Maddi sıkıntılar kaygılar...

Benim kuzenimde bana kocamın tek maaşıyla geçiriyoruz havası atıyor. araba kredisi ödüyor, 2 çocuk okutuyor tatile gidiyor bla bla. Amaaaaaaa her sene kayınpederi köydeki fındık hasılatı parasını onlara gönderiyor. Kaynanası kurusundan turşusuna yapiyor. Hatta 2 haftada bir köy otobüsüyle peynirini yoğurdunu kavurmasını gönderiyor. Böyle insanların tek maaşla geçiriyorum diye etrafta konuşmasına ,memnuniyet naraları atmasına gıcık oluyorum.

bunun bir de fakir rolü yapan versiyonları var.mesela benim dayım.sayısız gayrimenkulü var.sorsan benden fakir hep ağlar hep para yok der.insanların her beyanı doğru olmuyor maalesef.
Aynen öyle
Herkesin dediğine, hata her ağlayana inanmamak gerekiyor.
Kimi hobi olarak para yok demeye alışgın, kimide herkesden çok ağlayanayım kimse benden bişey istemesin kafasında galiba.

bunun bir de fakir rolü yapan versiyonları var.mesela benim dayım.sayısız gayrimenkulü var.sorsan benden fakir hep ağlar hep para yok der.insanların her beyanı doğru olmuyor maalesef.
Ondan bizde de var her ailede var o tipler ver doymazlar varyemez amcalar

Karşı komşumuz var 6 tane evi var kiracıya demiş 1000 tl zam yapicam piyasayı biliyorsun yetmiyor bizede emekli olunca demiş öğretmen emeklisi kendisi emekli maaşları 6 7 bin tl 6 evden 2000 tl geliyorsa ki köyde tarlaları var

Yetmiyor doğru toprak doyursun diyecem susuyorum

Herkesi kendileri gibi sanıyorlar çünkü. Köyden, memleketten erzak geliyor zannediyorlar.

Benim kayınpederiminde dünya kadar malı var bayramda torunlarına 5tl verirken yeminler ediyor ağliyor ezilip büyülüyor param yok diye. Adam resmen sefaletten tatmin oluyor. Evinde doğal gaz var elektrikli soba yakıyor vs.

Aynen öyle
Herkesin dediğine, hata her ağlayana inanmamak gerekiyor.
Kimi hobi olarak para yok demeye alışgın, kimide herkesden çok ağlayanayım kimse benden bişey istemesin kafasında galiba.
Bkz. öz kardeşim...yok yok diye diye 10 yıl içinde sırayla yavaş yavaş annemle babamın neredeyse tüm malvarlığına tek tek el koydu. Bekar, çoluk çocuk yok,kendi de çalışıyor,hayatı boyunca kira odemedi, borcu yok, içkisi sigarası kumarı aşırı gezip tozmasi yok, yol yemek ikramiye şirketten...vs vs. O kadar para nereye gidiyor kimse bilmiyor. Ama yine de inanıyor babamlar işte...

Son düzenleme:
Benim kandırmamla elime ne geçecek? Gördüğümü ve bende yarattığı eksiklik duygusunu paylaştım.
Ben de boşuna eksiklik hissetmeyin diye söylüyorum. Bu tasarrufla yapılabilecek birşey değil emin olun. Ek gelirleri vardır, altın bozmuşlardır, aileleri hibe etmiştir, promosyon gelmiştir, zengin bir aile üyesi bilet almıştır , biletler bir şekilde bedavaya gelmiştir.. vs bir ek para girdisi olduğu kesin.

Aynen, kirada oturmuyorum, küçük çocuk yok, borcum harcım da yok çok şükür, Ege bölgesinde oturmanın nimeti olarak kış mevsiminde ısınma giderim de soğuk iklime sahip diğer yerlere göre daha düşük ama asgari ücretli olsak bize dahi asla yetmez, her masrafı geçtim herkes için mutfak masrafı zaten başlı başına sıkıntı haline geldi, mutfak dediysem sadece ekmekle yağla bitmiyor, tuvalet kağıdından şampuanına, diş macunundan deterjana almazsanız olmaz bir sürü şey var.

