Maddi sıkıntılar kaygılar...

Benim de amcamlar böyle
Bana çok itici geliyor açıkçası. Tamam pahalılıktan yakınabilir insan, üzülür vs ama bunlar ülke bu halde değilken de böyleydi zaten. O zaman da ağlarlardı şimdi de ağlıyorlar. Bazıları o kadar yakınıyor ki, aklım almıyor cidden

Vize istemeyen bir ülkeye gittiler. Gittiler valla, inanilmaz geliyor ama gittiler.
Bakın ısrarla gittiler diyorsunuz
Evet gitmişlerdir eminim buna
Ama siz milletin gelirini bilemezsiniz
Alttarafı arkadaşınız veya komşusunuz
Ben kardeşlerimin evlerine giren parayı bilmem, onlar benimkini bilmez
Kaldiki komşum benim nekadar maaş aldığımı, ek geliirimin nekadar olduğunu bi-le-mez. Bilemez yani.
Yani siz asgari ücret x10-15 gibi düşünün onların gelirini ve onlar nasıl yapiyor ben neden yapamiyorum diye kendinizi kötü hissetmeyin.

Bayadır haber filan bakmiyorum icim almiyor artik.. en son baktigimda rusya ukrayna ya destek veren ülkelere gaz vermeyi bırakacagından bahsediyordu.. iki ülkenin savaşı başka ülekeri de etkiliyor maalesef.. bir ülkeyle alısverişin varsa rest çekerken biraz düsünmek gerek tabi

Ben borç batağındayım :)
Milyon tane ödemem var, eksi hesapları eksi hesaplarla ödüyorum.
Yeni tasarruf tedbirlerine girmeye karar verdik bu ay
Yapacaklarımız doğalgazı sadece salonda açmak
Yeni giysi almayıp hep aynı şeyleri giymek
Ben işe yürüyerek gidip geleceğim, eşim çocuğu arabayla götürüp getirecek mecbur. (Önceden çocuğu okula bırakıp beni işe bırakıyordu yol uzuyor)
1 saat uzaktaki memleketimize bile gitmeyeceğiz.
Dışarıdan yemek yok, ekmeği bile evde makinede yapacağız (elektriğe zam gelmiş maliyeti tekrar hesaplayacağım, pahalıya gelirse ekmeği dışarıdan almaya devam)
Kuaföre gitmek yok
Öğle yemeklerini de işe evden götüreceğiz. Böyle yani
Heralde 626252 ay sonra borçlarım biter

Adamin ailesini birebir tanımıyorum ama kizin ailesinin hiçbir şeyi yok. Bizim gördüğümüz de mümkün değil ama yaşıyorlar işte. Yaşadıklarını görüyorum.

Yani buralara çok girmek istemiyorum ama keşke bizim şu andaki durumunuzun sebebi de uluslararası olaylara karşı toplum adına öngörülü tedbirli ve onurlu duruş sergilemeyi amaçlayan kararlar olsaydı, bari psikolojik olarak tutunacak bir dalimiz olurdu demekle yetiniyorum

Valla inanın ben de anlamıyorum. Bana geçenlerde de şey diyor, benim İstanbul'da da evim var. Eski esiyle olan evi ona aitmiş galiba tam emin değilim.
Bu ev de onun, ben kiracıyım bi de. Bir gün böyle bir talebim olmadı, olmaz da. O söyleyince bi acayip hissettim. Eşim zaten fitreyi maddi durumu düşük birine vermişti, 2 kere söyledi kadın bana. Ben de eşim vermiş dedim. Ki biz 2 kisiyiz, 2 kisinin fitresi 100 ₺ bile tutmaz.

