Maddi sıkıntılar kaygılar...

Yurt dışı diyor baksana nasıl olsun yA kötü işler peşinde yA aileden destek var
Yurt dışı tatile gitmek o kadar pahalı değildi ama eskiden
Euro 3-4 liraydı .
Ben Pegasus tan indirimli bilet alırdım.
76 tlye Brüksel'e ucmustum 5 sene önce falan.
Orda da apart kiralardim 3-4 gün gezer gelirdim
Turla bir iki kere gittim daha pahalı oldu .
Tatile arkadaşımla giderdim oda parasını paylasirdijk.
Yeme içme işine de dikkat ederdik.
Daha uygun yerlerde yerdik.
Hatta kahvaltılık alırdık marketten .
Dediğim gibi en son gittiğimde Euro 5 tlydi😅
Artık mümkün değil gitmek .
Yani Türkiye de yaptığım tatilden ucuza gelirdi.
O dönem Antalya Bodrum falan yine pahalıydı.
Böyle anlatınca kimse inanmıyor ama gerçekten öyleydi.
Antalya da 5 yıldızlı otelde tatil yapmaktan daha ucuzdu Güney Fransa.
Tabi orda apartta yada 3 yıldız otelde kalırdım.

Beni bu kış korkutan 2 şey doğalgaz ve mutfak 💆🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ Çok korkuyorum en son Mayıs ayında 1200 TL doğalgaz ödedik adam faturayı yazarken daha zamlı faturaya tam denk gelmemiş gelse 1700 TL demişti onun üzerine bile kaç kere zam geldi . Evi ısıtmak için 3000 TL ödeyeceğiz galiba . Mutfak deseniz bende mi gariplik var anlamıyorum ama haftada 1000 TL gidiyor yA

Yurt dışı tatile gitmek o kadar pahalı değildi ama eskiden
Euro 3-4 liraydı .
Ben Pegasus tan indirimli bilet alırdım.
76 tlye Brüksel'e ucmustum 5 sene önce falan.
Orda da apart kiralardim 3-4 gün gezer gelirdim
Turla bir iki kere gittim daha pahalı oldu .
Tatile arkadaşımla giderdim oda parasını paylasirdijk.
Yeme içme işine de dikkat ederdik.
Daha uygun yerlerde yerdik.
Hatta kahvaltılık alırdık marketten .
Dediğim gibi en son gittiğimde Euro 5 tlydi😅
Artık mümkün değil gitmek .
Yani Türkiye de yaptığım tatilden ucuza gelirdi.
O dönem Antalya Bodrum falan yine pahalıydı.
Böyle anlatınca kimse inanmıyor ama gerçekten öyleydi.
Antalya da 5 yıldızlı otelde tatil yapmaktan daha ucuzdu Güney Fransa.
Tabi orda apartta yada 3 yıldız otelde kalırdım.
O derenin altından baya su aktı şimdi 🤦🏻‍♀️

Boğazlarından mi kesiyorlar acaba diyorum. Et yemiyorlar da kıyma mı yiyorlar, soğanı yarım yarım mı doğruyorlar? Nedir anlamıyorum ki.
Var bi gelir kaynakları, suyun başına geçersiniz diye korkularından söylemiyorlar ayol, bana güven.

Şunu söylemeye geldim: ekip diken ürün yetiştiren tanıdığınız varsa sebzeydi salça tarhanaydı oradan edinin derim. Yemek masrafı az uz bir şey değil. Köydeki besiciye dana kestirip paylaşanlar var mesela

:KK70::KK70:
Kimse üzerine alınmasın, imkanı olmayana zaten kimse bir şey diyemez, Allah onların yardımcısı olsun ama olup da kendini sıkanlar peheeeyyy :)))
Bizim buradaki müteahhitleri bir görün yok böyle bir şey, yahu adam son model üst segment arabaya biniyorsun ama bir üstüne başına çekidüzen ver değil mi?
Altlarında rengi dönmüş bir pantolon bir gömlek, arabanın koltuğunda müşteri gelince giymek için damatlık ceketleri durur, bazen Allah affetsin ama vallahi gülüyorum, normalde adam üstünden düşen eşofmanla geziyor, sonra bir bakıyorsun müsamere çocuğu gibi giyinmiş, hmmm kesin evine alıcı gelecek, çocuklarına afedersiniz lan’lı lun’lu konuşurken bir anda konuşması değişiyor sen nasılsınız buyurun evi gezdireyim deyip bir ön iliklemeler bir eğilmeler 😂

Çocukları benim kapı önünde salça ekmek yiyerek büyüyor, olmasa vallahi bir şey demeyeceğim ama var, bunların aklı fikri evden çocuktan eşten kısıp bankadaki hesaplarını kabartmak.

