Köylülüğüm nasıl geçer

Antep’te çorba kıvamında yapılıyor. Ben de suyunu az yaparım normalde. O pilavın üstüne konup yenen bir şey benim için.

Antepte yapılan her şeyi değil kaşıkla tazmanya canavarı gibi döne döne yerim antep kalesini dahi elle yerim. Ne de olsa Mecidiyeköy çocuğuyuz.

Çok değişik bir site iki dakikada herkes nasıl saldırmış 😂 köylülüğümden utanıyorum demedim buraya da belirttim zaten aksine becerilerim konusunda mutluyum fakat atıyorum bir iş yemeği ya da resmî bir ortamda bazı şeylerden emin olamıyorum mesela eşimin akrabası hakim onlar tatillerinden bahsediyordu ben de ne kadara mal oldu demiştim aslında bir bayanın böyle şeyler sorması hoş değil para sorma demişti eşim benim aklıma kaba olacağı gelmezdi , bu tip detaylar demek istiyorum anlatabildim inşallah

Sorun şu ki kendin köylü olarak başlık açıp bunu sorun yapman. Bırak herkesin ne düşündüğünü sen bundan neden eziklenip sorun ediyorsun . Ben herkese misal köylüyü diyorum çünkü kendimi çok geliştirip güvendiğim için bunu kendimde sorun etmiyor tam tersi gurur duyuyorum. Sen kendine yatırım yapmayıp geliştirmeyip burada herkesi suçlaman ayrı bir trajik durum. Bence kendinden başla ise kendine iyi gelen geliştirecek şeyler yap kitap oku araştır sosyal ol eskisinden daha fazla sevgilerrr...

Tipleri çok düzgün oysaki. Bir de Kolej Vakfı’nın yabancı hocaları var. Geneli Avrupalı belli. Bir tane siyahi biri var içlerinde. Onlar da geliyor öğle yemeğine. Allah ne verdiyse girişiyorlar. Biz onlardan daha iyiyiz bu konuda. 🤣

Ya avrupanin köyünden gelmişler ya da bisirici içlerindeki köylüyü uyandirmis 😁😁

Evden ekmek reçel falan götürmek köylülük değilde cimrilik gibi geldi.Sürekli yapma sende canım a101den bimden falan lokum çikolata kek türü al

Evet a101 ve bimden alinan kekle de bir cömert olunur ki sormayin gitsin. 😄
Eve oyle marketlerden kek getirecek olan eli boş gelsin daha iyi.

Merhaba arkadaşlar ben memurum aktif çalışıyorum ailem çiftçi atanana kadar da köyde yaşadım o ortamda büyüdüm ailem genel nezaketten yoksundu köyde nezaket olmaz zaten bilirsiniz ben çok kitap okudum büyükşehirlerde yaşadım ama özümdeki o köylü kızı silinmiyor sanki o üstüme yapışmış modern birisi olsam da ailesi memur olan öyle yetişmiş biriyle aynı ortamda bazı detaylarda geri kaldığımı hissediyorum misal ben birine misafir giderken ev yapımı şeyler ( reçel , evde yapılan ekmek vs ) götürmeyi hoş bulurum ama diğerleri daha şık ( çikolata, paketli bişi ) götürüyor, sohbette de içimdeki kısıtlı görmüşlük acaba belli olıyor mu diye düşünüyorum diğerlerinin sanki duruşu bakışı bile daha kendinden emin hatta sokakta kim köylü bi aileden gelmiş kim modern bi ortamda büyümüş anlıyorum bakışından duruşundan yanlış anlaşılmasın köylülükle bir derdim yok zaten her fıssatta köyde büyüdüğümü söylerim ama her ortamın farklı bir dokusu oluyor ya ben bi tık üst ortamlarda kendimi pek iyi hissetmiyorum, kendimi her açıdan geliştirmiş olmama rağmen, sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz, benim gibi hisseden varsa dertleşmek isterim.
Büyük şehirlerde yaşadım diyorsunuz,zamanla çevreden öğrenmediniz mi bazı şeyleri?
Ben köyde büyümedim ama ailem köylü olduğu icin nezaketten uzaktı biraz ama üniversitesiyi dışarıda okudum,her kültürden insan tanıdım, öğrendim.Yani çevre faktörünün de etkisi olur öğrenme üzerinde,illa aile değil.

