Modern toplum algılarına kurban gidicem

Ondan sonra gidersiniz kendinize bir üst almaya otuz kere düşünürsünüz bir parça olmuş 700tl . Iki gün sonra çocuk gelir tek maaşla cocuk bakmak gecen gittik kızım iki yaşında alışveriş 6000 TL tuttu ve bunu sadece bu yaz giyecek boyu uzuyor. Çıplak bırakamam mecbur alıyoruz üstünü sürekli kirletiyor . Tek eşim calisiyoe ve ben kendime bir şey alırken otuz kere düşünüyorum . Bir aylık bez parası sadece 1000 TL . Kremi , şampuanı ve sürekli devam eden ihtiyaçları. Yani şu an çalışmaya başlamadıgim için kendimden kisiyorum eşim kendinden kısıyor . Çalışsa da çalışmasa da diye birşey şu devirde o kadar zor ki
Doğru şu devirde herşey zor ama kadın çalışmak istemiyorsa çalış diye de baskı yapılamaz. Çünkü kendi tercihi o yönde yani kendi bilir. Bende her kadının ekonomik açıdan özgür olması taraftarıyım ama gelin görün ki bu her kadın için mümkün olmuyor. Çalışamayan ev hanımları için koca parası yiyor demeleri hoş değil zira.

Bahsettigim buydu aslinda , kadinin o kadar stresli bir ortamdan çıkıp evine gelip hemen kendini mutfağa atıp yemek yapmasi , ya da evi temizlemesi yani tum bunlarin sorumluluğunu almasi , erkegin ise sofra kurup kaldirmayi kadina " yardım ediyorum" seklinde yansitmasi. Erkekler maalesef ki kadın gibi evde sorumluluklari ustlenmedikleri icin butun her sey kadına kalıyor ve kadın hem is hem evin ve hayatın sorumlulugu altinda eziliyor
Ben 16.30’da işten çıkıyorum eve gelmem 16.40. Eşim 19.15-19.30 arası evde oluyor. Modern köle olmamak için işin stresli ortamından çıkıp yemek yapmayıp kocamı mı bekleyeyim karnımı doyursun diye?

O zaman tüm ev hanımları koca parası yiyor 😃
Hayat müşterektir, kadın çalışsa da çalışmasa da erkekler evlerine, eşlerine bakmakla yükümlüdür. Siz ortak bir karar aldıktan sonra üçüncü kişilere laf söylemek düşmüyor, sizene deyip geçin kendinizi açıklamak zorunda değilsiniz ☺️
Geçen burda bı üye konu açmıştı, kocası polis, uyeyle boşanmislar, iki çocuk var , adam kadına bir ev vermiş ve toplamda 30 binden fazla aylık ödeme yapıyor (elektrik,su,gaz, telefon falan bütün faturalar,iki çocugun özel kreş anaokulu parası + 5000 nafaka ) üye diyor ki bu 5000 nafakayla ben iki çocuğa nasıl bakayım🥴Adamin verdiği evi, yaptığı devasa ödemeleri görmezden geliyor, 5000 nafakaya takmış kafayı, eski eş bize bakmakla yükümlü diyor 🥴 kadına bı türlü anlatamadık adamın iyi niyetini, üstüne düşeni fazlasıyla yaptığını, polis maaşıyla zaten gereğinden fazla ödeme yaptığını, Nuh diyor peygamber demiyor, yok diyor, illa da bana da bakacak, daha da verecek, ben çalismam, evde çocuk bakiyom 😬 ...tekrar dava açacakti bu adama, ne yaptı bilmiyorum....Yorumunuzu okuyunca o üye geldi aklıma, Allah benzetmesin tabii de...

Son düzenleme:
Ben 16.30’da işten çıkıyorum eve gelmem 16.40. Eşim 19.15-19.30 arası evde oluyor. Modern köle olmamak için işin stresli ortamından çıkıp yemek yapmayıp kocamı mı bekleyeyim karnımı doyursun diye?
Mesela esiniz isten geldiginde (dun aksam) bugunun yemegini hazirlasa ki siz de evinize geldiginizde biraz kendinize vakit ayırsaniz.
Ha eşim geldiginde cocuk varsa odevini yaptiririr , evi supurur , camasiri bulasigi evin duzenini halleder diyorsaniz ne guzel.

