Gebeliğe Hazırlık Mayıs'a odaklanmış bir gebeliğe hazırlık hikayesi :)

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Ben uykulu ama hala uyanık olduğu anlarda, uyku zamanı geldiğini anlayıp yatağına bırakmaya bir ay önce başladım. Bunu dene.
Onun da daha çok hoşuna gitti. Eğer uyku belirtilerini anlamazsam, sakinleştirmeye çalışırsam,gezdirirsem,konuşursam her an bağırmanın dozunu arttırıyor. Uyumak istiyorum rahat bırakmıyosun der gibi bi huysuzluk..
Ama bu süreçte desteksiz uyurken parmak emmeye başladı,hemen emzik verdim.
Yine yatağa bıraktığımda emziği almıyor. Ne zaman uykuya geçeceğine kendi karar verip parmak emmeye başlıyor. Ben de parmağı çıkarıp emziği sokuyorum,o zaman alıyor. Sonra yanından uzaklaşıyorum.
Hırçınlık bizde de büyük problem. Bana sürekli sinirleniyor. Hiçbişeyden memnun değil, söyleniyor.
Sanki konuşsa bu ne biçim süt diyecekmiş,ya da şu bez bağlamayı da hala öğrenemedin diye çıkışacakmış gibi.
Bi süre tekrar meme emdi. Sanırım kurtulduk dedim, şimdi yine reddediyor. Meme vermeye çalıştığımda çığlıklar atarak ters u şeklini alıyor.
Ben bunları yazarken kaka yaptı.
Hepinizin anneler gününü kutluyor ve kaka temizlemeye gidiyorum.
Deneyeceğim. Ama bugün kendimi kesecektim valla, sabah 6.30da başlayan ağlama mesaisi az evvel o da inşallah bitti. Modum çok düşük. Bir de gündüzleri salonda falan nerde tutuyorsunuz yavruları? Tireşimli ev tipi ana kucağı vermişti bir arkadaşım ama şimdilik oturamıyor diye kaldırmıştım. Oyalayacak birşey gerekli.

Deneyeceğim. Ama bugün kendimi kesecektim valla, sabah 6.30da başlayan ağlama mesaisi az evvel o da inşallah bitti. Modum çok düşük. Bir de gündüzleri salonda falan nerde tutuyorsunuz yavruları? Tireşimli ev tipi ana kucağı vermişti bir arkadaşım ama şimdilik oturamıyor diye kaldırmıştım. Oyalayacak birşey gerekli.
Gündüz uyanık olduğu anlarda tek başına asla oyalanmıyor malesef. En fazla beş dakika. Çığlığı basıyor. Bunun için bikaç ay beklememiz lazım sanırım.

Kolay gelsin, sabrın bol olsun bacım. Uzay'ın şimdilik gece uykusunda sorun yok ama gündüz 20 veya 30 dk. Sonra uyanır oldu. Yorgun ve huysuz oluyo o yüzden. Gündüz bizimki de tek başına oyalanamıyor. Ya gezecez ya muhabbet edip oynayacaz. Hayvan gibi para bayılıp o kendi hareket eden mamaroodan almıştık ama en fazla 5 dk durup ağlamaya başlıyo. Büyüdükçe düzelir diyolar ama o zaman da aletin kullanım ayı dolacak 🙃 Ne ışıklar ne sallanan oyuncaklar ne de dönence hiçbiri oyalamıyo. İlla yanında yapışık olacam.

Oyun halısında baya oyalanıyorlarmış. Sanırım 0-6 ay döneminde en verimli kullanılan şey oyun halısı.
Ben almadım çünkü odada onun için alanım yok. Diğer odalarda da kızı yere bırakmıyorum. Hem kedilerim deli gibi tüy döküyor hem de bitanesinin Denizden kurtulmak istediğini hissediyorum:rolleyes:
Acayip kıskanıyor

Cinnete meyilli günün hemen ertesi günü biraz bir sakinlik oluyor adet oldu bu:işsiz: pik dündü galiba:KK57: inşallah öyledir. Tamam gündüzleri pek uyumama ve hırçınlık manasında içimi rahatlattınız kızlar tenks. selozy selozy gözler mahmurlaşıp vızıldanınca yerine yatırma ve orda besleme, emzik verme şeklinde uyutmayı bugün başarıyorum ya da bugünlük öyle göreceğiz. Bizimki eğer huylu günündeyse oyun halısında öte öte yarım saate kadar kalabiliyor ama daha vakti olduğu belli, asılı zımbırtılarla çok ilgilenmiyor çünkü. Bizimki de minnacık birşey. panic_attack panic_attack ana kucağı tipi şeylere ben de ya durmazsa diye para vermek istemedim, önce bir mamulu görelim huyunu suyunu dedim. Hala da tam emin olamıyorum. Dönenceye de maksimum 10 dk. bakıyor. Kollara kuvvet. IMG_20200512_144024.jpg

