Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ee bende kürtçe şarkı olup halay çekebilir diyorum. İlk dans ne alaka.
Bı empati yapılacak şey değil. Ülkücü akrabaların varsa gerekirse hiç kürtçe olmaz. Senin kök ailen laf etmedikten sonra, neyine alınacak, neyin kültürünü gösterecek? Siz evleneceksini, eviniz ayrı olacak zaten. Ama bu durumda akrabalar sorun çıkarsın diye mi kürtçe çalınacak? İdare edecekti, bunu hiç teklif etmeyecekti sana. Sen mutlaka akrabalarım ülkücü, sıkıntı çıkabilir demişsindir evvelinden. Bu durum zoruna gidecekseydi, senle hiç ciddi düşünmeyecekti. Kimliğini göstermek isteyeceği yer orası değil.

Bı empati yapılacak şey değil. Ülkücü akrabaların varsa gerekirse hiç kürtçe olmaz. Senin kök ailen laf etmedikten sonra, neyine alınacak, neyin kültürünü gösterecek? Siz evleneceksini, eviniz ayrı olacak zaten. Ama bu durumda akrabalar sorun çıkarsın diye mi kürtçe çalınacak? İdare edecekti, bunu hiç teklif etmeyecekti sana. Sen mutlaka akrabalarım ülkücü, sıkıntı çıkabilir demişsindir evvelinden. Bu durum zoruna gidecekseydi, senle hiç ciddi düşünmeyecekti. Kimliğini göstermek isteyeceği yer orası değil.
Demekki kimligi buymus damat adayinin
Ve aslinda onceden belli etmesi iyi olmus
Damat beyimiz nekadar ok ben sana saygi duyuyorum desede aslinda degil...
Evlendikden sonra domdom arkadasimizi bazi seylere zorlayacaktir

Bence oylede olmali. Karadenizlide olsaydim altinlarima dokunulmasini istemezdim. Kürt bir ailenin kziiyim esimin benden aldigi bilezikelri bizimkiler sinirlendi bir sene icinde yine bana aldilar. Altin bizimkilerin zaafi. Ama evlendim daha iyi anliyorum aniden esime birsey olsa benden aldigi altinlarim benim bir nebze garantimdi. Herseyi dusunmek lazim hayatta. Aniden isi biraktim kenara attigin uc bes ceyregin yarimim beni kurtardi diyebikirim bizimkielr altini her zmana garanti görürler. Ve hep derler kenarda kiyida en az uc altinin olsun kocan dahi bilmesin. Ahhshshshshs😂
Kesinlikle en güzeli, evet takı olarak takıyoruz fakat aynı zamanda maddi bir güç. Hükmün kendi malına gecer, o olmasa elden istemek kolay mı, istense ne ile geri verilecek, altın ıyıdır ıyı:))

Tamamda şimdi dürüst olalım. Neden kürtçe bir sorun yaratıyor?
aslında içinizden geçen sesin başkaları tarafından söylediğini duymak istiyorsunuz. kimsenin derdi kürt lik ile değil. kafası karışanın acaba diyenin tek derdi pkk ile terörü destekleyenler ile dağdaki şerefsizler ile . yani bu şerefsizleri destekliyorlar mı türkiye cumhuriyeti düşmanları mı yoksa sen ben gibi herhangi bir kökenden olup vatan millet sever mi. işte tam olarak farkı bu. dediğim gibi hiç kimsenin kürt lük ile sorunu yok sorun siyasi görüş kısmındakı kansızlıkla

Ee bende kürtçe şarkı olup halay çekebilir diyorum. İlk dans ne alaka.
e yazdim iste ne alaka oldugunu. iki ihtimal var:
1. Adam, "onun gelenegine gore, onun sehrinde evleniyorum. Sadece bu etkinlik olacak baska bir sey olmayacak. Ilk sarkinin kurtce olmasi olayi biraz dengeler" diye dusundu. Oyleyse adam icin kurt kimligi onemli demektir. Ona gore evlenin.
2. Adam burada bazilarinin dedigi gibi govde gosterisi yapmak istiyor. Boyleyse direkt art niyet. Ama adami siz taniyorsunuz.

