Maddi sıkıntılar kaygılar...

Babam da garibim sanki kendi çok iyiymiş gibi onlara üzülür. Ben annemden babamdan bir kere duymadım geçinemiyoruz lafını. Bir yerden sonra itici oluyor cidden. Hoş şu an ülkede pahalılık konuşmayan kaldı mı bilmiyorum.
Benim de amcamlar böyle 😁
Bana çok itici geliyor açıkçası. Tamam pahalılıktan yakınabilir insan, üzülür vs ama bunlar ülke bu halde değilken de böyleydi zaten. O zaman da ağlarlardı şimdi de ağlıyorlar. Bazıları o kadar yakınıyor ki, aklım almıyor cidden 🙄

Vize istemeyen bir ülkeye gittiler. Gittiler valla, inanilmaz geliyor ama gittiler.
Bakın ısrarla gittiler diyorsunuz
Evet gitmişlerdir eminim buna
Ama siz milletin gelirini bilemezsiniz
Alttarafı arkadaşınız veya komşusunuz
Ben kardeşlerimin evlerine giren parayı bilmem, onlar benimkini bilmez
Kaldiki komşum benim nekadar maaş aldığımı, ek geliirimin nekadar olduğunu bi-le-mez. Bilemez yani.
Yani siz asgari ücret x10-15 gibi düşünün onların gelirini ve onlar nasıl yapiyor ben neden yapamiyorum diye kendinizi kötü hissetmeyin.

Avrupa birligi ambargolar koymaya basladi. Bunlardan bir tanesi Nord Stream 2 yi kapatmak oldu (milyarca eurolar gömüldü oraya ve Amerikada acilmasini istemiyordu islerine geldi). Rusya da ilk bundan sonra sadece kendi paralari ile ödemeleri kabul edeceklerini acikladi. Su anda Nord Stream 1 den hic gaz gecmiyor. Sözde teknik arza varmis. Ama o isin bahenesi. Ne zaman geri acilacak bilinmiyor. Nord Stream 2 yi axsaniz odan yollamaya devam ederiz diyor Rusya ama AB yaptigi embargolardan dolayi ve amerika karsi ciktigi icin bunu yapmiyor. Bu yüzden su anda Almanya baska yerden daha yüksek fiyatlara dogal gaz alma derdinde. Yani Almanya bu konuda hemen öne atladigi icin kendi ekonomisinin ve insanlarin enerji güvencesinin icinde etti. Simdi ilk is yerleri kapaniyor bile, cünkü yükselen enerji fiyatlari karsilamiyorlar artik
Bayadır haber filan bakmiyorum icim almiyor artik.. en son baktigimda rusya ukrayna ya destek veren ülkelere gaz vermeyi bırakacagından bahsediyordu.. iki ülkenin savaşı başka ülekeri de etkiliyor maalesef.. bir ülkeyle alısverişin varsa rest çekerken biraz düsünmek gerek tabi

Ben borç batağındayım :)
Milyon tane ödemem var, eksi hesapları eksi hesaplarla ödüyorum.
Yeni tasarruf tedbirlerine girmeye karar verdik bu ay
Yapacaklarımız doğalgazı sadece salonda açmak
Yeni giysi almayıp hep aynı şeyleri giymek
Ben işe yürüyerek gidip geleceğim, eşim çocuğu arabayla götürüp getirecek mecbur. (Önceden çocuğu okula bırakıp beni işe bırakıyordu yol uzuyor)
1 saat uzaktaki memleketimize bile gitmeyeceğiz.
Dışarıdan yemek yok, ekmeği bile evde makinede yapacağız (elektriğe zam gelmiş maliyeti tekrar hesaplayacağım, pahalıya gelirse ekmeği dışarıdan almaya devam)
Kuaföre gitmek yok
Öğle yemeklerini de işe evden götüreceğiz. Böyle yani
Heralde 626252 ay sonra borçlarım biter

Ailelerin kirada yaşaması birşeyi ifade etmez
Aylık 3 bin kira var 30 bin kira var
Çok yüksek maaş alan herkes ev almiyor
Benim kiracım yaklaşık 40 bin lira maaşı var, 8 bine oturuyor evimde.
onun dışında fındık şu bu bi okadarda yıllık ek geliri olduğunu biliyorum
Kirada bağ, bahçe, tarlası vb bir ek gelir mutlaka vardır
Yoksa asgari ücret aldım kıyma et yemeğim ama yurrdışına çıkayım diye bişey olamaz. Yurdışı değil yurtiçi bile mümkün değil
Adamin ailesini birebir tanımıyorum ama kizin ailesinin hiçbir şeyi yok. Bizim gördüğümüz de mümkün değil ama yaşıyorlar işte. Yaşadıklarını görüyorum.

