Modern toplum algılarına kurban gidicem

Ya isteyen koca parası yesin ben destekliyorum valla. Keşke kocam olsa da ben de parasını yesem 😂
Bu çalışmayan kadınları linçleme işini de anlamıyorum. İsteyen istediğini yapsın. İsteyen çalışsın,istemeyen çalışmasın. İlla bi linçleme,baskı yapma neden?

Burada ki tek sıkıntı olası bir boşanma,ölüm vs. Gibi durumlarda sıkıntıya düşme ihtimali sadece.
Hâlbuki çok şükür ki ulkemiz bu sıkıntıların çoook nadiren görüldüğü, kadına çocuga çok değer verilen, adaletin, eğitimin, ekonominin üst düzeyde gelişmiş olduğu, sosyokültürel değerlerin , gelenek ve sosyal yaşamın kadını el üstünde tuttuğu , yucelttiği , koruduğu bir yer , değil mi ?🥴

ben bu forumda zamanında bi yorumumda, koca parası yeme kafasında değilim evlenirsem işi bırakmam gibi bi bi yorum yaptım diye
bütün site beni linç edip banlatmıştı
vay efendim sen ev hanımlarına hakaret ediyorsun demiştiniz
ki ortada hakaret yok sadece kendi fikrimi söylemiştim kimseye sen öylesin böylesin de dememiştim
o gün beni linç ederek polemiğe sürükleyip banlatanlar buraya gelmiş büyük bi gururla, kocamın parasını tabi ki yerim diyor
arkadaşlar bi karar verin, yan çizmeyin
utanıyor musunuz gurur mu duyuyorsunuz biz de bilelim
çalışmayıp eşinizin kazancıyla geçiniyorsanız eş parası yemiş oluyorsunuz bu kadar basit
bunu tercih ederken sorun yok da adlı adınca dillendirmek mi sorun oluyor ?
konu sahibi senin için de geçerli
o laflardan rahatsız olacaksın madem neden çalışmamayı tercih ettin
çalışmamayı tercih ediyorsan o laftan rahatsız olmanın mantığı ne ?
x parası yiyorsun cümlesi bir hakaret değildir , kişisel olarak rahatsız olursunuz olmazsınız o sizinle alakalı. ama bu hakaret cümlesi değil ayıp da değil.
kendi maaşın için de söyleyebilirsin, 1 aylık maaşı 1 haftada yedim dersin, tazminatımı yedim dersin, yemek = harcamak. bu kadar basit.
Koca parası yemeyi severim yazdığım için yorumunuzu üzerime alınıp baska şeyler yazacaktım ama sizin konuya yorum yapmamışım. Bu konuda benden başka yazan oldu mu göremedim.
Söyleyiş tarzı, önceki yorumlar da gelen tepkilerin rengini belirler. Burada normal yazılan başka konuda rahatsızlığa sebep olabiliyor. Sizinki de öyle bir şey olmuştur belki.

Hâlbuki çok şükür ki ulkemiz bu sıkıntıların çoook nadiren görüldüğü, kadına çocuga çok değer verilen, adaletin, eğitimin, ekonominin üst düzeyde gelişmiş olduğu, sosyokültürel değerlerin , gelenek ve sosyal yaşamın kadını el üstünde tuttuğu , yucelttiği , koruduğu bir yer , değil mi ?🥴
Yaptığım yorumla verdiğiniz cevabı bağdaştıramadım?
Ben ülkemiz çok güzel,cinsiyet eşitliği had safhada falan mı demişim?

Üretim dedikleri de ipe boncuk dizmek, hamurdan süs eşyası yapmak, ahşap boyamak falan. Gören de o dernekten bu vakfa, falan gidiyor topluma yararlı şeyler yapıyor da bir işe yarıyor sanacak. Bütün gün tv karşısında pinekleyip hastalıklı derecede ev temizlemek dışında bir şey yapma potansiyeli görsek hadi neyse.
Ay sen sanki çok yararlı iş yapıyorsun 7 24 kk takılarak. Kendisi çalışmıyor bir tarafları yemediği için kolay iş bulunca başlamışsın çalışmaya sonra gidip millete işe yaramıyor falan filan. Aynen sen de kk'da makale okuyup herkese saldırır biçimde yazıp çok önemli iş yapıyormuş gibi ego kas.

