Maddi konular, beklentiler…

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

obikaramel

Üye
Kayıtlı Üye
25 Mayıs 2021
11
40
İçimi şuraya dökmek istiyorum umarım tanıdığım kimse okumaz 🤞 2 yıllık evliyim. Eşimin ailesi her ne kadar can sıkmak için ellerinden geleni yapsalar da Allah var maddi desteği hiç esirgemezler. Eşim 1 yıldır çalışmıyor. Yurtdışına gitmek için hazırlık yapıyor. Benim maaşım yetmediği için 1 yıldır kayınvalidem kiramızı ödüyor. Eşime ailesi araba aldı kredisini onlar ödüyor. Bizim de birikimimiz yok ama düğün altınlarımızı kullanarak yurtdışında iş bulmaya çabalıyoruz, sınavlara giriyoruz vs. Benim ailem de düğünümüzü yaptı.

1 yıl içerisinde başka bir ülkeye taşınmış olacağız ve gider gitmez ben iş bulamıcam. Bir süre tek maaşla geçincez. Sorun şu ki ablam, bizim 2 yıl önce evlenirken evimize aldığımız eşyaları istiyor. Biz 2 yıl önce mobilyaları 30 bine aldık. Şimdi aynıları 70 bin lira. İyi bir marka ve yepyeni duruyor. 2. El sitelerinde 40 bine satılabilir gibi duruyor. Şimdi biz zar zor kendimizi geçindirmeye çalışırken, ablamın eşyaları karşılıksız bir şekilde bana verin demesini anlayamıyorum. Baktı tartışcaz, koltukları ver bari dedi. Ben öğrenciyken bana 3-5 destek oldu sağolsun ama benim hala ihtiyacım varken benden istemelerini anlayamıyorum. Eşim kayınvalideme çıtlatmış, koltukları onlara yatak odasını sana verelim gibisinden. İstemem satın parasını cebinize koyun demiş. Ablamla iyi geçinebilmek biraz zor. En ufak bir durumda küsmeye meyilli. Bu işin içinden nasıl çıkacağımı bilemiyorum. Sonuçta eşyaları eşimle beraber çalışırken kendi maaşlarımızla ortak olarak aldık. Ben nasıl eşimin adına karar verebilirim? Geçen sene demişti bize verirsiniz giderken diye, ben de eşime sormam lazım diyip konuyu kapatmıştım. Şimdi giderken satıcaz dedim diye konu tekrar açıldı.

Şunu da dipnot olarak düşeyim, ihtiyaç sahibi mi, bence değil. 2 ev 1 arabaları var. Memurdu mobing nedeniyle işten ayrıldı yılllardır çalışmıyor. Eşi de memur. Ben de çok zor şartlar altında çalışıyorum her gün istifa etmeyi düşünüyorum ama etmiyorum para için dayanıyoruz mecbur. Biz de hayatımızı kurmaya çalışıyoruz daha çocuğumuz yok evimiz yok. Kolay mı ülke değiştirmek? Destek olmak yerine böyle yapmalarının tek nedeni ben pozisyonum gereği 1.5-2 memur maaşı kadar alıyorum ve bu da gözlerine batıyor. Vallahi maaşı gördüğüm yok para biriktirebildiğimiz yok. Eşim 2 aydır yurtdışında, kışın ben de gidicem bunlara para yetiştirmeye çalışıyoruz. Nasıl güzellikle halledicem bu mevzuyu?

Bir not daha: benim ailem de ihtiyaç sahibi değiller ama emekli insanlar onların da aldığı onlara yetiyor. Eşimin ailesinin durumu iyi. Kayınvalidem sürekli ben para gönderiyorum onlar neden hiç destek olmuyor diye laf ettiği için babam da birkaç kere para gönderdi. Ama benim ailem “eşin işsiz, heralde kayınvaliden yardımcı olacak, sen istifa etsen biz de sana yardım ederdik” gözüyle bakıyorlar.

