Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

merhaba,

öncelikle çok geçmiş olsun, hpv vücuttan atılmıyor dna ya işliyor çünkü malesef ama bağışıklığınız yüksek olduğu sürece zarar vermiyor size. Bağışıklığınıza dikkat edin lütfen, tütün ürünlerinden ve stresten uzak durun. Ben de de CIN 1 var, bir ilaç var onu kullanıyorum, doktorum 3 ay sonra temiz sonuç alıcaz dedi. Bir kutu bitmek üzere ben de gün sayıyorum bir an önce negatif sonucu almak için. Burda insanlar birbirine destek oluyor güzel haberlerle moraller yükseliyor, tekrardan çok geçmiş olsun.

merhaba, aralık ayındaki özeldeki hpv tiplemem negatifti, sonra haziranda ketemde yaptırdığımda tip 16 gelmişti. şimdi temmuzda başka bir yerde tekrar yaptırdım, sonuç gene negatif. böyle bir şey yaşayan oldu mu aranızda?

Iki gorus var 1. Virus latent olur. Yani uyur. Bagisiklik dusunce uyanir. Hastalik yapar hale gelebilir
2. Gorus virus vucuttan 1, 2 , 3 yil icinde atilir.
Ikisini de soyleyen doktor gordum.
Bence atilmiyor yani şunun gibi bende dudak ucugu virusu thlilde cikti ama hayatimda hic ucuk cikarmadim. Uyuyor cunku. Hpv de negatif olunca uyuyor

işte anlamadığım kısım o zaten. her zaman kontrol yaptırıyorum, hiç bir şey çıkmıyordu. Aralıktakinde de uyuyor olduğu için testte çıkmadı diye düşünmüştüm. Haziranda uyanıktı diyelim, ilk defa böyle bir şeyle karşılaşınca resmen depresyona girmiştim. temmuza kadar hiç bir şey yiyip içemedim cidden. bağışıklığımı düzeltecek bir şey yapamadım, sadece psikolojisini atlatmaya çalıştım. üstüne bir de bu psikolojiyle uğraşırken sevgilim tarafından da terk edildim, iyice çöktü psikolojim. şimdi nasıl oldu da hiç bir tedavi bile olmadan baskılandı o zaman ? o kısmı anlamadım. acaba pozitif olan mı yanlıştı diyorum. numuneyi de özellikle rahim ağzındaki yarayı yaktırmadan önce henüz bayılmamışken son bir kez daha yaptırmak istedim. virüsün atılıp atılamayacağını bugün tekrar doktoruma soracağım. zaten öncesinde de psikoloğa gideceğim. düşünme yeteneğimi kaybettim galiba bu virüs sayesinde :)

Merhaba sonuçlar biopsi sonucumuydu? smear sonuçlarına güvenmeyin lütfen %40 yanlış çıkma olasılığı var, doğru sonuç için biopsi çok önemli, bir de doktorun iyi olması parçayı nerden aldığı çok önemli. Hpv virüsü dna ya işlediyse hiçbirşekilde vücuttan atılmıyor ama bağışıklığınız iyi olduğu sürece dondurulmuş bir şekilde duruyor. Çok geçmiş olsun, moralinizi bozmayın.

Arkadaslar merhaba.aranizda leep veya konizasyon olduktan sonra 4-5 ay kadar adet duzensizligi yasayan var mi?benim konizasyon sonrasi regl donemini şoyle yasiyorum:reglden 4 gun once ufak ufak kanama geliyo.sonrasi zaten adet oluyorum.

Aralıkta yaptırdığım hpv tiplemeydi. Ketemde de tipleme yapılmıştı ve tip 16 gelmişti. Biyopsi sonucum lsil geldi. Tedavi öncesinde de tekrar tipleme yaptırdım, negatif geldi.
Dün de doktor rahim ağzındaki yarayı tekrar yaktı. bu sefer uyuşturmadı da canım da acımadı :)
aradaki sonucun neden pozitif çıktığı ile ilgili olarak da devletin kitlerinin daha ucuz olduğunu, yanılma payının daha fazla olduğunu söyledi. Diğer negatif çıkanları da iki ayrı özel lab.da iki farklı doktorda yaptırmıştım. İkisi için de gayet iyi laboratuvarlar merak etme dedi. Peki hpv olmadan rahim ağzında yara olabiliyor mu dedim, olabilir evet dedi. Artık 2 ay sonra tekrar kontrole gideceğim. Tekrar yara gibi bir şey varsa bu sefer leep yapılacak. Umarım geçmiş bitmiştir de gerek kalmaz :)

çok geçmiş olsun, umarım çok iyi sonuçlar alırsınız bir an önce, test yapılan yerler ve yapan kişi çok önemli sağlıklı sonuçlar alabilmek için, ben de bir jel kullanıyorum tedavi amaçlı yakında ilk kutusu bitecek, ikinciye başlıcam cerrahi müdahaleden korkuyorum açıkcası, doktorum bu tedavinin yeterli olacağını söyledi. Şimdilik ilacı kullanmaya devam :))))

Cok
Tesekkur ederim. Propolis kullanmaya başladım bakalim sonuc ne olacak. Insallah hersey güzel olur

Arkadaşlar Merhaba;

Mayıs ayında leep oldum, Temmuz ve Ağustos aylarında regl dönemlerimden 4 gün önce kahverengi akıntı başladı, her ikisinde de üstüne 5 gün adet gördüm.