Merhaba arkadaşlar ben memurum aktif çalışıyorum ailem çiftçi atanana kadar da köyde yaşadım o ortamda büyüdüm ailem genel nezaketten yoksundu köyde nezaket olmaz zaten bilirsiniz ben çok kitap okudum büyükşehirlerde yaşadım ama özümdeki o köylü kızı silinmiyor sanki o üstüme yapışmış modern birisi olsam da ailesi memur olan öyle yetişmiş biriyle aynı ortamda bazı detaylarda geri kaldığımı hissediyorum misal ben birine misafir giderken ev yapımı şeyler ( reçel , evde yapılan ekmek vs ) götürmeyi hoş bulurum ama diğerleri daha şık ( çikolata, paketli bişi ) götürüyor, sohbette de içimdeki kısıtlı görmüşlük acaba belli olıyor mu diye düşünüyorum diğerlerinin sanki duruşu bakışı bile daha kendinden emin hatta sokakta kim köylü bi aileden gelmiş kim modern bi ortamda büyümüş anlıyorum bakışından duruşundan yanlış anlaşılmasın köylülükle bir derdim yok zaten her fıssatta köyde büyüdüğümü söylerim ama her ortamın farklı bir dokusu oluyor ya ben bi tık üst ortamlarda kendimi pek iyi hissetmiyorum, kendimi her açıdan geliştirmiş olmama rağmen, sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz, benim gibi hisseden varsa dertleşmek isterim.
Niye gömdünüz bu kadar ya. Nezaket yok falan abartmayın bence. Uslup farkı olabilir muhakkak ama kendi tarzlarında nazik davranırlar.
Öte yandan kendinizi kötü hissetmenize gerek olacak bir durumunuz yok. İnsanlar farklı kültürlerde büyüyorlar,haliyle zaten kimse kimseye benzemiyor ki.

Çok değişik bir site iki dakikada herkes nasıl saldırmış 😂 köylülüğümden utanıyorum demedim buraya da belirttim zaten aksine becerilerim konusunda mutluyum fakat atıyorum bir iş yemeği ya da resmî bir ortamda bazı şeylerden emin olamıyorum mesela eşimin akrabası hakim onlar tatillerinden bahsediyordu ben de ne kadara mal oldu demiştim aslında bir bayanın böyle şeyler sorması hoş değil para sorma demişti eşim benim aklıma kaba olacağı gelmezdi , bu tip detaylar demek istiyorum anlatabildim inşallah
Daha çok dinleyin daha az konuşun o zaman bu tip ortamlarda. Tatile ödeneni sormanızın kökeninizle ilgisi olduğunu düşünmedim,olsa olsa meraktandır gibi geldi bana.

Yok catalı kasık gıbı alttan sokup agza goturuyorlar😂

E ozaman kaşiklasin. Catali kaşik gibi kullanmanin ne anlami varki?
Kuru fasülye zaten aşiri elit bir ortamda sunulmaz (belkide ben görmedim). Ev veya lokanta ortaminda sunulur.
Kivamina göre yenilir (ben suyunu az yapiyorum) ama masaya kaşik cikartiyorum. Isteyen kaşikla yiyor.

Köylüler cahil nezaketen yoksun insanlar oluyor anlamadım şehirde buyuyenler kibar ve görgülü oluyormus valla ben denk gelemedim yaşadığın yerlerle alakası yok bunun tamamen kendini nasıl gelistirdigine bağlı ve karakterinde olan birsey örneğinizde saçma hiç köyde yaşamadım hiç köye giden bir insanda değilim ama ben gidip pastaneden birşey almak yerine evde yapıp götürmeyi daha çok severim bunun köylülükle ne alakası var eşimin ailesi köyde yaşıyor gittiğimde resmen notrleniyorum toprakla uğraşıyorum bağ bahçe hayvanları besliyorum daha öncesinde hiç yapmamistim bu arada bunları resmen tüm sinirim stresin gidiyor köye gidince biz şehirde yaşayanların siniri kesinlikle bu yüzden