Benim çalışırken kafamın rahat olması lazım doğru karar verebilmem için, bütün gün kafam doldu stres oldum. Şu an da işteyim. Acımasız yorumlardan kaçınırsanız sevinirim 🙏

Eşinizin ailesi de sizin aileniz de laflarında bi garip geldi bana, sorunuz o değil ama söylemek istedim. Sizin geliriniz bir, eve 1 maaş giriyorsa destek olmak için hanginizin işten çıktığı önemsiz. Kayınvalidenizin "onlar da yardım etsin" demesi annenizin "sen çıksan biz ederdik eşin çıktığına göre onun annesi etsin" demesi hoş gelmedi.

Onun dışında ablanız gereksiz triplere girmiş bence. İhtiyacı olsa bence siz de tüm takımı olmasa bile destek olması açısından bazılarını verirdiniz diye düşünüyorum. Daha 2 senedir kullandığınız sapasağlam eşyaları, hele de maddi olarak zordayken hayır yapar gibi maddi durumu iyi olan akrabanıza vermenize bence gerek yok. En azından ben vermezdim.

Kayınvalidem sürekli ben para gönderiyorum onlar neden hiç destek olmuyor diye laf ettiği için babam da birkaç kere para gönderdi."
Kimse size maddi destek sağlamak zorunda değil. Ayrıca satın eşyalarınızı atın cebinize parayı. Ablanız sorarsa da" eşim iyi bir alıcı buldu sattık" deyin. Neden sattınız diye hesap soracak değil herhalde.

ablamın eşyaları karşılıksız bir şekilde bana verin demesini anlayamıyorum. Baktı tartışcaz, koltukları ver bari ded
Ablanızın tutumu cok tuhaf.Mecburiyet varmışcasına bir hallere girilmis.Alınırsa alınsın o sizi düsünmeyip piskin piskin bari koltuklari ver diyebiliyorsa.Ben de şu rakama satiyoruz abla istersen sen al derim?

oncelikle ben sizin ailenize de esinizin ailesine de uzuldum. eger siz soyleyemiyorsaniz aileniz soylesin kardesinin durumu zaten kotu, esyalarin parasina ihtiyaci var diye. ablaniz sizin durumunuzun olmadigini bilmiyor mu?

İçimi şuraya dökmek istiyorum umarım tanıdığım kimse okumaz 🤞 2 yıllık evliyim. Eşimin ailesi her ne kadar can sıkmak için ellerinden geleni yapsalar da Allah var maddi desteği hiç esirgemezler. Eşim 1 yıldır çalışmıyor. Yurtdışına gitmek için hazırlık yapıyor. Benim maaşım yetmediği için 1 yıldır kayınvalidem kiramızı ödüyor. Eşime ailesi araba aldı kredisini onlar ödüyor. Bizim de birikimimiz yok ama düğün altınlarımızı kullanarak yurtdışında iş bulmaya çabalıyoruz, sınavlara giriyoruz vs. Benim ailem de düğünümüzü yaptı.

1 yıl içerisinde başka bir ülkeye taşınmış olacağız ve gider gitmez ben iş bulamıcam. Bir süre tek maaşla geçincez. Sorun şu ki ablam, bizim 2 yıl önce evlenirken evimize aldığımız eşyaları istiyor. Biz 2 yıl önce mobilyaları 30 bine aldık. Şimdi aynıları 70 bin lira. İyi bir marka ve yepyeni duruyor. 2. El sitelerinde 40 bine satılabilir gibi duruyor. Şimdi biz zar zor kendimizi geçindirmeye çalışırken, ablamın eşyaları karşılıksız bir şekilde bana verin demesini anlayamıyorum. Baktı tartışcaz, koltukları ver bari dedi. Ben öğrenciyken bana 3-5 destek oldu sağolsun ama benim hala ihtiyacım varken benden istemelerini anlayamıyorum. Eşim kayınvalideme çıtlatmış, koltukları onlara yatak odasını sana verelim gibisinden. İstemem satın parasını cebinize koyun demiş. Ablamla iyi geçinebilmek biraz zor. En ufak bir durumda küsmeye meyilli. Bu işin içinden nasıl çıkacağımı bilemiyorum. Sonuçta eşyaları eşimle beraber çalışırken kendi maaşlarımızla ortak olarak aldık. Ben nasıl eşimin adına karar verebilirim? Geçen sene demişti bize verirsiniz giderken diye, ben de eşime sormam lazım diyip konuyu kapatmıştım. Şimdi giderken satıcaz dedim diye konu tekrar açıldı.

