Maddi sıkıntılar kaygılar...

5500 TL ile nasıl bunları yapacak komşunuz aklınız alıyor mu gerçekten
kimmiş o komşu?onu ekonomi bakanı yapalım hemen.asgari ücretle kira ödeyip tatillere gidiyor ha.benim eve kaç asgari ücret giriyor.denizin yüzünü göremedim de bu sene de.

kimmiş o komşu?onu ekonomi bakanı yapalım hemen.asgari ücretle kira ödeyip tatillere gidiyor ha.benim eve kaç asgari ücret giriyor.denizin yüzünü göremedim de bu sene de.
Hayır komşu böyle anlatiyor da buna inanmak saçma

Konuşuyor işte, dertleşirken maaşı da söylüyor kalem kalem borçları da. Yalan söylüyormuşum gibi davranmayın sevgili kk üyeleri. belki o yalan söylüyordur ama bunu düşünüp komşum yalan mı dinliyorum diye bir mesafe koymak istemiyorum aramıza.

Bizde savaştan öncede zamlar yapiliyordu yalnız.. özelleştirildikten sonra artmaya devam etti

Hayır komşu böyle anlatiyor da buna inanmak saçma
öyle kişiler var anlatan.ama yalan söylüyorlar.sebebi malumm buraya yazmaya gerek yok.dün bir pikniğe gittik.cebimizden 350 tl üstü para çıktı benzin hariç.kendileri nasıl tatillere gidiyorlarmış bir de kira vererek?mümkünatı yokk.

kaktüs olmaktan vazgeçtiysen istediğini yazabilirsin ben bile desteklerim valla bak seni.

Son düzenleme:

Yalan soyluyorsunuz demedik size, komşunuz doğruyu soylemiyordur diyoruzzzzz.

Yahu benim eşim mesela evde nasil vakit geciriyorsunuz gibi basit bir soruya bile doğru cevap vermiyor mesela. " Bir şey yapmiyoruz ben işten gelip direkt uyuyorum" diyor adam. Halbuki duzenli yuruyuse cikariz 2 gunde 1, yemek yemeye veya bir seyler icmeye de cikariz. Evde oyun vs oynariz yaptigimiz şeyler var ama sorana söylemiyor bunu bile soylemiyor bir sey soyleyecekse hep oldugundan azini soyler. Simdi ben sormadim kendi anlatiyor diyeceksiniz ama yakinmayi sever bazisi.

Geçtiğimiz yıl ücretsiz izne ayrılmıştım. Bir de o halde arabayı değiştirmek zorunda kaldık. Yarısına borçlandık ki aldığımız araba da 2009 model ha.

Ev kira ama çok uygun Allahtan-şimdilik-. Merkezi sistem olduğu için yakıt nispeten daha uygun oluyor onu da kar sayıyoruz.

Haziranda maaşa başladım önce bi kurutma makinesi sonra eşimle ayaklarımıza 2 çift ayakkabı(ertelemekten yırtacaktık artık) ve 2 günlük karı koca tatil ayarladık sanki maaş yokmuş gibi. Haziran temmuz ağustostan da artırdık borcun bi kısmını ödedik.

Şimdi bu sene de tek maaş gibi yaşamayı deneyip borcumuzun kalanını kapatmaya çalışacağız(an itibariyle 50 bin)

Ama bu ay resmen dibi gördük. Küçük anaokuluna büyük ilkokula başlıyor. Anaokulu özel. Okula başlayacak kıyafet ayakkabı kırtasiye, ilkokul için kıyafet ayakkabı çanta.. Daha onun kırtasiye listesi gelmedi..

Büyük ilkokula başlıyor çıkış saatine yetişeyim az ders istedim ek ders yok yani.

Sağlık sebebiyle yüzmesi gerekiyor yaz dönemi ara vermiştik ona başlayacağız sanırım aylık 500 olmuştur.

Anaokulunda 3 sene çok iyi bi İngilizce temeli aldı devlet okulunda ilk sene hem İngilizce yok hem de körelmesin mutlaka bu yıl takviye aldıralım dedik. Bir arkadaşın çocuğuyla özel hoca ayarlayacağız iyi bir dil okulundan bakalım kaç para isteyecek.

Bağışıklık güçlensin takviye aylık 1000 lirayı buluyor 2 çocuğa. Bu ay alamadık kartın son ödemesi geçsin diye bekliyoruz.

