Köylülüğüm nasıl geçer

Bence siz oneri istemiyorsunuz. Sizi anlayip olumlu yaklasip mantikli onerilerde bulunanlar da olmus ama asla yazdiklarini begenmemissiniz. Bu da aslinda kibar biri olmamanizdan kaynakli. Bahsettiginiz begendiginiz yorumu yapan kisi de bir oneride bulunmamisti sadece portakalkeki bunu demek istiyor demis. Bence siz sadece "evet ben de sizin gibi zorlaniyorum" "siz bunu demek istiyorsunuz sizi anliyorum" tarzi yorumlar istiyorsunuz. Hic bir oneriyi kabul etmiyor, yardimci olmaya calisanlara aksine gicik oluyorsunuz. Basta size hak versem de su sayfaya kadar yazilanlari okudum ve sizin mesajlariniza baktim. Kkda kendisine yazilan olumlu yorumlari bu kadar bastan savan birini daha gormemistim. Sadece olumsuz yorumlara cevap vermissiniz. Sizde evet kesinlikle bir kibarlik ve nezaket eksigi var.

Bunlara bir de yemeği kaşıkla yiyenleri ekleyebilir miyiz tam bir köylülük turnusolu bence. Aha linç geliyorum diyor
Çatal bir kültürdür. Ben çatal kadınıyım, sen seversin sevmezsin ağzına kaşıkla tepersin beni ilgilendirmez

Belirtiyorum yine, ekmeği yemeğin suyuna evde banın, kaşıkla değil kepçeyle yiyin, orta mezelerin içinden alın bana ne yahu, insan içinden bahsediyorum ben

Samimi olmadığımız insanlarsa ve de en önemlisi resmi bir ortamsa ,her gün görüştüğünüz insanlar değilse sorulmamalı bence
Ya da arada sosyokültürel olarak uçurumlar varsa.
Bir taraf hakimdir savcıdır,siz normal düz memursunuzdur. Adam tatile yüksek bir meblağ gömmüştür,siz de eşinizin köyünde tatil yapmışsınızdır,bu durumda sorulmaz. Hani sorup da napacaksın,sen de mi gideceksin oraya diye düşünülür arkanızdan. Durduk yere komik duruma düşmeye gerek yok.

Samimi olunmayan birine gidilen tatilden bahsedilmez

gitmeyi düşünmeyen insan sormaz zaten bence
en azından biri bana tatilimi sorsa, o bölgeye gideceği için sorduğunu düşünürüm
sormanın altında bi amaç vardır olarak baz aldım ben bu konuyu
geçen sene bir arkadaşımın kardeşi daha önce benim de tatil yaptığım ve çok sevdiğim bir yere tatile gitmişti arkadaşıyla
otelin ismine kadar sordum . çünkü o tarafa tekrar gidebilirdim ben o yaz
ama aynı arkadaşım geçenlerde yurt dışına gitti. onu hiç sormadım mesela ne fiyatını ne de konakladıkları yeri
çünkü yurt dışına tatil için gitme planım yakın zamanda yok
boşu boşuna sorulmaz böyle sorular diye düşünüyorum açıkçası
bi de konuşulan şey tatil yani demek ki ortada bi samimiyet bi sohbet bişi var
sokaktan geçen insan tatilini anlatmaz zaten

Bana da gerek kalmadı demek çok kaba geliyor. Hediyeyi beğenmemek. Yemeğe gittiği yerde yemeği eleştirmek filan. Mesela bazi yorelerde bizim kibar bulduğumuz bu sekildeki davranislar samimiyetsizlik olarak adlandırılır daha aciksozlu olmaya alıştiktılari icin gereksiz kibarlık gibi gelen insanlar var. Ama bence bu koyluluk ile de alakalı değil. Mesela japonlari al hollandalilarin arasına at onun gibi bir şey. Benim bir arkadaşım var Türkçesi pek iyi değil. Iyi niyetli bir kız aslında ama mesela bazen abuk sabuk şeyler söylüyor insanlar yadirgiyor diyorum turkiyede bunu diyemezsin bu şekilde aklına her geleni söyleyemezsin. Bunu şu şekilde ifade et. Sonra bakıyorum aşırı resmi. Bir türlü doğru tonu tutturamiyor o yüzden insanlara kaba kibar demeyi bıraktım. Niyetlerini anlamaya çalışıyorum artık.

Boşboğazlıktan soran insanlar çok var ama,başınıza gelmemiştir belki. Arkadaşınızın kardeşi diyorsunuz,sosyal ortamlarda aranızda uçurum olmaz zaten öyle biriyle. Bir de en başından söylersiniz zaten biz de düşünüyoruz diye. Bu bile çok resmi ortamlarda yapılacak bir sohbet değildir.