Oyun halısında baya oyalanıyorlarmış. Sanırım 0-6 ay döneminde en verimli kullanılan şey oyun halısı.
Ben almadım çünkü odada onun için alanım yok. Diğer odalarda da kızı yere bırakmıyorum. Hem kedilerim deli gibi tüy döküyor hem de bitanesinin Denizden kurtulmak istediğini hissediyorum:rolleyes:
Acayip kıskanıyor

Benim kızlarımdan da en kıdemlisi kıskanıyo. Bakışlar bomba. Emeklemeler başlayınca nolacak bakalım. Ortanca iplemiyo, küçük sürtünmeye çalışıyo. 😁

Selam kızlar bizde de durumlar benzer 🙄 gündüzleri 5-6 kez uyuttuğum oluyor 30- 45 uyuyor bi saat sonra tekrar uyumak istiyor kollarım ağrıyor artık ya memede uyuyacak ya kucakta sallanacak akşamları henüz belli bi uyuma saatimiz yok ,eller ağzında hatta baş parmak emme çabaları bende emzik vermeye çalışıyorum ama öğürüyor 🤦🏻‍♀️ Saçları çok dökülüyor yastık hep saç hatta parmaklarının arasından çıkarıyorum ,önümüzdeki günlerde 4.ay aşılarımız var Bakalım umarım iyi geçer

Benim kızlarımdan da en kıdemlisi kıskanıyo. Bakışlar bomba. Emeklemeler başlayınca nolacak bakalım. Ortanca iplemiyo, küçük sürtünmeye çalışıyo. 😁
Hastaneden çıkıp eve geldiğimizde saatlerce başında durmuşlardı. Nasıl bi merak.
Büyüğü asi bi kedi. Adı Sarman Sami. Tam bi sokak kedisi, kader onu bu eve düşürdü. :KK70:
Kıza sürekli "Nerden çıktı bu" der gibi baktığı için beni korkutuyor. Bi kere üzerine atlamışlığı var. O yüzden gözetimsiz yere bırakmıyorum.
Çocuumun psikomotor becerileri gelişemiyor
Madam Seyyan Madam Seyyan kendi kendine uyuma denemeleri nasıldı?

selozy selozy uyku denemeleri orta şekerli gidiyor. Dün hep tuttu bugün bir kere tuttu, öğlen olmadı, babası yine kendi TV koltuğunda sallaya sallaya anca uyuttu şimdi... Asıl aklım yarında benim, 4.ay aşılarını olacağız, gecikmiş kalça ultrasonu randevusuna gireceğiz, kabızlığı, bu anormal gazı, çok salyalılığı, sünneti, geceleri oda maksimum 24 derece olmasına rağmen body ile yatan çocuğun fazla terlemesini... soracağım da soracağım. Babası götüremiyor bizi bir de sağolsun tabi ama çenesiyle çok yorucu bir yakınım eşlik edecek :işsiz: Allahım sen büyüksün

selozy selozy uyku denemeleri orta şekerli gidiyor. Dün hep tuttu bugün bir kere tuttu, öğlen olmadı, babası yine kendi TV koltuğunda sallaya sallaya anca uyuttu şimdi... Asıl aklım yarında benim, 4.ay aşılarını olacağız, gecikmiş kalça ultrasonu randevusuna gireceğiz, kabızlığı, bu anormal gazı, çok salyalılığı, sünneti, geceleri oda maksimum 24 derece olmasına rağmen body ile yatan çocuğun fazla terlemesini... soracağım da soracağım. Babası götüremiyor bizi bir de sağolsun tabi ama çenesiyle çok yorucu bir yakınım eşlik edecek :işsiz: Allahım sen büyüksün
Bir kere tuttuysa devamı gelir. Tutmadığı anlarda bir sıkıntısı vardır sallanmaya ihtiyaç duymuştur. Gaz sorunu tamamen bitince denersiniz.
Bence gaz ve kabızlık mamadandır ya ne bileyim, anne sütü alırken de böyle değildi diimi? Denemediğin mama kaldı mı?

