Kurallara uymayı hep ama hep reddeden oğlum. Canım çok sıkkın

5bucuk yaşında oğlum anaokulundaki kurallara uymayı hep reddediyor. Hep öğretmeni şikayet ediyor diğer veliler şiddet uyguladigina dair şikayet ediyor. Evde şiddet ona uygulanmıyor ya da eşimle aramızda böyle bir şey yok. Evet birbirimize kızarak kavga ettiğimiz oluyor eşimle ya da oğluma ciddi kızdığım oluyor. Ama bu kurallara uymak istememek sanki içinden gelen karakteri üşengeç gibi . Spor okuluna gönderdik kurallara uymak istemiyor diye hoca "artık geri alın gelmesin ona dur yapma etme derken diğerlerine vakit kalmıyor" dedi geri aldık.
Asla güzellikle söylemekten anlamıyor binlerce kez güzellikle söylüyorum artık yorulup kızınca sorumluluğunu yapıyor.
Evimizde kurallarımız var uyulması noktasında tolore göstermiyoruz. Eşimle ağız birliğimiz de var. Ama uyumadan önce diş fırçalamak bile bu kadar mı olay olur ya. Sorumluluğunu yapmayınca ceza veriyorum örneğin bu gün televizyon saati iptal gibi. Söz konusu sorumluluğun önemini vs anlatıyorum çoğu zaman.
Ya da ödül veriyorum. Ama çoğu zaman artık bunlar da etkilemiyor cocugu.
Geçen sene de kreşe gitmisti oradaki öğretmeni de aynı şeyi söylemişti o zaman çocuk psikiyatrisine çıkarmıştım beni odadan çıkarıp birşeyler yaptılar sorun yok dedi. Dehb den korkmustum.
Bir etkinlik yaparken, oyuncak toplarken, ya da herhangi bir sorumluluğu yerine getirirken( çoğu zaman 3-4 defa güzellikle söyleyip en sonunda bak kizicam artık dedikten sonra) yüz ifadesini görseniz o kadar bıkkın sanki dünyanın tüm yükü onun üzerinde beni hep yoruyorsunuz diyor 😀 paşa hazretleri seneye 1e geçince bu eğlenceli etkinlikler de olmayacak o zaman napacagiz.
Etkinlikler sorumluluklar için liste yapıp kalp koymaca falan da oynadık ama görseniz ben oynuyorum onun surat 5 karış.
Böyle çocuklar görünce eskiden kesin ailede bir sorun vardır diyordum büyük konuşmuşum. Hayır tam olarak bir hatam varsa düzelteyim yani anlamıyorum ben ve artık sinirden hüngür hüngür ağladığım zamanlar oluyor 😔😔😔😔😔
Yazmayı unuttum hep hır gür oynamak istiyor ki oynuyoruz at oluyoruz sırtımıza biniyor , gidiklamaca vb Hani yapısı sakin bir çocuk değil kesinlikle iş sorumluluklara kurallara gelince böyle
Nolur birşeyler önerin deneyeyim
Merhaba; benim oğlum 3 yasını geçti sosyal ortamlarda uyum sağlamıyor kurallara uymuyor. Benimle evdeyken sıkıntımız yok ama dış ortamlarda laf söz anlamıyor. Oyun grubuna götürdüm bugun belediyenin. Bütün cocuklar öğretmeni dinleyip şarkı söylüyordu; benim oğlum başka şeyle uğraşıyordu. Beni cagırdı öğretmen kağıtları yırtıp attı falan dedi çıkarmam getek sınıftan dedi çok zoruma gitti. Oyun terapisine başlıcaz bizde haftaya umarım iyi gelir.

Merhaba; benim oğlum 3 yasını geçti sosyal ortamlarda uyum sağlamıyor kurallara uymuyor. Benimle evdeyken sıkıntımız yok ama dış ortamlarda laf söz anlamıyor. Oyun grubuna götürdüm bugun belediyenin. Bütün cocuklar öğretmeni dinleyip şarkı söylüyordu; benim oğlum başka şeyle uğraşıyordu. Beni cagırdı öğretmen kağıtları yırtıp attı falan dedi çıkarmam getek sınıftan dedi çok zoruma gitti. Oyun terapisine başlıcaz bizde haftaya umarım iyi gelir.
Umarım iyi gelir bizimki de hep bu sekil

X