Maddiyat ne kadar önemli

Sizin için ne güzel ilerlemiş maşallah ☺️konu sahibinin de sevgilisinin de yaşı bunları yaşamaya müsait bence. Eşimle daha erken tanışsaydık mesela bende onu daha iyi kazanacağı işlere yönlendirirdim ya da yeteneği doğrultusunda meslek garantili bir bölüm okumasına.
Özel sektörde çalışıp belli bir yaşa geldikten sonra her şey daha zor oluyor
Bizde şimdi bebeğimiz var diye oturup düşünüp duruyoruz daha fazla hangi işte kazanabilir ama şu yaş itibariyle tüm sorumlulukları erteleyip eğitime işe odaklanmakta zor oluyor .
Bencede konu sahibi evlenmeden bu sorunları aşsınlar . Sevgilisi daha garanti bir mesleğe atılabilir dört beş sene bekleyecek kadar yaşları da uygun hem.
Katılıyorum bu duruma biz önce önümüzdeki engelleri kaldırıp sonra evlilik yaptık askerlik gibi ama ben şuna inanıyorum evlenmeyip ayrı yaşayınca yani ailelerin evinde olunca ortak bir birikim yapılamıyor o yüzden sevgililiğin çok uzatılmasından yana değilim bence ne kadar çabuk kendi düzenini kurarsan o kadar çabuk o düzene alışıp ilerliyorsun biz bir sene içinde araba aldık eşimin işi değişti ve şimdi çocuğumuz oluyor ama biz kendi ailelerimizin yanında olsaydık muhtemelen bunları yapamayacaktık ki biz kirada oturuyoruz ve her ay yaklaşık 40.000 kredi ödüyoruz ama her şeyi bebeğimizin doğacağı aya göre ayarladık o aydan itibaren kredilerimiz bitiyor ve artık benim çalışmama gerek kalmıyor ama bu süreçte biraz daha fazla kazanabilmek için beraber bizim işletmemizde ekstra olarak geceli gündüzlü çalıştığımızı biliyorum ki hamile halimle ☺️ hiçbirşey kolay değil malesef ama hayattan beklentisi çok önemli armut piş ağzıma düş şeklinde yaşayan insanlar böyle evlilikler yapmasın tabiki😅 Sizide çok takdir ettim bu arada allahım mutluluğunuzu daim etsin yolunuzu kolaylaştırsın güzelleştirsin inşallah 🙏🏼🙏🏼

Şuan bebek gibi sevilebilirsiniz ama aynı evin içine girip ekonomi yüzüne yüzüne çarpınca hersey değişir.
Şuanki mesleği kendi işi mi? İleride işten çıkma durumu olunca kolay iş bulur mu bunlarda önemli kriterler.
Ama belliki daha küçüksünüz, bence hemen evlilik düşünmeyin. Biraz o da birikim yapsın, yoksa arabalarinizi vs alın. Sonra düşünürsünüz evlilik

Bir tanıdığım 4.5 yaşında bıraktı kreşe. O zamana kadar yapisikti ikisi. İlk 1 yıl inanılmaz zor geçmiş yani çocuktan ayrılıp bırakmanın sonu yok hep zor. E napcaz çalışmayacak miyiz?

