Kurallara uymayı hep ama hep reddeden oğlum. Canım çok sıkkın

pratik123

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Haziran 2023
1.305
1.938
32
5bucuk yaşında oğlum anaokulundaki kurallara uymayı hep reddediyor. Hep öğretmeni şikayet ediyor diğer veliler şiddet uyguladigina dair şikayet ediyor. Evde şiddet ona uygulanmıyor ya da eşimle aramızda böyle bir şey yok. Evet birbirimize kızarak kavga ettiğimiz oluyor eşimle ya da oğluma ciddi kızdığım oluyor. Ama bu kurallara uymak istememek sanki içinden gelen karakteri üşengeç gibi . Spor okuluna gönderdik kurallara uymak istemiyor diye hoca "artık geri alın gelmesin ona dur yapma etme derken diğerlerine vakit kalmıyor" dedi geri aldık.
Asla güzellikle söylemekten anlamıyor binlerce kez güzellikle söylüyorum artık yorulup kızınca sorumluluğunu yapıyor.
Evimizde kurallarımız var uyulması noktasında tolore göstermiyoruz. Eşimle ağız birliğimiz de var. Ama uyumadan önce diş fırçalamak bile bu kadar mı olay olur ya. Sorumluluğunu yapmayınca ceza veriyorum örneğin bu gün televizyon saati iptal gibi. Söz konusu sorumluluğun önemini vs anlatıyorum çoğu zaman.
Ya da ödül veriyorum. Ama çoğu zaman artık bunlar da etkilemiyor cocugu.
Geçen sene de kreşe gitmisti oradaki öğretmeni de aynı şeyi söylemişti o zaman çocuk psikiyatrisine çıkarmıştım beni odadan çıkarıp birşeyler yaptılar sorun yok dedi. Dehb den korkmustum.
Bir etkinlik yaparken, oyuncak toplarken, ya da herhangi bir sorumluluğu yerine getirirken( çoğu zaman 3-4 defa güzellikle söyleyip en sonunda bak kizicam artık dedikten sonra) yüz ifadesini görseniz o kadar bıkkın sanki dünyanın tüm yükü onun üzerinde beni hep yoruyorsunuz diyor paşa hazretleri seneye 1e geçince bu eğlenceli etkinlikler de olmayacak o zaman napacagiz.
Etkinlikler sorumluluklar için liste yapıp kalp koymaca falan da oynadık ama görseniz ben oynuyorum onun surat 5 karış.
Böyle çocuklar görünce eskiden kesin ailede bir sorun vardır diyordum büyük konuşmuşum. Hayır tam olarak bir hatam varsa düzelteyim yani anlamıyorum ben ve artık sinirden hüngür hüngür ağladığım zamanlar oluyor
Yazmayı unuttum hep hır gür oynamak istiyor ki oynuyoruz at oluyoruz sırtımıza biniyor , gidiklamaca vb Hani yapısı sakin bir çocuk değil kesinlikle iş sorumluluklara kurallara gelince böyle
Nolur birşeyler önerin deneyeyim

Son düzenleme:

Oyun terapistine götürün o şekilde çözebilirsiniz.

Oyun terapistine götürün o şekilde çözebilirsiniz.
Şimdi aradım bulunduğumuz küçük ildeki tek terapisti çocuk terapisi artık yapmıyorum dedi. Ama sadece 45 dakika oyunla düzelme yavaş oluyor bu konuya ilişkin yetişkin terapisi daha iyi olur dedi. Randevu aldım cumaya gideceğim bakalım ne diyecek bana.

Çocuk ve ergen terapisti başka yok mu ? Neye göre yetiskin iyi olur dedi ki ? Yakın bı yer var mı hafta sonları için ayarlama sansiniz

5 yaşındaki çocuğa yetişkin terapisi yapılamaz yalnız. Ben de çocuklarla çalışıyorum. Oyun terapisi ve çocuk ve ergen terapi eğitimlerim var. 5 yaşındaki çocuğa gidip de terapi yapamam. Bunu anlayabilecek ve uygulayabilecek gelişime sahip değil. Bence şöyle yapabilirsiniz aile danışmanlığı ya da ebeveyn danışmanlığı üzerinden gidebilirsiniz. Mutlaka bir yerlerde yaşadığınız eksik yaptığınız şeyler vardır. Ha bu demek değil ki sorun sizde, hayır değil. Çocuğun karakteri de böyle olabilir. Benim oğlum dışarıda uyumlu bir çocuktur ama evde asla sorumluluk almak istemez. Taviz vermem, ne olursa olsun yaptırırım.