E ozaman kaşiklasin. Catali kaşik gibi kullanmanin ne anlami varki?
Kuru fasülye zaten aşiri elit bir ortamda sunulmaz (belkide ben görmedim). Ev veya lokanta ortaminda sunulur.
Kivamina göre yenilir (ben suyunu az yapiyorum) ama masaya kaşik cikartiyorum. Isteyen kaşikla yiyor.
Ne kadar azda koysam suyunu bı kıvamı oluyor kasıkla hem cocuklara hem bana kolaylık. Tane tane zaten yenmez.
Ben kasık ınsanıyım galıba😂 kolay gelıyor.
Zaten elıt ortamda bonfıle varken kuruya bakan olmaz. İşyerı yemekhanelerı de sanmıyorum susuz fasulye yapsın

Köyde büyümedim herhangi bir köyümüz yok maalesef ama olsun çok isterdim. Hoş şimdi köy diye gösterilen yerlerde marketler vs var hepsi belediyelere bağlanmış köy mü bunlar şimdi:))
şehirdekilerin çoğunluğu köylü bilmem farkında mısınız? Azınlık görülen sermaye sahipleri 1955’lerde bu ülkeden sürüldüğünden beri köylüler sermaye sahibi oldu işveren oldu.
İşin esprisi bir yana sizin sorununuz köylülük falan değil siz kendinizden bir tık üst gördüğünüz insanların yanında kasılıyorsunuz sanırım her insan hayatının belli bir döneminde kendini ezik hisseder hissetmeyen yoktur.
Ben daha ergenken ilk yurtdışı seyahatim ve eğitimimde kendimi bu duygulara kaptırmıştım çok normal zamanla aşıyorsunuz.
Mühim olan kendinize olan inancınız, mevzuu yemek yeme falansa biraz adab-ı muaşeret yemek kurallarını araştırıp uygulayın bunu da aman çevre ne düşünür diye değil kendiniz için yapın.

Köylüler cahil nezaketen yoksun insanlar oluyor anlamadım şehirde buyuyenler kibar ve görgülü oluyormus valla ben denk gelemedim yaşadığın yerlerle alakası yok bunun tamamen kendini nasıl gelistirdigine bağlı ve karakterinde olan birsey örneğinizde saçma hiç köyde yaşamadım hiç köye giden bir insanda değilim ama ben gidip pastaneden birşey almak yerine evde yapıp götürmeyi daha çok severim bunun köylülükle ne alakası var eşimin ailesi köyde yaşıyor gittiğimde resmen notrleniyorum toprakla uğraşıyorum bağ bahçe hayvanları besliyorum daha öncesinde hiç yapmamistim bu arada bunları resmen tüm sinirim stresin gidiyor köye gidince biz şehirde yaşayanların siniri kesinlikle bu yüzden
Buyuksehırde buyumus 90 lar cocuguyum. Hemde tam buyıksehır çankaya da buyudum. Ozmn oetam daha rahattı. Suan kucuk ılcedeyım. Burdakı rahatlık anlatamm buyuk nımet. Okukadn cıkıyor cocuklarım bakkala gıtse haberım oluyor. Elımdem gelse koye yerlesırım okadar sevıyorum. Cocuklar serbest yetisiyor. İsve, İsviçre, fınlandıya mutlu ulkeler. Ama ego sıfır, gosterıs sıfır özguvenlı hepsı. demkkı neymıs ego, guvensızlık mutsuzluk getırıyormus

Hiç takmayın derim, son derece kibar biri olarak bu devirde medeniyet ve kibarlık saflıktan yaftalandırılıyor. Onlar çikolata siz reçel götürüyorsunuz diye de kaba olmuyorsunuz. Zevkler renkler kişiyi ilgilendirir.

Aslında normali "yedigin ictiğin senin olsun,gördüklerini anlat" mantığında sorulmasıdır,yemek içmek sormak,bunları anlatmak görgüsüzlük olur.
Zaten buyuklerımız demez mıydı bı yerden gelınce "ee yavrum yedıgın ıctıgın sende kalsın neler gordun, falanca nasıldı, filanca yer guzel miydi" dıye

X