Leep olduktan sonra bu şekilde kahverengi lekelenme yaşayanlar var mı?

Tüm hpv’ lilere Merhaba ben de kendi hikayemi anlatmak istedim. 28 yaşımdayım ilk olarak 2013’te smear testimde asgus fark edildi. Özel bir tıp merkeziydi. Ve bana endişe edilecek birşeyin olmadığını enfeksiyon olduğunu enfeksiyonu tedavi edip tekrar smear alacaklarını söylediler. Tedavimi oldum ve takip eden smearlerim temiz çıktı. O zamanlar hpv testi yapılmıyor tabi. Yapılsada ben 23 yaşımda olduğum için bana yapılmıyordu. Tabi ben panik haliyle özel hastaneye gittim smear verdim. Sonuç temiz. Devlet hastanesine gittim temiz . Takip eden 1 senede tüm smearlerim temiz. Yılda bir smeare döndü takibim. 2017’ye kadar tüm testlerim temiz. 2017’de smear testi yaptırmıştım arkadaşlar ama tam olarak bir yıl sonra sonucunu almaya gittim daha doğrusu smear testi zamanım geldiği için gitmiştim. O kadar silmiştim yani bu konuyu kafamdan. Yoktu bende böyle bir şey olamazdı. Yine sonuç temiz diyecekler ve eve dönüp kahvemi yudumlayacaktım ben. Ama sonuç şuydu; 2017 de sonuç almaya gitmediğim testim asgus yeni verdiğim ise Lsil’di. Beni kolposkopiye yönlendirdiler. Bir on gün sonra. Bu sürede ben bir yabancılaşma yaşadım. Kesin yanılıyorlar. Kolposkopide herşey temiz çıkacak. Kısacası inkar. Kolposkopi korkulacak birşey değil. Temel olarak jinekolojik muayeneden farkı Yok arkadaşlar korkmayın. Alınan biyopsileri hissetmiyorsunuz bile. Sadece ECC alınırken bir kasılma hissettim ben o da çok sıkıntılı değil. Bir ay sonra çıkar sonucu dediler. İşte bu noktada başladım okumaya Türkçe makaleler İngilizce makaleler. Ün yapmış hocaların yorumları, bir sürü şey. Ve bir hafta sonra pataloji sonucum çıktı. Ne kadar kötü olabilirdi ki yanı Lsil cin 1 çıkar hadi olmasa cin2 Leep olur kurtulurum diyordum. Ertesi günü bekleyemedim. Tahlil sonuçlarına internetten baktım. Sonuç mu HSIL CİN 3 yani uçurumun kenarı, merdivenin son basamağı, YANİ KANSER BUNDAN SONRASI. Ertesi gün hastaneye gittim. Dr.um Hastalığı anlatıyor bana kaba hatlarıyla, içimden bu hıyar ne anlatıyor dedim o kadar yabancı ki konuya cümleleri toparlayamıyor. dedim bir dakika, doktor şimdi durum böyle böyle, süreç şöyle şöyle sen bana leep yapayım diyeceksin . Bende sana yok leep yapmayalım soğuk konizasyon yapalım diyorum benim yorumum ve isteğim bu yönde. Bir afalladı. Düşündü bir önce sonra siz bekleyin dedi gitti. Uzman bir doktorla döndü geri. Sanırım hocası, konuyu konuştuk epey. Çok da rahatlatıcı davranmıştı bana Leep konusunda beni ikna etti. Bir ay gibi bir süre sonra yaparız operasyonu sizi arayacağız diyor. Uysal bir kedi gibi kafamı sallayıp çıktım. Çıkar çıkmaz üniversite hastanesine gidip oradaki değerli bir hocadan bir hafta sonrasına randevu aldım. İşte tam bir hafta sonra tüm depresyonum bitti. Nasıl mı şöyle, bir kapı düşünün içine girdiğinizde doktor yüzünüze bakıyor. Diyor ki size rahat otur. Arkana yaslan önce, rahat rahat anlat derdini diyor. Nerelisin diyor. Espri yapıyor. Hastalığı size öyle bir anlatıyor ki . Ya ben onca gün onca makaleyi boşa okumuşum diyorsunuz. Hemen kolposkopi yapıp ayın 15 ‘ine 10 gün sonra ameliyat günü verdi. Bana korkma dedi. Konizasyona gerek Yok cin vakanın derin olduğunu düşünmüyorum. Sonrada sakın alınmıyorsun değil mi çok gergindin geldiğinde seni neşelendirmek için espri yapıyorum. Sakın kişisel algılama. Bunları söyleyen bir Prof. Arkadaşlar, ki hpv ile yakından ilgilenen bir insan. Sende birşey Kesinlikle yok dramatize etme diyen tip merkezi doktorundan, sende çok yoğun enfeksiyon var canım başka ne olcak diye küçümseyen özel hastanedeki doktordan, işi olan konuyu anlatmaktan aciz devlet hastanesi doktorundan gömlek gömlek üstün ama fersah fersah alçakgönüllü bir insan. Kısacası arkadaşlar ben bu Çarşamba gidip hocama Leep operasyonumu olacağım. Size de sadece şunu söyleyebilirim. Smear testleri sadece tarama testidir. Tanı koymaz ve yanıltıcıdır. asla güvenmeyin ve peşini bırakmayın. Beklemeden bir üniversite hastanesine gidip bir profa görünün. ısrarla kolposkopinizi isteyin. Bir sıkıntınız olduğunda da size önerilen operasyonu seçme hakkınız olduğunu unutmayın. Bu tür konularda hasta ve doktor tartışarak karar veriyor. Bu sizin hakkınız, korkmayın size konulan ya da konulabilecek olan tanıdan, Doğru tanı tedavinin yarısıdır. Siz tanıyı doğru koyacak doktoru bulun. Benim gibi beş koca Yılınız heba olmasın. İlerlemesin bu minik düşmanlar, erken keşfedin onları. Ha bir de ÖNCE AŞI OLUN, SONRA AŞIK OLUN ( alıntıdır.) :) Tüm hpv,lilere öpücükler.

