Minimalist Yaşama Geçiş - realgar'ın Kişisel Gelişim Günlüğü

Gunaydın realgar
Mad fat diary diye bir dizi izliyordum,o da bitti ama guzel bitti
Ve bundan sonra dizi ve film izlememe kararı aldım
Ve baktım ben bu disiplin ilişini başaramıyorum, başaran kişileri ornek alacağım,o olsaydı ne yapardı diye soracağım
Hayattan insablardan yorulmaktan zorlanmaktan korkmuyorum artık
Yapmak istediklerimi yapamamamın en büyük nedeni, rahat hayatımdan zevklerden vazgecmemek
Dizi izleyip tatlıları hamutişlerini yemek, hayatı yasamaktan hep daha cazip geldi ama bu boyle surmezdi,dun itibariyle elveda dizi film
Tüm sosyal medya üyeliklerimi de sildim,cok daha ii hissediyorum

Çok iyi yapmışsınız, tebrik ederim.
Ben de başarabilsem..

Gunaydın realgar
Ve baktım ben bu disiplin ilişini başaramıyorum, başaran kişileri ornek alacağım,o olsaydı ne yapardı diye soracağım
Yapmak istediklerimi yapamamamın en büyük nedeni, rahat hayatımdan zevklerden vazgecmemek
Dizi izleyip tatlıları hamutişlerini yemek, hayatı yasamaktan hep daha cazip geldi ama bu boyle surmezdi,dun itibariyle elveda dizi film

Gunaydın realgar

İyi geceler CallanPinckney. :)

Seni tebrik ediyorum, kendini iyi hissettiğin için de çok mutlu oldum. :)

Ben sosyal medya hesaplarımı kapatalı 6 sene oldu. Hiç pişman olmadım şu ana kadar... :) üzerimden yük kalktı diyebilirim. Gereksiz insanlarla gereksiz paylaşımlar yapmıyorum. İnsanların gereksiz bilgileriyle kafamı doldurmuyorum. Çok güzel bir şey. :)

Dizi, film izlememek... Bence bunu bir süre yapıp, ayda bir kendini ödüllendirebilirsin. :)

Rahat hayattan vazgeçmemek demişsin ya.. Heh işte o bende de var. Rahat yatağımdan vazgeçmediğim için dersten kaldım mesela. Öyle bir rahatlık. :) kalan sağlar bizimdir diyorum. :)

Gunaydın realgar

Hepsini bir anda yapmanız bir süre sonra sizi zorlayıp,boşluğa düşmenize sebep olmaz mı? Keşke aşama aşama kopsaydınız

• Beğen
Reactions: K_G
canım ya yıllardır böyle savasıyorum zaten kendimle
yeni alınmış kararlar değil aslında

Yoo çok iyi anlıyorum bende aynılarını yapmak istiyorum sadece bana bunu çok değer verdiğim,hayatımı değiştiren terapistim söylemişti.Birdenbire kendi üzerimizde aşırı baskı kurarak,aslında pes etmeye oynuyoruz ve sonrası kendimizi hayal kırıklığına uğratmak.Zaten mekanizmamız bu bizim..Buna psikolojide kendini tekrarlayan kehanet deniyor,bir bak istersen netten canım..

• Beğen
canım ya yıllardır böyle savasıyorum zaten kendimle
yeni alınmış kararlar değil aslında

Bende vaktimi saçma sapan şeylerle harcamaktan bıktım :KK43: Bir insan nasıl dersin başına oturamaz ya? Bildiğin oturamamaktan bahsediyorum.Eminim herkesr çok tuhaf geliyodur ama bu da benim çocukluktan gelen direncim işte :KK43:

Ders çalışabilmek istiyorum çok değil günde 1,5-2 saat bile olsa yeter..

Tamamen sağlıklı ve doğal beslenmeye geçmek istiyorum,resmen zehir yiyip içiyor ve hastalıkları ve kalitesiz bir hayatı(yaşlılık) çağırıyoruz.

Ve tabiki düzenli spor yapıp,ömrümce bırakmayayım istiyorum..

Eh ilk yazdığımla bağlantılı ama Almancamı ilerletip seneye kadar sınavı vermiş olmak istiyorum.

Uykularım düzene girsin,hergece uyumadan kitap okuma rutinim olsun.İnternette daha az zaman geçireyim istiyorum.

