Misafir ağırlamak benim için tam bir işkence

Misafir sevmiyorum evime kimseyi davet etmiyorum kimseninde evine gitmiyorum hatta evimde MİSAFİR ODASI olarak adlandırılan ve insanların sadece misafirlere sunduğu odada kendim takılıyorum.Misafir yemek takımımda yok,bana çok saçma geliyor bu misafir olayı.Misafir odası,misafir yemek takımı,misafirlere özel çatal bıçak hiç
birini öyle adlandırmadım da ayırmadım da hepsi bana ve kendime özel.Bu ne ya topu topu 3-5 saat kalacak insanlar için ne bu masraf.Gidin kafede oturun

Kafamda yemeği netlestiririm ,ön hazırlık yapilacaksa akşamdan yaparım. Kendimi biliyorum her odanın ortalama temizlik süresini de biliyorum. Fırın yemekleri benim için misafir için ideal. O fırında pissin ben de işime bakayım

Arkadaşlar diğer yorumları okumadım ama birkaç öneri sunayım.
Yemek daveti ise daima ya barbunya ya zeytinyağlı fasulye yaparım ve buzluktandır bu, tencereye atmak 4 dk sürer, geceden piştiği için bir çeşit bitti.

Havuç kapya biber taratorum çok sevilir o sebeple mutlaka yine buzluğumda pişmiş şekilde vardır.
Bana düşen çıkarıp yoğurt mayonezlemek.

Börek ya yine buzlukta sarılı vardır ya da el açması kol böreği yaparım, hadi siz yufka ile döşeme yapın ortalama 15 dk alır, geceden yapın ki tepside sosunu çeksin. Hiç bilemediniz milföy mantı 20 dk sürmez.

Yeşil mercimek salatası pratiktir, buzlukta haşlanmış tutar, içine evde ne varsa koyarım hazırlaması 15 dk.
Keza haşlanmış nohut gibi bakliyatlarla da güzel salatalar yapılıyor.

Buzluğumda yine yazdan karışık kızartmalarım vardır, çıkarıp domates sosu pişirince oldu mu size şakşuka o da 10 dk.

Deniz börülcesi mevsiminde ayıklar, küçük paketlerim yine çıkarıp 10 dk soslama

E gerisi de çorba pilav salata ve tatlı
Kısaca normal akşam yemeği yani, yoruculuğu kalmıyor ki dondurucuyu güzel kullandığınızda.
Ana yemek olarak daima fırın yemeği seçerim, hazırlaması kısa, pişmesi uzun, dolayısıyla masa hazırlığı ve salata için bana zaman bırakır.

Ya zaten bi içli köfte bile sadece 2 saatimi alıyor bi nevi deney

Misafir konusunda ben de dikkat dağınıklığımdan dolayı ve iki işe birden odaklanamadığım için yetiştirme de sıkıntı yaşıyorum. Çayı bittiyse doldurayım diye düşünemiyorum çünkü konuşmaya dalmış oluyorum. Bazen yaptığım bi mezeyi koymayı unutuyorum vs. ama öyle 5 çeşit yemek yapayım, kusursuz olsun, çok beğenilsin diye düşünmem gelen benim için geliyor tabi ki bi şeyler hazırlıyorum ama kasmaya hiç gerek yok. Lafını eden de arkadaşın değildir zaten.

Piskolojik destek almalısınız. Biz ne desek boş.

Niye sadece misafir için olsun ki, salonun anlamı bu değil.
Toplanma, kutlama vb etkinliklerin rahatça yapılacağı ferah alan, siz kendi kendinize yapın kutlama ne olacak
Misafir de ağırlıyorum, o takımları kendim kullanıyorum kimseye özel ayrıcaklı bir durum yok, salonum yaşam alanım.
Misafiri dert görmek bakış açısına bağlı.
Dışarıda saatlerce oturamazsınız, size tüm ev imkan ve konforu sunacak bir yer henüz icat edilmedi.
E tabi arkadaşlık çevre ilişkisine de bağlı, dışarıda buluşup 12 den sonra ‘hadi bize geçelim’ le devam eden sohbetler de var.
İlla çeşit çeşit ikrama gerek yok, kimi zaman kuru kahve bile saatlerce yeter sohbetin hası olunca, misafir evin neşesi bence, bu kadar katı olmayın derim.

Kendımı 27 yerimden bıcaklıcaktım, sus

İşte onu yapın, atın buzluğa 30 40 adet.
Sonra kullanacağınız zaman çıkarırsınız
Öyle misafir gelecek diye içli köfte mi yapılır
İşte hiç buzluğa atmadım güzel olmaz diye dağılır pişirirken diye ama bundan sonra kimseye içli köfte yapmicam basit menülerden bi liste oluşturacağım

İyide ben yemeği sbahatan hazırla dmeiyorumki bende sofrayı genelde yetiştirmeşyprum misafirle beraber hazırlıyoruz. Ama yemek 20 dk ya sogumaz da baaytalamzd amantı felansa o ayrı tabiki bazen beyti felan yapıyorum onları ayarlaması zor. Ben de herşey mükemmel olsun diye ygrşaırken şimdi aynaya bakıyorum olan bana olmuş yani ne o eski ışıltım kalmış ne eski sçaım ne eski yüzüm iki senede soldum gittim resmen.

Şöyle insanlarla ben de gerilirim ve bi daha davet etmem. Bu nedir ya. Beni beğenmeyen evime gelmesin. Okurken ben gerildim burda. Ne ayıp şey

Şöyle insanlarla ben de gerilirim ve bi daha davet etmem. Bu nedir ya. Beni beğenmeyen evime gelmesin. Okurken ben gerildim burda. Ne ayıp şey
İşte gelenler hep bu tipler inanın evleri benim kadar temiz de değil olsa hadi yine yanmicam. Ondan dolayı misafir gelmeden Allahım orada toz kaldı mı burası temiz mi diye düşünmekten ruhen de fiziken de yoruluyorum

Evet işte demek istediğim bu detaylar yoksa zaten ev temiz . Ben ikna olamıyorum temiz olmasına dediğiniz gibi bi damla su lekesi bile kalmasın diye düşünüyorum

Ay evet ben de hep son dakika yapayım taze taze yiyelim kafasındayım bu da ben de aşırı panik yapıyor . Sadece buzdolabında geceden dinlenmesi gereken tatlı varsa yaparım diğerleri sabaha kalıyor sanki son dakika yapmazsam bayat olucak gibi halbuki millet kaç gün önceden kalan poğaçayı bile koyuyor önümüze ben utanırım ne bileyim

Evet işte demek istediğim bu detaylar yoksa zaten ev temiz . Ben ikna olamıyorum temiz olmasına dediğiniz gibi bi damla su lekesi bile kalmasın diye düşünüyorum
Az önce eşim 900 km öteden kvnin yarın bize geleceğini söyledi. Ben de uyuyacağım. Sanırım bendeki rahatlık da hiç kimsede yok

Kesinlikle öyle bi de ben makinada da yoğurmuyorum elimle yoğurduğum için aşırı yoruluyorum onu listeden çıkarıyorum artık
Ben mutfakta çok pratik bir insanım ama daha bugün yaptım içli kofteyi benimde 2 saatimi aldı. Arada kızım için yerimden kalkmam gerekti geldim derken. Ancak yapıp buzluğa atılırsa veya bir gün önceden yapılırsa ikram edilecek bişey benim listede :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…