Maalesef ya bir yerden gelir artacak öğretmen olduğunuzu biliyorum özel ders vermek gibi yada işe otobüs işe gitmek, varsa netflix disney gibi üyelikleri kapattırmak interneti kapatıp sadece telefon interneti kullanmak, eve yardımcı geliyorsa iptal etmek. Maalesef durum çok çabuk düzelecek gibi durmuyor

küçük ilçelerde ucuz illerde oturanlar da büyük şehirdekilerin halinden anlamıyorlar.durmadan söylüyorlar o kadar maaş alıyorsunuz yan geliriniz de var nasıl geçinemezsiniz?burada kiradan yiyeceğe benzin masrafından okul masrafına herşey ama herşey 3 katı haberleri yok.

Resmen ihtiyaç sahiplerinin hakkına gırıyorlar.. ayıp yahu.. allah ıslah etsin, günahtan da korkmuyorlar.. aç gözlü insanlar için 5 tl bile kâr sayılır.. 100 tl icin gözleri ışıldar

Herkesi kendileri gibi sanıyorlar çünkü. Köyden, memleketten erzak geliyor zannediyorlar.

Ona göre ben müsrifim o gül gibi geçiniyor.oğluma kitap, logo almam , kursa göndermem müsriflik. Ama o evinde 50binlik koltuğa oturuyor (oturmuyorda sadece müze niyetine kullanıyor , evine gidince kapısından gösterip başka odaya oturtuyor) . Biz koltuklara otururken besmele çekerek oturuyoruz göçecek diye.. Eşimle benim önceliğimiz çocuklarımız.

Kesinlikle. Büyükşehirde yaşıyorum. Yakınlarda iş yerinden biri doğuda küçük bir şehre tayin gitti. Burda da olan zincir kolejlerden birine orda neredeyse 4te 1 fiyatına yazdırmış çocuğunu.

Bence de imkansız. Bende yarattığı eksiklik duygusu ile bunu buraya yazdım. Bir grup tarafından yalancıymışım gibi davranılması hoş olmadı. Bunun yalanını söylememin bana ne faydası olacak?
Aslında kimse yalancıymışsın gibi davranmıyor. Onların bu söylediğini doğru gibi kabullenip kendini kötü hissetmeni garip bulduk birçok kişi özellikle bunun için kötü hissetme onlar yalancı diye belirtmiş

Biri bana asgari ücret kazanıyoruz, ev kira, yurtdışına gezmelere gidiyoruz dese açık konuşayım kendisine totomla gülerim. Eğer kötü günümdeysem benle dalga geçtiği için rencide ederim. Ama kendimi bunun için kötü hissetmem

Kesinlikle. Büyükşehirde yaşıyorum. Yakınlarda iş yerinden biri doğuda küçük bir şehre tayin gitti. Burda da olan zincir kolejlerden birine orda neredeyse 4te 1 fiyatına yazdırmış çocuğunu.
öyle maalesef.aynı kolej küçük şehirdeyse çok çok uyguna.e devlet bize büyük şehirdeyiz diye fazla maaş vermiyor ki.aynı maaşı alıp 3 katı masraf yapıyoruz.

İnanın küçük ilçede oturuyorum buralarda aynı. Eğer online alışveriş yapmazsak aç kalırız. Çoğu şeyi giyim vs fahiş fiyat. Büyük zincir marketlerden daha pahalı köylü pazarları.

İnanın küçük ilçede oturuyorum buralarda aynı. Eğer online alışveriş yapmazsak aç kalırız. Çoğu şeyi giyim vs fahiş fiyat. Büyük zincir marketlerden daha pahalı köylü pazarları.
Büyükşehirde yaşamanın bedeli diyorlar ama herkes keyfinden yaşamıyor ki kimisinin de memleketi. Pahalı diye bırakıp hiç bilmediğimiz yerlere mi gitmeliyiz?

Valla abla eskiden insanlar wc kağıtları paketini taşımaya utanırdı market poşetlerine sarardı. şimdi 32 li wc kağıdı alabilmenin grurunu yaşar olduk. Ben normalde ekmeğimi 6 yıldır evde yapıyordum. Geçen sene 50kg unu 150tl ye alıyordum bu yıl 520tl olmuş .artık halkekmekten alıyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…