Avrupa birligi ambargolar koymaya basladi. Bunlardan bir tanesi Nord Stream 2 yi kapatmak oldu (milyarca eurolar gömüldü oraya ve Amerikada acilmasini istemiyordu islerine geldi). Rusya da ilk bundan sonra sadece kendi paralari ile ödemeleri kabul edeceklerini acikladi. Su anda Nord Stream 1 den hic gaz gecmiyor. Sözde teknik arza varmis. Ama o isin bahenesi. Ne zaman geri acilacak bilinmiyor. Nord Stream 2 yi axsaniz odan yollamaya devam ederiz diyor Rusya ama AB yaptigi embargolardan dolayi ve amerika karsi ciktigi icin bunu yapmiyor. Bu yüzden su anda Almanya baska yerden daha yüksek fiyatlara dogal gaz alma derdinde. Yani Almanya bu konuda hemen öne atladigi icin kendi ekonomisinin ve insanlarin enerji güvencesinin icinde etti. Simdi ilk is yerleri kapaniyor bile, cünkü yükselen enerji fiyatlari karsilamiyorlar artik
Yani buralara çok girmek istemiyorum ama keşke bizim şu andaki durumunuzun sebebi de uluslararası olaylara karşı toplum adına öngörülü tedbirli ve onurlu duruş sergilemeyi amaçlayan kararlar olsaydı, bari psikolojik olarak tutunacak bir dalimiz olurdu demekle yetiniyorum

Yok artık Hem gez ye dolaş keyfini çıkar sonrada fltre iste bu ne yüzsüzlük diycemde demiyorum çünkü aynısını bi zamanlar yaşadım bi tanıdığım eşinden ayrıldı eşinin maddi durumu çok iyiydi eşi evi eşyasıyla bıraktı 2 çocuğu ile evinde kaldı kendi ailesinin durumu da iyiydi maddi destek veriyorlardı nafaka da alıyordu evine temizlikçi vardı
kadının annesi fitre istemiş tanıdıklardan onlarda vermişler kızı demişki tatil param çıktı
Ben bu insanlardaki rahatlığı anlamıyorum vallahi
Valla inanın ben de anlamıyorum. Bana geçenlerde de şey diyor, benim İstanbul'da da evim var. Eski esiyle olan evi ona aitmiş galiba tam emin değilim.
Bu ev de onun, ben kiracıyım bi de. Bir gün böyle bir talebim olmadı, olmaz da. O söyleyince bi acayip hissettim. Eşim zaten fitreyi maddi durumu düşük birine vermişti, 2 kere söyledi kadın bana. Ben de eşim vermiş dedim. Ki biz 2 kisiyiz, 2 kisinin fitresi 100 ₺ bile tutmaz.

Yani buralara çok girmek istemiyorum ama keşke bizim şu andaki durumunuzun sebebi de uluslararası olaylara karşı toplum adına öngörülü tedbirli ve onurlu duruş sergilemeyi amaçlayan kararlar olsaydı, bari psikolojik olarak tutunacak bir dalimiz olurdu demekle yetiniyorum

Almanyaninkinin onurlu bir durusu oldugunu düşünmüyorum, cünkü dis politiklari iki yüzlü. Evet Rusya bir ülkeye saldirdi. Ama aynisini Amerika da kac defa yapti ve yapiyor ama onlara "dostumuz" diyorlar, cünkü onlara karsi duracak totolari yok. Toplumu korusular baris yoluna ve uzlasmaya gitmeye calisirlardi. Kendi oyunlari icin insanlari harcamazlardi. Bu kriz olmadan bile Almanyada her sene 2 Million insandan fazla evini sicak tutamiyor, cünkü paralari yetmiyor. Bunun istatistigini alman hükümet kendisi veriyor, tahmin felan degil. Bu sene rakamlarin ne kadar yükselecegini tahmin edemiyorum bile.
Türkiyenin ekonomisini yeniden insaa etmek icin bir cok alanda reformlar gerekecek ve bunlari dogru düzgün yapacak adamlar yok. Bence problem aslinda orda (Alman vatandasligina gectim, oy hakkim yok onun icin partilerden bagimsiz yorumluyorum bunu)

