Köylülüğüm nasıl geçer

Valla bana gelende keşke recel, ekmek getirse
Genel ortamda görüyorsunuz gördükce ögrenirsiniz, ama kendinizede cok dert etmeyin sizi kabullenen öyle kabullensin.

Aslında normali "yedigin ictiğin senin olsun,gördüklerini anlat" mantığında sorulmasıdır,yemek içmek sormak,bunları anlatmak görgüsüzlük olur.
Sorulabilir aslında neden sorulmasın, yemek de kültürün bir parçasıdır neticede, ben yeni tatlar denemeyi, yemek fotoğraflamayı çok seviyorum. Yurt dışına gideceksem nerelerde yemek yiyebilirim diye lokal bir araştırmaya giriyorum, bu ülkenin/şehrin mutfağını en iyi nerede deneyimleyeceğimi çevremdeki daha evvel deneyimlemiş insanlara soruyorum.

Son düzenleme:

Ne yalan söyleyim bende bu kasinti insanlari anlamiyorum. Kuru fasulye (sulu olani) kaşikla yenir. Ben evde kati olanida kaşikliyorum.
Her Kitada bulundum ve insanlarin yemek yeme şekli ve sofra kültürü farkli.

Yemende bir restoranda adamlar tabak vermedi. Ortaya koydular. Biz 6 kişi (iş gezisiydi) yedik. Herkes önünden ilerledi :)

Aslında normali "yedigin ictiğin senin olsun,gördüklerini anlat" mantığında sorulmasıdır,yemek içmek sormak,bunları anlatmak görgüsüzlük olur.
Hayır sorulur , örneğin hersey dahil bir otele gidildiyse yemekler nasıldı diye sorulur , yunanistana gidildiyse deniz ürünleri çok lezzetli diyorlar degil mi diye sorulur , Tayland a gidildiyse sokakta satılan böcek vs sorulur, İspanya ya gidildiyse paellasi sorulur , sangriası sorulur . Yemek bir tatil için önemli bir unsurdur. Yoksa kahvaltıda kaç simit götürdün kaç bardak çay içtin diye sorun demiyoruz.

Zaten buyuklerımız demez mıydı bı yerden gelınce "ee yavrum yedıgın ıctıgın sende kalsın neler gordun, falanca nasıldı, filanca yer guzel miydi" dıye

Bu kural biraz eskidi. Yurtdişina cikmiş bir insana tabiki sorulur ne yediği ve ne ictiği. Sonucda farkli bir kültür ve mutfak ve amac bilgi sahibi olmak.
Yaz tatilinde memleketine gitmiş bir insan ben sormam ama ayni kişi Tanzania turu yapmişsa sorarim

Gercekten dunyaya bır kere geldık. Agzını sapırdatmadıkca, ellerını yemege surup yalamadıkca yok kasık, yok catal yol bıcak yok sag, sol ugrasamam. Önüme bakar gecerım ve gorgulu kesım zaten kimsenin tabagıyla ılgılenmez

Ben onu genel anlamda dedim. Samımı sohbet ılerledımi ne yemegı meshur, yada hangı yemegı sna hıtap ettı gıbı konu acılabılır ama durup duruken ve samımı olmadıktan sonra lafa dırek bu sekıl de gırılmez

Bana da yorumlar abartılı geldi. Reelde konuşsa yine tepki cekeceginden kadın anonim platformda fikir istiyor. Konu sahibi nasıl konusacağınızı mı tam ayarlayamıyorsunuz acaba. Çok ortam,diyalog görmediginizden olabilir.

İşte iomden ne beklersin. Biz zamanında Angelina jolieyi antepe getirmisiz. Ustelik lavash nedir. Götürsene sanayiye Ünala. Veya culcuogluna. Köylüler kendini belli etmiş.
Ünal dedin ya, orda bi yakınlaştık seninle. Bi ara katmer yemeye gideyim.

Bir de su var. Birisi size yardim etti diyelim. Mesela beklenmedik bir yatili misafiriniz geldi, komsunuz da size ekstra carsaf verdi. Eger o yardima sonradan sonradan bir sebeple ihtiyaciniz olmadi ve kullanmadiysaniz, tesekkurler ama ben hallettim gerek olmadi benzeri seyler soylemeniz yersiz. Sonraki gun carsafi verip kullanmis gibi yapip cok tesekkur ederim cok yardimin oldu diyeceksiniz. Carsaf burada bir ornek. Maalesef bu gorgu kuralini benim haricimde pek kimse bilmiyor. Birisine senin yardimin gereksizdi demek cok gerizekalica bir hareket. Bir insan yardim ettigini dusundugu kisiyi kosulsuz sever, istemeden kotulugu oldugunu dusundugu kisiyi de hic sevmez. Ben bunu lisedeyken eski klasiklerden bir romandan ogrendim ve hala uygularim. Kitaplardan da gorgu kurali ogrenilir.

Bu arada kadina ozguveni yok diyorsunuz ama onun bu davranislarindan utanan tek kisi kocasi. Aslinda ana sorun bu bence.

Hiç bu açıdan bakmamıştım, hangi klasik acaba?

ben anlayamadım tam olarak kendinde değiştirmek istediğin davranış nedir ?
köylülük dediğin şey öyle birine hediye olarak ev yapımı reçel götürmek değil ki
bakış duruş falan demişsin biz bunu anlayamayız seni tanımadığımız için
daha somut örnekler verebilirsen daha iyi yorumlar gelebilir
diğerleri sohbet ederken sen konuşulan konulara mı hakim değilsin mesela ?
ya da konuşmanda bi şive falan mı var
anlamadım tam olarak seni rahatsız eden örnekler nelerdir

Hayır yahu kocam dünya tatlısı ve rahat biridir bana ters bi şekilde demedi gerek yoktu dedi kocam dünyanın en rahat ve umursuz adamıdır ben ondan daha kibar düşünürüm çoğu konuda başka ortamlar için sormuştum

ne alaka neden sormuyormuşuz para, o sizin eşinizin saçmalığı madem asorgulamanizi istemiyor ayarlayin bi beş yıldızli otel en guzelinden eşiniz bişey derse sen sorgulama diyince meblasiyla ilgilenmedim hayatım dersiniz

ne kadara mal oldu gibi bi soru yöneltmekte ne sakınca var bende anlamadım
ha birine maaşını sormak ayıptır mesela . hediyenin fiyatı falan sorulmaz bunu da herkes bilir
ama bunun dışında kalan şeylerde maliyet sormakta sakınca görmüyorum

Bence de eşinin eleştiri ve tavırları yüzünden bu düşüncede

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…