Modern toplum algılarına kurban gidicem

Günümüzde çalışmaya çok anlam yüklenir oldu. Evde durmak bazen daha çok üretmek demek. Çalışırken hep aynı döngü ile günün geçiyor bazen ama çalışmayınca her gün spontane geçiyor ve bu da bazen üretmek için daha yaratıcı olmak ya da daha çok vaktinin olması demek. Ayrıca memur değilseniz ya da kendi işiniz yoksa özel sektör şartları bir süre sonra zayıf bünyeye sahip insanları yorabiliyor bir süre dinlenmek istemeyi kimse yadırgayamaz, yadırgayana da aldırış etmeyin. İnsanlar her şeyi yargılarlar zaten.
Peki evde dururken yapılacak üretimi kim finanse edecek ? 3-4 aydır evli olduğu ve cinsel tiksinti duyduğu, vajinismus sorunu yaşadığını ifade ettiği eşi mi ? Bu size uygulanabilir bir plan gibi mi geliyor ?

Madem cook yuksek kazaniyor neden sigortaniz bile ödenmiyor da is kurunca ödenecek. 😀
Ayrica işi ustunuze yapmasini iyi bir sey sanmaniza diyecek bir sey bulamiyorum.
Batar cikar bir sey olur oyle evde dikiş dikerken kendinizi bogaza kadar borcla buldugunuzda ne yapacaksiniz acaba? Bu en basiti...

Calisin calişmayin bir şey diyemem koca parasi yemek istiyorsaniz yiyin suan ben de yiyorum (yakin zamanda işe başlayacagim) ama boşansam ortada kalmazdim. Siz ortada kalmam diyebiliyor musunuz? Ona göre hesap edin yiyin.
Off.sen kaç yaşındasın ki geçen gördüm 10 senelik evliyim demişsin o zaman yaşın var baya

Ben 3 4 aylık evliyim ve çalışıyordum
Bayramdan önce işten çıktım bunun sebebi iş yeri değil tamamen çalışmak istemiyor oluşumdur
Zaten 17 yaşından beri nerdeyse pandemi dışı de aralıksız çalışıyorum
Bunu ilk eşime soyledim maddi olarak sorun yaşar miyiz ve bu durumu nasıl karşılıyorsun diye belki sadece kendi çalışmak tüm maddi yükü sirtlamak istemez diye
O da bana zaten ben yüksek bir maaş alıyorum (neredeyse 3 asgari ücrete denk geliyo) maddi olarak sorun olmaz sıkıldığında da istediğin zaman tekrar girer çalışırsın bu sana bağlı dedi
Bende o hafta işten çıktım şimdi evime ve eşime daha fazla vakit ayırıyorum kendime daha fazla vakit ayırıyorum hobilerime yıllardır yapmak isteyip yapamadığım şeylere (kitap yazmak gibi,takı yapmak gibi, örgü ve dikiş kursu)
Neyse sorun şu bunu kime desem koca parası yiyorsun yani diyor ya Allah aşkına ben zaten yıllarca çalıştım şimdi evime bakıyorum tertemiz yemeği dışardan değil evde yapıyorum eşim gerçekten de çok mutlu ki bende öyleyim bana kendi ablam bile koca parası yicem diye uğraşma çalış kendi ayaklarınin üstünde dur adamın parasini yeme gibi laflar etti bunları alaycı bir dil ile dediği için tavsiye grubuna sokamadim anlamıyorum ev hanımı olmak çok mu kötü ben çekirdek citleyip sabah programı izlemiyorum ki dikiş kursuna gidiyorum takı yapıyorum evime özen gosterio yeni tarifler deniyorum bunun neyi kötü herkes koca parası yiyorsun yani diyor da koca benim kocam sen mi yicen ben yicem tabi ki de kocamın parasını
Basarili kadin diyince neden tek calisan kadin akillarina geliyor ki normalde kadin zaten evinde çalışıyor bir sürü sorumluluğu var siz mutlu iseniz gerisine takılmayın