Geçen A101 gittim mini magnum dondurma aldım iki paket bide maraş aldım iki kilo patates aldım acil lazım oldu 295 tl verdim
Yanı daha ihtiyaçları alsam 3 bin tl den çıkılmaz marketten
Allahtan bahçemiz var pazara hiç gitmiyorum soğan patetes dışında geçen salçalık için gittim
Aynen 300 tl bıraktım çıktım
Zor çok zor
Inşallah bir düzen huzur gelir
Marketler daha bi pahalandi maalesef.. birde zincir marketlerde şöyle bir durum var sizde karşılaşmışsınızdır, bir ürüne zam geldi mi hepsi nerdeyse ayni fiyat yapiyorlar, zam gelecek ürünü hiçbir markette bulamiyorsun.. bi ara evde yag bitti gittim markete yok litrelik var sadece 5 litrelik yok digerine derken 4 market gezdim yok arkadaş. Dedim tamam buna 2 güne zam gelecek..

Adamin ailesini birebir tanımıyorum ama kizin ailesinin hiçbir şeyi yok. Bizim gördüğümüz de mümkün değil ama yaşıyorlar işte. Yaşadıklarını görüyorum.
Köyden indim şehre filmindeki gibi her hafta bir bizans altını mı bozduruyorlar acaba :KK70:

Valla inanın ben de anlamıyorum. Bana geçenlerde de şey diyor, benim İstanbul'da da evim var. Eski esiyle olan evi ona aitmiş galiba tam emin değilim.
Bu ev de onun, ben kiracıyım bi de. Bir gün böyle bir talebim olmadı, olmaz da. O söyleyince bi acayip hissettim. Eşim zaten fitreyi maddi durumu düşük birine vermişti, 2 kere söyledi kadın bana. Ben de eşim vermiş dedim. Ki biz 2 kisiyiz, 2 kisinin fitresi 100 ₺ bile tutmaz.
Bizde durumu zorda olana veririz asla vakıfmış yurtmuş vermeyiz Utanmadan nasıl isteyebiliyor Hele bu zamanda herkesin bütçesi kendine zor yetiyoken

İşte o yüzden bizler az paralarla bu işler nasıl dönüyor bazen anlayamıyoruz
Herkes kendine göre bir yaşam şekli geliştiriyor, bazen çevrem müsrif dese de bazı alışkanlıklarımı değiştiremiyorum ben.
Eşimin akrabaları da bana lüks der ama benimde hesabım kendime göre ; mesela kışlık yaparım, mutfak masrafına pozitif etkisi çok ama oradan artan parayı kar görmem, zeytinyağım iyi olsun, etim olsun, kaliteli peynirim olsun kafasındayım. O yüzden herkesin hesabı birbirine uymuyor. Şu an gençliğimde yeterince gezdim diye kendimi teselli edip bazı sosyal aktivitelerden vazgeçtim ama mutfağı önemsiyorum yaşımız gidiyor çünkü düzgününü yemezsek doktora veriyoruz, öncelik meselesi bu işler
Katılıyorum, herkesin harcamaları öncelik sırası kendine göre.

Gıdada sizin gibi seçiciyiz, 1 tişörte 300 lira verirken düşünürüm ama gıdaya harcarken acımam.