Allah kayınvalidemden razı olsun. Köy var. Dün 1000 liralık malzeme gönderdi neredeyse. Meyve sebze.. Daha da yapıp atar buzluğa falan kışın ordan geçiniriz. Yumurta yoğurt peynir reçel pekmez bal.. Bunlara çok nadir para veriyoruz bir de..

Fındık benim memleketten ceviz kayınvalide den geliyor. Ekstra kuruyemiş çok nadir alıyoruz valla artık.

Aha bu ay kredi kartı 1 maaştan fazla.. Memlekete git gel 1000km yakıt öye git gel ayrı masraf. Yazın evde yoksun markete gir çık 2000.

Oyyy ne yazdım bee..

Benim tanıdığım biri haftalık masrafim şu kadar diye çok alakasız bir rakam söyler. Ama evindeki stoğu stok için ayrı yaşadığı ama masrafını karşılaştığı eşinin parasını hiç anlatmaz artık he he diyip geçiyorum
Evet gerçekten kendi cebinden o kdr harcar ama parayı geri alır, onunla da gider ne yapar bilemem

Haklısınız belki de yakınmayı seviyor. Belki de es ailesini sevmiyor ve küsmek için yardimlari yok gibi seyler anlatiyor.

Evet. Çok doğru. Elimize net 17 geçiyor. Şu giderleri kalem kalem yazma işine 5 yıl önce başladık.(çok geç başladık aslında ama bu başka bir konunun başlığı)Harcanan her kuruşu not etmeye farklı bir sebepten başlamıştık 5yil önce , şu anda da devam ediyoruz ve bu ay zorunlu harcamalar 22 bin tuttu. Ve size "zorunlu" derken kastettigim gıda, elektrik,doğalgaz,su, telefon, internet,mazot, eğitim gibi gerçekten zorunlu harcamalar...

Oysaki ekonomi bilseydi şu an eksi hesapla bile para kazanabilir di...şu an kredi kartına ve eksi bakiyeye borçlanmak avantaj...

İşte size anlattığını veya anlattığı kadarını biliyorsunuz sadece
Bir maaş bodrosu veya banka hesap dökümünü size gösterdiğini sanmiyorum
Velevki dediğiniz gibi olsun, asgari ücretle tüm bunları yapiyorlar diyelim, demekki paraları çok bereketli
Tabii birde maaşı hangi ülkenin asgari ücretine denk geliyor onuda sormak lazım gibi gibi birsürü ayrıntı var.
Kimse size burda yalan söylediğinizi ima etmiyor. Ama evine 20 bin lira giren kadın çocuğuma kuruyemiş alamiyorum diye konu açarken sadece 5 bin lira maaş ile lüks yaşayıp üzerine yurtdışı tatili yapan insanların varlığı inandırıcı gelmiyor.

Aynen öyle bi ara o zincir marketlerde tek alıyordun mesela salça bir tane ikinci vermiyorlardı çünkü stok yaptılar zam gelince sürdüler reyonlara

Çok afedersiniz orkid fiyatlarına ne demeli
Ya şampuan
Deterjan
Benzin
Haftasonu yigenlerim gelirler klasik pazar aile birliği beraberlik neyse atistirmalik ıvır zıvır alırız
Bir cips uçtu
Yada çikolata gofret ya ulker çikolata cokn yi hatırlıyorum geçen yıl 5 6 ti idi şimdi 16 18 tl
Evet zamlar yapıldı maaslara iyi zamlar hemde ama ALLAH eksik etmesin
Kapya biber acı doğra elin yanar ye dilin yanar sonra toto yanar 18 tl kilosu ve tam 4 5 büyük biber bir kilo yapıyor ne işi yarar
Yanı bunun gibi neler neler
Ev kiralarına hiç girmiyorum bile

Son düzenleme:
Almanyaya gelen bir kac türk doktor ile tanisti esim. Onlar hayatlarindan gayet memnun. Yani mesleginiz iyise tutunmaniz da daha kolay olur. Bazi meslekler icin özel programlar bile oluyor arastirmak isterseniz.
ben avukatım yüksek lisansa gideceğim olursa, maalesef ülkemde çok mutsuzum herkes gibi sadece anı yaşıyoruz yarın ne olacak bilmiyoruz

Bence de imkansız. Bende yarattığı eksiklik duygusu ile bunu buraya yazdım. Bir grup tarafından yalancıymışım gibi davranılması hoş olmadı. Bunun yalanını söylememin bana ne faydası olacak?
bunun bir de fakir rolü yapan versiyonları var.mesela benim dayım.sayısız gayrimenkulü var.sorsan benden fakir hep ağlar hep para yok der.insanların her beyanı doğru olmuyor maalesef.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…