Maddi sıkıntılar kaygılar...

Dünyadan bir haber yorum yapıp duruyorsunuz parlak zekanızla Rusya Almanya’ya gelen boru hattının bir kısmını süresiz kapattı. Birazcık kendinizi güncelleyin üç günlük beyninizi buralarda harcamayın.

Benimde var öyle çok zengin arkadaşlarım
Çoğu kirada oturuyor
Aylık 10-15 bin kira veriyorlar, isteseler çok rahat ev alırlar.
Ama eşleri ticaretle uğraşan insanlar bir anda 5-6 milyar bir eve yatırmak istemiyorlar. Çünkü oturdukları evler o fiyatlarda, gidipde daha düşüğünü almazlar. Çoğuda kardeşleri ile ortak, birine alınsa hepsine alınmalı. Yani biranda 15-20 milyar bir yatırımdan bahsedilince tabiki hiç bir iş insanı bunu göze almiyor. Kirada oturuyorlar ve hayatlarından memnunlar yani.
Kirada oturan herkes sefil değil demek istediğim bu.

Tamamen katılıyorum yani adamlar olmadığı için değil kendi politikaları sonucu bunları yaşıyor. Bizde durum çok farklı.

Bir gün avmde bir araba gördük esim yahu bu şehirde kim biniyor dedi bir indi çalıştığım ilçeden müteahhit
Birkaç sene evvel istanbuldayım, biraz soluklanalım felekten bir gece çalalım diye kardeşimle gezmeye çıktık, bir aracın arkasına park ettik Allahım sana geliyorum dedim araba swaroski kaplıydı sahibi kimdi bilemem ama maşallah epey yüklü bir cüzdana sahip olduğu kesin ama saçacak kadar param da olsa öyle bir araca binmem, ben görgüsüzüm diye bağırıyor zira :))

Mesleginiz nedir? Belki umit olur diye yazmak istedim, muhendisim, 25-26 yas civari dunyanin obur ucuna tasindim, tasindiktan 1 sene sonra evlendim. Esimle burada tanistik. Ilk 2 hafta cok zordu, geldiginiz yer neresi olursa olsun cok buyuk bir bosluk ve ayrilik hissi oluyor. Simdi burasi ikinci evim oldu, alisiliyor, duzen de aile de kuruluyor, merak etmeyin. En onemlisi saglam bir is bularak gitmeniz, yoksa cok zorlanirsiniz.

Benimle paylaştığı bir ek geliri yok. Varsa bile yine karşılar mı emin değilim.

Komşu niye sizinle ek gelirini konussun ki?

Bizim gelirimizi eşimin ailesi dahi bilmez, tabi ki işinden dolayi ortalama tahmin ediyorlardir ama net nedir bilmezler laf arasinda sorduklari halde soylemedi eşim. Maasini, ek gelirini vs ben hariç anasi bile bilmez kaldi ki komşular...
Sizin komşu ne yapiyordur bilmem de herkes gelirini herkese ilan etmek istemez illa bir iş cevirmesi gerekmiyor. Ben komşularin ne yaptigini, ne kazandigini hiç bilmiyorum mesela.

Fazla kazaniyorlardir soylemezler.

Marka takıntınız mı var ? Sokakta top oynanıyorsanız, ayağınızı yere sürte sürte yürümüyorsanız niye patlasın ki ayakkabı ?
Ya araya giriyor gibi oluyorum ama bende de aynı sorun var. O yüzden zaten değişik değişik ayakkabılar almam. Bir markanin bir spor ayakkabısından alıyorum birkaç senedir. En sık o sporları giyiyorum. O ancak dayanıyor. Ayağımı da surtmuyorum ama kullanımla alakalı sanırım benim de çok çabuk eskiyor.