Bunlarda benim hedeflerim :KK43:

Yoo çok iyi anlıyorum bende aynılarını yapmak istiyorum sadece bana bunu çok değer verdiğim,hayatımı değiştiren terapistim söylemişti.Birdenbire kendi üzerimizde aşırı baskı kurarak,aslında pes etmeye oynuyoruz ve sonrası kendimizi hayal kırıklığına uğratmak.Zaten mekanizmamız bu bizim..Buna psikolojide kendini tekrarlayan kehanet deniyor,bir bak istersen netten canım..
terapistin çok haklıymış
hep kendime çok yükleniyorum,bu sefer adım adım gideyim,tavsiyen için çokk sağol

• Beğen
Bende vaktimi saçma sapan şeylerle harcamaktan bıktım :KK43: Bir insan nasıl dersin başına oturamaz ya? Bildiğin oturamamaktan bahsediyorum.Eminim herkesr çok tuhaf geliyodur ama bu da benim çocukluktan gelen direncim işte :KK43:

Ders çalışabilmek istiyorum çok değil günde 1,5-2 saat bile olsa yeter..

Tamamen sağlıklı ve doğal beslenmeye geçmek istiyorum,resmen zehir yiyip içiyor ve hastalıkları ve kalitesiz bir hayatı(yaşlılık) çağırıyoruz.

Ve tabiki düzenli spor yapıp,ömrümce bırakmayayım istiyorum..

Eh ilk yazdığımla bağlantılı ama Almancamı ilerletip seneye kadar sınavı vermiş olmak istiyorum.

Uykularım düzene girsin,hergece uyumadan kitap okuma rutinim olsun.İnternette daha az zaman geçireyim istiyorum.

Bunlarda benim hedeflerim :KK43:
aynen
hatta ben de inek olmak isterdim :)) çalışmanın dibine vurayım filan ama diziler filmler varken cok zor olurdu eskiden,şimdi kızım ders calışmama müsade etmiyor zaten,günde 5-10 sayfa kitap zor okuyorum,o da zorlasam
neden istediğimiz hayatı yasamak bu kadar zor
oysa bunu basarabilen bir çok insan var

• Beğen
aynen
hatta ben de inek olmak isterdim :)) çalışmanın dibine vurayım filan ama diziler filmler varken cok zor olurdu eskiden,şimdi kızım ders calışmama müsade etmiyor zaten,günde 5-10 sayfa kitap zor okuyorum,o da zorlasam
neden istediğimiz hayatı yasamak bu kadar zor
oysa bunu basarabilen bir çok insan var

Heeey sen gerçekten kendine haksız yere yükleniyosun ve çok yanlış bir yerden bakıyosun..71 kilodan 59,5 a düşmüşsün!!! Çocuk yetiştiriyorsun,boş durmuyorsun ki..ve buna rağmen hala birşeyler yapmaya çalışıyorsun..o okuduğun 5-10 sayfa kitap bile birçok insana göre çok şey yapmak demek..TR nin %98 i bırak günde 15 sf kitap okumayı,tabela okumuyorlar..Kendine gerçekten haksızlık ediyorsun..Planlayarak ve yüksek bir motivasyonla daha da fazlasını yaparsın sen belli..

Benim 2 aydır süren bir uyku problemim var geceleri uyuyamıyor(düşünmekten genelde) gündüzde akşama kadar uyuyorum.Düzene girmek için az uyuduğum günler oldu defalarca ama onlarda da birşey değişmedi..Birkaç gündür erken uyusamda gece 2-3 gibi uyanıp yine uyuyamıyorum çünkü vücudum alışmış sanırım..Bugün henüz uyumadım ve akşama kadar hiç uyumadan dayanmayı düşünüyorum.Tabi çok zor olcak benim için çünkü uykusuzluğa hiç gelemem ,uykuya çok düşkünüm.O sebeple evde çok fazla kalmamaya çalışmalıyım.Parka gidip yürüyüş yapmayı,antika pazarına gitmeyi ve bir arkadaşımla kahve içmeyi düşünüyorum(arkadaşın henüz haberi yok ama :))) birde odamı temizlicem..

Rica ederim canım..Bende senin gibi kendine çok yüklenenlerdenim malesef bende adım adım gitmeye çalışcam..
peki bir şey soracağım
mesela kendime yavaş yavaş ödevler vermeye başladım
diyelim ki sporla basladım,kaç gün sonra ikinci ödeve geçmeliyim,yani mesela sağlıklı beslenme gibi
aralarına nekadar süre koymalıyım

• Beğen
Heeey sen gerçekten kendine haksız yere yükleniyosun ve çok yanlış bir yerden bakıyosun..71 kilodan 59,5 a düşmüşsün!!! Çocuk yetiştiriyorsun,boş durmuyorsun ki..ve buna rağmen hala birşeyler yapmaya çalışıyorsun..o okuduğun 5-10 sayfa kitap bile birçok insana göre çok şey yapmak demek..TR nin %98 i bırak günde 15 sf kitap okumayı,tabela okumuyorlar..Kendine gerçekten haksızlık ediyorsun..Planlayarak ve yüksek bir motivasyonla daha da fazlasını yaparsın sen belli..