Ama tatlım senin çalismamanla, konu sahibinin profilinde bir kadının çalışmaması aynı şey değil ki...Seninle bu konuyu daha önce de konuşmuştuk, sen bugünün Türkiyesin de nadir bulunan ve olması gereken özgürlüklere sahip next generationsin...İyi bir eğitimin, varlikli ve sosyokültürel düzeyi yüksek bir ailen var dolayısıyla senin sectigin eş ve kurduğun aile yapısının, doguracagin çocuklarin eğitiminin ve geleceğinin belirlenmesi senin şu anda çalisma özgürlüğünü kullanıp kullanmamana yüksek oranda bağımlı değil...Yani aslında senin üzerine alınıp savunman gereken bir konudan bahsetmiyoruz , ama sen bunu yaptığında bu toplumdaki hiç ait olmadığın yanlış ve tehlikeli bir zihniyete sahip çogunluga yanlış yerden destek vermiş oluyorsun. Gelen tepkiler de bu yüzden oluyor sanırım...

Ben calişmayaya destek olmuyorum. Calişma yonunde gelen yorumlari da takma bosver demiyorum konu sahibine sadece bazen bazi üyeler abartili saldirganlisiyor iş hakarete vs kadar gidiyor bundan bahsediyorum karsidakinin durumu ne olursa olsun iş yardimci olmaktan cikiyor.
Yoksa şu anlattigi durumda bana kalirsa calissin ama kendisi şu işi kuracagim bunu yapacagim diyor ee o zaman yapsin millete onaylatmasina gerek yok.

Aksine herkesi kendimle bir tutup çalişmayin demiyorum çalışmalari yönünde yorum yaziyorum ve calisin dedim diye de "kendin yatiyorsun millete calis diye akil veriyorsun" diye de linc ediliyorum. 😄

Peki evde dururken yapılacak üretimi kim finanse edecek ? 3-4 aydır evli olduğu ve cinsel tiksinti duyduğu, vajinismus sorunu yaşadığını ifade ettiği eşi mi ? Bu size uygulanabilir bir plan gibi mi geliyor ?
Üretim dedikleri de ipe boncuk dizmek, hamurdan süs eşyası yapmak, ahşap boyamak falan. Gören de o dernekten bu vakfa, falan gidiyor topluma yararlı şeyler yapıyor da bir işe yarıyor sanacak. Bütün gün tv karşısında pinekleyip hastalıklı derecede ev temizlemek dışında bir şey yapma potansiyeli görsek hadi neyse.

Nasil mutluysaniz oyle yasayin elalem ne der onemli degil esiniz ve sizin karariniz sizde mutlusunuz sonucta is hayatini biliyorsunuz bu surecte kendinizi gelistirin meslek edinin dikis ogretmeniyim ben mesela sizin gibi hevesle gelip yapan ogrencileri cok seviyorum yarin bunu bile gelistirebilirsiniz bir bosanma durumu olsa bile zaten calisma hayatina vakif oldugunuz icin sorun yasamazsiniz yarin bir gun bosanirsam diye kadinlar calismak zorundami allah askina bu kafada bana cok sacma geliyor ne alaka yani
Peki insanlar çalışmadan geçimini nasıl temin edecek ? Bekar da olsa evli de olsa insanın hayatını sürdürebilmesi için bir gelire sahip olması gerekiyor.

Ben calişmayaya destek olmuyorum. Calişma yonunde gelen yorumlari da takma bosver demiyorum konu sahibine sadece bazen bazi üyeler abartili saldirganlisiyor iş hakarete vs kadar gidiyor bundan bahsediyorum karsidakinin durumu ne olursa olsun iş yardimci olmaktan cikiyor.
Yoksa şu anlattigi durumda bana kalirsa calissin ama kendisi şu işi kuracagim bunu yapacagim diyor ee o zaman yapsin millete onaylatmasina gerek yok.

Aksine herkesi kendimle bir tutup çalişmayin demiyorum çalışmalari yönünde yorum yaziyorum ve calisin dedim diye de "kendin yatiyorsun millete calis diye akil veriyorsun" diye de linc ediliyorum. 😄
Yatan da gelip sana çatıyor, kocası boşasa aç açıkta kalacak tipler de yakandan düşmüyor, anlamadım ben.