Ek: çocuklar nedeniyle yazamamıştım. Ne olursa olsun yaptırırım derken öyle her şeyi yaparım anlamında değil. Yapmazsa davranışlarının sonuçları vardır. Atıyorum çantasını hazırlamak onun görevi, hazırlamazsa ben hazırlamam ve eksik çanta ile gitmek zorunda kalır. Ya da mesela kirlilerini kirliye atması gerekir, atmazsa ben atmam, oyuna çevirir ona yaptırırım. Bunlar gibi yani.

Son düzenleme:
Çocuk ve ergen terapisti başka yok mu ? Neye göre yetiskin iyi olur dedi ki ? Yakın bı yer var mı hafta sonları için ayarlama sansiniz

Bence de kesinlikle.oyun terapisine goturmelisiniz. Bu ofkenin kaynagini bulmaniz gerekiyor bence. Kurallara uymama, sorumluluk almama, hircinlasma nedenlerinin altinda yatan sebepleri bulmaniz icin yardimci olabilir.

Küçük bir ildeyiz tek terapist bu kişi. Yetişkin terapistine çocuğu goturmeyecegim terapiye ben gidecegim. Oyun terapisi iyi değil demedi sonucu yavaş alınan bir şey dedi. Aile kendisini düzeltirse daha hızlı sonuç alınabilirmiş. Öyle dedj yani ne bileyim. Eksiklerim neler bakacağım. Baktım yaptiklarimdan farklı bir şey demedi yakın ile oyun terapisini düşüneyim. Yakın iller de küçük. Var mıdır bakarız artık

Her seferinde oyuna çevirmek yormuyor mu? Okulda ona oyuna çeviren yok ve ilerde hiç olmayacak ben de oyuna çeviriyorum ama artık anlaması gerekiyor

Ben de 3-12yaş arasındaki cocuklarla çalışıyorum.
Öncelikle çocuklarla çalışan ve alanda tecrübeli bir psikiyatrist görsün çocuğunuzu.
Anlattıklarınızdan bende bir çağrışım oluştu ancak mutlaka bir psikiyatrist hocamız görsün.
Onun yönlendirmesiyle hareket edersiniz.

Olaya tamamen bilimden uzak yaklaşıcam. Boğa burcu mu? Dkfkdjsn

Dürtüsellik olabilir mi acaba?

Kurallara uyma konusundan degil de siddetten dolayi tedirgin oldum acikcasi. Devlet hastanesinde cocuk ve ergen psikiyatristi yok mu? En azindan bir görüş alirsiniz, yonlendirme yapar.

Burcu koç yukseleni ikizler
Durtusellik nasıl asılabilir?
Devlet hastanesine çocuk psikiyatrisine götürdüm zaten sıkıntı gözlemlemedim dedi.
Aklınıza gelen çağrışım nedir ? Çocuğum için faydalı olmak çok isterim. Her fikre açığım her ihtimali değerlendirmek istiyorum

Biz gittik 6 ay 24 seans. Verim de aldık. Pat diye düzelecek şeyler değil bunlar

Her seferinde oyuna çevirmek yormuyor mu? Okulda ona oyuna çeviren yok ve ilerde hiç olmayacak ben de oyuna çeviriyorum ama artık anlaması gerekiyor

Hayır hayır yanlış anlama olmasın. Her şeyi oyuna çeviriyorum ama bazı şeylerde çok direnirse oyuna çeviriyorum. Eğer o da işe yaramazsa mutlaka bir şeylerden mahrum kalıyor. Dış dünya çok acımasız, pamuklara sararsak hata yaparız.

Bu arada evet oyun terapisi geç cevap verir. Hemen sonuç alamazsınız. Çok sabırlı olmanız lazım.

Hiç tanımadığım, gelişim öyküsünü bilmediğim, gözlemleme fırsatı bulamadığım bir çocuk için uzaktan yorum yapmam hem etik olmaz hem de sizi yanlış yönlendirmiş olabilirim.
Sosyal ortamlarda yaşına göre uyumsuz davranışlar üzerinde durulması gereken bir durum.
Bir an önce profesyonel destek almanızı tavsiye ederim.
İlkokula başlamadan çözüm için ciddi aşama kaydetmenizde fayda var.

Geç ama iyi sonuç veriyor değil mi hocam?
Biz oyun terapisine yönlendirdiğimiz tüm çocuklarımızda çok olumlu sonuçlar aldık hamdolsun.

Geç ama iyi sonuç veriyor değil mi hocam?
Biz oyun terapisine yönlendirdiğimiz tüm çocuklarımızda çok olumlu sonuçlar aldık hamdolsun.

Evet evet. Tabii terapistine ve çocuğun durumuna da bağlı. Ailenin terapistin söylediklerine uyması da çok önemli. Aile terapist işbirliği güzel kurulursa iyi sonuçlar elde ediliyor. Ama ailenin sabırlı olması çok önemli.

Online olanı var mı acaba

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…