Benim 2 aydır süren bir uyku problemim var geceleri uyuyamıyor(düşünmekten genelde) gündüzde akşama kadar uyuyorum.Düzene girmek için az uyuduğum günler oldu defalarca ama onlarda da birşey değişmedi..Birkaç gündür erken uyusamda gece 2-3 gibi uyanıp yine uyuyamıyorum çünkü vücudum alışmış sanırım..Bugün henüz uyumadım ve akşama kadar hiç uyumadan dayanmayı düşünüyorum.Tabi çok zor olcak benim için çünkü uykusuzluğa hiç gelemem ,uykuya çok düşkünüm.O sebeple evde çok fazla kalmamaya çalışmalıyım.Parka gidip yürüyüş yapmayı,antika pazarına gitmeyi ve bir arkadaşımla kahve içmeyi düşünüyorum(arkadaşın henüz haberi yok ama :))) birde odamı temizlicem..
uyku mevzusu çok hassas
örneğin bugun öğlen uyursan,vucud bunu yarın da isteyecek
ben sürekli kendimle uğrasırım ama uyku mevzusu ile uğrasmam
aksam 22-23 yatar sabah 6 civarı kalkarım
yani en az 7 saat uyumam lazım
zaten erke yatmazsam sabah namazına da kalkamam
bir de günn en sevdiğim vakitleri güneş doğmadan önceki vakitler,o sessizlik huzur çok severim

peki bir şey soracağım
mesela kendime yavaş yavaş ödevler vermeye başladım
diyelim ki sporla basladım,kaç gün sonra ikinci ödeve geçmeliyim,yani mesela sağlıklı beslenme gibi
aralarına nekadar süre koymalıyım

Bence kendine 1 hafta koy mesela baktınki bir hafta hiç aksatmadan yaptın ikinci aşamaya geç.Bak bende sağlıklı beslenmeye geçiyorum ama birdenbire bu kadar sağlıksız beslenirken herşeyi keserek değil,işe öncelikle birkaç gündür eve abur cubur almayarak başladım.Dün sebze çorbası yaptım ve şu sağlıklı smoothie'lerden aldım az önce de ondan içtim hatta.Bu hafta neler yiyebilirim diye düşündüm ve bir kağıda yazdım ton balıklı salata tarifi ve sabahlar için hem lezzetli hem doyurucu granola..böyle böyle sağlıklı beslenmeye geçiyorum.Geçiş süreci yani..Bu hafta spora da tekrar başlıcam..sporsuz hayat,hayat falan değil,insan çöp gibi hissediyor..Hiçbirşey yapamayan bile çıksın yürüsün sahillerde,parklarda en olmadı yollarda..

Ben tabi almanyada olduğumdan inanılmaz şanslıyım,doğası cennet gibi.2 saate kadar bana en yakın parka kadar kulaklığımı takıp yürücem mesela..toplasam 45 dk mı alcak ama olsun hem ayılırım,hem temiz hava alırım hemde hareket..

uyku mevzusu çok hassas
örneğin bugun öğlen uyursan,vucud bunu yarın da isteyecek
ben sürekli kendimle uğrasırım ama uyku mevzusu ile uğrasmam
aksam 22-23 yatar sabah 6 civarı kalkarım
yani en az 7 saat uyumam lazım
zaten erke yatmazsam sabah namazına da kalkamam
bir de günn en sevdiğim vakitleri güneş doğmadan önceki vakitler,o sessizlik huzur çok severim

Biliyomusun o sabah namazı vaktini bende çok severim.Namaz kılmıyorum ama en son Tr ye gidişimde ezan sesini özlediğimi farkettim.Bende senin gibi erken yatıp,erken kalkabilsem belki en azından sabah namazlarını kılardım..ben bu üşümeyle biraz zor kılarım Allah affetsin..

Senin uykun ideal çünkü saat 23 ve 03 arasında büyüme hormonu ve melatonin salgılanıyor,bu saatlerde mutlaka uykuda olmak gerekiyor,aksi halde erken yaşlanma kaçınılmaz..sigaram,alkolüm,aşırı yemem falan yok ama bu uyku en büyük problemlerden biri..uykumuz hem sağlık hem erken yaşlanmamak adına çok önemli..şimdiden uykum geldi akşama kadar nasıl dayanıcam :KK43:

Biliyomusun o sabah namazı vaktini bende çok severim.Namaz kılmıyorum ama en son Tr ye gidişimde ezan sesini özlediğimi farkettim.Bende senin gibi erken yatıp,erken kalkabilsem belki en azından sabah namazlarını kılardım..ben bu üşümeyle biraz zor kılarım Allah affetsin..