Primler doldu ama yasi bekliyorum emeklilik için. Ister 3 senelik prim ister 22 yıllık prim olsun bir kadin çalışma hayatindan çıkmak istiyor ise kararına saygı duyulur nasil ki is hayatina devam edildiginde saygi duyuluyor ise. Konu prim ise eger calismayip istege bağlı primde odenebilir ki , suan icin TBMM'nin gündeminde ev kadını olan kadınlar için isteğe bağlı sigorta primlerinde devlet desteği konuşuluyor.

Yalnız şu noktayı kaçırıyorsunuz ki çalışma hayatından çıkmaya saygı duymakla ev hanımlığını ve anneliği yücelterek kadının yerinin evi ve asli görevinin/hayat amacının annelik olduğu söylemi çok farklı şeyler.

Bu söylem çok masum görünmekle birlikte çok tehlikeleri yerlere giden yollar açar.
Gerçekten de geçmiş yıllarda ve hatta günümüzde belli ülkelerde kadınının konumuna baktığımızda bu masum görünen ancak çok tehlikeli söylemi görürüz.

"Kadının hayat amacı anne olmak ve ahlaklı, güzel nesiller yetiştirmektir. Buna zaman ayırabilsin diye kadının çalışmasını istemiyoruz. Ev sorumluluklarına ek olarak iş hayatındaki sorumluklarıyla da yıpransın istemiyoruz" söylemi bir süre sonra ve ne yazık ki çok kolaylıkla "Kadının hayat amacı anne olmak ve ahlaklı, güzel nesiller yetiştirmektir. Bu yüzden kadın, evinden çıkmamalı, tüm zamanını evine ve çocuklarına ayırmalı, eve ekmek getiren eşine itaat etmelidir" söylemine dönüşür.

Bu durum tarihte defalarca yaşanmıştır. Hala belli ülkelerde yaşanıyor ve ne yazık ki ülkemizde de bu güzellemeler gittikçe güçlenerek tekrar ediliyor. Bu nedenle kadınlar olarak bu tehlikelere karşı hassas ve bilinçli olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Doğru şu devirde herşey zor ama kadın çalışmak istemiyorsa çalış diye de baskı yapılamaz. Çünkü kendi tercihi o yönde yani kendi bilir. Bende her kadının ekonomik açıdan özgür olması taraftarıyım ama gelin görün ki bu her kadın için mümkün olmuyor. Çalışamayan ev hanımları için koca parası yiyor demeleri hoş değil zira.
Çalışmak istemiyorsa diye birşey belki geçmiş dönemlerde mümkündü . Yani şöyle söyleyeyim insanlar iki veya üç çocuk yapıyordu bu sırada zaten yaş kırka yaklaşıyor eskiden anaokulu da yaygin değildi. Bir ev alma imkanı vardı bir araba da vardı . Sebze meyve zaten alınıyor .10 liraydı tavuğun kilosu. Insanlar ortalama bir yaşam yaşayabiliyordu . Ama şimdi herşey o kadar belirsiz ki çalışmak istemiyorum derse ne ev ne araba ne de tatil . Konu sahibi anlattığı durumu çok iyi durumda bir eşi yok ki . Ortalama bir hayat sürüyor . Kendini garantiye alması lazım

Geçen burda bı üye konu açmıştı, kocası polis, uyeyle boşanmislar, adam kadına bir ev vermiş ve toplamda 30 bin kadar aylık ödeme yapıyor (elektrik,su,gaz, telefon falan bütün faturalar,iki çocugun özel kreş anaokulu parası + 5000 nafaka ) üye diyor ki bu 5000 nafakayla ben iki çocuğa nasıl bakayım, eski eş bize bakmakla yükümlü 🥴 kadına bı türlü anlatamadık adamın iyi niyetini, üstüne düşeni fazlasıyla yaptığını, yok diyor, illa bana bakacak 😬 ...tekrar dava açacakti bu adama, ne yaptı bilmiyorum....Yorumunuzu okuyunca o üye geldi aklıma, Allah benzetmesin tabii de...
Benim demek istediğim şey bu değil adam daha ne yapsın o bahsettiğiniz üyeye 😃😃