Evet halayda sorun yok ama dans müziği demesi bana fazla bişeyi kanıtlamak gibi geldi. Yani kürtlerin tercih etmediği şey için kırılırım demesi beni manüpüle etmek için olduğunu düşündüm.
Kürt bile olsaydım bu şarkıyı dans müziği yapmak istemezdim başka ortak birşey seçelim sonrasında oyun olarak Kürtçe de çalar Lazca da Türkçe de yabancı da denilebilir. Ama sanmıyorum nisanliniz art niyetli biri değilse bak nasılsa caldirdim karadenizlilerin onunde Kürtçe müzik diyeceğini...

Geçmem malesef çok iyi biliyor.
Vaz geçtim , vaz geçti meselesi olmamalı aslında. Ortak paydalarda buluştuk olmalı. Yoksa işler inatlasmaya gider. Benim tanidigim karadenizli- kurt çok güzel anlaşan eşler var. İki tarafında ön yargısız tutumlariyla oluyor birşeyler. Aslında Karadenizlilere de bizim oralarda kurdun deniz görmüş halı derler 😅 çünkü onlarda kültürlerine sıkı sıkıya bağlı. İki aileyi de objektif, ön yargısız düşünüp ona göre karar verin derim.

Konu sahibi sen de faşist bir aileden gelip Kürt biri ile neden sevgili olup olayı nişana getirdin? Ailenin sınırları belli, neyi zorluyorsun ayrıl kendin gibi biri ile evlen. “Ülkücü” dediğiniz insanların hangi partiden olduklarını, hangi partiye destek verip iktidar ortağı olduklarını, hangi kararlarda payları olduğunu, kadınların ölümlerinde bu partilerin ne açıklamalar yaptıklarını, hayvanların öldürülmesi için hepsinin nasıl evet oyu verdiğini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Ülkücü diyerek yumuşatmaya gerek yok.

sadece aileniz değil siz de ırkçıymışsınız. Fransızca olsa böyle konuşur muydunuz?

Ne alaka?
Evlilik iki insan arasında olur.
Ilk dans, cift için değerli bir parcayla yapilir.
Gelinin bildiğime göre kürtçesi yok ama damat bey anadili seviyesinde Türkçe konuşuyor.
Benim eşim italyan. Ben italyanca konuşmuyorum (italyanca Müzik dinlemem rağmen) ayni şekilde eşimde Türkçe bilmiyor (müslüm baba dinlemesine rağmen) ortak dilimiz almanca ve ingilizce. Ilk dansimizi ingilizce bir parcayla yaptık. Tabiki düğünün gidişatinda italyanca ve türkce parcalar calindi ama ilk dansimi anlamadiğim bir dilin müziğine yapmak istemezdim. Bunun kürtce veya fransizcayla alakasi yok.

Çoğunluğu böyle, gelin arabaları bile sarı kırmızı yeşil süsleniyor hatta. Ama bu kafada olmayan Kürtler de azımsanmayacak kadar çok bu ülkede. Konu sahibinin sevgilisi muhtemelen terör yanlısı olmayanlardan. Aksi türlü zaten nişan aşamasına kadar gelemezlerdi herhalde.
terör değil de dağdakileri geneli destekliyor. dağdakilerin neden dağda olduğunu sana ballandıra ballandıra anlatırlar mesela. ayrım yapıldığını kürtlerin hep dışlandığını bu yüzden özgürlük için dağa çıktıklarını söylerler hep. ama en çok iyi yerlere gelen güzel şartlarda yaşayanlarda kürtlerdir.
ablamın eski eşide hiç yansıtmazdı hiç öyle şeyler duymazdık ondan ama evlenip seneler geçtikten sonra anladık ki onları destekliyor seloyu oyladı peştemallerini takıp gösterilere katıldı. ortanca ablam ablama şiddet uyguladığı için onun yüzüne karşı terörist dedi diye ortalığı ateşe verdi resmen. yarası olduğu için gocunmuştu.