Boşanmayı geçelim, adamın yolda yürürken kafasına saksı düşüp ölse kadın yine dımdızlak ortada kalacak bütün mal mülk kocanın anne babasının çünkü, miras falan da kalmayacak. Dünyanın binbir türlü hali var, kendinizi garantiye alın, onun bunun malına güvenerek yaşamayın diyoruz.
Güvenerek yasamıyordur belki. Canı ister tekrar iş arar bulur çalışır. Herkesin hayatı kendi penceresinden. Yani ben konu sahibinin kararına saygü duyuyorum

ben bu forumda zamanında bi yorumumda, koca parası yeme kafasında değilim evlenirsem işi bırakmam gibi bi bi yorum yaptım diye
bütün site beni linç edip banlatmıştı
vay efendim sen ev hanımlarına hakaret ediyorsun demiştiniz
ki ortada hakaret yok sadece kendi fikrimi söylemiştim kimseye sen öylesin böylesin de dememiştim
o gün beni linç ederek polemiğe sürükleyip banlatanlar buraya gelmiş büyük bi gururla, kocamın parasını tabi ki yerim diyor
arkadaşlar bi karar verin, yan çizmeyin
utanıyor musunuz gurur mu duyuyorsunuz biz de bilelim
çalışmayıp eşinizin kazancıyla geçiniyorsanız eş parası yemiş oluyorsunuz bu kadar basit
bunu tercih ederken sorun yok da adlı adınca dillendirmek mi sorun oluyor ?
konu sahibi senin için de geçerli
o laflardan rahatsız olacaksın madem neden çalışmamayı tercih ettin
çalışmamayı tercih ediyorsan o laftan rahatsız olmanın mantığı ne ?
x parası yiyorsun cümlesi bir hakaret değildir , kişisel olarak rahatsız olursunuz olmazsınız o sizinle alakalı. ama bu hakaret cümlesi değil ayıp da değil.
kendi maaşın için de söyleyebilirsin, 1 aylık maaşı 1 haftada yedim dersin, tazminatımı yedim dersin, yemek = harcamak. bu kadar basit.
Ya isteyen koca parası yesin ben destekliyorum valla. Keşke kocam olsa da ben de parasını yesem 😂
Bu çalışmayan kadınları linçleme işini de anlamıyorum. İsteyen istediğini yapsın. İsteyen çalışsın,istemeyen çalışmasın. İlla bi linçleme,baskı yapma neden?

Burada ki tek sıkıntı olası bir boşanma,ölüm vs. Gibi durumlarda sıkıntıya düşme ihtimali sadece.

Basarili kadin diyince neden tek calisan kadin akillarina geliyor ki normalde kadin zaten evinde çalışıyor bir sürü sorumluluğu var siz mutlu iseniz gerisine takılmayın
Benim bir kuzenim var, 35 yaşında çalışmıyor, çalışmayı hiç düşünmüyor ama evde temizlik yemek yapıp yaşamsal bütün sorumluluklarını yerine getiriyor, görsen bı de becerikli, kendine bakar, aç kalmaz, pislikten ölmez,sarma bile sarar, Herkes de diyor ki Ömer çok başarılı bir insandır, pekcok başarıya imza atmıştır .... Metinde akışı bozan kavramı bulunuz