Senin uykun ideal çünkü saat 23 ve 03 arasında büyüme hormonu ve melatonin salgılanıyor,bu saatlerde mutlaka uykuda olmak gerekiyor,aksi halde erken yaşlanma kaçınılmaz..sigaram,alkolüm,aşırı yemem falan yok ama bu uyku en büyük problemlerden biri..uykumuz hem sağlık hem erken yaşlanmamak adına çok önemli..şimdiden uykum geldi akşama kadar nasıl dayanıcam :KK43:
bence 3 saat uyu sonra zorla kalk,ben 24 saat nöbetten sonra 3 saat uyur ve sonra kalkardım
birkaç tane çalar saat kur,kalk bir şekilde
gece mesela 2 de yat
her gün 10 dakika erken yat, 1 ay içinde 23te yatmaya alışırsın
aşama aşama yavaş yavaş bu sorunu da çözebilirsin
üniversitede ben de gece kalkardım ders çalışırdım ama akşam 6-7 gibi uyurdum,bu uyku düzeni de saçma tabi

• Beğen
bence 3 saat uyu sonra zorla kalk,ben 24 saat nöbetten sonra 3 saat uyur ve sonra kalkardım
birkaç tane çalar saat kur,kalk bir şekilde
gece mesela 2 de yat
her gün 10 dakika erken yat, 1 ay içinde 23te yatmaya alışırsın
aşama aşama yavaş yavaş bu sorunu da çözebilirsin
üniversitede ben de gece kalkardım ders çalışırdım ama akşam 6-7 gibi uyurdum,bu uyku düzeni de saçma tabi

10 dk çok az ve faydasız olur bana.Zaten uzun sürede uykuya dalamıyorum bazen,bayılırcasına uyuyorum tam olarak kaçta yattığımı bile bilmiyorum sadece 4 suları 5 suları olarak saat dilimini biliyorum.Bugün uyanık kalmaya çalışıp akşam denicem ama başaramazsam 1 saat 1 saat denicem senin söylediğini ..şu gün içinde 3 saat uyuyup akşamı bekleme olayını yaptım,hiç faydası olmadı yine uyuyamadım.Zaten uykusuzluktan değil tamamen psikolojik..fazla düşünmekten olan bir durum..eski erkek arkadasımdan ayrıldıgımdan beri oldu

• Beğen
10 dk çok az ve faydasız olur bana.Zaten uzun sürede uykuya dalamıyorum bazen,bayılırcasına uyuyorum tam olarak kaçta yattığımı bile bilmiyorum sadece 4 suları 5 suları olarak saat dilimini biliyorum.Bugün uyanık kalmaya çalışıp akşam denicem ama başaramazsam 1 saat 1 saat denicem senin söylediğini ..şu gün içinde 3 saat uyuyup akşamı bekleme olayını yaptım,hiç faydası olmadı yine uyuyamadım.Zaten uykusuzluktan değil tamamen psikolojik..fazla düşünmekten olan bir durum..eski erkek arkadasımdan ayrıldıgımdan beri oldu
felaketleri fırsata çevir
bu dönem az ye,çok kitap oku,çok spor yap
bu dönemi atlattığında incecik bir hatun ol

• Beğen
şimdi plan yaptım
beslenme düzeni öyle radikal değil,1600 kcalın üstünde bir program yaptım
ilk hedef hayatımdan paketli gıda ve fast foodu çıkarmak
ve günden 30 dakika leslie yapacağım,1 gün yapıp 1 gün ara vereceğim,sonra gittikçe arttırırım

felaketleri fırsata çevir
bu dönem az ye,çok kitap oku,çok spor yap
bu dönemi atlattığında incecik bir hatun ol

Çok tatlısın :) ben zaten 34-36 bedenim..(1.70 boy 54 kiloyum sanırım şuanda)yinede yüreklendirmen çok tatlı..amacım kilo vermek değil,gerçekten kalıcı olarak sağlıklı yaşama geçiş yapmak..sağlıklı beslenmeyi ve sporu hayat tarzım haline getirmek..çünkü belli bir yaştan sonra geç oluyor.ehh bir de sıkılaşmak tabi..yerçekimine yenik düşücez zamanla..

• Beğen
X