LEEP Sonrası Hpv'nin Tekrarı, 2. Kolposkopi

Siz yine de her ihtimale karşı mutlaka kolposkopi olun. Sizi korkutmak istemem ama hpv 16 ve 18 pozitif çıkınca doktorlar direkt kolposkopi öneriyor.
Özeldeki doktorum da smear sonucunu bekleyelim dedi bakalım bir çıksın da karar vereceğim...

Bende hpv 39 vardı. Bir sene sonra tekrar smear yaptırdım negatife dönmüşüm şükür. Ama vajinal mantar ve ilişki sırasında ağrılarım kasılmalarım bitmiyor. Emin olamadım, ilçe halk sağlığına gidip orada hpv taraması yaptırdım devlette de tekrar smear yaptırdım, temiz çıktı. Yani bir hpv vs yok. Valla içim hala rahat değil. Bu testler negatifse hpv bulgusuna dair başka bir şey yaptırmam gerekmiyor sanırım dimi ...

Benim geçen sene 39 58 di şimdi hpv 16
Merhaba ben 29 yaşında aynı yollardan geçmiş biri olarak söylüyorum ki şuan hpv 16 pozitif bende korkutmak istemem sizi ama bende rahim ağzı kanserine yol açtı ve 15 gün önce rahim ağzı alındı bence doktoru beklemeyin kolposkopiyi yaptırın bu tür rahatsızlıklar beklemeye gelmiyor ne kadar çabuk o kadar faydalı gönlünüzü ferah tutun 🤲💪😘

Benzer sureclerden gectim.Tip 16 yas 36 cin 3te leep operasyonu gecirdim 3yil önce.sinirlari temizdi.2 ay öncesine kadar smearler hep normaldi.Son smear ascus geldi.2.kez kolposkopi cin1 geldi bu kez.
Evliyim tek eşliyiz ama vucuttan atamamisim hic tekrar hpv kontrol tekrar etmemisti doktorum.
Moraliniz bozmayin 2.kez leep olmaniza belki gerek kalmaz doktor cin1 gerileyebilir dedi bana.

Benzer sureclerden gectim.Tip 16 yas 36 cin 3te leep operasyonu gecirdim 3yil önce.sinirlari temizdi.2 ay öncesine kadar smearler hep normaldi.Son smear ascus geldi.2.kez kolposkopi cin1 geldi bu kez.
Evliyim tek eşliyiz ama vucuttan atamamisim hic tekrar hpv kontrol tekrar etmemisti doktorum.
Moraliniz bozmayin 2.kez leep olmaniza belki gerek kalmaz doktor cin1 gerileyebilir dedi bana.
Merhaba ben de 2018den kasinti pullanma şikayetiyle gttim cin2 sonucu leep oldum 29 yasimda sinirlar temizdi sigara alkolu braktim 4 yil olcak smearler hepntemizdi en sion kasim 2021de bakildi ama hpv almadi. Simdi yine kasinti be puturler var korkuyorum ya 3 bucuk yil sonr ayni seyler olmasin. Evliyim henüzcocugum da yok :KK43: size de cok gecmiss olsunn

Bende hpv 39 vardı. Bir sene sonra tekrar smear yaptırdım negatife dönmüşüm şükür. Ama vajinal mantar ve ilişki sırasında ağrılarım kasılmalarım bitmiyor. Emin olamadım, ilçe halk sağlığına gidip orada hpv taraması yaptırdım devlette de tekrar smear yaptırdım, temiz çıktı. Yani bir hpv vs yok. Valla içim hala rahat değil. Bu testler negatifse hpv bulgusuna dair başka bir şey yaptırmam gerekmiyor sanırım dimi ...
Saglik ocagi bakiyor mu suan cok gecmis olsun ya benim de yllardr surekli mantar.oluurum en son kasimda smear temiz geldi ama smdi surekli kasinti pütürlük var jiletten mi acaba

Smear %100 net sonuç vermeyi garanti etmez, periyodik olarak jinekologunuzun kontrolünde takibini yeniden yapmanızı oneriririm. Ayrıca tek bir doktor kontrolünde olmak çok çok önemli, hasta geçmişini bilmesi açısından. Kasilmalariniz varsa lütfen es geçmeyin, muhakkak vücut anormal bir soruna tepki veriyor.