Umarım herşey gönlünce olur🙏
teşekkür ederim
Erkek arkadaşınızda cok genç. Mesleği ilerlemeye açık mı bu bence önemli bir kriter.
Eşim benden az kazanıyor. O özel sektörde ve şu an sevgilinizin yazdığınız maaşından bile az alıyor. Ben memurum. Evlenirken bunu sıkıntı etmedim tabi bende düşünmüştüm ama çalışkanlık daha önemli kriterdi. Boş duracak bir insan değil diye düşündüm , maddiyatı öncelemedim. Tam düşündüğünüz şeyi yaşıyoruz bebeğimiz var ve ben ücretsiz izindeyim ☺️
Yalnız yapı olarak paraya çok çok değer veren biri değildim ve biz evlenirken her şey bu kadar uçuk fiyatlarda değildi.
Su an olsa daha zorlanırdım sanırım kiralar 20k olmuş. Bizim kiramız uygun kaldığı için geçinebildik yoksa çalışmaya dönmek zorunda kalırdım bende. Ancak artacak ve patronu eşime zam vermedi.
Evet onu seviyorum ama zor olduğunu da bilin özellikle bir erkek açısından çok zor. Sizde sürekli onu teşvik edecek güç olacak mı?
Biz hiçbir zaman maddiyat yüzünden birbirimizi kırmadık ben her zaman onun erkeklik onurunu düşündüm. Eşimde beni düşündü . Bu zor şartta bile cebime harçlık koymadan gitmez işe.
Öte yandan zengin olup pinti olabilirdi.
Bende hiçbir zaman ondan çok kazanıyorum diye eşimi ezmedim.
Yine de zor.
Bebeğimizden hiç kısmaz ne istesem alabilirim ne istersem derken elbet bende bütçemize göre hareket ediyorum ama istediğim şeylere hayır demez. Kredi kartı , taksit vs bir şekilde alır.
Bizim arabamız var ben bekarken birikim yapmıştım eşimin birikimi az miktarda vardı o da kattı aldık.
Birikimimiz arttı biraz da bahçe aldık küçük çaplı .
Ve son olarak benim işim rahat sonuçta memurum hiçbir zaman tam olarak zorda kalmayız diye de bakıyoruz.
Sizinde hayatınızı kolaylaştıracak yönler olmalı mutlaka. Birikim olmadan özellikle atılmayın derim.
Aslında biz de ilk tanıştığımız zamanlarda maaşını bile bilmezdim sormazdım. Bu kadar felaket değildi kiralar vs iki kişi çalışırsak bir şekilde hallederiz diyordum. Şimdi çevremdekiler evlenmeye başlayıp bizden daha yüksek maaşlarla geçinemiyoruz deyince her şey gözümde büyümeye başladı. Neyse ki bizim de arabamız olacak erkek arkadaşım çalışmaya başladığı gibi almış arabasını. Yoksa kira ödeyerek araba almak bile çok zor bu devirde. Bebeğinizi gözlerinden öpüyorum hep mutlu ve sağlıkla büyütün inşallah

Valla şuan çok sevgiden her şey toz pembe görünüyor olabilir, ki benim eşim kariyerli sayılacak bir mesleğe sahip olmasına rağmen evlenirken ailesi hiç destek olmadı inanılmaz mutsuz oldum. Nişanlanmadan ne olacak ki ya çok seviyorum seviliyorum derdim. Evlenince değişmeyeceğinin garantisi de yok. Bazen sevgiliyken ki mesajlar denk geliyor sanki eşim değil başka birisi yazmış gibi.

Kaldı ki şimdiden içinde bir şeyler sıkıntıya sokmuş seni. Zor ne deyim

Evlenirken beğendiğin eşyaları alamayacaksın, beğendiğin gelinliği giyemeyeceksin istediğin gibi organizasyonlar yapamayacaksın. Yaz gelecek bir tatile gidemeyeceksin. Çocuk olacak geçim derdinden çocuğuna odaklanamayacaksın. Karar senin.

Sevgilinizin işinde yükselme imkânı var mı? Siz hangi işte çalışacaksınız hadi gireyim derseniz okuduğunuz bölüme göre işiniz belli mi yoksa uygun olan herhangi bir iş mi?

Sizce maddi imkanı çok olmayan fakat düzenli bir işi olan huyu melek gibi olan ve çalışkan erkekle evlenilir mi? Erkek arkadaşımın maaşı piyasaya göre az, durum öyle görünüyor ki kirada oturacağız ve hayatımın sonuna kadar ben de çalışmak zorunda olacağım. . Yaşadığımız semtte kiralar en az 20 bin ve erkek arkadaşımın maaşı 30 bin. Çalışmaktan kaçmıyorum fakat evlilik çok büyük bir sorumluluk ve karar en basitinden çocuğum olduğunda bırakıp işe gitmek zorunda olacağım. Yapamam demiyorum sadece sizlerin düşüncelerini merak ediyorum. Çevremde evlenerek ev araba sahibi olan kadınları görüyorum, hayat onlar için daha kolay olacak gibi geliyor. Ailemin evinde rahat büyüdüğüm için tüm bu sorumluluklardan korkuyorum. Diğer yandan sevgilim gerçekten çok iyi biri bebek gibi seviliyorum ve onu çok seviyorum. Maddi imkansızlıklarla evlenip sonra her şeyi yoluna koyanlarınız var ise dinlemek isterim. İki gönül bir olunca her şey hallolur mu :110:Yoksa daha mı gerçekçi bakmalıyız hayata.
Daha uygun bir kirada otursaniz,aile desteğiyle borçsuz evlenseniz ve siz de çalışsanız iyi olabilir

