Komşu sorunları

Vallahi normalde kadın orada oturuyor olsa dediğiniz zaten doğru ama çocuksuz olan eve senede 1-2 kere gelen çocuklu misafire laf eden insanla hiç muhattap olmaya gerek yok bence
İşte o kadın zaten arıza bi tipmiş yani böyle insanlarla dalaşmak daha sıkıntı haberlerde görüyoruz çeken vuranlar vs manyak dolu ortalık. Bence konu sahibi eksik anlatıyor. Bu kadar az duruma böyle tepki saçma geldi bana.

Aslında burda konu sahibinin hiç mahçup olmaması hatalı olan, çocuktur yapar ama anneler herkes buna tahammül edecek kafasıyla gezemez. Benim bebeğim sabaha kadar ağladığı geceler ben yan komşumdan helallik istedim herkes çalışıyo işi gücü var ben doğurdum uykusuzum neden elalem bende uykusuz kalsın, yapacak bir şeyim yoktu salona bile geçsem nasıl ağlardı heryere ses giderdi ama ben bebektir ağlar ne yapayım ağzını mı bağlayım diye triplere girmedim hala giremem. Mesele çocukların ses yapması değil bence tamamen ebeveynlerin tutumları. Yoksa bebek ağlıyor diye komşu kapıya gelse kusura bakmayın susmuyor vs derim oda değişirim kapatırım oda mantık çercevesinde bebek/çocuk olduğunu ve ailenin elinden geleni yaptığı halde ses olabilceğini kavrar. Kavrayamıyorsa zaten normal bir insan değildir
Aslında bir diyaloğu kaldıracak zamanım yok ama bu yoruma da bir cevap vermek istedim.

örnek olay 1 ; Çookk uzun bir ağlama veya kısa süren ağlama fark etmez
-Çocuğunuz neden ağlıyor acaba , hasta mı sıkıntısı mı var ? Evde hastamız var, başım ağrıyor veya uyuyordum. Sese rahatsız olduk . Biraz daha sessiz olabilir misiniz ?
- tabi efendim kusura bakmayın lütfen . Daha dikkatli olacağız .

Konu sahibinin olayı : kısa süreli bir ağlama
- siz mi taşındınız buraya ? Bu çocuk neden ağlıyor bu kadar ? Kafa kalmadı . Rahatsız olduk.
-😳

İletişim teknikleri ders 1 , etki tepki olayı vs uzar gider..
yorum sahibi yine çocuk olduğunu hatırlatmış, olay 1 deki gibi cevap da verebilirdi. Ama verdiği duruma göre verdiği cevapta bir saygısızlık yok bence . Karşı taraf başta atakla yaklaşmış.

İnanılmaz hareketli bir çocuğun annesi olarak yazıyorum biraz haksız gibisiniz sanki ya.
Tavır böyle konularda sonucu belirler. Benim kız gün içinde kreşte, zaten 9 deyince de uyuyor ama kreşten geldikten sonra o birkaç saatlik arada koşuyor, oyuncak atıyor, yeri geliyor ağlıyor vs. Bir noktaya kadar engel olabiliyoruz bazen de ne yapsak olmuyor mesela. Bugüne kadar hiç şikayet almadım çünkü şikayet almayı beklemiyorum. Olduğu zaman komşularıma izah ediyorum, kusura bakmayın diyorum. Sağolsunlar hiçbir zaman da hiçbir evimde negatif bir şeyle karşılaşmadım.
Aynı şekilde geçen sene yan dairemde oturan kadının kızı ve 2 torunu geldi 2 ay kalmaya hemde, bebeler gece 3'e kadar uyumuyor sabaha kadar koşuyor bağırıyor derken kadıncağız kapımı çaldı kızım hakkını helal et, uğraşıyoruz ama bu kadar oluyor dedi. Yani işin özü, ebeveynin tavrı önemli, yoksa kimse çocuklara bilenmiyor zaten. Adı üstünde çocuk bunlar olacak böyle şeyler ama biz bunlar çocuk diyerek öylece salamayız.
İlk kapıda ağlama konusunda komşu gerçekten abartmış, olabilir yani çocuk düşmüştür, uykusu gelmiştir, ayakkabıyı giyememiştir, dayısından ayrılmak istememiştir vs konu uzar ağlayacağı da kapı önünde 5 dakika zaten ama diğer konuda biz zaten misafiriz diyerek çocukların 2 saat koşmasına izin vermek normal değil.
Kendi adıma konuşursam komşumun 2 bebeli misafiri geldi çocuklar koşturdu diye canhıraş polis aramazdım onu tam anlamadım komşuyla aranızda anlatmadığınız bir şey mi yaşandı? Üzerime yürüdü demiş çünkü

Aslında bir diyaloğu kaldıracak zamanım yok ama bu yoruma da bir cevap vermek istedim.