Son düzenleme:
Gecmis olsun umarim operasyonunuz sorunsuz gecer. Aşı konusunda farkli şeyler söylenir. Yani virus var artik aşı olmanin anlami yok diyende var olunmasi gerekir diyende var. Doktorum 6 ay sonra kontrole gel ozaman hpv durumuna bakariz belkide negatif cikar dedi. Böyle söyleyince aşiyida soramadim. Şimdi düşünup duruyorum bi ketem e gitsem mi hpv tiplemesi icin? Arastirma hastanesinde kaydim var yinede ketem ilgilenirmi ? Hergun propolis iciyorum. Sürmeye cesaret edemedim nihayet cesaret topladim ve pamuga damlatarak surdum sigillere. Niyeyse boyle etkili olmaz diye dusunup ( benim fazla dusunmemem gerektigini birkez daha anlayarak) siringayla ustlerine damlattim. Yandi tabiki :) bugun saracoglunu aradim sordum damlatma kesinlikle yapmayin pamuga bi iki damla surun dedi:) Allahim kimseyi caresiz birakmasin insallah hepimiz sifa buluruz. Ama dediginiz gibi doktor cok cok önemli ve iyisine denk gelmekte şans tabiki.

Geçmiş olsun dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Size de çok geçmiş olsun hpv hikayenizi okudum. Aşı konusudaki fikrim benim araştırmalarım da virüsle karşılaşılmadan alınması gereken bir önlem olduğu yönünde. Ya da virüsle enfekte olup daha sonra atıldığı hpv DNA testi ile kanıtlandığında, virüsle tekrar karşılaşmamak için yapılabilir bence. Sizde hpv siğillere yol açmış. Bende siğil yok. Yalnız şunu biliyorum siğile yol açan hpv türlerinde kansere dönüşme olasılığı çok nadir. Genellikle düşük riskli gruplar siğillere yol açıyor. Bu sebeple biraz da olsa rahatlayabilirsiniz. Yine de asla vazgeçmeyin peşini bırakmayın bence. Eğer yaşınız 30 ve üzeri ise ketemde bir hpv DNA testi yaptırın. Çünkü sizde siğil olması sadece siğil Yapan hpv tiplerini taşıyor olduğunuzu göstermez. Hpv 16 ve18 le de enfekte olabilirsiniz ne yazık ki. ( bunlar kansere sebep olan türlerin yüzde seksenini oluşturuyor) yanı birden çok hpv tipi ayni anda taşınabiliyor. Daha önce çocuk sahibi olmadığınızı bu nedenle Leep konusunda çekimser olduğunuzu anlıyorum. Ben de çocuk sahibi değilim. Bu nedenle konuyu enine boyuna konuştum doktorumla. Leep son derece basit bir operasyon hasarlı bölgeyi çok ince bir tabaka halinde elektrikli bir aletle çıkarıyorlar. Milimetrik bir durum yanı gebeliğe bir etkisi yok. Benim ki cin 3 ve yaygın olmasına rağmen alınacak parçanın gebelikte sorun olmayacağını anlattılar. Şüpheci bir insanımdır. Kolay ikna olmam ama son derece bilimsel bir şekilde yapacakları işlemi anlattılar ve inandım. Üstelik sizinki sadece cin 1 benden daha küçük bir alanı ve derinliği temizleyecekler sizde. O yüzden bence içinizi ferah tutun ve Leep operasyonunuzu cin 2 ve 3’e dönmesine izin vermeden olun. Bundan daha büyük operasyonları geçirenler bile ( soğuk konizasyon) hamile kaldıklarında rahim ağzına atılan basit bir dikişle (serklaj) gebeliklerini sorunsuz tamamlayabiliyor. Zaman kaybetmeyip bir üniversite hastanesine gidip müdahalede bulunun derim. Sevgiler