Çoğumuz zaten ömür boyu yani emekli olana kadar çalışıyoruz.
Hem çalışmaktan kaçınmam diyip sonra ömür boyu çalışacak mıyım demek tuhaf olmuş.
Sizin mesleğiniz nedir?
Cocuk olunca ücretsiz izin almak ister belki ama bu durumda mümkün görünmüyor

Bence önemli ya, bunu yıllar geçince daha iyi anlıyor insan, eşimi çok seviyorum şuan benden az kazanıyor ama ailesinden kalanlar ve destekleri olmasa çok zor olurdu bizim için bazı şeyler, ister istemez hayatı etkiliyor, sevgilinin ailesinden ev falan birşey gelir mi ?

Örnek dinlemek istediğiniz için kısa özet yazacağım
Biz eşimle üniversite yıllarında tanıştık.
Eşimin ailesinin durumu iyi değildi ben ise güzel imkanlarla büyümüş biriydim.
Ben ögretmenlik okuyordum o önlisans.
Bir sürü sorun aştık o yıllarda.Çok güzel seviyordu beni.
Şimdi 11 yıllık evli 2 çocuklu bir aileyiz.
Dügünümüzü kendimiz yaptık.
Önce eşim memur oldu,sonra ben atandım.
Çok çabaladık.
Eşim sonra 4 yıllıga tamamlayıp sınavlara girip idareci oldu.
Evimizde var arabamızda.Zamanla herşeyi yaptık beraber.
Çok yorulduk ama.
Oda bende isterdik bazı şeyleri hayatın bize direk sunmasıni ama bı lafımız var,olacaksa seninle olsun.
Demem o ki çok sevmeniz ve beraberinde çabalamanız gerekiyor evet.
EN yakın örnek kardeşimin eşi çok varlıklıydı ama defalarca aldattı,şiddet uyguladi,çocuklarına babalık pek yapmadı,şimdi boşanıyorlar.
İlla para huzur getirir diye birşey yok.
Bu ekonomide parasız olmakta zor.
Ne diyim hakkınızda hayırlısı olsun

Yok buna asla cevap gelmiyor
Sevgilinizin işinde yükselme imkânı var mı? Siz hangi işte çalışacaksınız hadi gireyim derseniz okuduğunuz bölüme göre işiniz belli mi yoksa uygun olan herhangi bir iş mi?
İşinde yükselme imkanı var mı bilmiyorum, özel sektörde yükselmek pek kolay olmuyor. Fakat işyerinde çok seviliyor çünkü çok saygılı ve hep doğru olmaya çalışır. Kriz anlarını da güzel yönetir müdürleri sever onu. Belki şansı olabilir. Ben de yazılımla alakalı bir bölüm okudum staj yapıyorum şuan.

Bence önemli ya, bunu yıllar geçince daha iyi anlıyor insan, eşimi çok seviyorum şuan benden az kazanıyor ama ailesinden kalanlar ve destekleri olmasa çok zor olurdu bizim için bazı şeyler, ister istemez hayatı etkiliyor, sevgilinin ailesinden ev falan birşey gelir mi ?
maalesef pek destekleri olabileceğini sanmıyorum, çok iyi insanlardır ellerinde olsa yaparlar ama onlar da kirada

Valla şuan çok sevgiden her şey toz pembe görünüyor olabilir, ki benim eşim kariyerli sayılacak bir mesleğe sahip olmasına rağmen evlenirken ailesi hiç destek olmadı inanılmaz mutsuz oldum. Nişanlanmadan ne olacak ki ya çok seviyorum seviliyorum derdim. Evlenince değişmeyeceğinin garantisi de yok. Bazen sevgiliyken ki mesajlar denk geliyor sanki eşim değil başka birisi yazmış gibi.