Bir kere tuttuysa devamı gelir. Tutmadığı anlarda bir sıkıntısı vardır sallanmaya ihtiyaç duymuştur. Gaz sorunu tamamen bitince denersiniz.
Bence gaz ve kabızlık mamadandır ya ne bileyim, anne sütü alırken de böyle değildi diimi? Denemediğin mama kaldı mı?
İnşallah devamı gelir. Kabızlığa gelince bence yapı meselesi biraz, bugün yine 4.gün yaptı ben müdahale etmeden. Denemediğim mama çok var tabi ama kabızlığa karşı bir iddiaları yok. Bir de her mama değiştiriş de birkaç gün bünyede kriz yaratıyor. Hem prebiyotikli mama hem zeytinyağı ilavesi hala böyleyse bilmem ki ne yapılır. Yarın ola hayrola :KK57:

İnşallah devamı gelir. Kabızlığa gelince bence yapı meselesi biraz, bugün yine 4.gün yaptı ben müdahale etmeden. Denemediğim mama çok var tabi ama kabızlığa karşı bir iddiaları yok. Bir de her mama değiştiriş de birkaç gün bünyede kriz yaratıyor. Hem prebiyotikli mama hem zeytinyağı ilavesi hala böyleyse bilmem ki ne yapılır. Yarın ola hayrola :KK57:
Bizde de kakalar ortalama 4 günde bir geliyor. 5i geçmiyor. Yapısal olabilir haklısın, biz sülalecek kronik kabızız mesela. Favori muhabbetimiz bağırsak çalıştıran tavsiyeler üzerinedir.
Yaparken çok ağlamış ve kıvamlı yapmıştı bir kere,öyle değil değil mi?
Katı kıvamlı değilse sorun değildir. Hadi hayırlı haberler getir.

Çok salya bizde de var. Yanaklar pütürlü kırmızı. Sıcaktan mı salyadan mı anlamadım. Dün itibariyle klima çalıştırmaya başladık hadi hayırlısı.
Sünnet mevzusu benim canımı sıkıyo. Anestezi manestezi.. Çocuğun geleceğine, fikrine, vücuduna müdahale.. Yaptırmak istemiyorum ama eşim aynı fikirde değil. Ülke buna hazır değilmiş, dalga mevzusu olurmuş. Çok da fifi. Neyse..
Gaz için mamayı değiştir yine bacım. Biz malum sürekli denedik ve şu an sma'dan memnunuz. Gaz bitmedi ama epey azaldı. Zaten azalacak mıydı bilmiyorum. Tamamen geçtiğinde tekrar hipp e döneriz belki.
Bi de mama kullanılıyosa 4.ayda değişik tatlar denetmeye başlayın 6.ayı beklemeyin deyolaa. Siz naptınız? selozy selozy

Çok salya bizde de var. Yanaklar pütürlü kırmızı. Sıcaktan mı salyadan mı anlamadım. Dün itibariyle klima çalıştırmaya başladık hadi hayırlısı.
Sünnet mevzusu benim canımı sıkıyo. Anestezi manestezi.. Çocuğun geleceğine, fikrine, vücuduna müdahale.. Yaptırmak istemiyorum ama eşim aynı fikirde değil. Ülke buna hazır değilmiş, dalga mevzusu olurmuş. Çok da fifi. Neyse..
Gaz için mamayı değiştir yine bacım. Biz malum sürekli denedik ve şu an sma'dan memnunuz. Gaz bitmedi ama epey azaldı. Zaten azalacak mıydı bilmiyorum. Tamamen geçtiğinde tekrar hipp e döneriz belki.
Bi de mama kullanılıyosa 4.ayda değişik tatlar denetmeye başlayın 6.ayı beklemeyin deyolaa. Siz naptınız? selozy selozy
Sadece mama ile besleniyorsa 4.ay tadımlara, 5.ay günde bir öğün vermeye başlanabiliyor. Uzay istekliyse doktorunuz da öyle önerecektir sanırım.
Ek gıda çok önemli bir konu ya,geriliyorum.
Biz anne sütüyle devam ettiğimizden bir ay sonra yani 5.ay tadımlar 6.ay öğün olur diye düşünüyorum.
Bi ay kadar da erken doğdular ya acele etmek istemiyorum.
Benim doktor doğması gereken zamana göre 16 haftalık olmadan hiçbir şey vermeni istemem demişti.