Almanyaninkinin onurlu bir durusu oldugunu düşünmüyorum, cünkü dis politiklari iki yüzlü. Evet Rusya bir ülkeye saldirdi. Ama aynisini Amerika da kac defa yapti ve yapiyor ama onlara "dostumuz" diyorlar, cünkü onlara karsi duracak totolari yok. Toplumu korusular baris yoluna ve uzlasmaya gitmeye calisirlardi. Kendi oyunlari icin insanlari harcamazlardi. Bu kriz olmadan bile Almanyada her sene 2 Million insandan fazla evini sicak tutamiyor, cünkü paralari yetmiyor. Bunun istatistigini alman hükümet kendisi veriyor, tahmin felan degil. Bu sene rakamlarin ne kadar yükselecegini tahmin edemiyorum bile.
Türkiyenin ekonomisini yeniden insaa etmek icin bir cok alanda reformlar gerekecek ve bunlari dogru düzgün yapacak adamlar yok. Bence problem aslinda orda (Alman vatandasligina gectim, oy hakkim yok onun icin partilerden bagimsiz yorumluyorum bunu)
İki ülkenin uzuuunca bir siyasi ve tarihi konjuktur karşılaştırmasini içeren bir yorum yapmadan bu yorumunuza burda cevap veremem ama bu site kurallarına aykırı biliyorsunuz. Yalnız şu kadarını söyleyebilirim ki çok çok şanslısınız...

Bakın ısrarla gittiler diyorsunuz
Evet gitmişlerdir eminim buna
Ama siz milletin gelirini bilemezsiniz
Alttarafı arkadaşınız veya komşusunuz
Ben kardeşlerimin evlerine giren parayı bilmem, onlar benimkini bilmez
Kaldiki komşum benim nekadar maaş aldığımı, ek geliirimin nekadar olduğunu bi-le-mez. Bilemez yani.
Yani siz asgari ücret x10-15 gibi düşünün onların gelirini ve onlar nasıl yapiyor ben neden yapamiyorum diye kendinizi kötü hissetmeyin.
Kendi beyanlarını söylüyorum hanimefendi. Gelirimiz bu diye kendisi söylüyor. Aileden destek almadan düğün yaptik diye kendisi anlatiyor. Ailenin destek olmadığını belirten başka konular konuşuyoruz. İmkanlarının olmadığını sohbetlerimiz esnasında çıkarıyorum. Kendisi ailenin her konuda destek olmasi gerektigini düşünen biri. Olmuyorlar diye araları bozuk. Ben de bu sohbetler sebebiyle biliyorum yani.
Tatillerini ekstra harcamalarini görüp 1 kez bile bu parayla nasil yapabiliyorsunuz diye sormadim sormam zaten. Hayretle bakiyorum sadece.
Bir yanim mümkün değil dese de cevap bulamadigim icin kötü hissediyorum.

selammm.bu fakir okul servisi problemiyle uğraşıyordu.2700 ü nasıl vereyim?bir çare bulduk neyse.4 çocuğu aylık 1500 den götürmeyi kabul eden bir tanıdık.valla 1500 e pek sevindik.ölümü görünce sıtmaya razı olanlar gibi pek bi sevindik ayoll.bunların hepsi fakirlikten :rolleyes:

Çamur atmak gibi olması ama parapara fln aklıyorlar o zaman 😂😂😂 yoksa mömkün değil ki! O paranin 4 katini kazanan insanlar gidemiyorlar yurt dışına, istersen su harcama, mum ışığında otur, otla beslen yine de gidemezsin yahu 😅
Onlar başka bir evrende, en güzel hallerinde mi yasiyorlar nedir🤣

Ben eskiden yılda min. 2 kere yurtdışı yapardım ki asgari ücretin çok üstünde maaşım. Bu şartlarda ve bebekten sonra imkanı yok. Ek gelirleri vardır. Bu döviz kuruyla hiçbir borcu olmadan hatta hiç harcamada bile tek asgari 5500tl /20 = 275 dolar eder. Ya siz bizi kandırıyorsunuz ya onlar sizi 😂
Benim kandırmamla elime ne geçecek? Gördüğümü ve bende yarattığı eksiklik duygusunu paylaştım.

Ben de aynı şekilde hissediyorum. Bu hissimi körükleyen inanmadığım olaylar da mevcut.

Tek asgari ücretle kira, kredi ödeyen, özel mama ve düzenli benzin alıp ayni zamanda yurtdışında tatil yapıp bir de birikim yapan bir komşum var.

Biz neyi eksik yapiyoruz bilmiyorum. Lüks içinde de yaşamıyoruz. Daha fazla maaşla geçinemiyorken bile insanlar yarısından da az maaşla birikim yapıp tatile çıkabiliyor. Hayret verici buluyorum.
Yalnız bu imkansız.

X