Minimalist Yaşama Geçiş - realgar'ın Kişisel Gelişim Günlüğü

Çok tatlısın :) ben zaten 34-36 bedenim..(1.70 boy 54 kiloyum sanırım şuanda)yinede yüreklendirmen çok tatlı..amacım kilo vermek değil,gerçekten kalıcı olarak sağlıklı yaşama geçiş yapmak..sağlıklı beslenmeyi ve sporu hayat tarzım haline getirmek..çünkü belli bir yaştan sonra geç oluyor.ehh bir de sıkılaşmak tabi..yerçekimine yenik düşücez zamanla..
Ay ne guzel
Burada zayıflama spor yarıslarında herkesi zayıflatmaya calılıyoruz ya, sanki herkes kilolu gibi geliyor bir noktadan sonra :))
Ben de 54ü gorurum inşallah

• Beğen
Reactions: K_G
Ay ne guzel
Burada zayıflama spor yarıslarında herkesi zayıflatmaya calılıyoruz ya, sanki herkes kilolu gibi geliyor bir noktadan sonra :))
Ben de 54ü gorurum inşallah

E sende zayıfsın kilolu değilsin ki millet 90-100 den inmeye çalışıyor.Ben hayatım boyunca zayıftım ama anti depresandan 3 ayda 9 kilo aldım.o kilolar 3 yıl falan yapıştı 3-4 verdim ama hapı kullanfığım müddetçe şişmeye devam ettim.resmen ödem yüzünden ayaklarım yara olmuştu,ayağıma vurmuştu..Neyse ben çok zor kilo veririm ama zor da alırım Allah için..Bu antidepresan kilosunu vermek en zoruymuş meğerse..hayatımda ilkkez tüm ramazan full orucumu tuttum ve sonrasında yeme içme düzenim değişti,acaip bir irade ve kendine güven geldi.Protein diyeti de yaptım 10 gün sıfır karbonhidrat beslendim.Pilateste yapıyodum ve en en en önemlisi ilacı bıraktım.Bırakmasaydım şişmeye devam edicektim çünkü yan etkisi bu..

Konu sahibi olarak ben, yine uzun zamandır yazmadığım, yazacak bir şey bulamadığım konuma yazıyorum.
Tam BDV'lik oldum.

Şu konuyu açtığım günkü hevesimi, umudumu hatırlıyorum. Şu an içimde binde biri bile yok.
Ergenliğimde sevgilimden ayrıldığım saçma, çocukça bunalımlarımdan daha ciddi bir bunalım içerisine girmek üzereyim. Girmemek için kendimi tutuyorum hala... Hala...

İnsanın en önemli derdi kendiymiş. Beynim patlıyor düşünmekten. Düşünüyorum da ne yapıyorum? Hiç.

Dersler, diyet, kilo... Bunların hepsi ayrı ayrı dertler de... Hepsini yoğurup insanın kendine yüklenmesi fena... "Salak"sın diyorum sürekli kendime...

En yakınlarım mutsuz. Elimde değil etkileniyorum.
Kendimle dertlerim yetmiyormuş gibi herkesin dertleriyle dertleniyorum.

İnsanlara ne kadar bağlıymışım. Kendimi bağımsız sanardım ben... Birisi düşünce, ona yardım etmek için kalkması için beklerken, ben çok geç kaldım hayata... Ve şimdi ben de düştüm.

O kadar yoruldum ki... Sağıma cips paketi, soluma telefonumu alıp yatağa girip bir hafta çıkmayasım var.

Hı bu arada diyet falan yalan oldu. Midemi bulandırana kadar yiyorum şimdi. "Ruhun aç olması" ne demek onu öğrendim. Bunalıma giren insanların neden yemek yediğini öğrendim.

İçimde yeniden başlayacak güç yok günlük. Yok!

Oysaki ne derdim var ki? Yaptığım şey şımarıklık bence. Dertsizlik.
Bunca dert varken benim derdim dert midir?