Selam kızlar
Ooof bitmeyen bir hastane günü gibiydi, yani Allah hastalık vermesin tabi de. Herşey normalken oğlanın ayarı daha giydirirken bir bozuldu, çatlayacak gibi ağlamasıyla gittik kontrole. Valla enerji ne önemli şey... Benim gerildiğim insana oğlan nasıl gerilmesin.(refakatçimiz) Neyse bu başka konu. Kontrol de full ağlama altında geçti artık ne sorduysam, ne duyduysam kar.. Boyu ortalamayı geçmiş, kilosu ortalamanın altında kalmış, kafa ölçümü iyi, kabızlık ve gaz için mama yapar dedi çok sallamadı doktor, Aptamil'in bir de en prebiyotiklisi varmış pregomin as bir de onu dene dedi. Ayrıca bir probiyotik damla ve demir damlası yazdı. Terlemesi önemli değil, bünye işi dedi. Sünnet işinde kesinlikle aynı düşünüyorum panic_attack panic_attack . Ama günümüzün Türkiyesinde o iş dalga geçmekle bile kalmaz Allah korusun. 6.ayı geçirmeyin dedi, haziran ayında tam yapış yapış sıcaklardan az evvel yaptıracağız. Lokal anestezi oluyormuş ama onun da acısını hissetmesin diye az da olsa gaz koklatıyorlarmış önce. Offf. Eziyet. 150 cc içmesi lazım 7 öğün dedi, biz hala zor bela 100deyiz. Diş çıkma ortalaması 6 aymış ama şimdi de çıkabilir bakalım dedi ama çocuk çıldırınca kulağına, ağzına falan zor baktı. Offf başım tuttu valla. Neyse olumsuz birşey yok şükür, ama iştahını arttırmak gerek çocuğumun. Şu tattırma mevzularını sizden sonraya bırakayım da öğreneyim, bana kimse bahsetmedi ondan.

Selam kızlar
Ooof bitmeyen bir hastane günü gibiydi, yani Allah hastalık vermesin tabi de. Herşey normalken oğlanın ayarı daha giydirirken bir bozuldu, çatlayacak gibi ağlamasıyla gittik kontrole. Valla enerji ne önemli şey... Benim gerildiğim insana oğlan nasıl gerilmesin.(refakatçimiz) Neyse bu başka konu. Kontrol de full ağlama altında geçti artık ne sorduysam, ne duyduysam kar.. Boyu ortalamayı geçmiş, kilosu ortalamanın altında kalmış, kafa ölçümü iyi, kabızlık ve gaz için mama yapar dedi çok sallamadı doktor, Aptamil'in bir de en prebiyotiklisi varmış pregomin as bir de onu dene dedi. Ayrıca bir probiyotik damla ve demir damlası yazdı. Terlemesi önemli değil, bünye işi dedi. Sünnet işinde kesinlikle aynı düşünüyorum panic_attack panic_attack . Ama günümüzün Türkiyesinde o iş dalga geçmekle bile kalmaz Allah korusun. 6.ayı geçirmeyin dedi, haziran ayında tam yapış yapış sıcaklardan az evvel yaptıracağız. Lokal anestezi oluyormuş ama onun da acısını hissetmesin diye az da olsa gaz koklatıyorlarmış önce. Offf. Eziyet. 150 cc içmesi lazım 7 öğün dedi, biz hala zor bela 100deyiz. Diş çıkma ortalaması 6 aymış ama şimdi de çıkabilir bakalım dedi ama çocuk çıldırınca kulağına, ağzına falan zor baktı. Offf başım tuttu valla. Neyse olumsuz birşey yok şükür, ama iştahını arttırmak gerek çocuğumun. Şu tattırma mevzularını sizden sonraya bırakayım da öğreneyim, bana kimse bahsetmedi ondan.
Bir aksilik yoksa 6.ay ek gıdaya geçilmesi gerekiyor. Geç kalınırsa katı gıdaya alışmakta zorluk çekiyorlarmış. Bu nedenle 5.aydan itibaren üç gün kuralına uyarak bir iki yudum tattırmaya başlanıyor. Kabak,havuç,patates,yoğurt..
Alerji ya da duyarlılık gelişecek mi diye kontrol edebilmek adına aynı anda farklı gıdaları vermiyoruz. 1 ay hazırlık süreci gibi.
6.ayda da artık öğlenleri bir öğün düzenli ek gıda almaya başlayacak.
Eğer sadece mama ile besleniyorsa, bebeğin hazırbulunuşluluğu da değerlendirilip daha erken başlanabiliyor. Ama böyle bi niyeti olsa doktorun bugün tattırmaya başla derdi, demek ki normal zamanı bekleyecek.