Şunu da dipnot olarak düşeyim, ihtiyaç sahibi mi, bence değil. 2 ev 1 arabaları var. Memurdu mobing nedeniyle işten ayrıldı yılllardır çalışmıyor. Eşi de memur. Ben de çok zor şartlar altında çalışıyorum her gün istifa etmeyi düşünüyorum ama etmiyorum para için dayanıyoruz mecbur. Biz de hayatımızı kurmaya çalışıyoruz daha çocuğumuz yok evimiz yok. Kolay mı ülke değiştirmek? Destek olmak yerine böyle yapmalarının tek nedeni ben pozisyonum gereği 1.5-2 memur maaşı kadar alıyorum ve bu da gözlerine batıyor. Vallahi maaşı gördüğüm yok para biriktirebildiğimiz yok. Eşim 2 aydır yurtdışında, kışın ben de gidicem bunlara para yetiştirmeye çalışıyoruz. Nasıl güzellikle halledicem bu mevzuyu?

Bir not daha: benim ailem de ihtiyaç sahibi değiller ama emekli insanlar onların da aldığı onlara yetiyor. Eşimin ailesinin durumu iyi. Kayınvalidem sürekli ben para gönderiyorum onlar neden hiç destek olmuyor diye laf ettiği için babam da birkaç kere para gönderdi. Ama benim ailem “eşin işsiz, heralde kayınvaliden yardımcı olacak, sen istifa etsen biz de sana yardım ederdik” gözüyle bakıyorlar.

Benim çalışırken kafamın rahat olması lazım doğru karar verebilmem için, bütün gün kafam doldu stres oldum. Şu an da işteyim. Acımasız yorumlardan kaçınırsanız sevinirim 🙏

Boşver ablanı sat parayı koy cebine.

Anne babaların söylemleri çok kafaya takılacak şeyler değil yine de yardımcı oluyorlarmış sağ olsunlar. Ama ablanız gerçekten kan emici anlaşılan. Memur maaşıyla 2 evi nasıl aldıkları belli ekmedikleri yerden biçerek... Hiçbir şey demeden satın gitsin eşyaları bi daha sorarsada çoktan sattık para lazım malum bizim bir şeyimiz yok dersiniz. Uzatırsada sen alsaydın o zaman parayla benim gibi mali sorunların yok hrsapmı soruyorsun dersiniz. O neymiş öyle sinir oluyorum bu tip insanlara.

oncelikle ben sizin ailenize de esinizin ailesine de uzuldum. eger siz soyleyemiyorsaniz aileniz soylesin kardesinin durumu zaten kotu, esyalarin parasina ihtiyaci var diye. ablaniz sizin durumunuzun olmadigini bilmiyor mu?
Ailem de eşyaları ablama vermemi söylüyor. Ona destekler yani bu konuda. Onlar “bizim durumumuz yok” gözüyle bakmıyor. Yurtdışına taşınmanın çok para isteyen bir şey olduğunu idrak edebilmiş değiller. Kendilerince benim maaşımı çok buldukları için parayı ya saklıyoruz ya da boşa harcıyoruz gibi düşünüyorlar ama vallahi öyle değil.

Ailecek tuhaf geldiniz bana..ablan zaten ayri bi tuhaf…valla insanlar boyle zengin oluyor demek.. iki evi arabasi var dahada kardesinin koltuguna goz dikmis. Karni ac olani doyurursunda gozu ac olani doyuramiyorsun.

