Lohusa evinde kalan kayınpederim

filmgibi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2014
5.536
10.158
Detaylıca anlatmak istiyorum, o yüzden biraz uzun olacak, okuyanlara şimdiden teşekkürler.

5 yıllık evliyim, eşimle hiç sorunumuz yok. Kayinvalidemlerle de zaman zaman sorunlar yaşadık. Ama hiç bir zaman yüzyüze bir polemiğimiz olmadı, hep arkadan arkaya söylendik birbirimize gibi birşey yani. O surat astı, ben gelip gitme sıklığını azalttım vs. Yani karşılıklı bir tartışmamız olmadı. Hic bir zaman saygıda kusur etmedim, bu bakımdan vicdanım çok rahat.

Torun torun diye kendilerini parçaladılar, verdik müjdesini. 5 yıldır bana bir kez eline sağlık bile demeyen kadın, torunun hevesine bana da sevgi gösterir oldu. Bebeğe hediyeler aldılar, hayaller kurdular. Ben de istedim ki, bu süreçte hem ilişkilerimiz güçlensin, hem de bebeğim kalabalık aile icinde sevgiyle büyüsün. Gidip gelmeler çoğaldı, beraber alışverişler yaptık, bebek hevesini beraber paylaştık yani.

Kendi ailem de, esimin ailesi de ayni sehirdeyiz. Kendi ailemle ayni sitede oturuyorum. Doğum oldu. 2 gece hastanede kaldım. Esimin ailesi benim evimde kaldılar, hastaneye gidip geldiler. Sonra ben evime çıktım, kayinvalide kayınpeder gorumce bizim evde kaldilar. Tabii benim annem de var.
9 ay boyunca eşime dedim ki, bak lohusa evinde erkek olmaz, baban bizde kalmasın. Çünkü biliyorum huylarını. Tamam söylerim ben dedi, doğuma yakın söylemiş de. Tamam demişler.
Ama işler öyle olmadı. Ben salaş, pijamalı, sezeryanli, oturup kalkamıyorum. Uzaniyorum mesela, kp odaya giriyor, kalkmak zorunda kaliyorum, ölsem yatamam onun yaninda. Içim dışım dikiş, cok zorlandım. Tesetturluyum, kp yanında pijamalı vs durmaktan hoşlanmıyorum. 2 3 gün kaldı, güzellikle eşime dedim ki, artık baban gitsin yine gelir. Eşim de, sen haklısın ama ben de babama git diyemem benzeri şeyler söyledi.
Bu arada aptal kafam, iyilik guzellik olsun diye, bebeği hiç sakınmadım. Oraya yatirmayin, bunu giydirmeyin vs demedim. Kv ve gorumcemin kaldığı odada yatırdım bebeği. Ben yatak odamda yattım. Ağladıkça geldim emzirdim, onlara verdim. Gaziyla, altiyla vs onlar ilgilendi. Hep onlarin odasında yattı bebek.
Annem hiç rahat edemedi, sabah erkenden evine gitmek zorunda kalıyordu, kp falan kahvaltı edebilsin diye. Her sabah uyaniyorum, annem nerede, evine gitti diyorlar.
7.gun bizde adettir, bebeğin ismi kulağına okunur ezanla. Özendim, hazirlik yaptim ailemi çağırdım. Sizin de davet etmek istediğiniz kim varsa edin dedim, gerek yok dediler.
O gün kalktım, annem yine gitmiş. Eşime mesaj attım güzellikle. Eşim de dedi ki, sabah işe giderken babama gel dedim gelmedi, öğlen aradim yanima gel dedim gelmedi. Eşim de arada kalsin istemiyorum cok üzülüyordum.
Ben odada bebegi emzirirken, kp geldi. O kadar rahatsiz oldum ki, 7 gunluk lohusayım tepem attı. Başladım ağlamaya, içim boşaldi resmen. O anda eşim işten geldi, ne oldu dedi. Baban ben emzirirken odaya daldı dedim, rahat edemiyorum dedim. Tek bir cumle kurdum, "rahat edemiyorum". Görmedi vs dediler.
Tabii daha hamilelikten beri uyardigim şey başıma gelince iyice sinirlendim! Kv, filmgibi o zaman biz gidelim sen annenle otur dedi. Hic cevap vermedim, keske verseydim.
Ben ağır birsey söylemedigim icin, o an söylendi bitti diye düşünüyorum. Birsey yok gibi devam ettim güne.
Aksam misafirler geldi, suratı beş karış oturdu, kimseyle konuşmadı, aileme rezil etti beni. Şok oldum Herkes gidince de hazırlandı gittiler. Yine bebegi kucagima aldim, kapıya kadar uğurladım. Evden sanki biri ölmüş gibi feci bir şekilde çıktılar. Eşim oyle gitmelerine cok üzüldü. Günlerce gözüm yaşlı bunu konuştuk.
1 hafta sonra kandil mesaji attim. 2 hafta sonra gorumcemin dogum gununde mesaj attim. Tek kelime soğuk cevaplar falan.
Bu arada kayinpederim 55 yaşında genç ve sağlıklı bir insan. Kv sürekli onu bırakıp annesinde kalir günlerce. Yani kp evde yalniz kalamıyor diye bir durum yok. Benim babam 70 yaşını geçti, annem onu yalniz bıraktı geldi neticede hayatta 1 2 kez olan şeyler.

