Modern toplum algılarına kurban gidicem

Henüz boşanmamıştı onlar. Boşansalar adam bakmaz o kadar, hali hazırda karısı diye o kadar cömert.
Bakmaz tabi kâtip, bosadigim adam bana bakmak zorunda mı? En fazla çocuk giderlerinin yarısını öder, yoluna bakar. Bunu yapan erkeğe bile madalya takiyoz bu ülkede, kadının dünyadan haberi yoktu

Yalnız şu noktayı kaçırıyorsunuz ki çalışma hayatından çıkmaya saygı duymakla ev hanımlığını ve anneliği yücelterek kadının yerinin evi ve asli görevinin/hayat amacının annelik olduğu söylemi çok farklı şeyler.

Bu söylem çok masum görünmekle birlikte çok tehlikeleri yerlere giden yollar açar.
Gerçekten de geçmiş yıllarda ve hatta günümüzde belli ülkelerde kadınının konumuna baktığımızda bu masum görünen ancak çok tehlikeli söylemi görürüz.

"Kadının hayat amacı anne olmak ve ahlaklı, güzel nesiller yetiştirmektir. Buna zaman ayırabilsin diye kadının çalışmasını istemiyoruz. Ev sorumluluklarına ek olarak iş hayatındaki sorumluklarıyla da yıpransın istemiyoruz" söylemi bir süre sonra ve ne yazık ki çok kolaylıkla "Kadının hayat amacı anne olmak ve ahlaklı, güzel nesiller yetiştirmektir. Bu yüzden kadın, evinden çıkmamalı, tüm zamanını evine ve çocuklarına ayırmalı, eve ekmek getiren eşine itaat etmelidir" söylemine dönüşür.

Bu durum tarihte defalarca yaşanmıştır. Hala belli ülkelerde yaşanıyor ve ne yazık ki ülkemizde de bu güzellemeler gittikçe güçlenerek tekrar ediliyor. Bu nedenle kadınlar olarak bu tehlikelere karşı hassas ve bilinçli olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlarınızın alnı olsa da öpsem keşke. İyi ki varsınız.

Isten çıkıp evin duzeni , yemegi , camasiri , varsa cocugun okulu , odevleri , toplantilari , es ailesi iletisimo , kendi aile ilerisimi ,
Ben de bütün bunlar neden sadece kadınların problemi onu anlayamıyorum mesela.

Öncelikle sapla samanı ayırmak gerek. Kadının kendi isteği ve kocasının da onayıyla evde oturması kimseyi ilgilendirmez fakat artık evlilikler eskisi gibi ömürlük de değil. Adam 40’ında seni kapının önüne 3 çocukla koyarsa o zaman hayatın biter. İnsanlar bunu söylemek istiyor bence. Ayrıca 60 bin çok öyle bel bağlanacak yan gelip yatılacak bir para da değil.

Çünkü konu sahibi gibi insanları görünce insanın sinirleri bozuluyor . Ev diyor o ev kendinin değil . Mal mülk kayinailenin . Birgün ortada öylece kalabilir hemde çocuklarla bunu dusunemiyor. Ben kendisine mesaj yazdım mesela dikiş nakış hocalığını araştırın diye hobisi oymuş birde hiç sormadı nasi yapabilirim. Kafasında bitirmiş çünkü oturacak ömür boyu . Iki gün sonra o eş ailesinin neler bekleyeceğini bile muhakemesini yapmıyor
E tamam oturacaksa da otursun yani bize ne? Yarın bir gün bir şey olursa cezasını da yine kendi çekecek. Ya bilmiyorum bana abes geliyor böyle konular yüzünden birilerini linçlemek. Ben de her zaman için kadınların iş hayatında daha aktif olmasını savunan ve arzulayan biriyim ama istemiyor diye de hemcinsimi linçlemem. Kim nasıl istiyorsa öyle yaşasın kafasındayım ben.

Hee çalışan kadınlara sallar falan mesela o ayrı.

Son düzenleme:
Saçma geliyor mu? Ne mi alaka? 🥴Tertemizzz .... Ben elendim kızlar, siz devam edin
Ay sacma tabi bende calisan kadinim ama calismak istemedigimde calismiyorum esimede guveniyorum her an bosanabiliriz kafasiyla yasamak normalmi? He ayrica ayriladabiliriz ozamanda guder calisir basimin caresine bakarim kadinlara yapilan bu calisacaksin dayatmasida yeni neslin zorbaligi bence

Peki insanlar çalışmadan geçimini nasıl temin edecek ? Bekar da olsa evli de olsa insanın hayatını sürdürebilmesi için bir gelire sahip olması gerekiyor.
Tamamda kari koca insanlar memnun ve gelir durumlari iyi neden kadin calismak zorunda olsun? Zaten is hayatina aliskin yarin bir sey olsa gider calisir