Çoluk çocuk yokken part time da olsa çalışmanızı öneririm. Akarken doldurmak lazım. Üç beş asgari ücretin çok bir önemi yok bu zamanda. Eşiniz istemese de kendi hesabınıza biriktirin. Modern toplum algısından çok öte bir şey bu. İleride çok daha iyi anlayacaksınız.

Yalnız şu noktayı kaçırıyorsunuz ki çalışma hayatından çıkmaya saygı duymakla ev hanımlığını ve anneliği yücelterek kadının yerinin evi ve asli görevinin/hayat amacının annelik olduğu söylemi çok farklı şeyler.

Bu söylem çok masum görünmekle birlikte çok tehlikeleri yerlere giden yollar açar.
Gerçekten de geçmiş yıllarda ve hatta günümüzde belli ülkelerde kadınının konumuna baktığımızda bu masum görünen ancak çok tehlikeli söylemi görürüz.

"Kadının hayat amacı anne olmak ve ahlaklı, güzel nesiller yetiştirmektir. Buna zaman ayırabilsin diye kadının çalışmasını istemiyoruz. Ev sorumluluklarına ek olarak iş hayatındaki sorumluklarıyla da yıpransın istemiyoruz" söylemi bir süre sonra "Kadının hayat amacı anne olmak ve ahlaklı, güzel nesiller yetiştirmektir. Bu yüzden evinden çıkmamalıü tüm zamanını evine ve çocuklarına ayırmalı, eve ekmek getiren eşine itaat etmelidir" söylemine dönüşür (şu kulaklar "kadınlar çalıştığı için erkekler iş bulamıyor, işsizliğin olmaması için kadının çalışmaması gerek" diyeni bile duydu).

Bu durum tarihte defalarca yaşanmıştır. Hala belli ülkelerde yaşanıyor ve ne yazık ki ülkemizde de bu güzellemeler gittikçe güçlenerek tekrar ediliyor. Bu nedenle kadınlar olarak bu tehlikelere karşı hassas ve bilinçli olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Tehlikeli bir düşünce yapısı. Insta üzeri "TRADWIFE" adi altinda tamda bu aşilaniyor genç kizlara.

Geçen burda bı üye konu açmıştı, kocası polis, uyeyle boşanmislar, adam kadına bir ev vermiş ve toplamda 30 bin kadar aylık ödeme yapıyor (elektrik,su,gaz, telefon falan bütün faturalar,iki çocugun özel kreş anaokulu parası + 5000 nafaka ) üye diyor ki bu 5000 nafakayla ben iki çocuğa nasıl bakayım, eski eş bize bakmakla yükümlü 🥴 kadına bı türlü anlatamadık adamın iyi niyetini, üstüne düşeni fazlasıyla yaptığını, polis maaşıyla zaten gereğinden fazla ödeme yaptığını, Nuh diyor peygamber demiyor, yok diyor, illa da bana bakacak, ben çalismam 😬 ...tekrar dava açacakti bu adama, ne yaptı bilmiyorum....Yorumunuzu okuyunca o üye geldi aklıma, Allah benzetmesin tabii de...
Ben hatırladım o konuyu.😂 Beden eğitimi öğretmeni imiş hiç kpssye girmemiş bu zamana kadar şimdi 1 sene çalışıp girecekmiş. Puanlardan falan haberi var mıydı acaba?🙄

Tehlikeli bir düşünce yapısı. Insta üzeri "TRADWIFE" adi altinda tamda bu aşilaniyor genç kizlara.