Kaldı ki şimdiden içinde bir şeyler sıkıntıya sokmuş seni. Zor ne deyim

Evlenirken beğendiğin eşyaları alamayacaksın, beğendiğin gelinliği giyemeyeceksin istediğin gibi organizasyonlar yapamayacaksın. Yaz gelecek bir tatile gidemeyeceksin. Çocuk olacak geçim derdinden çocuğuna odaklanamayacaksın. Karar senin.
Gelinlik vs onlar sorun değil de. Bir tatile bile gidilemeyen evlilik beni mutlu etmez. Mesela ev aldık borcu var diyelim o ayrı iki üç sene dişini sıkarsın, ama tüm kazandığının ömür boyu kira ve giderlere anca yetmesi üzer beni. Bu yüzden şartlar düzelirse evlilik yoluna girmek en mantıklısı. 1 2 sene sonra maaşıma bakarım sevgilimin maaşına bakarım biz bir ev geçindirebilir miyiz aileler ne kadar yardımcı olabilir düşünürüm.

Örnek dinlemek istediğiniz için kısa özet yazacağım
Biz eşimle üniversite yıllarında tanıştık.
Eşimin ailesinin durumu iyi değildi ben ise güzel imkanlarla büyümüş biriydim.
Ben ögretmenlik okuyordum o önlisans.
Bir sürü sorun aştık o yıllarda.Çok güzel seviyordu beni.
Şimdi 11 yıllık evli 2 çocuklu bir aileyiz.
Dügünümüzü kendimiz yaptık.
Önce eşim memur oldu,sonra ben atandım.
Çok çabaladık.
Eşim sonra 4 yıllıga tamamlayıp sınavlara girip idareci oldu.
Evimizde var arabamızda.Zamanla herşeyi yaptık beraber.
Çok yorulduk ama.
Oda bende isterdik bazı şeyleri hayatın bize direk sunmasıni ama bı lafımız var,olacaksa seninle olsun.
Demem o ki çok sevmeniz ve beraberinde çabalamanız gerekiyor evet.
EN yakın örnek kardeşimin eşi çok varlıklıydı ama defalarca aldattı,şiddet uyguladi,çocuklarına babalık pek yapmadı,şimdi boşanıyorlar.
İlla para huzur getirir diye birşey yok.
Bu ekonomide parasız olmakta zor.
Ne diyim hakkınızda hayırlısı olsun
Ne güzel bir ailesiniz. Mutluluğunuz daim olsun. Öyle bir dönemdeyiz ki şiddet aldatma kadın cinayetleri her şey artmış durumda. Böyle olunca insan bir kere sevdiği güvendiğini bulunca bırakmak istemiyor. Bir erkeğin yuvasına sahip çıkması çok önemli yoksa istediği kadar mal varlığı olsun kadını perişan eder.

Maddi imkansızlıklarla evlenip sonra her şeyi yoluna koyanlarınız var ise dinlemek isterim.

Ben 21 yaşında evlendim. Atanmış bir öğretmendim. Eşim ise 26 yaşında lise mezunuydu ve inşaat işçisi olarak çalışıyordu. Hiç birikimimiz yoktu. Evlenirken de atandığım yerde 2. elden aldığımız eşyalarla ev kurduk. eşim yanıma geldi köy gibi bir yerdeydim o yüzden çalışamıyordu da. yani anlayacağın tek ben çalıştım uzun bir süre. Eşim askerliğini de yapmamıştı evlendikten 2 sene sonra askere gitti 1 sene askerlik yaptı. Askerden döndüğünde Kpss ve üniversite sınavına girdi. 8 ay da bulunduğumuz şehirde iş aramakla geçti. yani yine tek maaş gelirimiz vardı. Sonra geçici bir iş buldu asgari ücretle, o sıralar kpss puanı ile memuriyete atandı 30 yaşındaydı bu olduğunda. (sonra üniversiteyi okuyup yükseldi işinde.)
ama bu defa da başka bir şehre gitti. o orada maaşıyla geçindi ben bulunduğum yerde maaşımla geçindim.
yaşımız 28 -33 olmuştu bir bebeğimiz oldu. bebeğim 1 yaşına gelene kadar izne ayrıldım, sonra 1 yaşında kreşe verdim çünkü tek maaş geçinemezdik, çalışmam lazımdı. o sırada kredi çıktı, şansımız varmış 25 senelik bakımsız bir ev aldık 14 sene krediyle. şu an o evde oturuyoruz 3. senesini ödüyoruz kredimizin. evin de içini istediğimiz gibi yaptırıyoruz yavaş yavaş.
borcumuz da var, çocuğumuz için yaptığımız birikimimiz de var.
evlendiğimiz ilk yıllarda eve yiyecek alamadığımız zamanlarımız oldu. alyansımıza, telefonumuza kadar sattık. ama kimseden bir şey istemedik. ailelerimizin bile haberi yoktur.
sonraki yıllarda lüks evde de oturduk, tatillere de gittik. şu an pahalı teknolojik ürünlerimiz var mesela. bunları rahatça alabiliyoruz. gelirimiz bize rahat bir hayat sunuyor ama bugün her şeyimiz elimizden gitse yine birbirimize sarılırız. zenginliğin, maddiyatın nasıl kullanıldığı önemli. kimseye muhtaç olmayacak, çocuğumuza bir güvence sağlayacak, acil hastalıkta vs durumda bizi kurtaracak kadar bir gelirimiz olduktan sonra biz aile olarak birlikte ve mutlu olmayı önemsiyoruz.
soruna bir cevap oldu mu bilmiyorum ama benim paraya bakış açım bu şekilde. olması gereken bir şey ama sadece onunla olan bir şey değil. amaç değil araç benim için.