Herkesin standartı düştü ne yazık ki . Benim 1 yaşında bebeğim var . Bildiğiniz stokçu oldum . Ben kendi yaptığım birkaç tasarruftan bahsedeyim, umarım işinize yarar.
1.Dolap uygulaması kullanmak : hem bebek kıyafetlerini , hem oyuncak vs sıfır almaktansa temiz 2. el alıyorum.(elektronik hariç ) enaz 3te 1 fiyatına geliyor. İkea oyun çadırı olmuş 270 TL ben uygulamadan 2. El 50 TL ye aldım.tertemiz vede . Uygulamada da hemen almıyorum. ihtiyacım olan ürünleri ara ara hep beğeniyorum , sonra ya satıcı kampanya yapıyor ya ben teklif yolluyorum onu kabul ediyorlar. Kendi kullanmadıklarımıda satıyorum oradan da bebeğin bireysel emekliliğine para aktarıyorum. Kızınızın ihtiyaçları için kesin bakın .ve satışta yapın.
2. Kesinlikle marketlerin %50 indirimlerinde stok yapıyorum. Yaz başında zamdan önce toplu peynir alıp ufak kalıplarda vakumlatmıştım. Bütün yaz peynir almadım. Labne peyniri almıştım %50 indirimden direkt buzluğa stokladım 8 paket.
3. Kuruyemiş artık kendimize alamıyoruz. Bebek için kıştan 5kg kabuklu ceviz almıştım. Oradan veriyorum.çok bereketli oluyor. Sizde cevizi uyguna bulunca öyle alırsanız gerçekten parça parça almaktan daha iyi oluyor.çok çeşit değil 1-2 çeşit yiyecek kızınız ama düzenli yiyecek. Arada çiğ kuruyemiş indirimi olursa ek alıyorum cevizin yanına.
4. Kızınızın sağlıklı beslenmesi için. İlikli kemik alıp kemik suyu yapacaksınız . Kasaplar hala uyguna veriyor. Buz kalıplarıyla dondurup buzluğa atacaksınız . Her yemeğine katın et tüketimi azalsa bile açığı oradan karşılayacaktır.
5. Muzu, avakadoyu indirim kovalayarak alıyorum. Muza 20tl den , avakadoya 8 TL den fazla vermedim bugüne kadar. (Bebek için tabiki :), kendim yemiyorum artık )
6. Faturaları bende kısamıyorum artık, enson elektrikli çaycıdan ve kurutma makinemden ve ütüden feragat ettim ama yine 1000tl geldi fatura.
7. Deterjan, tuvalet kağıdı, havlu rulo, şampuan, piril, bulaşık Mak det. kasa arkası indirim gördükçe stokluyorum. 2 yıldır hiç bitmedi. Hep stokta vardı. Enson tuvalet kağıdı tanesi 3tl ye geliyorken yine stoğa ekledim.
8. Eti kasaptan aylık alıyorum. Migros vs çok pahalıya geliyor.
9. Büyük kalem bir ihtiyacımı hemen internette aratıyorum. Uygulamalarda beğeniyorum Trendyol, hepsi burada, akakçe , cimri vs .. bi süre bekliyorum . Kampanya vs olunca alıyorum. Uygulamalardan bildirim geliyor zaten fiyat düştü diye.
10. Bu kış için sağlam stok yaptım. Fiyatlar düşmedi pek ama her pazara gittiğimde 1er2şer kilo alıp buzluğa attım hep .Örneğin en son bu hafta barbunya kg 15tl ye buldum 3 kg aldım attım buzluğa
Aklıma gelenler bunlar Umarım yardımcı olabilmişimdir .

Benim komşu da 3 kere neden yazı evde geçirdiğimi sordu arkadaşa işi mi bıraktı diyormuş

Bizim semtte çok var öyle ahahahah , swarowski görmedim ama silme sim kaplı arabalar var, kadife kaplı var bi tane çok iyi

Ben eskiden yılda min. 2 kere yurtdışı yapardım ki asgari ücretin çok üstünde maaşım. Bu şartlarda ve bebekten sonra imkanı yok. Ek gelirleri vardır. Bu döviz kuruyla hiçbir borcu olmadan hatta hiç harcamada bile tek asgari 5500tl /20 = 275 dolar eder. Ya siz bizi kandırıyorsunuz ya onlar sizi

Sistem değişmediyse yaşadığınız evi aynı zamanda şirket adresinizse, şirketinizin faaliyet alanına göre değişkenlik gösterse de, evin kirası faturaları, faturalandırdığınız gıda vs harcamalar vergiden düşüyor, kullandığınız aracı da şirket aracı olarak alır veya kiralarsanız onun masrafları da yine gider görünüyor.

Kimisi eve yatırım yapmak yerine elindekini sermaye olarak kullanıp parayla para kazanmayı tercih ediyor, sonuçta ev alacak parası baki diye düşünüyor.

Merhaba anladığım kadarıyla elinize kalan 3 kişilik aile için 17. Giderlerinizi kalem kalem yazıyormusunuz. 1 ay boyunca dışardan 1 su bile alsanız yazın bence.. Böylece nereye ne harcadığınızı görürsünüz. mesela Toplam fatura yerine tek tek yazıp bakmanızı tavsiye ederim. Evet hayat çok pahalı ama çocuk için kuruyemiş alamamak biraz fazla geldi bana. Her gün 1 kase dolusu yemek sağlıklı beslenmek demek değil çünkü

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…