Peki evde dururken yapılacak üretimi kim finanse edecek ? 3-4 aydır evli olduğu ve cinsel tiksinti duyduğu, vajinismus sorunu yaşadığını ifade ettiği eşi mi ? Bu size uygulanabilir bir plan gibi mi geliyor ?
Offf çok kötü. Şimdi durumun vehametini anlamıyor konu sahibi ama 1 yılda o sorun çözülmezse kavgadan gerginlikten göz gözü görmeyecek, hiç görmediğimiz şeyler değil. 4 aya neler sığdırılmış, ona rağmen kocayı bırak kayın aileye bile güveniyor konu sahibi.

Ben 3 4 aylık evliyim ve çalışıyordum
Bayramdan önce işten çıktım bunun sebebi iş yeri değil tamamen çalışmak istemiyor oluşumdur
Zaten 17 yaşından beri nerdeyse pandemi dışı de aralıksız çalışıyorum
Bunu ilk eşime soyledim maddi olarak sorun yaşar miyiz ve bu durumu nasıl karşılıyorsun diye belki sadece kendi çalışmak tüm maddi yükü sirtlamak istemez diye
O da bana zaten ben yüksek bir maaş alıyorum (neredeyse 3 asgari ücrete denk geliyo) maddi olarak sorun olmaz sıkıldığında da istediğin zaman tekrar girer çalışırsın bu sana bağlı dedi
Bende o hafta işten çıktım şimdi evime ve eşime daha fazla vakit ayırıyorum kendime daha fazla vakit ayırıyorum hobilerime yıllardır yapmak isteyip yapamadığım şeylere (kitap yazmak gibi,takı yapmak gibi, örgü ve dikiş kursu)
Neyse sorun şu bunu kime desem koca parası yiyorsun yani diyor ya Allah aşkına ben zaten yıllarca çalıştım şimdi evime bakıyorum tertemiz yemeği dışardan değil evde yapıyorum eşim gerçekten de çok mutlu ki bende öyleyim bana kendi ablam bile koca parası yicem diye uğraşma çalış kendi ayaklarınin üstünde dur adamın parasini yeme gibi laflar etti bunları alaycı bir dil ile dediği için tavsiye grubuna sokamadim anlamıyorum ev hanımı olmak çok mu kötü ben çekirdek citleyip sabah programı izlemiyorum ki dikiş kursuna gidiyorum takı yapıyorum evime özen gosterio yeni tarifler deniyorum bunun neyi kötü herkes koca parası yiyorsun yani diyor da koca benim kocam sen mi yicen ben yicem tabi ki de kocamın parasını
Nasıl mutlu isen öyle yap , eli boşver...

Ay sen sanki çok yararlı iş yapıyorsun 7 24 kk takılarak. Kendisi çalışmıyor bir tarafları yemediği için kolay iş bulunca başlamışsın çalışmaya sonra gidip millete işe yaramıyor falan filan. Aynen sen de kk'da makale okuyup herkese saldırır biçimde yazıp çok önemli iş yapıyormuş gibi ego kas.
Cevap yazmaya tenezzül edemedim. Kendinizi hakaret etmeden düzgün ifade etmeyi başardığınız zaman diyalog kurabiliriz.

Kimin ne dediğini önemsemem. İstersen koca parasi yersin. Bu tamamen senin ve eşinin arasinda olan bir durum.

Ben asla yapmam orasi farkli.
Milletin lafı sözü için değil. Ben işimi ve mesleğimi seviyorum. Hobilerimde var ama bana asla işimin verdiği zevki vermiyorlar.
Ayrıca parayi severim. Eşimin kazanci bizi gecindirir ama benim kendi gözüm yükseklerde.
Yaa çok tatlısınız benim gözüm yükseklerde kısmını sevdim🤣🤣

Peki evde dururken yapılacak üretimi kim finanse edecek ? 3-4 aydır evli olduğu ve cinsel tiksinti duyduğu, vajinismus sorunu yaşadığını ifade ettiği eşi mi ? Bu size uygulanabilir bir plan gibi mi geliyor ?
Sermin ısrarla vajinismus konusunu yazmanda hoş gelmedi bana belki atlatmıştır, belki tedavi oluyordur. İsin stresi cinsel hayatına olumsuz yansıyorda olabilir.
Sende yazdın berbat bir yerde çalışıyormuş konu sahibi, işten çıkalı bir hafta olmuş. Kadın bir nefes alsın, ne var bunda? Uzun saatli, az izinli işlerde çalıştığı içinde yorulmuş. Market, mağaza çalıştığı yerler. Şimdi evde olmak çok keyifli gelebilir kendisine. Zamanla bu da yeterli gelmeyecektir muhtemelen.
Kimsenin hayatında geçiş dönemleri olmamış demek ki maşallah.