Bilemiyorum.

Ben şu ara Pollyanna olmaktan çok sıkıldım. Kendime yetmeyen umutlarımı, çevreme dağıtmaktan çok sıkıldım.

realgar'ın kişisel gelişim sürecinin dibine hoşgeldiniz dostlar.

C CallanPinckney W WanttobeGeek1
Ne kadar verimli bir sohbet etmişsiniz. :) Hepsini beğenmeden edemedim. :)

W WanttobeGeek1 , kullanıcı adınızı çok beğendim. Ben de hep bir "geek" olmak isterdim. :) Hala istiyorum. :)

Teşekkürler :) ahh keşke olabilsem ..dünyanın en tembel,en işe yaramaz insanıyım heralde..Herşeyi kafamın içinde tüm detaylarıyla mükemmel planlayıp ,yapıp bitiriyorum ama gerçek hayatta parmağımı bile oynatamıyorum

• Beğen
yoooo....lütfen....tam da kendimden bir şeyler bulmaya başlamıştım burada.......devam etsin....

burası ve sade yaşam topiği.....

Teşekkürler desteğiniz için.
Bu topiğe yazmayı bırakmayacağım, kendimi topladığımda günlüğe devam ederim umarım.
Ama ne zaman kendimi toparlarım onu bilmiyorum. :KK51:

Teşekkürler :) ahh keşke olabilsem ..dünyanın en tembel,en işe yaramaz insanıyım heralde..Herşeyi kafamın içinde tüm detaylarıyla mükemmel planlayıp ,yapıp bitiriyorum ama gerçek hayatta parmağımı bile oynatamıyorum

Aynı ben. :)

Teşekkürler desteğiniz için.
Bu topiğe yazmayı bırakmayacağım, kendimi topladığımda günlüğe devam ederim umarım.
Ama ne zaman kendimi toparlarım onu bilmiyorum. :KK51:

Aynı ben. :)

toparlamayı beceremeyebilirim....ancak vaktin varsa lütfen sade yaşam topiğine bakarmısın az....son mesajı oku...ben yazdım....belki kafa dağıtır...ya da şimdiki düşüncelerinden uzaklaştırır....

• Beğen
kızlar size antidepresan niteliğinde bir öğüdüm var,insanlar karsılıksız yardım edim,yetimhaneyi ziyaret edin,alzheimerdan tutun bir sürü hastaların bakıldığı destek gördüğü merkezler var,dernekler var buralarda gönüllü olarak çalışabilirsiniz...bunlar kalbinizi açar,mutlu eder sizi

kızlar size antidepresan niteliğinde bir öğüdüm var,insanlar karsılıksız yardım edim,yetimhaneyi ziyaret edin,alzheimerdan tutun bir sürü hastaların bakıldığı destek gördüğü merkezler var,dernekler var buralarda gönüllü olarak çalışabilirsiniz...bunlar kalbinizi açar,mutlu eder sizi

Çok güzel bir tavsiye oldu bu. :) Teşekkürlerler.

IMG_20151117_071151.jpg
IMG_20151117_071210.jpg

Kızlar sizinle kemal sayarın "beni sessiz de sevebilir misin" kitabındn iki sayfa paylaştım
Belki bizim sorunumuz mükemmel olmaya çalışmak, her alanda iyi olmayı hedeflemektir
Oysa biz elimizden geleni yapsak,sonucu Allah'a havale etsek
Yani sonuçlara takılmasak,çok daha basarılı ve hzurlu oluruz

C CallanPinckney Çok hoş bir paylaşım.
Acaba, kişisel gelişim kitabı önerebilir misin? Kişisel gelişim kitapları genel itibariyle çok salak gelir bana. Arada bir baktığımda güzel kitaplar görüyorum. Ama not almadığım için hepsini unuttum. :) Öneriye ihtiyacım var. :)

Kendime haftalık bakım listesi oluşturmak istiyorum. Var mı böyle bir bakım listeniz? Paylaşabilir misiniz?