Ne güzel bir ailesiniz. Mutluluğunuz daim olsun. Öyle bir dönemdeyiz ki şiddet aldatma kadın cinayetleri her şey artmış durumda. Böyle olunca insan bir kere sevdiği güvendiğini bulunca bırakmak istemiyor. Bir erkeğin yuvasına sahip çıkması çok önemli yoksa istediği kadar mal varlığı olsun kadını perişan eder.
Aldatılan, öldürülen hiçbir kadın da aptal değildi aslinda...Onlar da bir zamanlar hainlerini, katillerini seviyor ve sonsuz güveniyordu , bırakmak istemiyordu emin ol.

Sizce maddi imkanı çok olmayan fakat düzenli bir işi olan huyu melek gibi olan ve çalışkan erkekle evlenilir mi? Erkek arkadaşımın maaşı piyasaya göre az, durum öyle görünüyor ki kirada oturacağız ve hayatımın sonuna kadar ben de çalışmak zorunda olacağım. . Yaşadığımız semtte kiralar en az 20 bin ve erkek arkadaşımın maaşı 30 bin. Çalışmaktan kaçmıyorum fakat evlilik çok büyük bir sorumluluk ve karar en basitinden çocuğum olduğunda bırakıp işe gitmek zorunda olacağım. Yapamam demiyorum sadece sizlerin düşüncelerini merak ediyorum. Çevremde evlenerek ev araba sahibi olan kadınları görüyorum, hayat onlar için daha kolay olacak gibi geliyor. Ailemin evinde rahat büyüdüğüm için tüm bu sorumluluklardan korkuyorum. Diğer yandan sevgilim gerçekten çok iyi biri bebek gibi seviliyorum ve onu çok seviyorum. Maddi imkansızlıklarla evlenip sonra her şeyi yoluna koyanlarınız var ise dinlemek isterim. İki gönül bir olunca her şey hallolur mu :110:Yoksa daha mı gerçekçi bakmalıyız hayata.
Biz de çalışıyoruz biz de çoğumuzun bıraktık, kirada oturduk toplu taşıma da kullandık lakin çalıştık. Önemli olan aldığı ya da aldığınız maaş değil önemli olan EKONOMİK YÖNETİMİNİZdir. Sevip seviliyorsunuz. Kaprisli ve her istediğim olsun kafasında değilseniz geçirirsiniz. Ama raha büyüdüm her istediğim oldu üşgenç ve geçimsiz birisiyim diyorsanız çocuğun başını yakmayın gerçekçi olun ve evlenmeyin

Aldatılan, öldürülen hiçbir kadın da aptal değildi aslinda...Onlar da bir zamanlar hainlerini, katillerini seviyor
Tabii ama en azindan henuz sevgililik döneminde bazi sinyaller görebiliriz. Sinir kavga aninda nasil davraniyor, annesine kiz kardesine nasil davraniyor, sonucta dort yillik bir iliskide birbirimizin bir cok halini gorduk. Kimseye %100 guvenemeyiz ama daha basindan bazi sinyalleri goruyorsak uzak durmak gerek.

X