Bu terimi bilmiyordum, ancak genel olarak gündem takip edildiğinde bile çok açık bir söylem ve ne yazık ki yönelim olduğu anlaşılıyor ne yazık ki.
Çok masum gibi görünen ama sonuçları korkunç olabilecek düşünceler bunlar.
Ne yazık ki gerekli bilinç düzeyine sahip olmayan toplumlarda çok işe yarayan bir taktik.
Söylemin içine bir de "kutsallık" sosu eklendiğinde iyice sorgulanamaz bir durum çıkıyor karşımıza.
Dediğim gibi bu masum görünen tehlikelere karşı kadınlar olarak çok hassas ve bilinçli olmamız gerek.
Aksi takdirde olacaklar çok korkutucu ne yazık ki.

Ben 3 4 aylık evliyim ve çalışıyordum
Bayramdan önce işten çıktım bunun sebebi iş yeri değil tamamen çalışmak istemiyor oluşumdur
Zaten 17 yaşından beri nerdeyse pandemi dışı de aralıksız çalışıyorum
Bunu ilk eşime soyledim maddi olarak sorun yaşar miyiz ve bu durumu nasıl karşılıyorsun diye belki sadece kendi çalışmak tüm maddi yükü sirtlamak istemez diye
O da bana zaten ben yüksek bir maaş alıyorum (neredeyse 3 asgari ücrete denk geliyo) maddi olarak sorun olmaz sıkıldığında da istediğin zaman tekrar girer çalışırsın bu sana bağlı dedi
Bende o hafta işten çıktım şimdi evime ve eşime daha fazla vakit ayırıyorum kendime daha fazla vakit ayırıyorum hobilerime yıllardır yapmak isteyip yapamadığım şeylere (kitap yazmak gibi,takı yapmak gibi, örgü ve dikiş kursu)
Neyse sorun şu bunu kime desem koca parası yiyorsun yani diyor ya Allah aşkına ben zaten yıllarca çalıştım şimdi evime bakıyorum tertemiz yemeği dışardan değil evde yapıyorum eşim gerçekten de çok mutlu ki bende öyleyim bana kendi ablam bile koca parası yicem diye uğraşma çalış kendi ayaklarınin üstünde dur adamın parasini yeme gibi laflar etti bunları alaycı bir dil ile dediği için tavsiye grubuna sokamadim anlamıyorum ev hanımı olmak çok mu kötü ben çekirdek citleyip sabah programı izlemiyorum ki dikiş kursuna gidiyorum takı yapıyorum evime özen gosterio yeni tarifler deniyorum bunun neyi kötü herkes koca parası yiyorsun yani diyor da koca benim kocam sen mi yicen ben yicem tabi ki de kocamın parasını
Koca parası yemek değil ki bu.
Ev hanımları evde bütün gün yatmıyor. Temizlik/yemek/ market alışverişi bunları çalıştığı dönemden daha iyi yapıyor evde olunca insan.
Evliliğimin ilk yıllarında kendi evimde özel ders yada medresede ders veriyordum aldığım para telefon faturamı öder ,ped,şampuan ,canımın çektiği ıvır zıvır ve sigara parama yeterdi bunu haftada 2/3 gün çalışmakla kazanıyordum. Sonra kızlarım oldu bıraktım o süreçte sadece eşimden gelen destek ile kendi ihtiyaçlarımı karşıladım bu biraz zoruma gitti kötü hissettirdi bana nedense yemek,içmek,giysi tamam alsın ama benim sigaram benim telefon faturam niye eşim ödüyor diye kötü hissettim. Bir miktar birikmiş altınım ve babamın desteği ile bana dükkan aldık. Kira gelirim oldu. Hep evdeydim ama koca parası yemek başka bir olgu bence.Evin düzenini,bütçesini idame ettiren hep bendim. Tertemiz ev, eksiksiz mutfak alışverişi,her durum düşünülmüş buzluk, ütülü temiz kıyafetler, çocuklarla etkinlik/ödevler, çocuklara kurs araştırması,sosyallikleri için katılım yapacakları programlara hazırlık vs vs bunlar böyle uzar gider bunları yapıp kocam çalıştığı parayı bize ailemize getirdiği için ben koca parası mı yemiş oluyorum şimdi? Bunları çalışıp yapan insanlarda var diyen olabilir 10 da 1 illaki yapan vardır. Ama bu ev hanımları hiç bir şey yapmıyor tüm gün yatıp yaslanıp akşama iki tencere yemek yapıyor anlamına gelmiyor maalesef keşke o kadar kolay olsa.
Bu arada uzun süre çalışma sonrası ev içi ile ilgilenmek size değişik güzel geliyor uzun vadede sıkıcı olabilir. Hem çocuk yokken küçük bir gelir kaynağı bulun kendinize hemde evde takılmaya devam edin.
Ben on beş yılın sonunda sıkılmaya başlamıştım şimdiki evimizin konumu müsait tarım ve hayvancılığa merak saldım gelir kaynağımı arttırmak için hem keyif alacağım hem de meşgul olacağım bir iş benim için.
İnsanlar konuşur bosverin.