İş hayatı eğer evinde eşiyle tüm işleri müşterek bölüşmüyorsa veya yardımcı almıyorsa bir kadın için eziyet haline geliyor. Kimse fark etmiyor, kadınların çoğu için güçlü, hem işine gidiyor hem evini düzenli tutuyor, gecenin köründe sabahın yemeğini buzluğa atar vsvs gibi şeyler desek de aslında korkunç bir adaletsizlik oluyor. Adam sırf dışarıda çalışırken çalışan bir kadın toplumumuzda maalesef çift vardiya yapmış oluyor. O sebeple ben bir kadının çalışmak istememesini makul bulabiliyorum, onu kınayanların da biraz empati eksiği var.
Ama şu var, "ne iş yaptığınız" burada benim için çok önemli. Örneğin satış görevlisisinizdir (küçümsemiyorum asla ama aşırı vasıf gerektiren bir pozisyon değil) bugün çıksanız başka bir zaman yine iş bulma ihtimaliniz olur ve sadece kazanç için yapılan bir iş. Bu tarz işlere ara verilebilir diye düşünüyorum. Fakat okuduğunuz, meslek edindiğiniz, topluma faydanızın olduğu bir iş yapmaktaysanız ben asla bırakılmaması taraftarıyım. Zorlandı diye öğretmenliği, hemşireliği bırakanlar olmuştu mesela onca emeğini hebâ etmek diye düşünüyorum. Yani benim mantık şöyle çalışıyor, Allah korusun eşinizle anlaşamadınız ayrıldınız yine gidip bir mağazaya başvurup başlamak mümkün. Öyle devamlı, bırakınca köreleceğiniz bir iş değil. Ama bu eşe güvenmeme mevzusu da tamamen farklı bir şey, büyük konuşmayayım ama savaşa cephane hazırlar gibi tetikte durduğum bir evlilik istemezdim.

Hayatınızın bu yeni dönemine adım atarken hissettiklerinizi çok iyi anlıyorum. Çalışma hayatınızda gösterdiğiniz başarı ve azimle gurur duymanız gerektiği gibi, şimdi evinize ve kendinize daha fazla vakit ayırmanın tadını çıkarıyor olmanız da son derece takdire şayan.

Eşinizle olan ilişkinizdeki karşılıklı anlayış ve destek, gerçekten çok değerli. Onun size duyduğu güven ve sevgi, evdeki huzurunuzu ve mutluluğunuzu artırıyor. Bu dönemde hobilerinize, ev işlerinize ve kendinize daha fazla zaman ayırmanız, yaşamınızın dengesini bulmanız adına harika bir adım. Ayrıca, yıllardır yapmayı hayal ettiğiniz şeyleri gerçekleştirme fırsatınızın olması da ne kadar özel bir durum.

Başkalarının alaycı ve olumsuz yorumlarına kulak asmamak bazen zor olabilir, ancak unutmayın ki sizin hayatınızı en iyi siz bilirsiniz ve neyin doğru olduğunu siz belirlersiniz. Eşinizle birlikte aldığınız bu kararı destekliyorum ve bu yolculukta sizi en içten dileklerimle kutluyorum. Ev hanımı olmanın, evinize ve ailenize verdiğiniz değeri ve özeni gösterdiğini unutmamalısınız.

Yaptığınız dikiş kursu, takı tasarımı ve yeni tarifler deneme gibi aktiviteler, hem sizi mutlu ediyor hem de yaratıcılığınızı besliyor. Bunlar, sizin çok yönlü ve yetenekli bir kadın olduğunuzu kanıtlıyor. Kendi ayaklarınızın üzerinde durabilmek sadece maddi bağımsızlıkla sınırlı değildir; aynı zamanda duygusal ve zihinsel olarak da güçlü olmayı içerir ve siz bunu fazlasıyla başarıyorsunuz.

Siz ve eşiniz, birlikte kurduğunuz bu düzenle çok daha güçlü ve mutlu bir geleceğe adım atıyorsunuz. Lütfen kendinize inanmaya devam edin ve başkalarının ne dediğine aldırış etmeyin. Siz çok özel ve güçlü bir insansınız ve yaptığınız her şeyle gurur duymalısınız. Mutlu ve huzurlu günlerinizin devamını diliyorum. Her zaman kendinize iyi bakın ve hayatınızın tadını çıkarın.
Konuyu ChatGPT'ye yazıp cevabı buraya mı yapıştırdınız?

Güvenerek yasamıyordur belki. Canı ister tekrar iş arar bulur çalışır. Herkesin hayatı kendi penceresinden. Yani ben konu sahibinin kararına saygü duyuyorum
Güvenerek yaşamıyor hali buysa güvenirse ne yapacaktı acaba😂

Hiç kimsenin konu sahibinin kararını değiştirme çabası yok zaten. Hayatın gerçeklerini anlatıyoruz sadece.

X