Selam kızlar
Canım aşılar nasıl geçti ,kan ilacı da verdi mi

Canım aşılar nasıl geçti ,kan ilacı da verdi mi
Sana yazacaktım unutmuşum malum yorgunluk. Aşılar iyi geçti yani onların ekstra bir acısı olmadı diyeyim. Ateş yapmadı, 2.ay aşıları uyku yapmıştı bunlar pek onu da yapmadı. Kan ilacı dediğin demir damlası verdi, 1 yaşına kadar kullanılacakmış. Gündüz uykuları kısa ama selozy selozy 'nin dediği yönteme kulak ver, bir de burda bizden biri demişti galiba bu 2-3 aylık bebeklerin gündüz uyku aralarında uyanık kalma süresi yaklaşık 2 saat diye, onu da gözetiyorum, uyandıktan 2 saat sonra yine yerine yatırıp biraz orda oynuyorum ya da besliyorum. Zaman alsa da eninde sonunda 'beni burdan al' diye ciyaklamadan uyuyor, uyumasa da ağlamadan epey dayanıyor.

Bir aksilik yoksa 6.ay ek gıdaya geçilmesi gerekiyor. Geç kalınırsa katı gıdaya alışmakta zorluk çekiyorlarmış. Bu nedenle 5.aydan itibaren üç gün kuralına uyarak bir iki yudum tattırmaya başlanıyor. Kabak,havuç,patates,yoğurt..
Alerji ya da duyarlılık gelişecek mi diye kontrol edebilmek adına aynı anda farklı gıdaları vermiyoruz. 1 ay hazırlık süreci gibi.
6.ayda da artık öğlenleri bir öğün düzenli ek gıda almaya başlayacak.
Eğer sadece mama ile besleniyorsa, bebeğin hazırbulunuşluluğu da değerlendirilip daha erken başlanabiliyor. Ama böyle bi niyeti olsa doktorun bugün tattırmaya başla derdi, demek ki normal zamanı bekleyecek.
Sevinirim ben bu işe valla. Yoğurt vermenin heveslisiyim zaten. Üç gün kuralı dediğin birer gün arayla üç gün bir iki kaşık mı veriliyor ? Doktorum ben birşey sorarsam cevap veriyor genelde. O yüzden çok dert değil. bu hafta yordu beni ağlamasıyla ama gaz ve kabızlığında gelişme var, ya mamaya alıştı bünyesi ya da 4.ay bitince rahatlayacağı varmış. Gak dese cuk dese zeytinyağı ilaveli mama verdiğimiz ve fazla yapıp da ziyan ettiğimiz halde kilosu az çıktıysa çocuğun yapısı herhalde. Teşekkür ederim şekerim, başlayayım ben ek gıda menüleri araştırmaya.

Sana yazacaktım unutmuşum malum yorgunluk. Aşılar iyi geçti yani onların ekstra bir acısı olmadı diyeyim. Ateş yapmadı, 2.ay aşıları uyku yapmıştı bunlar pek onu da yapmadı. Kan ilacı dediğin demir damlası verdi, 1 yaşına kadar kullanılacakmış. Gündüz uykuları kısa ama selozy selozy 'nin dediği yönteme kulak ver, bir de burda bizden biri demişti galiba bu 2-3 aylık bebeklerin gündüz uyku aralarında uyanık kalma süresi yaklaşık 2 saat diye, onu da gözetiyorum, uyandıktan 2 saat sonra yine yerine yatırıp biraz orda oynuyorum ya da besliyorum. Zaman alsa da eninde sonunda 'beni burdan al' diye ciyaklamadan uyuyor, uyumasa da ağlamadan epey dayanıyor.
SAğol canım sorun değil ,iyi bari gelmiş geçmiş olsun sırada sünnet inşallah o da iyi geçsin
Panik demişti uyanıklık süreleri aşılınca yorulunca uyumuyorlar diye bende dikkat ediyorum ama kafasına göre takılıyor cimcime hanım dün öğlen bi uyudu 3 saate yakın bişey mi oldu dedik 🙄
Evet Demir ilacı adı ne ?

X