Geçen burda bı üye konu açmıştı, kocası polis, uyeyle boşanmislar, iki çocuk var , adam kadına bir ev vermiş ve toplamda 30 binden fazla aylık ödeme yapıyor (elektrik,su,gaz, telefon falan bütün faturalar,iki çocugun özel kreş anaokulu parası + 5000 nafaka ) üye diyor ki bu 5000 nafakayla ben iki çocuğa nasıl bakayım🥴Adamin verdiği evi, yaptığı devasa ödemeleri görmezden geliyor, 5000 nafakaya takmış kafayı, eski eş bize bakmakla yükümlü diyor 🥴 kadına bı türlü anlatamadık adamın iyi niyetini, üstüne düşeni fazlasıyla yaptığını, polis maaşıyla zaten gereğinden fazla ödeme yaptığını, Nuh diyor peygamber demiyor, yok diyor, illa da bana da bakacak, daha da verecek, ben çalismam, evde çocuk bakiyom 😬 ...tekrar dava açacakti bu adama, ne yaptı bilmiyorum....Yorumunuzu okuyunca o üye geldi aklıma, Allah benzetmesin tabii de...
Polislerin kazancı bu kadar yüksek mi maşallah

Ben 3 4 aylık evliyim ve çalışıyordum
Bayramdan önce işten çıktım bunun sebebi iş yeri değil tamamen çalışmak istemiyor oluşumdur
Zaten 17 yaşından beri nerdeyse pandemi dışı de aralıksız çalışıyorum
Bunu ilk eşime soyledim maddi olarak sorun yaşar miyiz ve bu durumu nasıl karşılıyorsun diye belki sadece kendi çalışmak tüm maddi yükü sirtlamak istemez diye
O da bana zaten ben yüksek bir maaş alıyorum (neredeyse 3 asgari ücrete denk geliyo) maddi olarak sorun olmaz sıkıldığında da istediğin zaman tekrar girer çalışırsın bu sana bağlı dedi
Bende o hafta işten çıktım şimdi evime ve eşime daha fazla vakit ayırıyorum kendime daha fazla vakit ayırıyorum hobilerime yıllardır yapmak isteyip yapamadığım şeylere (kitap yazmak gibi,takı yapmak gibi, örgü ve dikiş kursu)
Neyse sorun şu bunu kime desem koca parası yiyorsun yani diyor ya Allah aşkına ben zaten yıllarca çalıştım şimdi evime bakıyorum tertemiz yemeği dışardan değil evde yapıyorum eşim gerçekten de çok mutlu ki bende öyleyim bana kendi ablam bile koca parası yicem diye uğraşma çalış kendi ayaklarınin üstünde dur adamın parasini yeme gibi laflar etti bunları alaycı bir dil ile dediği için tavsiye grubuna sokamadim anlamıyorum ev hanımı olmak çok mu kötü ben çekirdek citleyip sabah programı izlemiyorum ki dikiş kursuna gidiyorum takı yapıyorum evime özen gosterio yeni tarifler deniyorum bunun neyi kötü herkes koca parası yiyorsun yani diyor da koca benim kocam sen mi yicen ben yicem tabi ki de kocamın parasını
Nerdeyse 10 sene aktif çalışmayıp çocuklarımı büyüttüm. Eşim sigorta primlerimi ödedi bu süre içinde, birde yan gelir elde ettiğim bir işim vardı, keyfime göre haftada 1-2 gün evden çalışıyordum. Onun dışında gezdim tozdum, seyahat, tatil, spor, günler, alışveriş, kahvaltı… sabah çıkıp akşam giriyordum eve. Bazen yemek yapmaya vakit olmuyordu. Kimse birkere koca parası yiyorsun demedi, imada bulunmadı. Düşündülermi bilemem, ama öyle olsa bile umrumda olmazdı. Ara ara işe döncekmişsin yada nezaman dönceksin diye soran oldu, keyfim nezaman isterse ozaman dedim geçtim. Doya doya geçirdim o zamanları, paşa gönlüm istedi sonra işe döndüm.
İnsanların ne dediğini bukadar öenmsemeyin, yapamadıklarını çekemezler herzaman. Siz bu şekilde iyiseniz sorun yok, canınız istediği zaman tekrar çalışırsınız yada çalışmasınız bu sizin kararınız.