Doğalgaz yok buralarda biz mecburen klimayla ısınıyoruz, müteahhit eşleri fırınlardan ücretsiz aldıkları çuvalları sırtlanıp odun toplamaya gidiyor.

Bazen eşime diyorum ki adam bak bu insanlar nasıl yaşıyorsa örnek alalım, gidip onlardan kurs alalım, biz öyle ölürüz diyor😬

Benim iş arkadaşım 3 ayda bir aldığı bileziği bize gösterir ben daha dolabını anlayamadım bir giydiğine bir daha sıra gelmez ama çocuklarım kendine bakar ketçap ekmek yer diye övünür kış günü spor ayakkabı ile gezer hırka ile titrerler bazı kültürler böyle

Bir gün avmde bir araba gördük esim yahu bu şehirde kim biniyor dedi bir indi çalıştığım ilçeden müteahhit:KK70:
O hafta bize haksız yere 200 tl tantanasi yapmıştı hepimizin asabını bozmuştu sonra Belediye Başkanı cebinden! Ödedi.

Yapamaz zaten mümkün değil. Sanki komşusunun tüm gelirini her şeyini biliyormuş gibi konuşmuş. Komşun o senin sana her şeyini anlatmaz elbette, dışarıdan bakıp ''aa, asgari ücretle nasıl yapıyor bunları'' diye düşünmek de baya bir saflık. Başkalarının hayatına, gezip tozmasına böyle gözünü dikip bakan insanları hiç anlamam zaten.
Canım biliyorum sen de sitemizin güzide bir üyesisin ve evet herkes kadar senin de yorum yapmaya hakkın var ama senin ısrarla polemik yaratan ve üyeleri durduk yere saçma sapan şeylerle itham eden demogojik yorumlarını ben bu konuda görmek istemiyorum kusura bakmazsan çünkü gerçekten iyi değilim ve benim konumda bana değil de, şu anda bana ve benim durumumda olan diğer üyelere yardımcı olmaya çalışan üyelere saldirmanı kaldıramıyorum. Hiç hoşuma gitmese de engelliyorum seni. Sağlıcakla

Hani hep Avrupa’dan üstünüz naraları atanlar var ya onlar için örnek verdim sadece. Her ne olursa olsun adamlar 3. Yardımını yapıyor bizde de bilmem kaç milyoncu kere zam açıklaması yapıldı. Dediğiniz gibi en azından birşeyler yapıyorlar. Gaz konusu apayrı bir olay.Durduk yere zam yapmıyorlar savaştan dolayı Rusya gazı kestiği için yapıyorlar. Bizdekiler de hava atıyor Avrupa’da gaz yok bizde var diye. Sonuç: doğalgaza %50 zam 🤬
Hanımefendi tüm dünyada doğalgaz fiyatları üç kat arttı, onların kullandığı Rus doğalgazını biz de kullanıyoruz, onlar zam yapınca savaş var normal, bizde zam olunca ooo çok zam oldu. Rica ederim mantık çerçevesinde yorum yapın.

Yapamaz zaten mümkün değil. Sanki komşusunun tüm gelirini her şeyini biliyormuş gibi konuşmuş. Komşun o senin sana her şeyini anlatmaz elbette, dışarıdan bakıp ''aa, asgari ücretle nasıl yapıyor bunları'' diye düşünmek de baya bir saflık. Başkalarının hayatına, gezip tozmasına böyle gözünü dikip bakan insanları hiç anlamam zaten.
Bakın az önce alıntılayıp uyardığınız arkadaşa soru sorduğu kişi gayet normal bir açıklama yaptı. Çünkü soru normal ve kibarca yöneltildi. Herkesin sinirleri bozuk, herkes artık kelimenin tam anlamıyla boğazından değil canından sıkıyor birikim yapmak için. Sizin bu tavrınızı kimse hoş görmez. Kibarca uyarmak istiyorum şu tavrınızı sonlandırın yoksa yine hedef tahtasına geçersiniz, geçtikten sonra da aa noldu demeyin.