Abla su kadar satacagiz ihtiyacimiz var de.. eger parasini verebilirim dersen sen al de bence.. yani insanlardaki su herseyi belese getirme mantigini anlamiyorum

Yapacağınız şey topu eşinize atmak.Abla eşyaların satılması lazım çok nakite ihtiyacımız var inan,elde olsa sana veririm hiç şüphen olmasın ama durumlar böyle gibisinden bir konuşma yapmalısın.Yoksa gereksiz kuslukler yaşanacak.zaten gideceksiniz hiç gerek yok

Son düzenleyen: Moderatör:
Kayınvaliden destek olmazsa nasıl yeteceksiniz? Eşin 2 aydır yurtdışında anladığım kadarıyla çalışmıyor. Yani size gönderdiği bir para yok. Demek ki annesi ona da gönderiyor. ( ki ailelerinize güvenip evlenmediniz heralde ) Tüm bunlara rağmen eşyaları satıp cebinize para koymak varken ,ablana vermen (ihtiyacı da yok) bence çok düşüncesizce olur. Açıkça söyle durumu ablana. Küserse de küssün ya Polyana olmaya gerek yok

1 yıldır kıranızı ödeyen,maddi anlamda elinden geleni yapan kayinvalideye de birşey demeyiverin, öyle konu açılmıyor mu?

Ablanizin eşyalar konusunda tutumu,ailenizin de ablanizı hakli bulması normal değil. Eş ailesi yardım yapalım diye uğraşırken sizin aileniz destek değil ne ele geçerse kâr havasındalar. Eşiniz açısından düşünce de rahatsız edici.

Aileler hiç yardım etmeselerde olur mu olur. Kayinvalidenizin biz yaptık onlar da yapsın demesine gerek yokmus, herkesin maddi gücü ayri sonuçta ama çok mesele edilecek birşey değil.

Yav evet tuhafız, tuhaflar napiyim. Aile yani atılmıyor satılmıyor. Çok saçma şeyler söyleseler yapsalar da onlar ailem. Uzun uzun yazdım ama sorunun temeli, eşimin ailesinin biz istemediğimiz halde sürekli para göndermek istemesi/ göndermesi, ama benim ailemin sürekli benden para beklemesi. Benim ailem biz seni okuttuk sen de bize bakacaksın gözüyle bakıyor ve ben bu düşünceyi kıramıyorum, yenemiyorum. Allahtan eşim istifa etti de o zamandan beri beklentileri azaldı.

Ablanız tuhaf ne alaka eşyaları bize verin ve memurluktan istifa etmiş senelerdir çalışmıyor.
Çalışmaya niyeti olmayan beleşçi biri gibi geldi bana
Doğrudan veremem biz onları satmayı düşünüyoruz, deyin.
Küserse küssün

Eşiniz yurt dışına gidene kadar olan süreçte en azından asgari ücretle bir iş bulup çalışabilir
Yani kirayı falan KV ödemesi , eş ailesinin destek olması pek hoş değil

Kayınvaliden destek olmazsa nasıl yeteceksiniz? Eşin 2 aydır yurtdışında anladığım kadarıyla çalışmıyor. Yani size gönderdiği bir para yok. Demek ki annesi ona da gönderiyor. ( ki ailelerinize güvenip evlenmediniz heralde ) Tüm bunlara rağmen eşyaları satıp cebinize para koymak varken ,ablana vermen (ihtiyacı da yok) bence çok düşüncesizce olur. Açıkça söyle durumu ablana. Küserse de küssün ya Polyana olmaya gerek yok
Yok hayır eşimin ailesi sadece kiramızı ödüyor. Geri kalan her türlü harcamamızı düğün altınlarımızı bozdurarak yapıyoruz. Zaten vermek istemiyorum. Kavga edicez biliyorum güzellikle halletmek istiyorum ama zor olacak gibi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X