Polislerin kazancı bu kadar yüksek mi maşallah
Aynen...Hadi 60-65 kazanıyor olsun adam, 30 binden fazla çocuklarin okuluna faturalara veriyor, evi de kadına vermiş, kalan 30-35 le de kendine kiralık ev tutacak, eşya alacak ,nafaka verecek, gecinecek...ucu ucuna yaşayacak yani...adam daha ne yapsın... mahkemeye gitme, evi de kaybedersin, 10 bin nafakayla g.tüne baka baka babanın evine dönersin dedik, yalvardik anlatamadık

Henüz boşanmamıştı onlar. Boşansalar adam bakmaz o kadar, hali hazırda karısı diye o kadar cömert.

Yazimin devamını okumadiniz sanirim , ben calisan kadını kole yapar yazmadim hem çalışıp hem de evde her isi yapan kadini modern kole yapar dedim

Kadınları köle yapan kocaları sonuç olarak, çalışmak değil.
İş sözleşmelerinde "eve gidince her işi ben sırtlanacağım" diye bir madde mi var? Evlilik cüzdanınızla karıştırmış olabilir misiniz?

Kadınlar işleri ve kariyerleri yerine donunu yıkamayı bilmeyen adamları bıraksalar dünya güzelleşecek zaten.
Hayatını, dünyayı yönettiğini söyleyip güya 2 makineyi çalıştırmayı çözemeyen adamların keyfine göre planlamak kölelik değil çünkü aynen.

Mesela esiniz isten geldiginde (dun aksam) bugunun yemegini hazirlasa ki siz de evinize geldiginizde biraz kendinize vakit ayırsaniz.
Ha eşim geldiginde cocuk varsa odevini yaptiririr , evi supurur , camasiri bulasigi evin duzenini halleder diyorsaniz ne guzel.
Çocuğumuz yok henüz. Kedinin bakımı tamamen eşimde. Ev süpürmek de öyle. Kalmış yemek sevmiyoruz o yüzden taze ve az yapıyoruz. Bu yemek işi neden bu kadar büyütülüyor anlamıyorum ben hiç. Benim yemek yapmam maksimum yarım saat. Sonra bikinimi giyip havuza iniyorum yaz aylarında, eşim oralardan topluyor beni her akşam. Kendime vakit ayırıyorum bence.

O yüzden dedim ya erkekleri eğitmek yerine eğitilmişlerini eş ve baba yapmayı tercih ederseniz çalışmak yük olmaz. Şu an tatildeyiz mesela, günlerdir ben bara gidip içki almadım, şezlongumun yerini değiştirmedim, havlu bile taşımadım. Çünkü kendime eş olarak seçtiğim adam centilmen bir adam. Bu adamı baba yaparsam çocuk sorumluluğunu da benimle eşit hatta benden fazla alacağına eminim.

Ne oldu acaba ona. Evi vererek yarı kira parası vermiş oluyor. Onu hesaba katmadığı için az geliyor. 20 binden aşağı düzgün ev yok. Onu da katsa biraz sakinleştirdi.

X