Yaşlı oldugun için yaşını sakla bakalm
CiRiLLA CiRiLLA , o kadar uğraştın saklamaya ama bigun biri anlayacaktı 30 yaşında, içi geçmiş sarkmış kataraktli bir teyze olduğunu...Ama ben sana dedim, BDV de aşşırı zeki , uber görgülü, cin gibi hatunlar var dedim, kandıramazsın onları dedim, huzurevinden yazdigini anlayacaklar, yapma dedim, demedim mi?

Koca parası yemeyi severim yazdığım için yorumunuzu üzerime alınıp baska şeyler yazacaktım ama sizin konuya yorum yapmamışım. Bu konuda benden başka yazan oldu mu göremedim.
Söyleyiş tarzı, önceki yorumlar da gelen tepkilerin rengini belirler. Burada normal yazılan başka konuda rahatsızlığa sebep olabiliyor. Sizinki de öyle bir şey olmuştur belki.
onlar kendilerini biliyor merak etmeyin

Günümüzde çalışmaya çok anlam yüklenir oldu. Evde durmak bazen daha çok üretmek demek. Çalışırken hep aynı döngü ile günün geçiyor bazen ama çalışmayınca her gün spontane geçiyor ve bu da bazen üretmek için daha yaratıcı olmak ya da daha çok vaktinin olması demek. Ayrıca memur değilseniz ya da kendi işiniz yoksa özel sektör şartları bir süre sonra zayıf bünyeye sahip insanları yorabiliyor bir süre dinlenmek istemeyi kimse yadırgayamaz, yadırgayana da aldırış etmeyin. İnsanlar her şeyi yargılarlar zaten.

Şimdi öncelikle şunu belirteyim ki ev hanımlarının yaptığı işi takdir ediyorum. Her gün evin temizliği ve düzeniyle uğraşmak, yemek yapmak, çocuk bakımıyla ilgilenmek kolay işler değil. Ciddi bir çaba gerektiriyor ve önemli işler. Ücretsiz veya görünmez emek olarak adlandırılan bu işler esasında dışarıdan temin edildiğinde ciddi bir bedel tutacak işler. Kadınlar bunu ücretsiz olarak bir ömür boyu yapıyorlar ve ne yazık ki çoğu zaman yapılanlar da takdir edilmiyor. Ancak bu durum verilen emeği göz ardı etmyi de haklı çıkarmaz elbette ki. Ha, bunları genellikle çalışan kadınlar dışarıdaki mesaisine ek olarak yapar ve ne yazık ki çalışma yaşamına ek olarak evlilik sorumlulukları kadınları erkeklere kıyasla çok daha fazla yıpratır.

Öncelikle bunları yazmak istedim. Çünkü yazdıklarımdan ev hanımlarının yaptığı işi küçümsediğimin anlaşılmasını istemem. Dediğim gibi kadınların yaptığı iş genel olarak ücretsiz veya görünmez emek olarak adlandırılır. Çünkü kapitalist sistemde bir karşılığı yoktur. Kadın aynı zamanda çalışma yaşamında yer almazsa ücreti olmaz, emeklilik sistemine dahil olmaz ve ne yazık ki bu durum kadını güçsüz kılar. Ev içinde gösterdiği emek değer görmediği için "koca parası yiyor" olur, kendine ait bir geliri olmadığı için eşinden para istemek zorunda kalır, "eve ekmek getiren kişi" olduğu için evlilik birliği içinde alınan kararlardan isteklerine kadar önem taşıyan kişi erkek olur ve eğer evlilik yolunda gitmezse hayatını devam ettirecek mali gücü olmadığı için evliliğe devam etmek zorunda kalır. Zaten "hergün işe gitmek yerine kadınlar eviyle ilgilensin, nazik-yumuşak doğasıyla hem evde hem işte yıpranmasın, çocuğuna tüm zamanını ayırabilsin, evinde huzurla yaşasın" nidalarıyla kadını çalışma yaşamından uzak tutmaya çalışanlar da kadını tam da böyle gerektiğinde çıkıp gidemeyecek ve evin reisi olan erkeğe karşı gelemeyecek konumda bir yerde tutmak isterler. Kadının olabildiğince doğurmasını destekleyen kürtaj ve korunma karşıtı düşünceler de aynı ideoloji ile hareket eder. Bu nedenle kendi hayatının kontrolüne sahip olmak isteyen kadınların çalışması gereklidir. Çalışma hayatına girebilmek ve emeğinin karşılığını alabilmek için kadınların yüzyıllar süren mücadelesi de bu nedenlerle ortaya çıkmıştır.