terör değil de dağdakileri geneli destekliyor. dağdakilerin neden dağda olduğunu sana ballandıra ballandıra anlatırlar mesela. ayrım yapıldığını kürtlerin hep dışlandığını bu yüzden özgürlük için dağa çıktıklarını söylerler hep. ama en çok iyi yerlere gelen güzel şartlarda yaşayanlarda kürtlerdir.
ablamın eski eşide hiç yansıtmazdı hiç öyle şeyler duymazdık ondan ama evlenip seneler geçtikten sonra anladık ki onları destekliyor seloyu oyladı peşmergelerini takıp gösterilere katıldı. ortanca ablam ablama şiddet uyguladığı için onun yüzüne karşı terörist dedi diye ortalığı ateşe verdi resmen. yarası olduğu için gocunmuştu.
Hangi Kürtler bu en güzel yerlerde yaşayanlar. Kürtlerin yüzde kaçı yılda ne kadar kazanıyor? Türklerin yüzde kaçı yılda ne kadar kazanıyor? Bu açıklamanızın arkasında bir sosyoloji tezi vb bişey olduğunu düşündüm emin olmanıza bakarak. Kaynakları koyar mısınız ben de okumak istiyorum. Çünkü doğu gezimde köylerde insanların ev içinde tuvaleti yoktu hala acaba otantik diye mi öyle bıraktılar? Hani tarihi eseri korumak gibi 😍

Hangi Kürtler bu en güzel yerlerde yaşayanlar. Kürtlerin yüzde kaçı yılda ne kadar kazanıyor? Türklerin yüzde kaçı yılda ne kadar kazanıyor? Bu açıklamanızın arkasında bir sosyoloji tezi vb bişey olduğunu düşündüm emin olmanıza bakarak. Kaynakları koyar mısınız ben de okumak istiyorum. Çünkü doğu gezimde köylerde insanların ev içinde tuvaleti yoktu hala acaba otantik diye mi öyle bıraktılar? Hani tarihi eseri korumak gibi 😍
Köyde yaşayanlardan bahsetmiyorum ayrıca noldu sizlik bi durum mu var? Çoğu zengin iş adamı altınlar bilmem neler onlardan çıkıyor eniştem de zengindi. Ailesi köydeydi hiç kötü durumda değillerdi. Siz fazla acıtasyon yapıyorsunuz.

Köyde yaşayanlardan bahsetmiyorum ayrıca noldu sizlik bi durum mu var? Çoğu zengin iş adamı altınlar bilmem neler onlardan çıkıyor eniştem de zengindi. Ailesi köydeydi hiç kötü durumda değillerdi. Siz fazla acıtasyon yapıyorsunuz.
Yahu daha dilini kullanmayı bilmiyorsun, gelmiş burada komşum böyle, eniştem şöyle diye sosyoekonomik iddialarda bulunuyorsunuz. Aynen öyledir sizin enişteniz zenginse ve teröristse konu kilittir. Acitasyon yazmış ya şaka gibi.

Ne alaka?
Evlilik iki insan arasında olur.
Ilk dans, cift için değerli bir parcayla yapilir.
Gelinin bildiğime göre kürtçesi yok ama damat bey anadili seviyesinde Türkçe konuşuyor.
Benim eşim italyan. Ben italyanca konuşmuyorum (italyanca Müzik dinlemem rağmen) ayni şekilde eşimde Türkçe bilmiyor (müslüm baba dinlemesine rağmen) ortak dilimiz almanca ve ingilizce. Ilk dansimizi ingilizce bir parcayla yaptık. Tabiki düğünün gidişatinda italyanca ve türkce parcalar calindi ama ilk dansimi anlamadiğim bir dilin müziğine yapmak istemezdim. Bunun kürtce veya fransizcayla alakasi yok.
Iyi de konu sahibi sizin gibi, "ikimiz icin anlamli olsun" gerekcesi ile karsi cikmiyor ki. Konu kimlik catismasina donmus. Gerekeceleriniz cok farkli.

Ben fakir Kürt görmedim 😄

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X