örnek olay 1 ; Çookk uzun bir ağlama veya kısa süren ağlama fark etmez
-Çocuğunuz neden ağlıyor acaba , hasta mı sıkıntısı mı var ? Evde hastamız var, başım ağrıyor veya uyuyordum. Sese rahatsız olduk . Biraz daha sessiz olabilir misiniz ?
- tabi efendim kusura bakmayın lütfen . Daha dikkatli olacağız .

Konu sahibinin olayı : kısa süreli bir ağlama
- siz mi taşındınız buraya ? Bu çocuk neden ağlıyor bu kadar ? Kafa kalmadı . Rahatsız olduk.
-😳

İletişim teknikleri ders 1 , etki tepki olayı vs uzar gider..
yorum sahibi yine çocuk olduğunu hatırlatmış, olay 1 deki gibi cevap da verebilirdi. Ama verdiği duruma göre verdiği cevapta bir saygısızlık yok bence . Karşı taraf başta atakla yaklaşmış.
Bence konu sahibi eksik anlatıyor yorumlarda belirtmiştim. Senede 1-2 kez 1-2 saatlik olan bir durum polislik olmaz yani eğer oluyorsa zaten alt komşu ciddi sıkıntılı biridir bir kez tartışılmış bi dahakine daha dikkatli olunur sonuçta kardeşi zor durumda kalıyor. Bana iletişim teknikleri dersi verene kadar “medeniyet” alanına çalışın. Medeni insanlar insanın elinde olmayan durumlardan doğan olumsuz sonuçlarda bunun bir “yanlış” olduğunu kabul eder ve elinden geleni yapar, zeytinyağ gibi aman çocuk ne yapayım demez. Konu sahibi çocuğun ses yapmasında konu komşu rahatsız olur diye düşünmüyor ve bunu kendine hak görüyorsa bu yanlıştır. Dialoglar tam anlattığı gibi olduysa -ki bence bu şekilde olması inanılmaz saçma- zaten uğraşmaya değmez o kadınla.

Burada varsayımlarla yorum yapamayız ki. Yorum sahibi çocukların çok hareketli yaramaz olduğundan bahsetmemiş öyle olsaydı söylerdi. O da 2 yaşındaki çocuğunun ağlamasına verilen tepkiye şaşırmış ve ne yapacağı konusunda fikir soruyor. Altında oturan kişi kaba bir adam olsa ben de eş olmayın kardeşinize gitmeyin diyebilirdim. Anlaşılan cazgır bir teyze. 2 yaş çocuk sesi için polis çağırmış. Uzlaşmacı olmayan biri. Her iki durumda uygulanacak yöntemler farklı tek bir doğru yok. Yorum sahibi kardeşinin evinde temelli ikamet ediyor olsaydı tüm gün çocuklarına yapma etme dur sus konuşma oynama diye mi gününü geçirecekti? Neden ? Abartı oynamayı demiyorum olağan günlük yaşantıyı kastediyorum.
Ben günlük yaşantıdan bahsetmiyorum. Daha ekstrem sesler için konuşuyorum. Kısa süre koşma, ağlama, hafif müzik sesi, ara ara tartışma, bir şey düşürme kırma, çocuğun oyuncağıyla oynaması bunlar hayatın olağan akışında zaten. Daha ritmik ve yüksek sesli şeylerin rahatsızlık vermesini ben anormal bulmuyorum. Başka bir yorumda da yazdım ya konu sahibi eksik anlatıyor ya alt komşu sorunlu. Farklı bir seçenek bana akla yatkın gelmedi.