Konu özelindeyse kaonu sahibesi eşiyle konuşmuş. Eşinin bu konuda bir sorunu yok, geleceğe ilişkin endişeleri de yoksa "kendi kararı" deyip saygı duymak gerekir diye düşünüyorum. Bence her kadın çalışmalıdır ancak ilişkisi içinde kendini güvende hissedip ev hanımı olmayı tercih eden kadınların da yetişkin her insan gibi kararlarına saygı gösterilmelidir. Her kararın bir bedeli vardır ve hangi bedeli ödemek istediğine karar vermek de kişinin hakkıdır sonuç olarak.

Son düzenleme:
Ya isteyen koca parası yesin ben destekliyorum valla. Keşke kocam olsa da ben de parasını yesem 😂
Bu çalışmayan kadınları linçleme işini de anlamıyorum. İsteyen istediğini yapsın. İsteyen çalışsın,istemeyen çalışmasın. İlla bi linçleme,baskı yapma neden?

Burada ki tek sıkıntı olası bir boşanma,ölüm vs. Gibi durumlarda sıkıntıya düşme ihtimali sadece.
valla ben kimseyi linçlemedim kendimden örnek verdim, kendi adıma konuştum o dönem
siz koca parası yiyorsunuz bile demedim
ayrıca demiş olsam bile bu bir hakaret değildir.
ne yani biz koca parası mı yiyoruz deyip üzerime geldiler, eşlerinin kazancıyla geçinen kişiler bunlar .
kendim için söylediğim bişeyden birileri üzerlerine alındı demek ki kendilerine göre bu bir yaraymış ki gocunmuşlar
o dönem gocundukları şeyden şimdi gurur duymaları ilginç geldi
demek ki her şey işlerine geldiği gibiymiş .

o dönem de ben kendi üzerimden konuştum zaten
yoksa bana ne çalışmıyorsa, kocası çalışamadığında veya boşandığında başının çaresine bakacak olan kendisi
ekonomik anlamda bu tercihi yapan kadın bu riski de alıyordur, bize ne .

Sizin su yazdiginiz dışında baska hic bir yorum okumadım. Kendimden örnek vereyim.
41 yasindayim , 22 yila yakin is hayatım var(di) , 33 yasinda evlendim ve hic ara vermeden is hayatina devam ettim ta ki gecen sene Aralık ayina kadar , hayatimda verdiğim en ama en guzel kararin basindadir , ben komple is hayatindan ciktim , emekli de olmadim henuz hani sanilmasin ki emekli oldum da ciktim hayir değil, 8 yillik evlilikte her turli gebelik yasamis ama hepsi dusukle sonuclanmisti , tüp bebek tedavisi görüyorum bu arada. Aralik ayinda stresim bitince kendiliginden hamile kaldim o da dusukle sonuclandi ama ben anladim ki is hayati ve getirdigi yogun stres , kaygi hayatimdan cok seyi alip goturmus. Benim isim finansti ve her dakika mail , yazışma, bildirim , hafta sonu ve hafta ici ister mesai saati olsu ister mesai saati dışında olsun devamli elimde telefon , gelen maillerin kacmamasi , odemler , cekler , teminat mektuplari vs vs vs . Isten ayrildiktan sonra ofise ugradim bir arkadasim bana dedi ki "ama siz hep esitlikten yanaydiniz simdi is hayatindan komple ciktim diyorsunuz " ben se dedim ki "iste simdi esimle esit olduk , o dışarda çalışsın ben evde çalışmaya razıyım ". Maalesef suan icin modern diye tabir ettigimiz düzen kadınları modern köleler haline getirdi. Isten çıkıp evin duzeni , yemegi , camasiri , varsa cocugun okulu , odevleri , toplantilari , es ailesi iletisimo , kendi aile ilerisimi , koca ile ilgilenme bir de tum bunlarin üzerine is hayatında kıyasıya rekabet kadını işin icinden cikamaz ve kendine vakit ayiramaz hale getirdi ki , is hayatinda ki rekabet sadece hem cinslerinle degil , karsi cinsinle de rekabet halindesin ama haksiz rekabet oluyor , çünkü yukarıda saydigim konuları kadin tek başına üstleniyorken erkek sadece isine odaklanmis oluyor bu da kadinda daha fazla kaygiya sebep oluyor.
41 yaşında öğrendigim ve hayatima gecirdigim bir konudur bu.
Kendinizi hic rahatsız hissetmeyin.

"Çalışmak kadını modern köle yapıyor" diyen
siz ve sizinle aynı zihniyetteki kadınlar kesinlikle çalışmamalı, evde bulaşık yıkayıp çocuk bakmaklı.
Ayrıca ben 19 yaşından beri çalışan biri olarak modern köle olmaya razıyım.

X