Arkadaşa çok tepki de verilmedi bence. Çoğumuz ne demek istediğini anladık aslinda. Attığı sansasyonel başlığa rağmen (KÖYLÜLUKTEN NASIL KURTULURUM ) öyle sen kurban ol köylü emmime köylü milletin efendisidir kompleksli seni, tarhanayi kaz ciğerine değişmem filan gibi yorumlar da çok gelmedi. Ama negatife odaklandı konu sahibi.

Bahsediliyor işte ister istemez. Siz de geçen hafta Dubaideydiniz,memnun kaldınız mı denilebilir. Hemen ordan söze girip kaça patladı denmez sadece.
Öyle de olmamıştır sanırım konu sahibinin olayı sonuçta aileden biri mesleğinin önemi yok bence birlikte yemeğe gidiliyorsa samimidirler zaten

resmi değil aile ortamıymış ya
ben mi yanlış okudum ?
ailedeki insana da bunu soramamak kasıntılık değil midir ?

Bana da gerek kalmadı demek çok kaba geliyor. Hediyeyi beğenmemek. Yemeğe gittiği yerde yemeği eleştirmek filan.
bunlar bana da kaba ve can sıkıcı gelen şeyler
ailemde var öyle biri. misafirliğe gelir bize, dışarıda yemeğe götürdük yemeği eleştirdi.
başka bir zaman evimizdeki bazı şeyleri eleştirdi, yine yemeği eleştirdi falan
asla memnun olmuyor bu sebeple artık mecbur kalmadıkça görüşmüyorum

hediye beğenmeme konusunu 1 kere annem yaptı, yaptığı an kendisine hediye almayı kestim
anneler gününde çok beğenerek aldığım hediyeyi kullanmadığını fark edip sormuştum
işte açık renk almışsın pek bana gitmedi falan filan dedi
o dakikadan itibaren ne anneler günü ne doğum günü, kestim hediye almayı .

Evde elle yediğim, kafasını gözünü cuk cuk emcürdüğüm balığı, lokantada çatal bıçakla az yemedim.

Yok aksine işime yarayan yorumları alıyorum ama büyük çoğunluk defalarca örnek vermeme rağmen konuyu başka yere çekiyor iki kişi de eşimin karakteri konusunda hemfikir olmuş en son oysa alakası yok eşim çok rahat biridir zaten beni gerçekten anlayan bi iki kişi makul öneriler verdi sayfalarca sen kurban ol köylülere ve sen özgğvensizsin , balığı elle mi yiyeyim vs yoksa sosyal ortamımda rahatlıkla konuşamadığım bir konu olduğu için konuyu tüm açıklığıyla sordum ama dalga geçmekten ötesi olmadı

Bazı ortamlarda kendimi köylü hissettiğim oluyor :) İstanbul'da yasarkan gittiğim bir kaç mekan o kadar zenginiz diyordu ki , elimi kolumu nereye koyacağımi asla bilememistim. Kendi alışkın olmadığımız ortamlarda zorlanmamiz normal geliyor . Temel şeyleri bildikten sonra genel hayatta çok abes olacağınızı sanmıyorum ama bir anda bir maç sinif atladiysaniz zorlanmaniz normal

resmi değil aile ortamıymış ya
ben mi yanlış okudum ?
ailedeki insana da bunu soramamak kasıntılık değil midir ?
Arada sosyo ekonomik çok büyük fark varsa sorulmamalı bana göre. Ama tabii sormak köylülüktür,sormamak da kasıntılıktır diyemem
Her şey her yerde olmuyor bence.
Yani konu sahibinin ev yapımı reçelleri her yere götürülmemeli. Bana oturmaya geliyorsa evet getirebilir,ama ben ben değilsem uygun değil.
Tıpkı sayfalarca konuştuğumuz kuru fasulye örneği gibi. Sen ben evimizde yerken yere de oturup yiyebiliriz,masada güm diye soğan da yumruklayabiliriz,ama misal bir yere yemeğe davet edildiysek kaşıkla yenmemeli. Bu bir genel görgü kuralıdır. Ha uymak istemeyen uymaz,vay görgüsüze bak da demem şahsen. Ama doğru birdir,uyarız uymayız severiz sevmeyiz o ayrı

Gene kurban olsunlar köylülere cümlesi geçti tabii ki
Bir de hepimiz köylüyüz modu da açıldı. Klasik mağdur edebiyatı.
Hayır hepimiz köylü değiliz yahu ne alakası var,aramızda köy görmeyen insanlar da var yani.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…