bütün sayfaları tek tek okudum şu an zmanımın olmasıda etkili
bu formda gerçekten ilgimi çeken konuya üşenmeden uzun uzun cevap yazıp tüm yorumları tek tek okurum
ve bu konu benım ilgimi çekenler arasında top 5 de diyebilirim:)

sen bu hayat tarzına adım atmakla en buyuk şeyi yaptıgının farkındamısın çoğu insan eşya içinde yaşadıgının etrafında onlarca insan olup yanlız kaldıgının , onun evi böyle benimki diil benim hayatım neden oyle diil diye kendilerini yiyip bitirdiklerinin sadece israf etmekte olduklarının farkında bile diiller... sen israflarını farketmişsin ve dur demişsin kendini bu aralar güçsüz hissedebilirsin ama toparlanmalısın sen buna başlamışsın artık vazgeçsen bile o eski sen olamazın çünkü bunun huzursuzlugunu farketmişsin bi kere....

kendime dürüst olamak gerekiırse evime temizliğime gereken özeni kesinlikle gösteriyorum , senin o eşya ayıklama olayını ben sürekli yaparım gözüme fazla görünen bişeyi anında sepetlerim evden birine veririm , geri dönüşüme tarım ama yollarım evden ... benim sorunum kendime çok zman ayıramamak ben kitap okumayı film izlemeyi kendime ayırdıgım zman olarak görmüyorum .... ben 15 gün öncesine kadar sadece kendim için kahvaltı hazırlamayan kendimi buna layık görmeyen bi insandım amaaaaaaan şimdi kendime niye hazırlim kahvaltı hazırlamam için illa eşimin yada çocugumun olması lazım gibi bi düşünce vardı

işe giderken elime alırdım bir poğaça tamam yanınada işte çay ayak üstü atıştır zmanla bir poğaça bana yetmeyeye başladı ve iki tane aldım e tabi gelsin gelsin kilolar:))) spor mu ?? ben temizlik harici hareket etmeyi hiiiiiiiiiiiiiiç sevmezdim

yorumlarda birsi alışkanlıklarınızı hemen değiştirmeyin kendini gerçekleştiren kehanet ten falan bahsetmiş yüzde yüz katılıyorum....

geçen nisan ayı falandı eşim bendeki kilo artısını görünce zaten tombik de bi insandım bana hediye yürüyüş bandı aldı :) ben spor yapmayı sevmeme ragmen bir çıktım iki çıkmadım iki cıktım uc cıkmadım derken azar azar spor yapmaya basladım hayatım hareketlendi hoşumada gitti aslında sporun hiçde korkuç acı veren bişey olmadıgını anladım bende niyeyse spor acı veren bişeymiş gibi bi yargı vardı hani koşunca dalağın şişer acır, nefesin kesilir boğazın acır, hamlarsın kasların acır falan ya ben ne zman biri bana spor dese acı çekicekmişim geliyodu ama yürümeye başladıkça spordan sonra gelen o rahatlık mayışıklık hafif hoşluk hissini çok sevdim mutluluk hormonu endorfin:) tabi ben boğazımı tutmadığım için kilo veremedim ama sporu öcü gibi görmemeye başladım:)))

iki ay kadar sonra eşimle tv izliyoruz ekmek hakkında bi programdı içine konulan katkı gıdaları dışı kıtır olsun diye çinden ithal edilen artık saçlardan yapılan keratinin diye bi madde den falan bahsediyodu eşimle bizim midemiz o kadar bulandıki o gece karar verdik ekmek yemiycez ilk 15 günümüzü size anlatamam felaket geçti doymuyoruz yemeğin suyuna bişey banamıyoruz öğlen yemeklerinde ben bi kaç kere ekmek yedim ama eşim yemediğini söylüyo:)) 15 günden sonra bazı yemeklerde zorlandıgımızı farkettim menemendir , kızartmadır , sahanda yumurta vs.... 1 ay sonra temmuz gibiydi ekmek bizim aklımıza bile gelmez oldu tabi poğaçadır börekdir hala yiyoruz ondan sıkıntı yok ama biz ekmeği bıraktık hala inanamıyorum bunu yaptıgımıza