Canım biliyorum sen de sitemizin güzide bir üyesisin ve evet herkes kadar senin de yorum yapmaya hakkın var ama senin polemik yaratmak ve üyeleri durduk yere saçma sapan şeylerle itham eden demogojik tavrını ben bu konuda görmek istemiyorum kusura bakmazsan çünkü gerçekten iyi değilim, ve benim konumda bana değil de şu anda bana ve benim durumumda olan diğer üyelere yardımcı olmaya çalışan üyelere saldirmanı kaldıramıyorum. Hiç hoşuma gitmese de engelliyorum seni. Sağlıcakla
Allah razı olsun 🤦🏻‍♀️

Canım biliyorum sen de sitemizin güzide bir üyesisin ve evet herkes kadar senin de yorum yapmaya hakkın var ama senin polemik yaratmak ve üyeleri durduk yere saçma sapan şeylerle itham eden demogojik tavrını ben bu konuda görmek istemiyorum kusura bakmazsan çünkü gerçekten iyi değilim, ve benim konumda bana değil de şu anda bana ve benim durumumda olan diğer üyelere yardımcı olmaya çalışan üyelere saldirmanı kaldıramıyorum. Hiç hoşuma gitmese de engelliyorum seni. Sağlıcakla

Geçen konudan hirsini alamadi sanirim

Ülke olarak berbat durumdayız kabul . Ama insanların yaşam tarzı da çok önemli. Örnek vereyim arkadaşımın evi var , arabası var ve Aileden destekleri var..ona rağmen bana geçen gün biz neredeyse hiç dışardan yemek yemiyoruz eksiye hayatta girmeyiz dedi ben şok..bize gelince evimiz kira devletteyiz ama ben bir yıldır izindeyim ..haftada bir dsarda yeriz asla yemekten kismayiz, evlatlarımızdan da ..tabiki eksiye gireriz kartlarida doldururuz...hepsini ödeyemeyiz bir kısmını ödenecek sonuçta illa ki ödenecek...kiram faturam zamanında odenir.ondan burdan kisayim bir kitap almayayım dsarda bir kahve içmeyim aman eksiye girmeyeyim aman borclanmayayim dersem ben depresyona girerim. Çünkü bu yaşamak değil sadece nefes almak olur .

Hani hep Avrupa’dan üstünüz naraları atanlar var ya onlar için örnek verdim sadece. Her ne olursa olsun adamlar 3. Yardımını yapıyor bizde de bilmem kaç milyoncu kere zam açıklaması yapıldı. Dediğiniz gibi en azından birşeyler yapıyorlar. Gaz konusu apayrı bir olay.Durduk yere zam yapmıyorlar savaştan dolayı Rusya gazı kestiği için yapıyorlar. Bizdekiler de hava atıyor Avrupa’da gaz yok bizde var diye. Sonuç: doğalgaza %50 zam 🤬

Almanya gaz krizini kendi kendine yaratti. Nord Stream 2 yi acsalar problem kalmayacak ama beyefendiler g* dik tutmak derdinde. Ekonomi batmis, insanlar faturalarini ödeyememis o kadar da umurlarinda degil. O biraz ödeme olarak verdikleri diger taraftan aldiklari vergiler yaninda hic. Hatta Alman dis isleri bakani gecenlerde "Ukrainalilara verdigim sözü tutacagim. Alman secmenlerimin ne düsündügü umrumda degil" dedi. Ama bu baska bir konu.
Türkiyenin ekonomisini Almanyanin ekonimisi ile karsilastirmak sacma olur zaten. Tıpkı mesela yurtdisinda yasayip Türkiye icin oy vermek gibi. Ben her sene gitmeye calisirim, yani insanlarin son senelerde Türkiyede yasadiklarini görmemek icin kör olmak lazim. Cennet gibi bir ülke Türkiye, ama bütün potansiyeli kuallanilmiyor. Ben en cok genclere üzülüyorum bu konuda.