Vallahi isteyen yorumu beğenmesin. Akşam 9-10 a kadar evde yapılan seslere kimse karışamaz. Akşama kadar sese tahammülü olmayanlar müstakil evde yaşayabilir. Çocuk bu evde tabi ki ses yapacak ne sanıyorsunuz mumya gibi otursun mu? Ağlayacak,koşacak,dökecek kıracak. Siz mumya gibi büyümüş olabilirsiniz ama zamane çocukları böyle değil kusura bakmayın. Anne evin içinde ki sese hayran mı acaba? O zamana benim başım ses kaldırmıyor diye komşum gündüz ev süpürmesin. Kabul ediliyor mu bu?ya da çamaşır makinesi,bulaşıl makinesi ses yapıyor diye elinde yıkasın benim keyfim için olur mu? Çocuk olunca karışma hakkını kim veriyor ?
Ne demek akşama 9 - 10 kadar seslere kimse karışamaz. Apartman gürültü yönetmeliğine göre sabah 07 ile akşam 19'den sonra yüksek ses çıkarma yasaktır. Bi de rahatsız olan müstakil eve çıksın demişsiniz. Pardon niye ben çıkıyorum???? ben kimseye rahatsız etmiyorum kapıma gelen, duvarıma vuran yok. Gürültü yapıp, bir apartman da yaşamanın getirdiği kullardan bi haber olan, sizin gibiler Müstakil eve çıksın.

Bence konu sahibi eksik anlatıyor yorumlarda belirtmiştim. Senede 1-2 kez 1-2 saatlik olan bir durum polislik olmaz yani eğer oluyorsa zaten alt komşu ciddi sıkıntılı biridir bir kez tartışılmış bi dahakine daha dikkatli olunur sonuçta kardeşi zor durumda kalıyor. Bana iletişim teknikleri dersi verene kadar “medeniyet” alanına çalışın. Medeni insanlar insanın elinde olmayan durumlardan doğan olumsuz sonuçlarda bunun bir “yanlış” olduğunu kabul eder ve elinden geleni yapar, zeytinyağ gibi aman çocuk ne yapayım demez. Konu sahibi çocuğun ses yapmasında konu komşu rahatsız olur diye düşünmüyor ve bunu kendine hak görüyorsa bu yanlıştır. Dialoglar tam anlattığı gibi olduysa -ki bence bu şekilde olması inanılmaz saçma- zaten uğraşmaya değmez o kadınla.
Yani mesleğimden çok alakasız bir çalışma alanı ama eğitim öğretim hayatım boyunca medeniyet hakkında öğrendiklerim bir toplum içinde insanca yaşamamı sağlıyor . Ayrıca akademik olarak çalışmama gerek yok bence . Yazılanlardan varsayımlar yaparak konuşursak işin içinden çıkamayız zaten . Ben olayın bize anlatıldığı gibi olduğunu kabul edip ona göre yorum yapmayı tercih ediyorum. Medeni insanlar da şaşırabilir bu agresif bir tepki karşısında . Peki komşu teyze de medeni olsa iyi olmaz mıydı sizce ?

Ben günlük yaşantıdan bahsetmiyorum. Daha ekstrem sesler için konuşuyorum. Kısa süre koşma, ağlama, hafif müzik sesi, ara ara tartışma, bir şey düşürme kırma, çocuğun oyuncağıyla oynaması bunlar hayatın olağan akışında zaten. Daha ritmik ve yüksek sesli şeylerin rahatsızlık vermesini ben anormal bulmuyorum. Başka bir yorumda da yazdım ya konu sahibi eksik anlatıyor ya alt komşu sorunlu. Farklı bir seçenek bana akla yatkın gelmedi.
Dediğim gibi elimizde yorum sahibinin 1 mesajı var ve varsayımlarla konuşmayı tercih etmiyorum. Tolere edilebili durumlara verilen agresif bir tepki var ortada. Yorum sahibi çıkar der çocuklar 1 saat evi talan etti o yüzden polislik olduk . Bundan da bence olunmaz ya hani yine biraz daha teyzeye hak verilebilir bir durum oluşurdu. Ama şu an haksız durumda.