biz küçükken annem hep ekmekle ye , o ekmek biticek , ekmek yemezsen doymazsın gibi günde en az iki kere bu cümlelere tanık olunca ekemk hayatımızda sanki kolumuz bacağımız gibi oluyomuş benki ekmeği bıraktım imkansız bişey
bundan 2 yıl kadar önce de eşimle kolayı bırakmıştık içindeki şeker oranını öğrenince onda kendi adıma büyük bi mutluluk sayıyorum ve 4-5 yıl kadar önce sevgiliyken çaydan ve kahveden şekeri bırakmıştık :) aslında yanında destek biri olunca daha kolay oluyo böyle şeyler ben kahveden hala bırakamamıştım ama azda olsa kahveye atıyodum bunlar benim kendi adıma büyük insanlık için küçük başarılarım:)

bundan 1 ay kadar önce dalga geçtiğim güldüğüm cana karatayın diyetiyle tanıştım kadın tereyağ ye diyo ben çok severim zeyitinyağ ye diyo onuda severim bulgur ye diyo bayılrım ekmek yeme diyo e ben bırakalı 4 ay olmuş spor yap diyo onuda hemen hemen yapıyorum en az 5 saat bişey yeme diyo ki benim yapım ya hep ya hiç kuralıyla çalışır bişeyi ya hep yaparım ya hiç yaparım ara öğün yemeyi sevmem tam benim kafadan kahvaltı yap diyo

ve 15 gündür ben kahvaltı yapıyorum bu benimiçin inanılmaz bi başarı 15 gün hiç sektirmeden kahvaltı yapmak kendimi yine kutluyorum vekahvaltı yapmadıgım günler için üzülüyorum ve en son şeker mevzusu bu konuda şükürler olsun ki benim şekere hiç düşkünlüğüm olmadı olursa yedim olmazsa hiç aramadım ve bırakması en kolay şey şeker oldu şimdi çok sağlıklı beslendiğimi düşünüyorum oğlumu ve eşimide sağlıklı besliyorum kendimi yine kutluyorum o ekmek yediğim günlerin hantallığının hiç hissetmiyorum ve kendimi hiç diyette gibi hissetmiyorum ama kilo veriyorum:)))

enerji konusu :ben 26 yaşındayım ve 24 sene neredeyse başkaları için istemediğim şeylerde olsa yaptım biri bana gelcekse didindim en az 6 çeşit hazırlamalar yemeğe gelcekse of neler neler yapmalar , biri bi yere gidelim dese kıramazdım istemeden de olsa kendimi zorlayarak giderdim kendime işkence resmen neden yapıyorum bunu diye sordum bi gün kendime artık bişey olduğu zman soruyorum selin bunu yapmak istiyomusun?hayır tama o zman yapmıyosun ve açık şekilde söylüyorum ben oraya gitmek istemiyorum , bugün dışarı çıkmak istemiyorum , müsait oldugumda ararım vs... canımın istemediği çoğu seyi yüzde doksan yapmıyorum hala yaptıgım ve mecbur hissettiğim şeyler oluyo tabi enerjimi oğluma ve evime harcıyorum kendimi boşuna bedenen ve manen yormuyorum:) kendimi bunun için kutluyorum

para: bu konuda aslında ya hep ya hiçciliğim yine söz konusu birikim yapıyorum ama yaptıgım kadarda harcıyorum:) kendi küçük zevklerim için her ay maaşımdan kendime mutlka bi hediye alırım bazen bi bot bazen bi küpe bazen bi defter ama mutlaka bişey alırım her ay çalışıyorum ve kazanıyorum bu benim kendime olan hediyem aferin bana okudun atandın çalışıyosun ve kazanıyosun kimseye muhtaç değilsin hediyem:) birikim konusundada ev aldıgımız için kendimi para biriktirmek konusunda çok kasmıyorum kerid kartı taksitlerini mininmuma çektim