750 kaymeyi tiversem ben de bunaırdım sanırsam 😁😁😁😁

2 tane yuksek lisansi ve bir duvari tamamen kaplayacak kadar cok sertifikali egitimlere katilmis, cok donanimli ve isinde gercekten cok iyi. Benim de 10 seneden fazladir hayatimda, butun hayatimi degistiren kisi kendisi. O yuzden her bir kurusu helal olsun, sonuna kadar hak ediyor :)

Sosyetik Mune Ablacığım kibar kibar yazmış yine, ben kibar olmak istemiyorum yani yiyip tuvalete gitmeyengiller bunlar, içlerinde tutuyorlar. :KK53:

Bahsettiğiniz müteahhit betimlemesinin karşılığı olan akrabam mevcut, para var, daireler var, plakalar var; ama açlıktan ölse dışarıda yemez. En fazla kuru simit, sokak arası fare aromalı tavuk döner yer. Evlerine kahvaltıya gidin, köyden gelen erzaklardan başka bir şey yok. Böyle böyle zengin oldular. 😂
Ay eşimin bir arkadaşı var aynı böyle. Yiyecek ekmeği yokmuş gibi yaşıyor resmen, aylık 100 K gibi gelirleri var sanırım, ama dışarıda yemeği geç bir yerde oturup çay içince bile hesap ödeme zamanı ortadan kayboluyor, bu sürekli böyle 🤣
Yani aç gibi davranıyor onu teselli ederken bulursun kendini o derece 😂

Bizler hep yanlış yönlendirildik örneğin altin 3 yılda defalarca zirve yaptı. O süreçte kademeli satis yapıp zirvenin soguyacagini göremedik
Finansal okur yazarligimiz sıfır
Benim hislerim garip şekilde kuvvetlidir. Pandemi öncesi son kış gelirim daha farklı idi. Harcamalar daha azdı. Altin alıyordum ama mesela şubatta 2 tane spor ayakkabı almistim yada başka şeyler almistim garip bir şekilde gerekli olduğuna doğru zaman olduğuna inanıyordum
Simdi iyki diyorum hatta keşke aklıma geleni hiç ertelemeseydim...
Valla ben şu an şimdiye kadar satın aldığım ne varsa iyi ki almışım diyorum. 😄 bundan sonra zor çünkü.

Canım biliyorum sen de sitemizin güzide bir üyesisin ve evet herkes kadar senin de yorum yapmaya hakkın var ama senin ısrarla polemik yaratan ve üyeleri durduk yere saçma sapan şeylerle itham eden demogojik yorumlarını ben bu konuda görmek istemiyorum kusura bakmazsan çünkü gerçekten iyi değilim ve benim konumda bana değil de, şu anda bana ve benim durumumda olan diğer üyelere yardımcı olmaya çalışan üyelere saldirmanı kaldıramıyorum. Hiç hoşuma gitmese de engelliyorum seni. Sağlıcakla
Ay elinize sağlık kimsenin psikolojisi bence şuan üçgünlükdünyayla uğraşacak halde değil 😂

Cunku örneğin deprem ülkesiyiz bugün deprem olsa yardıma koşandan çok enkazdan altin arayan gelir.
Ben mesela İstanbul için hep tarihi eserleri düşünüyorum 1 çöp kalmaz herhalde.
Havalimani bombalanır taksiler artar
Yol kapanır çay zamlanir
Bunlar çözulmedigi sürece umudum yeniden dirilmeyecek..
Eskiden de olmustu bu tarz şeyler nerde bir deprem sonucu yıkım orda yağma kıtlık temel ihtiyaçlarda bile asırı pahalilik.. depremzedelere gönderilen temel yardımların fırsatcılar tarfından kemdine alınması.. ilk defa yaşanacak şeyler degil ha belki bu sefer daha cok yaşanır farkı bu

Evet fütursuzca para harcamanın bedelini ödüyorum 😔
Kartlarimi ödüyorum yine karttan harcıyorum.
İnan nereye gidiyor bilmiyorum.
Bu sene tatil yapmadım durumumu duzelticem diye bakalım düzlüğe çıkarım inşş.
Bu ay özellikle dikkat edicem
Her ay maaş gelsin diye bekliyorum Trendyol sepetimi doldurdum yine
Ama bakıyorum son zamanlarda ihtiyacım olmayan birşey almıyorum.
Spor ayakkabı alıcam 2 bin küsur lira.
Daha uygununu alınca da bir ayda patlıyor ayakkabı.
Ucuza aldığım hersey elimde patlıyor garip bir şekilde.
Marka takıntınız mı var ? Sokakta top oynanıyorsanız, ayağınızı yere sürte sürte yürümüyorsanız niye patlasın ki ayakkabı ?

X