Bende de ascus cikti. Epiteltal hucre anormalligi ve atipik parakeratoz cikti. Yara var dediler ilk once devlet hastanesin de. Emin olmak icin özele gittim yara kist hicbirsey yok fazlaca enfeksiyon var dedi doktor hemen smear aldi. Sonra ilac fitil yazdi. Umarim ilaclardan gecmistir enfeksiyon smearim bu yuzdenmi cikti acaba. Ikinci kez hpv icin bakilacak korkudan deli gibiyim. Yasim 44 8 yasinda bir kizim var. Zaten babasiz buyutuyorum banada birsey olacak korkusuyla hayata küstüm bir haftadir

Verdiginiz bilgiler icin teskkur ederim. Ünoversite hastanesine gidiyorum doktorum simdilik takibe alalim leepe gerek yok dedigi icin beklemedeyim. Hpv icinde 6 ay sonra tekrar kontrol ederiz dedi. Ama hpv dna icin beklemek istemiyorum ketem e gidicem. Yarin arayip bilgi alicam. İnsallah leepten sonra çok çok iyi olursunuz ve en kisa surede anneligi tadarsiniz. Ben bir daha guvenip evlenirmiyim cocuk sahibi olabilirmiyim bilmiyorum. Hadi guvendim diyelim bende hpv varken nasil baska birine bulastirip sagligina sebep olurum? Zor hemde cok zor Allah buyuk

Size ascus denmiş, bu önemi belirlenemeyen atipik hücreler demek. Serviks kanseri olmak bir merdivene tırmanmak gibidir basamakları vardır. 1. Basamak ascusdur. 2. basamak cin 1dir. 3. Basamak cin 3 ve ardından kanser gelir. Bu bir süreçtir. Ve çok çoğunlukla 10 sene ve üzeri zamanda merdivenin basamakları biter. Yani siz henüz çok baştasınız hiç korkmayın. Yalnız smear testi kesin sonuç vermez. Bir üniversite hastanesine gidip lütfen kolposkopi yapılmasını isteyin. Bu ÇOK ÖNEMLİ. Hepimiz depresyona girdik. Önce reddettik. Sonra mücadele. Sekiz yaşımda bir kızım var demişsiniz. Kızınızın onsekiz kırksekiz yaşınızıda göreceksiniz. Türkiye jinekolojik kanserler teşhis ve tedavisi konusunda örnek teşkil etmektedir. Sadece üstüne basarak söylüyorum. Lütfen üniversite hastahanesine gidin. Üzülmeyin ve unutmayın yalnız değilsiniz. Kanser hiç değilsiniz. Sevgiler

Size ascus denmiş, bu önemi belirlenemeyen atipik hücreler demek. Serviks kanseri olmak bir merdivene tırmanmak gibidir basamakları vardır. 1. Basamak ascusdur. 2. basamak cin 1dir. 3. Basamak cin 3 ve ardından kanser gelir. Bu bir süreçtir. Ve çok çoğunlukla 10 sene ve üzeri zamanda merdivenin basamakları biter. Yani siz henüz çok baştasınız hiç korkmayın. Yalnız smear testi kesin sonuç vermez. Bir üniversite hastanesine gidip lütfen kolposkopi yapılmasını isteyin. Bu ÇOK ÖNEMLİ. Hepimiz depresyona girdik. Önce reddettik. Sonra mücadele. Sekiz yaşımda bir kızım var demişsiniz. Kızınızın onsekiz kırksekiz yaşınızıda göreceksiniz. Türkiye jinekolojik kanserler teşhis ve tedavisi konusunda örnek teşkil etmektedir. Sadece üstüne basarak söylüyorum. Lütfen üniversite hastahanesine gidin. Üzülmeyin ve unutmayın yalnız değilsiniz. Kanser hiç değilsiniz. Sevgiler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…