu'na (California Fig Advisory Board) göre, meyvelerde ve sebzelerde bulunan antioksidanların insanları birçok hastalıktan koruduğuna inanılmaktadır. Antioksidanlar, vücudumuzdaki kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya dışardan alınan zararlı maddeleri (serbest radikalleri) etkisiz hale getirirler ve hücrenin tahrip edilmesini engellemiş olurlar. Scranton Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada, kuru incirin, antioksidan bakımından zengin fenol bileşimine diğer meyvelere göre çok daha fazla sahip olduğu belirlenmiştir. Fenol, mikroorganizmaları öldürücü -antiseptik- bir madde olarak kullanılmaktadır. Scranton Üniversitesi’nde yapılan değerlendirmelere göre, ıncirdeki fenol miktarı, diğer meyvelerle kıyaslandığında çok daha fazladır. 125

New Jersey'deki Rutgers Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada ise, kuru incirin içerdiği omega-3, omega-6 yağ asitleri (EFA: Essential fatty acids: vücut için zaruri yağlar) ile fitosterol (bitkilerde bulunan yağımsı madde) sayesinde kolesterolü düşürücü olarak da önem taşıdığı anlaşılmıştır.126 Bilindiği gibi omega-3 ve omega-6 yağ asitleri vücutta üretilemezler ve gıdalarla alınmaları gereklidir. Ayrıca bu yağlar özellikle kalp, beyin ve sinir sisteminin sağlıklı şekilde işlev görmesi açısından vazgeçilmez öneme sahiptirler. Fitosterol ise, hayvansal gıdalardaki kalp ve damar sağlığı açısından tehlikeli olan kolesterolün yolunu tıkayarak kana karışmadan vücuttan atılmasını sağlar.

California ıncir Danışma Kurulu tarafından "adeta doğanın en mükemmel meyvesi"127 olarak bahsedilen incir, insanoğlunun bildiği en eski meyvelerden biri olmasına rağmen, gıda üreticileri tarafından yeniden keşfedilmektedir. Çünkü besin değerinin yüksek olması, sağlık için faydaları, bu meyveye ayrı bir önem kazandırmaktadır.

ıncir hemen hemen her özel diyetin parçası olabilir: ıncir doğal olarak yağ, sodyum ve kolesterol içermediği ve yüksek lif oranına sahip olduğu için, kilo vermeye çalışan kişiler için de uygun bir besindir. Aynı zamanda incir, bilinen tüm meyvelere göre en yüksek mineral içeriğine sahiptir. 40 gram incir, 244 mg potasyum (günlük ihtiyacın % 7'si), 53 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %6'sı) ve 1.2 mg demir (günlük ihtiyacın %6'sı) içermektedir.128 ıncirde kalsiyum oranı çok yüksektir; meyveler arasında kalsiyum içeriği açısından portakaldan sonra ikinci sırada gelmektedir. Bir kase kuru incir, bir kase süt ile aynı miktarda kalsiyum sağlamaktadır.

ıncir, uzun süreli hastalıklardan sonra hızlı şekilde iyileşmeye yardımcı olan, güç ve kuvvet veren bir ilaç olarak da düşünülmektedir. Fiziksel ve zihinsel zorlanmayı ortadan kaldırır ve vücuda enerji ve güç sağlar. ıncirin en önemli besin öğesi, tüm meyvenin % 51-74'ünü oluşturan şekerdir ve tüm meyveler arasında en yüksek şeker oranını içermektedir. Ayrıca incir, astım, öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlarda da tedavi amaçlı tavsiye edilmektedir.

Burada çok sınırlı olarak yer verdiğimiz incirin faydaları, Allah'ın insanlar üzerindeki rahmetinin bir göstergesidir. Rabbimiz zevkle yenen bu meyve içerisinde, insanın ihtiyacı olan maddeleri, onun sağlığına uygun bir denge ile, adeta paketlenmiş şekilde yararına vermektedir. Allah'ın bu özel nimetinin Kuran'da zikredilmesi de, incirin insanlar için önemine bir işaret olabilir. (En doğrusunu Allah bilir.) ıncirin besin değerinin, insan sağlığı açısından öneminin, ancak gelişen tıp ve teknolojik imkanlarla tespit edilebilmesi, kuşkusuz Kuran'ın, herşeyin bilgisine sahip Allah'ın sözü olduğunun göstergelerinden biridir.

100 gram incirdeki besin değerini gösteren tablo

Alıntıdır.

Eklentiler

• $tablozeminli.jpg
    $tablozeminli.jpg
    19,6 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:

İncir hemen hemen her özel diyetin parçası olabilir: İncir doğal olarak yağ, sodyum ve kolesterol içermediği ve yüksek lif oranına sahip olduğu için, kilo vermeye çalışan kişiler için de uygun bir besindir. Aynı zamanda incir, bilinen tüm meyvelere göre en yüksek mineral içeriğine sahiptir. 40 gram incir, 244 mg potasyum (günlük ihtiyacın % 7'si), 53 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %6'sı) ve 1.2 mg demir (günlük ihtiyacın %6'sı) içermektedir.

AAAA süpersin maşallah subhanallah ya çok iyi 3 kilo sadece bu diyetlemi? bu arada incirde şekerli peki kan şekeri açısından uygunsuz değilmi peki incir kürü yapıyordum bi ara pko ve hipoglisemi var diye sadece 2 gün yaptım

X