zaman: buda benim 1 yıldır falan takıldıgım bi konu herşeyi düzeltiyorum ama zamanı verimli kullanamıyorum neden? telefonda çok vakit harcıyorum bunu engellemeye calıstım olmadı , ustelik oğlum benim elimde telefon gördükçe oda istedi ve şimdi telefon kurdu ona bu kadar zarar vermeye hakkım olmadıgını düşündüm hem sosyal medyada sürekli özendirici faaliyetler bakın ben ne yaptım bakın nereye gittim çok boş geliyo artık anlamsız siyasi içerikli oturdugu yerden klavye pehlivanları offffffffff 2 gün önce sosyal medya hesabımı kapattım ve çok mutluyum hiç pişman olmadım... bunca zaman geç kaldığım için kendime kızıyorum....bundan sonra sanırım daha çok zmanım kalacak

uyku: başımın dertte olduğu en önemli konu bu nöbetle çalışıyorum ve uykumu düzene sokmam imkansız ötesi bişey benim nöbetlerim 24 saat gelince uyusam gece uyyamam uyumasam bütün gün dayanamıyorum bu konuyu dağnık bıraktım ve namazlarım hep geçiştiriyorum şimdi üzerinde duracağım konu bu namazlarımı kılmam ve alışkanlık haline getirmem sırada dişlerimi düzenli fırçalamam günde iki kere sadece yatarken değil gün içindede yapmalıyım, ve hayatımdaki insanlardan bazılarını elemek hepsi üstünde uzun uzun düşünmem gerekli bş bi vaktmde bunuda ele alıcam...

uzun yazdığım için kusura bakma konunu görüp tüm sayfaları okuyunca kendimle ilgili bi özet geçmek istedim kendim için konunu gasp ettim gibi oldu ama seni büyük bi merakla takip edicem

değişim hızlı ve herşey bi anda olan bişey diilmiş ben bunu anladım kimini 2 günde kimini 4-5 senede rayına oturtabilirsin sen 2 ay önce çok büyük bi adım atmışsın tebrik ederim

Acaba, kişisel gelişim kitabı önerebilir misin? Kişisel gelişim kitapları genel itibariyle çok salak gelir bana. Arada bir baktığımda güzel kitaplar görüyorum. Ama not almadığım için hepsini unuttum. :) Öneriye ihtiyacım var. :)
doğan cüceloğlunun tüm kitaplarını ve güneş çavması 1-2 yi öneriyorum şiddetle

Kendime haftalık bakım listesi oluşturmak istiyorum. Var mı böyle bir bakım listeniz? Paylaşabilir misiniz?
bakım topiklerinde vardı böyle listeler
pazartesi :el ayak bakımı
salı:bacak masajı
çarşamba:kaş bıyık
perşembe:peeling maske
cuma:kese
cumartesi:saç bakımı
pazar :uzun bi duş aroma terapilerle falan sanırım böyle bişiler vardı aklımda kalan:)

ÜSTÜN DÖKMEN ve DOĞAN CÜCELOĞLU' nun tüm kitapları...

• Beğen
kalinkaselin kalinkaselin

Öncelikle çok değerli zamanını hem okumak hem de cevap yazmak için ayırdığın için çok teşekkür ederim. :) Gerçekten çok mutlu oldum. :)

Konunun ilgini çekmesine de çok sevindim. :)

Hayatını gerçekten çok iyi düzenlemişsin. Eşin ve seni gönülden tebrik ediyorum.
İnsanın bunları farkedip, hayatını rayına oturtması çok güzel bir şey. Bir de yanında sevdiceği olunca bal kaymak. :) Maaşallah size. :)

kendim için konunu gasp ettim gibi oldu

Ne demek konunu gaspettim? Burası hepimizin konusu. Ben sadece kuyuya bir taş attım. :p

bu benim kendime olan hediyem aferin bana okudun atandın çalışıyosun ve kazanıyosun kimseye muhtaç değilsin hediyem:)