Nerdeyse 10 sene aktif çalışmayıp çocuklarımı büyüttüm. Eşim sigorta primlerimi ödedi bu süre içinde, birde yan gelir elde ettiğim bir işim vardı, keyfime göre haftada 1-2 gün evden çalışıyordum. Onun dışında gezdim tozdum, seyahat, tatil, spor, günler, alışveriş, kahvaltı… sabah çıkıp akşam giriyordum eve. Bazen yemek yapmaya vakit olmuyordu. Kimse birkere koca parası yiyorsun demedi, imada bulunmadı. Düşündülermi bilemem, ama öyle olsa bile umrumda olmazdı. Ara ara işe döncekmişsin yada nezaman dönceksin diye soran oldu, keyfim nezaman isterse ozaman dedim geçtim. Doya doya geçirdim o zamanları, paşa gönlüm istedi sonra işe döndüm.
İnsanların ne dediğini bukadar öenmsemeyin, yapamadıklarını çekemezler herzaman. Siz bu şekilde iyiseniz sorun yok, canınız istediği zaman tekrar çalışırsınız yada çalışmasınız bu sizin kararınız.
Vallaha ben seni çok gısganıyom kanka🥰 Avrupa'nın göbeğinde fillada oturup 8-5 çalışman abes olurdu senin zaten kralicam🧿Şaka bir yana orda koca vermese devlet veriyor bebelerin rızkini eğitimini ama bura fena be anka, memleketin bebeleri yarı aç, eğitimsiz, ekonomi , adalet çöktü...kadınları desen beter ettiler... Canım isterse çalisirim durumu yok yani artık,Durumlar hiç iyi değil inan....Senlik bişey yok yani, üstüne alinma

Son düzenleme:
Vallaha ben seni çok gısganıyom kanka🥰 Avrupa'nın göbeğinde villada oturup çalışman abes olurdu senin kralicem🧿Şaka bir yana orda koca vermese devlet veriyor bebelerin rızkini ama bura fena be anka, memleketin bebeleri yarı aç, eğitimsiz, kadınları desen beter ettiler... Durumlar hiç iyi değil inan....Senlik bişey yok yani, üstüne alinma
Bu dediklerim buraya gelmeden önceydi canım.
Burda nerde okadar sosyal hayat, kimle gezip tozucan. Ha halimize bin şükür tabii…

El alem ne der diye
düşünürsen herkes kendisine göre bi hikaye yazar
Sn keyfine bk kızım boş ver kim ne demiş.
Herkes akıl verir
Bedelini sen ödersin,
Şartlar musait oldumu
Sigorta pirim ödemenide yaparsan
tadından yenmez.

Vallaha ben seni çok gısganıyom kanka🥰 Avrupa'nın göbeğinde fillada oturup 8-5 çalışman abes olurdu senin zaten kralicam🧿Şaka bir yana orda koca vermese devlet veriyor bebelerin rızkini eğitimini ama bura fena be anka, memleketin bebeleri yarı aç, eğitimsiz, kadınları desen beter ettiler... Canım isterse çalisirim durumu yik yani artık,Durumlar hiç iyi değil inan....Senlik bişey yok yani, üstüne alinma

Ay Avrupa'nın göbeğinden mi bu yorumu yapmış?
Amaan..

Sizce çekemediğim için mi demedim. Siz genel yorum yapmışsınız. Ben de neden genel olarak öyle düşündüğünüzü sordum. Aslında çok basit ama.
Fikrim o yönde olduğu ve öyle düşündüğüm için yazmışım, neyi neden öyle düşündüğümü açıklamak zorundamıyım?
Ama çok merak ediyorsanız söyleyeyim, insanlar kendi yapamadığı yada yapmaya cesaret edemedikleri şeyleri başkaları helede yakınları yapınca çekemezler, illa bir kulp bulup olayı negatife çekerler. Buda öyle birşey işte. Aslında çok basit ama…

El alem ne der diye
düşünürsen herkes kendisine göre bi hikaye yazar
Sn keyfine bk kızım boş ver kim ne demiş.
Herkes akıl verir
Bedelini sen ödersin,
Şartlar musait

Ay Avrupa'nın göbeğinden mi bu yorumu yapmış?
Amaan..
Eveeeet aynen Avrupanın göbeğindeyim.
Keyfimce yaşadığım, gezip tozduğum dönem TR deydim ama, tabii ozaman TR de keyif yapılıyordu. Şuan epey zorlaştı farkındayım ama ben en güzel zamanları yaşadıktan sonra buraya döndüm

X