Almanyaninkinin onurlu bir durusu oldugunu düşünmüyorum, cünkü dis politiklari iki yüzlü. Evet Rusya bir ülkeye saldirdi. Ama aynisini Amerika da kac defa yapti ve yapiyor ama onlara "dostumuz" diyorlar, cünkü onlara karsi duracak totolari yok. Toplumu korusular baris yoluna ve uzlasmaya gitmeye calisirlardi. Kendi oyunlari icin insanlari harcamazlardi. Bu kriz olmadan bile Almanyada her sene 2 Million insandan fazla evini sicak tutamiyor, cünkü paralari yetmiyor. Bunun istatistigini alman hükümet kendisi veriyor, tahmin felan degil. Bu sene rakamlarin ne kadar yükselecegini tahmin edemiyorum bile.
Türkiyenin ekonomisini yeniden insaa etmek icin bir cok alanda reformlar gerekecek ve bunlari dogru düzgün yapacak adamlar yok. Bence problem aslinda orda (Alman vatandasligina gectim, oy hakkim yok onun icin partilerden bagimsiz yorumluyorum bunu)

Marketler daha bi pahalandi maalesef.. birde zincir marketlerde şöyle bir durum var sizde karşılaşmışsınızdır, bir ürüne zam geldi mi hepsi nerdeyse ayni fiyat yapiyorlar, zam gelecek ürünü hiçbir markette bulamiyorsun.. bi ara evde yag bitti gittim markete yok litrelik var sadece 5 litrelik yok digerine derken 4 market gezdim yok arkadaş. Dedim tamam buna 2 güne zam gelecek..

Adamin ailesini birebir tanımıyorum ama kizin ailesinin hiçbir şeyi yok. Bizim gördüğümüz de mümkün değil ama yaşıyorlar işte. Yaşadıklarını görüyorum.
Köyden indim şehre filmindeki gibi her hafta bir bizans altını mı bozduruyorlar acaba

Bizde durumu zorda olana veririz asla vakıfmış yurtmuş vermeyiz Utanmadan nasıl isteyebiliyor Hele bu zamanda herkesin bütçesi kendine zor yetiyoken

Katılıyorum, herkesin harcamaları öncelik sırası kendine göre.

Gıdada sizin gibi seçiciyiz, 1 tişörte 300 lira verirken düşünürüm ama gıdaya harcarken acımam.

İki ülkenin uzuuunca bir siyasi ve tarihi konjuktur karşılaştırmasini içeren bir yorum yapmadan bu yorumunuza burda cevap veremem ama bu site kurallarına aykırı biliyorsunuz. Yalnız şu kadarını söyleyebilirim ki çok çok şanslısınız...

Kendi beyanlarını söylüyorum hanimefendi. Gelirimiz bu diye kendisi söylüyor. Aileden destek almadan düğün yaptik diye kendisi anlatiyor. Ailenin destek olmadığını belirten başka konular konuşuyoruz. İmkanlarının olmadığını sohbetlerimiz esnasında çıkarıyorum. Kendisi ailenin her konuda destek olmasi gerektigini düşünen biri. Olmuyorlar diye araları bozuk. Ben de bu sohbetler sebebiyle biliyorum yani.
Tatillerini ekstra harcamalarini görüp 1 kez bile bu parayla nasil yapabiliyorsunuz diye sormadim sormam zaten. Hayretle bakiyorum sadece.
Bir yanim mümkün değil dese de cevap bulamadigim icin kötü hissediyorum.

selammm.bu fakir okul servisi problemiyle uğraşıyordu.2700 ü nasıl vereyim?bir çare bulduk neyse.4 çocuğu aylık 1500 den götürmeyi kabul eden bir tanıdık.valla 1500 e pek sevindik.ölümü görünce sıtmaya razı olanlar gibi pek bi sevindik ayoll.bunların hepsi fakirlikten

Onlar başka bir evrende, en güzel hallerinde mi yasiyorlar nedir

Benim kandırmamla elime ne geçecek? Gördüğümü ve bende yarattığı eksiklik duygusunu paylaştım.

Yalnız bu imkansız.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…