Bu fikre bayıldım. Gerçekten bayıldım. Daha çalışmıyorum ama. Ben de kendime "Aferin, okuyorsun, okulu bitiriyorsun, gelecek vaat ediyorsun." hediyesi alacağım artık. :) Tabii, kyk kredisinden. :KK70:

ve 15 gündür ben kahvaltı yapıyorum bu benimiçin inanılmaz bi başarı 15 gün hiç sektirmeden kahvaltı yapmak kendimi yine kutluyorum vekahvaltı yapmadıgım günler için üzülüyorum ve en son şeker mevzusu bu konuda şükürler olsun ki benim şekere hiç düşkünlüğüm olmadı olursa yedim olmazsa hiç aramadım ve bırakması en kolay şey şeker oldu şimdi çok sağlıklı beslendiğimi düşünüyorum oğlumu ve eşimide sağlıklı besliyorum kendimi yine kutluyorum o ekmek yediğim günlerin hantallığının hiç hissetmiyorum ve kendimi hiç diyette gibi hissetmiyorum ama kilo veriyorum:)))

Kahvaltı çok önemli bir öğün. İlginçtir, ben kahvaltı yaptığım gün daha çok acıkırım. Sanırım metabolizmayı hızlandırıyor.
Şu ara bir şeyi 15 gün ardarda yapmaya hasret kaldım. Planlarıma hiç uyamadığım için, değil 15 gün, bir gün bile sürmüyor.
Diyete başlamıştım. Bıraktım. Şu an diyet için kendimi zorlamıyorum. Sadece midemi bulandırana kadar yemeyeyim yeter.
Tatlı... Diyet yaparken en zorlandığım şey. Çay kahvede şekeri bırakmıştım zaten. Ama aniden gelen pasta veya künefe isteğini ne yapacağımı bilemedim.

canımın istemediği çoğu seyi yüzde doksan yapmıyorum hala yaptıgım ve mecbur hissettiğim şeyler oluyo tabi enerjimi oğluma ve evime harcıyorum kendimi boşuna bedenen ve manen yormuyorum:) kendimi bunun için kutluyorum

Ben de seni kutluyorum.
En önemlisi enerji israfı bu israflardan arasından. Boş beleş insanlara ve işlere o kadar vakit ayırıyoruz ki, o kadar fikir israfı yapıyoruz ki kendimize bir şey kalmıyor.

2 gün önce sosyal medya hesabımı kapattım ve çok mutluyum hiç pişman olmadım... bunca zaman geç kaldığım için kendime kızıyorum....bundan sonra sanırım daha çok zmanım kalacak

Emin ol, bundan sonra da hiç pişman olmayacaksın. :)

namazlarım hep geçiştiriyorum şimdi üzerinde duracağım konu bu namazlarımı kılmam ve alışkanlık haline getirmem sırada dişlerimi düzenli fırçalamam günde iki kere sadece yatarken değil gün içindede yapmalıyım, ve hayatımdaki insanlardan bazılarını elemek hepsi üstünde uzun uzun düşünmem gerekli bş bi vaktmde bunuda ele alıcam...

Sosyal medya hesaplarını kapatmışsın ya, heh işte ona rağmen seni arayıp soranlar hayatında kalması gerekenler. :)
Ben telefon numaramı değiştirdim. Daha sonra baktım listeme. Kimlerin bana ulaşmasını istiyorsam onlara yeni telefon numaramı gönderdim. Tavsiye ederim. :)
Namazların için, şimdiden Allah kabul etsin. :)

sen 2 ay önce çok büyük bi adım atmışsın tebrik ederim

Çok teşekkür ederim. Motivasyonun için, enerjin için, paylaşımın için, zaman ayırdığın için... :KK200:

X