Tamam cocuk bu siz de bazen ne yapsaniz etkisi olmayabilir elinizden geldigince ses cikarmamaya calisirsiniz o ayrı ama komsununki hadsizlik
Ileride sizin kardesiniz çıkıp cocuklu bir aile gelse demek ki o komsuya hayati rezil edecekler
Benim ust katimda iki cocuk var geldigim gunden beri gece 1lere kadar dan dun ses gelirdi bir gun çıktım guzelce rica ettim gündüz kossalar da bir sey demem cocuktur bazi seyler karsilikli anlayisla çözülür ifadenizde sikayetci olmaniz iyi olmuş

Merhaba arkadaşlar bugün gerçekten canımı çok sıkan bir olay yaşadım. Erkek kardeşim evinde tek başına yaşıyor. Anne ve babam da merkeze 1 saat uzaklıkta köyde yaşıyorlar. Hastane işleri vs oldukça geliyorlar sadece merkeze. Bu sene ramazan ayında geldiler ve iftarı annem kardeşimin evinde hazırladı bizi de davet etti. O gün iftara 1 saat kala kardeşimin evine gittim. İftardan yapılıp sofrayı topladıktan sonra da çaya dahi kalmayıp evime gidecektim (çocukların okulu vs için) 3 tane oğlum var. Biri 10, biri 5, diğeri 2 yaşında. Kapıdan çıkarken 2 yaşındaki oğlum ağlamaya başladı. Kardeşimin alt komşusu kapıya çıkmış bana ters ters baktı önce iyi akşamlar dedim daha sonra ters ters bakmaya devam edince birşey mi oldu abla dedim. Buraya siz mi taşındınız dedi hayır kardeşim oturuyor annemler geldi bende onların yanına geldim dedim. Bu çocuk niye ağlıyor rahatsız oluyoruz bu da kafa beyin kalmadı deyince ben de çocuk daha şimdi ağlamaya başladı 2 yaşında ki çocuğa beyninizin olduğunu nasıl anlatabilirim küçük daha dedim ama kadın saydırmaya devam edince çıkıp evime gittim. Bugün de annemler doktor işi için tekrar merkeze geldiler. Dışarıda buluşup alışveriş yapıp kardeşimin evine geçtik. Yemek hazırlayıp yedik bu arada 2 yaşındaki oğlum ev de koşuyordu. Yemek vs en fazla 1 saat sürdü gideceğim derken aşağıdan küt küt küt diye yukarıya vurdular odunla. Bende ayağımla aşağıya vurdum. 1 dk sonra kapı çaldı kadın geldi bu çocuğun koşmasından kafamız şişti çocuğunuza dur demiyorsunuz gibi şeyler söyleyince hanımefendi ben bu eve 1 saatliğine misafir olarak geldim 2 yaşındaki çocuk anlamıyor 1 saat komşunuzu idare edemiyor musunuz benim bu ev de kardeşim tek başına yaşıyor annemle babam ayda yılda bir kere geliyor bende onları ziyarete geliyorum dedim. Beni ilgilendirmez ses yapamazsın anlatacaksınız polis çağırırım diyince bende git çağır dedim. Polisi çağırmış polise kadın üstüme yürüdü vs demiş ifade için karakola götürdüler orada ifademi verdim. Bende kendisinden şikayetçi oldum. Böyle bir durumda siz nasıl karşılardınız. 2 yaşındaki çocuk koşuyor diye böyle saçmalık olabilir mi. Ayrıca 2 kere anca gittim. Kardeşim 1.5 senedir o evde oturuyor ben annemler gelmeden bir kere bile gitmedim evine

Üstünde tepindik mi yazmış konu sahibi valla sizlere yazmaktan konuyu kaçırdım okuyamadım. Ben 2 yaş çocuk ağlamasında kaldım çünkü . Elinde oynarken oyuncak pat düştü hatta bazen gelişim gereği bilerek atar vururlar . Müzikli oyuncaklar var mesela aşırı sesi olmayan onları almayalım mı ? Gece uyandı korktu ağlamaya başladı . Susturamadık. Nasıl yapalım . Çocuk benim sorumluluğu da benim ama çıt çıkarmadan nasıl yaşayalım?

2 yaşındaki çocuk ağladığı için veya çocuğun ağladığı gün karakolluk olmamışlar yalnız. Ağlama olayı Ramazan ayında yaşanmış.

Bu olay yeni olmuş. Yemek hazırlarken 2 yaşındaki çocuğun evde koştuğunu da kendisi yazmış. Komşu ses ikazı için tavana vurunca ayağıyla yere vuran da kendisiymiş. Olay sonra karakol aşamasına gelmiş.