Smear %100 net sonuç vermeyi garanti etmez, periyodik olarak jinekologunuzun kontrolünde takibini yeniden yapmanızı oneriririm. Ayrıca tek bir doktor kontrolünde olmak çok çok önemli, hasta geçmişini bilmesi açısından. Kasilmalariniz varsa lütfen es geçmeyin, muhakkak vücut anormal bir soruna tepki veriyor.
Tespit edemiyoruz iste onu. Her şey temiz çıkıyor. Vaa devlet hastanesinde tek doktor imkani cok zor. Aynı kisiye randevu aliyorum hep ama cogunlukla asistanlari oluyor. 1 senede iki kere yaptirdim hpv çıkmadı. Daha baska napabilirim ki yani :KK43: femoflor yaptiricam sanırım en garanti o

Tespit edemiyoruz iste onu. Her şey temiz çıkıyor. Vaa devlet hastanesinde tek doktor imkani cok zor. Aynı kisiye randevu aliyorum hep ama cogunlukla asistanlari oluyor. 1 senede iki kere yaptirdim hpv çıkmadı. Daha baska napabilirim ki yani :KK43: femoflor yaptiricam sanırım en garanti o
Devlet hastanelerinde maalesef benzer sorunlar var lakin özel hastene ya da özel muayenehane de olsa tek doktordan takip çok önemli, nelere para vermiyoruz ki... Femoflor da yapatutun tabi, emin olursunuz.

Merhabalar, 2019’da anormal gelen smear aonucunda hemen kolposkopi oldum. Cin 2-3 çıktı ve ardından leep oldum. Biyopsi cin 2 cerrahi sınırlar temiz çıktı. 2020’de hpv testi yaptırsım ve negatif geldi. Leepten sonra tüm smearlarım temizdi ta ki sonuncusuna kadar. Ascus geldi doktorum hemen hpv yapalım dedi onun sonucuda negatif geldi. Pozitif gelseydi kolposkopi yapacağını söyledi. 6 ay sonra smear diyip yolladı bu durumda 2 kez hpv negatif testi elde etmiş oldum.aranızda hiç ASCUS çıkıpta hpv negatif çıkan var mı? Anlayamadım bende endişeliyim tekrarlamasından korkuyorum :KK43:

Merhabalar, 2019’da anormal gelen smear aonucunda hemen kolposkopi oldum. Cin 2-3 çıktı ve ardından leep oldum. Biyopsi cin 2 cerrahi sınırlar temiz çıktı. 2020’de hpv testi yaptırsım ve negatif geldi. Leepten sonra tüm smearlarım temizdi ta ki sonuncusuna kadar. Ascus geldi doktorum hemen hpv yapalım dedi onun sonucuda negatif geldi. Pozitif gelseydi kolposkopi yapacağını söyledi. 6 ay sonra smear diyip yolladı bu durumda 2 kez hpv negatif testi elde etmiş oldum.aranızda hiç ASCUS çıkıpta hpv negatif çıkan var mı? Anlayamadım bende endişeliyim tekrarlamasından korkuyorum :KK43:
geçmiş olsun. ascus hpv olmadan da olabiliyor. ama genelde iyileşiyor.