Gelin bizi evden kovdu diye kıyametler koptu tabii. Eşim sen haklısın diyor. Ama onlar da annem babam, boyle dargin kalmasin aramiz diye ekliyor.

Simdi kirkimiz cıktı. Eşim bebeği el opturmeye götürmek istiyor. Ama ben gitmeyelim dersem de ısrar etmez yani. Büyüklük bende kalsın, mesafeli şekilde gidip geleyim mi? Surat asıp iyice asabımı bozar mı? Hayatımın en hassas günlerinde kocamla arama sıkıntı sokan, günlerce beni ağlatan insanlarla görüşmemek icin gecerli bir sebep bulmuşken, bir süre daha görüşmesem mi?
Evet onların da ilk ve tek torunu. Gormek ve sevmek hakları. Ama bu torunun da bir annesi var, onu ezip geçerlerse torunlarından da vazgeçmiş olacaklarını neden idrak edemiyorlar?
Not: aynı sehirdeyiz yaklaşık 1 saat aramız. Gorumcem bekar ve arabaları var

Son düzenleme:
Çık zor gerçekten ama iş eşin de bitiyor du ... babasına diyemiyorsa annesine söyleseydi... görümcen kaç yaşında bilmiyorum ama o da mı akıl edemedi yaa .. hiç demedi mi baba ne işin var senin diye ? Şu insanlar neden empati yapamıyor . Yarın bigün aynı şey kendi kızlarının başına gelse ne yaparlar acaba ??
Öyle zor bi dönem ki insanın eşi Bile göze batıyor o dönemde ..

Gitme bence kendini biraz çek çok istiyorsa eşin 1 saat götürüp getirsin ama sen gitme

Kp durumu kötü olmuş onun dışında eşinin anne ve kardeşi sana yardım etmişler; gaz çıkarma, bebeğin bakımı. Bu durumu iyi niyetli buldum. Benim lohusalığımda kv eline bebeği toplamda 5 dk almıştır onda da ağlayınca al emzir acıkmıştır diye verdi elime. Kp in gitmemesi sorun tabii. Odaya dalması falan. Benim de kp 3 gün kaldı ama ben pek rahatsız olmadım. Sıklıkla da dışarı çıkardı.

Yaşadığın bu durumlar araya mesafe koymak için yeterli gelmedi bana ama sen daha iyi bilirsin.

En rahat geçirmen gereken günleri kendine zehir etmişsin sesini çıkarmamışsın bu saatten sonra gitsen nee gitmesen ne. Susarak suçsuz mu oldun ki konuştuğunda ya da sustuğunda bişey değişecek? Yazık etmişsin lohusalığına.

Karar senin, ama gidersen sakın eziklenme içinde kalanları da kv’ne söyle derim.

valla bu konuları okuyunca kendi kayınpederimden ve babamdan Allahr azı olsun diyorum benim bebe doğdu annem kaynanam ve görümcem kaldırlar beni çok bunaltmadılar Allah var.Kayınpeder ve babam çocuk 20 günlük falandı geldiler ,iki tarafında ilk torunu aşırı bir heves vardı evet ama burda lohusa memeleri dışarda gezen dikişli bir anne vardı.bunu idrak edemeyen adamlara yeminle deliriyorum.sizin en büyük hatanız net konuşmamak olmuş ben daha doğum gerçekleşmeden babamla kayınpederime gelmemelerini ilettim valla.onlar da saygı duydular bunun tartışmasına dahi girmediler.
Edit:ne yaşadıysanız gelmiş geçmiş eşinize size karşıt olabileceği bir malzeme vermeyin gidin evladınızla oraya bir kaç saat oturup dönün.

Olması gereken ler olmuş,ağızlarının payını almışlar.Ve siz haklısınız emzirirken odaya kapıyı çalmadan girmek nedir? Çok ayıp.Ama ben olsam giderdim ellerini öperdim samimi olmaz mesafeli durur misafir gibi oturur evime geri gelirdim.Sadece eşimin hatrına yapardım bunu.Anlayışlı ve eşinin yanında duran bir adamı üzmezdim.

İnsan biraz empati yapar. Hadi kayınpederiniz erkek anlamıyor bu işlerden, kayınvalideniz neden müdahale etmiyor? Çok sabırlısınız maaşallah. Ben ortalığı ayağa kaldırmıştım.

Eşlerin anne ve babası sorun çıkarıyorlar çoğunlukla. Ama ben genelde eşleri hatalı buluyorum. “İdare et gitmiyor babam” diyerek üzerinde psikolojik baskıyı eşin kurmuş. Başka bir krizde yine aynı şey olur. “Baba emziren kadın var gel seni evine bırakayım” demek zor olmasa gerek. Diyemiyorsa büyümemiş, babasının minik oğlu olarak kalmış bir çocuk eşin. Boşuna kv, kp e kızma. Aramızı bozuyorlar deme. Akraba ilişkileri hep tel cambazının yürümesi gibidir. Bir sağ bir sol. Eşinde dengeyi kuracak irade olmalı.

X