2 yaşındaki çocuk ağladığı için veya çocuğun ağladığı gün karakolluk olmamışlar yalnız. Ağlama olayı Ramazan ayında yaşanmış.

Bu olay yeni olmuş. Yemek hazırlarken 2 yaşındaki çocuğun evde koştuğunu da kendisi yazmış. Komşu ses ikazı için tavana vurunca ayağıyla yere vuran da kendisiymiş. Olay sonra karakol aşamasına gelmiş.
Doğrusunuz ancak bu bir olay zinciri başı sonu olan bir zincir. Bir üyenin takılı kaldınız demesine karşılık “İki yaş çocuk ağlamasında kaldım “ dememin nedeni verilen tepkiyi çok aşırı ve agresif bulmamdı.

2 yaşındaki çocuğu durdurmak muhakkak zordur. Ağladığında direkt kadının tepki vermesi de haksız. Ama siz de 1 saat koşan çocuk konusunda haksızsınız. Kimse sizi çekmek zorunda değil ki. Yani buna hakkınız yok. En azından bi mahçup olmanız lazımken siz ayağınızla yere vurmuşsunuz.

Bu arada bu konuda fikirlerimiz tam zıt olmuş olabilir ama normalde ben yorumlarınızı da hep kendimle uyumlu bulurdum yani. Bi konuda anlaşamadık diye yerden yere de vurmayalım birbirimizi😃
Dışarı çıktım o yüzden takip edemiyorum konuyu. Bi ara fırsat bulursam yanıtlarım diğer mesajınızı.

Ben üye isimlerine dikkat etmem. Bir iki çok bilindik üye dışında aklımda tutmam, tutamam. Böylece yorumlarımın da daha objektif olduğunu düşünüyorum. Sizi hatırlayamadım daha öncesinden ama bundan sonra unutmam muhtemelen. Nickinizle uyumlusunuz ☺️

Vallahi isteyen yorumu beğenmesin. Akşam 9-10 a kadar evde yapılan seslere kimse karışamaz. Akşama kadar sese tahammülü olmayanlar müstakil evde yaşayabilir. Çocuk bu evde tabi ki ses yapacak ne sanıyorsunuz mumya gibi otursun mu? Ağlayacak,koşacak,dökecek kıracak. Siz mumya gibi büyümüş olabilirsiniz ama zamane çocukları böyle değil kusura bakmayın. Anne evin içinde ki sese hayran mı acaba? O zamana benim başım ses kaldırmıyor diye komşum gündüz ev süpürmesin. Kabul ediliyor mu bu?ya da çamaşır makinesi,bulaşıl makinesi ses yapıyor diye elinde yıkasın benim keyfim için olur mu? Çocuk olunca karışma hakkını kim veriyor ?
Burda konu sahibinin haksız olduğu nokta tavrı. Hamileyim benim çocuğum birilerini rahatsız edecek olsa tetikte olurum hep, ve de çok mahçup hissederim kendimi. Bi misafirim gelmişti kızı 3 yaşlarında falan. Biraz rahat ol dememe rağmen eli sürekli kızının üstündeydi aman bir yere bir şey yapmasın diye. Bu tarz insanlar baş tacıdır. Bir yeri kırıp dökse de kadın mahçup olur ben de çocuktır napalım derim. Ama çocukta bunu yapma hakkı görürse sorun burda başlar.

Yorum sahibinin 1 mesajı var zaten. İlk sefer sadece çocuk ağlaması için şikayet etmiş komşu . Çocuk da çıkarken ağlamış sadece ? Bu tepki normal mi ?
2. Olayda evde 3 çocuk var . Sadece 2 yaş koşuyor 1 saat . Yemek yiyecekler . Çocukları doyuracaklar . Yetişkinler yemek hazırlığında . Küçük çocuk koşarak oyalanıyor . Üstelik fiziksel özellikleri olarak 2 yaş 1 saat boyunca dinlenmeden koşamaz . Yorulur yani . Koşmaktan kasıt ortalıkta oraya burays dolanıyor.

Yani dediğiniz gibi ortada 2 saat koşturan çocuklar durumu yok. Bende sizin çarpıtarak söylediğiniz yerleri bulup çıkarma yükümlülüğüm yok ama neyse .
Bana benimki 2 saat koşturabilir gibi geliyo aslında. ☠️

X