Merhaba.
Șu an içinde bulunduğum hastalık ve tedavi sürecini sizinle paylaşmak isterim.
Yurtdışında yaşıyorum. Pandemiden dolayı 2 yıldır erteledigim pop smear testimi 9 ay önce yaptırdım ve test sonucumda anormal hücre lezyonlarına rastlandı. Lezyonların hangi seviyede olduğunu tespit etmek için ilk kolposkopi işlemi yapıldı ve kolposkopi sonucunda aynı lezyonlara CIN 2/CIN 3 eşiğinde rastlandı. Hayatımın en büyük şokunu yaşadım. Doktorum eğer 20'li yaşlarımda olsaydım bağışıklık sistemimin ve biyolojik gençliğimin bu lezyonları kendiliğinden temizleyebileceğini söyledi lakin ben 35 yaşındayım, bu sebeple cerrahi ișlem elzemdi. Yaşlanıyor olduğum gerçeği tokat gibi yüzüme vurulmuştu o an :)
Doktorum ile tedavi sürecini planlarken bana "Soğuk Konizasyon" uygulayacağını söyledi, ki bu işlem doğurganlığı etkilemesi bakımından en riskli işlemdir. Raporu görmek istediğimi söyledim. Tam ekranını açtı ki hasta isimlerinin karıştığını dileyerek özür diledi ve işlemin Soğuk Konizasyon degil LEEP olacağını ifade etti. Bu ayrıntıyı vermemin nedeni, tedaviye başlamadan test sonuçlarının muhakkak 2. bir hekime de gösterilmesinin gerekliliği ve önemi.
Hemen alanında uzman başka bir doktorla iletişime geçtim. Bu doktor da LEEP önerdi. Doktoruma, kanser miyim doktor bey, dediğimde hiç unutmadığım bir şey söylemişti bana: "Endişelenme bu kadar. Kanser değilsin, ama kanser olmak üzereydin. Sevinmelisin."
Ve 7 ay önce, Temmuz ayında, LEEP operasyonu oldum. LEEP esnasında biyopsiye gönderilen parçanın cerrahi sınırları çok şükür negatifti. Bu güzel haber beni rahatlatmıștı. Doktorum bana "Șu an sağlığına geri döndün, hamile kalabilirsin, bebeğini sağlıkla dünyaya getirebilirsin, bebek HPV'den de bu işlemden de etkilenmez." dedi. Bana bu süreçte vücudumun HPV'den kurtulmasının zaman alacağını (minimum iki yıl), bağışıklık sistemimi güçlendirmem için yeşil çay tableti ile bilhassa shiitaki mantarının tabletini içmemi önerdi.
Ben sporumu aksatmayan, sigara içmeyen, beslenmesine olabildiğince dikkat eden, stresten uzak, genel hatlarıyla huzurlu ve mutlu bir hayat yaşayan biriyim. Lakin 10 gün önce yaptırdığım LEEP'ten sonraki takip ve kontrol amaçlı ilk pop smear testimin sonucu bugün geldi. HPV'nin tekrarına neden olabilecek faktörleri hayatımdan çıkarmama rağmen HPV testim pozitif çıkmış. Yani HPV 16 Negatif, HPV 18 Negatif, lakin Diğer Yüksek Riskli HPV Türleri Pozitif. Diğer Yüksek Riskli HPV Türlerini de şu başlıkta topluyorlar : 31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68
Düşünün ki, 200'den fazla HPV türü var ve bunlardan en riskli olan bu lanet 14 tür, rahim ağzı kanserine yol açan öncü lezyonların mimarları. Sonucu alır almaz doktora gittim. Kendi doktorum yoktu; endişemi gören başka bir doktor ile durumu değerlendirmek istedim. 2. kolposkopinin yapılması gerektiğini söyledi ve 11 gün sonrasına bu işlem randevu aldım.
Bu arada son 7 aylık tedavi sürecimde 3 dozluk HPV aşısını oldum. (Evet yaş faktörü HPV aşısının etkinliğinde çok etkili. Yurtdışında kız çocuklarına 11 yaşından itibaren HPV aşısının yapılması için okullar ailelelere düzenli bilgilendirmelerde bulunuyorlar) ve ne acı ki 35 yaşında, üniversite mezunu bir kadın olarak bu aşının varlığından bu yaşımda haberdar oldum. Bu arada aşı benim mevcut tanı ve tedavi sürecimde bir tedavi yöntemi olmadı ama diğer HPV türlerine yakalanma ihtimaline karşı bir önlem.
2. kolposkopide sonuç ne çıkacak, doktorum hangi işlemi ön görecek bilemiyorum, herşey muamma.
Sorunuz varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Bu arada 2. kolposkopisini yaptırıp yeniden LEEP yaptırmak zorunda kalan ve benzer süreci yaşayan kişilerin de tecrübelerini bu mesaj başlığı altında dinlemek isterim.
Sağlıkla kalın, ama gerçekten sağlıkla kalın, her biriniz. Sevgi ile...
Merhaba bende smear testi verdim test sonucunda bakteriyel vajinit çıktı doktor biseyin yok dedi ilaç bile yazmadı eğer hpvye dair birşey olsaydı cikarmiydi bu testte

Merhaba bende smear testi verdim test sonucunda bakteriyel vajinit çıktı doktor biseyin yok dedi ilaç bile yazmadı eğer hpvye dair birşey olsaydı cikarmiydi bu testte
Merhaba Mavi Portakal, smear testi sorunların tespitinde çoğu zaman yeterli oluyor ama bazen smear testinin yanında bir de hpv testi oneriliyor. Eğer doktorunuz bir şey yok demişse içiniz rahat olsun ama yine de emin olamıyorsanız hpv testi ayrıca yaptırabilirsiniz.

Merhaba benim smear ve biyopsi sonucum cin 1 çıktı HPV negatif maalesef rahim ağzının üst kısmında bir lezyon mevcut ya da kanser olabilecek bir kısım o yüzden birkaç gün sonra Leep olacağım doktorumun söylediği negatif gelmesi bu hastalığı hiç taşımadığınız anlamına gelmiyor mus belkide daha önce vücudumuzda varmış ve atmışız

Merhaba benim smear ve biyopsi sonucum cin 1 çıktı HPV negatif maalesef rahim ağzının üst kısmında bir lezyon mevcut ya da kanser olabilecek bir kısım o yüzden birkaç gün sonra Leep olacağım doktorumun söylediği negatif gelmesi bu hastalığı hiç taşımadığınız anlamına gelmiyor mus belkide daha önce vücudumuzda varmış ve atmışız
Merhaba , lütfen leep olmayın ben 2 yıl önce oldum ve her gün pişmanlık yaşadım. İdrar sıkışms hissimi kaybettim leep'ten sonra. Doktorlar asla inanmıyor, burada da arkadşslarda olmamış ama bence bu riskli bi operasyon. Doktorunuzdan yalnızca yüzeysel koterizasyon isteyin. Bu da aynı tedaviyi yapuyor

X